Προς το περιεχόμενο

AVIAddXSubs: Πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων σε DivX αρχεία


dimitk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

An exoume mia tileorasi 4:3 kai kapousme tin tainia ws 16:9 tha yparxei diafora sto playback tis tianias se sxesi me to an kaigma to dvd sta 4:3.

 

Diladi ektos po ton kenrarismo ton ypotitlwsn tha fainetai xeirotera i tainai an i tv einai 4:3 kai meis kaime to dvd se 16:9 ?

 

Αν στον player του πεις 16/9 ενώ έχεις 4/3 θα υπάρξει πρόβλημα στην αξιοποίηση του χώρου της οθόνης. Οι ρυθμίσεις στο πρόγραμμα είναι μόνο για να υπολογιστεί η θέση των υποτίτλων και εν γένει προβλεψιμότητας του πως θα αντιδράσει ο player έτσι ώστε να υπάρχει σταθερή τοποθέτηση των υπότιτλων σε μια συγκεκριμένη θέση άσχετα από την ανάλυση του avi. Για να μην υπάρχει το φαινόμενο στο ένα avi να βγαίνουν απέξω, στο άλλο να είναι πολύ ψηλά κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

diladi me alla logia afou exw 4:3 othobi prepei na lew sto programma na ta kaiei ola ws 4:3 kai oxi ws 16:9. swsta?

 

1 akoma erwtiseis.

 

a) oi logoi 4/3 kai 16/9 se ti akrivws naferonte?

 

B) to panscan ti einai? ena eidos zoom?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

diladi me alla logia afou exw 4:3 othobi prepei na lew sto programma na ta kaiei ola ws 4:3 kai oxi ws 16:9. swsta?

 

Σωστά.

 

a) oi logoi 4/3 kai 16/9 se ti akrivws naferonte?

 

Στο σχήμα της οθόνης. Είναι ο λόγος των πλευρών οριζόντιο προς κάθετο. Οι 16/9 είναι οι wide, οι "μακρόστενες".

 

B) to panscan ti einai? ena eidos zoom?

 

Μπορείς να το πεις και έτσι. Βασικά κόβουν κομάτι της εικόνας αριστερά και δεξιά ώστε να την "τετραγωνίσουν" στις αναλογίες των 4/3 tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xmmm malista! opote kai an koma epilexw sto video setup tou philps 16/9 kai sto programmataki epishs 16/9 tote akoma kai etsi an pw sto philips na kanei panscan paliu ws 4/3 tha tin dw, etsid en einai?

 

Etsi ta garfw ola se 16/9 paizoun mia xraa stin eurygwnies tv alla paizoun exisou kala kai stis 4/3 othones me tinx risi toiu panscan, swtsa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nik0s Ολα αυτά είναι ζήτημα πειραματισμών. Μπορώ να σου πω τι γίνεται με το δικό μου hardware με σιγουριά. Για το δικό σου πρέπει να το ανακαλύψεις μόνος σου πειραματιζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου player έχει pan-scan όπως και letter-box αλλά δεν βλέπω να κάνει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με την ρύθμιση 4/3. Εγώ επιλέγω 16/9 όπου και στην πράξη αποδεικνύεται ότι δίνει καλύτερο αποτέλεσμα στην 16/9 τηλεόρασή μου. Αυτό χρειάζομαι μόνο και εκεί μένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσο αναφορα τις ρυθμισεις για το PHILIPS 3040 και για τους υποτιτλους αλλα και για να δειχνει την ταινια οχι σε screener αλλα fullscreen

χωρις να χανετε εικονα και χωρις προβλημα σε καμμια τηλεοραση απλα στο video setup βαλτε 16΄¨9 και στην δευτερη επιλογη επιλεξτε Height Fit.

Με αυτο τον τροπο θα εχετε fullscreen και τους υποτιτλους μια χαρα.

Αυτα βεβαια για το Philips 3040.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Nik0s στο δικό μου 3040, αυτό που γίνεται είναι το εξής: ανεξάρτητα του τι ρυθμίσεις έχω στο AVIAddXSubs (16/9 ή 4/3) και τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης οι υπότιτλοι βγαίνουν στο ίδιο σημείο χωρίς η όποια παραμόρφωση της εικόνας (width fit, hight fit, κλπ) να επηρεάζει τους υπότιτλους, οι οποίοι τοποθετούνται πάνω στο video μετέπειτα αυτού και με διαφορετική συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικο !!!!! Το εβαλα και ηταν μια χαρα αλλα...οταν το αρχειο με τους ενσωματομενους υποτιτλους το πηρα απο τον φακελο που ειχα τα avi κια srt και το πηγα σε αλλο μερος του δισκου δεν εβλεπα υποτιτλους...

Εγραψα το .avi αρχειο που ειχα φτιαξει σε δισκακι , το εβαλα στο επιτραπεζιο dvd-divx player και χωρις να πατησω το κουμπι για υποτιτλους τους ειδα μια χαρα !!!!:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το αρχειο με τους ενσωματομενους υποτιτλους το πηρα απο τον φακελο που ειχα τα avi κια srt και το πηγα σε αλλο μερος του δισκου δεν εβλεπα υποτιτλους...

 

Εννοείς το είδες με τον media player;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...