Προς το περιεχόμενο

AVIAddXSubs: Πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων σε DivX αρχεία


dimitk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια βοήθεια κι εδώ ....

(αν έχει κάνεις καμιά ιδέα)

Διάβασα όλο το θέμα απο την αρχή , τα έκανα όλα ΟΚ , γράφω στο CD την ταινία ... κι αρχίζω τα πειράματα (μιας και στο πρώτο dvd player έβλεπα "κινέζικα" ... επιστρατεύτηκαν ολα τα DVD τις οικογένειας αλλά μάταια .... ακόμα και στο PS3 το έβαλα ..κι εκεί "κινέζικοι" οι υπότιτλοι

(να σημειώσω οτι το παραγόμενο αρχειο (απο το προγραμματακι) στο pc παίζει κανονικά , βλέπω υπότιτλους κανονικά ... στα επιτραπέζια είναι το πρόβλημα ... πάει κανενός το μυαλό τι φταίει ('η τι κάνω λάθος)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η μόνη περίπτωση να πάρεις κινέζικα από τους ενσωματωμένους υπότιτλους με το πρόγραμμα είναι να μην έχεις σετάρει το σωστό character set στην SUB1 σελίδα ή επίσης να μην έχεις σετάρει σωστά το PC σου στην Ελληνική γλώσσα. Σε αυτή την περίπτωση θα πάρεις κινέζικα και στο PC. Δοκίμασες με τον DivX player από http://www.divx.com;

 

Φαντάζομαι ότι στα δισκάκια δεν τοποθετείς και το srt γιατί αν αυτό κάνεις πολύ πιθανόν τα κινέζικα εμφανίζονται από το διάβασμα του srt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι ! είσαι σωστός .... !!!!

 

Έβλεπα το "language Code" οτι ήταν Greek και έλεγα οκ είναι .... το "character set" δεν μπήκα στον κόπο να το κοιτάξω ποτέ !!! , απλά είμαι έλεος ..

(ρωτώντας πας στην πόλη)

 

Χίλια ευχαριστώ dimitk που ασχολήθηκες με τη "στραβομάρα" μου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το προγραμματακι τα ΣΠΑΕΙ

πολυ γρηγορο !επιτελους μπορω να τα βλεπω στο ps3 με υποτιτλους σε χρονο μηδεν .

Μια αλλη ερωτηση ειναι πως μπορω να δω φοτος στο ps3 ? το ps3 αναγνωριζει φοτος σε αρχειο με καταληξη .png , μετετρεψα μια φοτο στο εν λογο αρχειο αλλα μου την εμφανησε σαν κατακερματισμενο αρχειο . γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν μπορώ να κάψω σε dvd το αρχείο που δημιούργησα... Τι πρέπει να κάνω;;; Το Nero κάνει αυτήν την δουλειά; Έχω το αρχείο DivX και δεν ξέρω τι να το κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χετε περδεψει λιγο λιγο

Ειναι

Εχω μια ταινια το babylon

και τις υποτιτλους s.r.t

 

Πως μπορω να τουσ ενσωματοσο για να τους παιζω στο dvd?

 

Εάν το dvd σου παίζει divx τότε πράγματι σου κάνει αυτό το πρόγραμμα (το AVIAddXSubs) και σωστά βρίσκεσαι σε αυτή την ενότητα. Εάν όμως όχι και θέλεις να φτιάξεις την ταινία σου dvd με υπότιτλους που θα παίζει παντού, δεν σου κάνει το AVIAddXSubs και θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλα προγράμματα. Τa καλύτερa είναι το convertXtoDVD, και το DVD Flick που είναι και Free!

 

Ρε παιδιά δεν μπορώ να κάψω σε dvd το αρχείο που δημιούργησα... Τι πρέπει να κάνω;;; Το Nero κάνει αυτήν την δουλειά; Έχω το αρχείο DivX και δεν ξέρω τι να το κάνω...

 

Ναι, την κάνει, nero burning rom.

Μπορείς επίσης εάν δεν έχεις το nero να χρησιμοποιήσεις και το imgburn, που είναι για μένα και καλύτερο και free !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τα αρχεία που είναι συμβατά με το Nero είναι bup vob και ifo. Έχω μπερδευτεί λιγο...:cry::fear:

 

Ξεμπέρδεμα:

Περίπτωση 1η: Εάν το επιτραπέζιο dvd playέρ σου παίζει divx, avi, κλπ. τότε με το Nero Burning Rom γράφεις το αρχείο divx που έχεις σε ένα άδειο δισκάκι (CD ή DVD) και τελέιωσες.

 

Περίπτωση 2η: Εάν θέλεις το παραπάνω divx αρχείο, να το γράψεις σε δισκάκι dvd που θα παίζει σε όλα τα dvd players, πρέπει να μετατρέψεις το divx σε μορφή dvd (bup vob και ifo όπως λές και σύ).

Χρησιμοποιείς το πρόγραμμα που λέγεται convertXtodvd, βάζεις σε αυτό το divx και τους υπότιτλους και στην έξοδο παίρνεις το αποτέλεσμα κατευθείαν γραμμένο σε δισκάκι dvd. Γίνεται και με tο Nero (nerovision) αλλά δεν το συνιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θές απλώς να γράψεις το divx σου σε δισκάκι με το imgburn (πράγμα που σημαίνει ότι το επιτραπέζιο dvd player σου υποστηρίζει divx ) τότε ακολούθησε την διαδικασία σύμφωνα με τις εικόνες που σου ανεβάζω.

 

98874239wh4.th.jpg 88089843cz1.th.jpg 37872450ik0.th.jpg 42893428sx1.th.jpg

 

Εάν θές όπως σου είπα kai παραπάνω να το μετατρέψεις σε dvd που θα παίζει παντού (σε όλα τα dvd, kai όχι μόνο αυτά που υποστηρίζουν divx) τότε πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα που λέγεται convertXtoDVD kai μετά να γράψεις τα αρχεία που θα σου προκύψουν, στο άδειο δισκάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μπράβο κι απο μένα για το πρόγραμμα, μας έλυσες τα χέρια!:-)

έχω μόνο ένα θεματάκι, την ώρα που εμφανίζονται οι υπότιτλοι εμφανίζεται ταυτόχρονα μαζί τους σε ολόκληρη την οθόνη μια θαμπάδα. Εμφανίζεται στους περισσότερους υπότιτλους αλλά όχι σε όλους, και μόνο για τα 1-2 δευτερόλεπτα που εμφανίζεται ο κάθε υπότιτλος. Τι μπορεί να φταίει? Δοκίμασα με 3 ταινίες, γίνεται το ίδιο.

Σημειώνω ότι η θαμπάδα αυτή δεν εμποδίζει σε καμία περίπτωση τη θέαση της ταινίας (ακόμη κι εγώ το πρόσεξα μετά από ώρα), αλλά καλό θα ήταν να μην έβγαινε...Καμιά ιδέα?

έχω Toshiba, ή το SD270 ή το SD281 (έτσι κι αλλιώς σχεδόν ίδια είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimitk πραγματικά συγχαρητήρια φίλε για το εκπληκτικό(όπως λένε όλοι) προγραμματάκι σου και για το κουράγιο σου να απαντάς σε όλους.

Ζητώ συγνώμη,εκ των προτέρων,και από όλους τους άλλους χρήστες,αλλά η δικιά μου ερώτηση,ίσως είναι κ αποτέλεσμα της πραγματικής ασχετοσύνης μου .

 

Λοιμόν κατέβασα το προγραμματάκι(μήπως κάνω το 'άχρηστο' μέχρι στιγμής phiLips dvp3040 να φανεί χρήσιμο) με μεγάλη χαρά .

 

Έχοντας κατεβάσει το prison break 4 ήλπιζα να το δώ επιτέλους με υπότιτλους στο dvd pLayer.

 

Δυστυχώς όμως,κάνοντας drag+drop των αρχειων .avi και .srt στο εικονίδιο του προγράμματος δεν μου δημιουργεί το αρχειάκι με τους ενσωματωμένους υπότιτλους,όπως λέτε,και μου λέει αυτό ακριβώς :[Prison Break S04E02 - Breaking and Entering.avi]

No srt or idx/sub files found

in the same folder as the avi.

Looking for:

"prison break s04e02 - breaking and entering-1.srt"

"prison break s04e02 - breaking and entering-2.srt"

"prison break s04e02 - breaking and entering-3.srt"

"prison break s04e02 - breaking and entering-4.srt"

"prison break s04e02 - breaking and entering-5.srt"

"prison break s04e02 - breaking and entering-6.srt"

"prison break s04e02 - breaking and entering-7.srt"

"prison break s04e02 - breaking and entering-8.srt"

and/or...

"Prison Break S04E02 - Breaking and Entering.idx"+

"Prison Break S04E02 - Breaking and Entering.sub"

 

Check if there is any mismatch

in the names of the files.

 

[Prison.Break.S04E02 - Breaking and Entering.srt.srt]

"Prison.Break.S04E02 - Breaking and Entering.srt.avi" not found

 

 

WARNING: 2 FILE(S) FAILED. See above.

 

END OF OPERATION

 

Kάνω κάτι χαζό λόγω της ασχετοσύνης μου ?

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε ?

 

Ευχαριστώ πολύ,εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...