Προς το περιεχόμενο

Τιμές διδάκτρων, Σπουδές ΑΝΤ1


S4Lv4Ti0N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SOS καλησπερα παιδια...θελω να με βοηθησετε...ειμαι 20 χρονων εχω μεινει 2 χρονιες απο απουσιες γιατι ειχα ενα τροχαιο και τωρα απο σεπτεμβρη θα παω νυχτερινο... το προβλημα μου ειναι οτι θελω να σπουδασω δημοσιογραφια...αν παω νυχτερινο και θελω να δωσω πανελληνιες πρεπει να παω δυο χρονιες, ενω αν θελω μονο να παω το απολυτηριο θα παω μια χρονια...σκεφτομαι να παω στο εργαστηρι σπουδων του αντ1, ξερετε αν βοηθανε μετα στο να βρεις δουλεια? αν δεν παω στο εργαστηρι σπουδων του αντ1 ή σε καποιο ιεκ,τοτε πρεπει να παω δυο χρονιες νυχτερινο για να δωσω πανελληνιες και να περασω στο πανεπιστημιο δημοσιογραφιας...τι να κανω?? βοηθηστε με γιατι πρεπει τελη αυγουστου να κανω την εγγραφη και μεχρι τοτε πρεπει να κερω τι να κανω...σας παρακαλω...

 

Ήξερα μια κοπελια (~2011) που ειχε παει στον ant1 και ειχε πάρει πολλά kudos για τα άρθρα της. Δουλειά δεν έβρισκε πουθενά.

Επίσης, εχω ενα συγγενικό πρόσωπο που ειχε τελειώσει ενα κολλεγιο δημοσιογραφίας (~2014). Έγραφε σε εφημερίδες του εξωτερικού. Τώρα δουλεύει στο εξωτερικο, σαν πωλητής ρούχων.

 

Να φανταστω οτι ξέρεις πως ειναι η αγορά της Ελλάδας και του εξωτερικού στον τομέα της δημοσιογραφίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα ψαγμένα πράγματα θέλουν κ ψαγμένες σπουδές κ όχι κάνα πιστοποιητικό παρακολούθησης μαθημάτων από τον Ant1

 

φύγε καλύτερα Αγγλία, αγόρασε κανα πτυχίο ή μπχκό στη νομική ή στις πολιτικές επιστήμες κ γύρνα πίσω

 

κ αφού πληρώνεις, όπως είπε κ ο revil, παίρνεις κ ότι θες ;-)

δεν ξερω γιατι επικρατει η αποψη οτι αγγλια αγοραζεις πτυχιο ,απλα επειδη εγω σπουδασα και ελλαδα και αγγλια εχω να πω οτι το αγγλικο συστημα ειναι πιο συνεπες απο το ελληνικο ,δεν εχει απεργιες,καταληψεις κλπ και ουτε βαθμοθηριες γνωστος του γνωστου απο παραταξη ,τωρα αν μιλαμε για σχολες επιπεδου μεταλυκειακων παω πασο αλλα εγω εκει που ημουν μια χαρα επιπεδο ειχαν ,α και κατι ποιο σοβαρο δεν κανουν 500 πραγματα που δεν θα χρειαστεις αργοτερα ,κανεις εκεινα που θα συναντησεις στην πορεια .αυτα για την αποψη οτι αγοραζεις πτυχιο...

και οχι δεν το πληρωσα εγω αλλα η εταιρια που με εργοδοτουσε το δευτερο αλλα επρεπε να τα παιρνω τα μαθηματα γιατι και δουλεια εχανα και εσπαγε το συμβολαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια προσοχη μεγαλη παπατζα και η σχολη του αντ1 και του star. Σας το λεω γτ παραβρεθηκα και στις δυο σχολες και τα πραγματα ηταν τραγικα.Στο μεν σταρ πολυ εκπεδευμενος ο κυριος αυτος. πηγε να μου κανει πλυση εγεκεφαλου,με πηγε να δω διαφορους ανθρωπους της τηλεορασης και μου ξεφουρνισε μετα εγγραφη 1000 ευρω και 350 ευρω το μηνα.που ζειτε ρε παιδια? και στο μεν αντεννα πηγα μιλησα αλλα ευτυχως στο νησι που εκανα διακοπες ενας γνωστος μου μου αποκαλυψε οτι μεγαλη παπατζα εξισου..τελιωνουν τα παιδια τα στελνουν να κανουν και καλα πρακτικη για 6 μηνες χωρις να περνουν φραγκο και ολα καλα...μακρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Υπάρχουν άνθρωποι στην Ελλάδα του 2015 που πληρώνουν τόσες χιλιάδες ευρώ για να σπουδάσουν κάτι το οποίο ουσιαστικά δεν χρειάζεται σπουδές? Που μπορεί να το κάνει ο καθένας? 

 

Χώρια ότι αυτές οι σχολές υπάρχουν μόνο και μόνο για να πηδάνε κάτι δημοσιογραφίσκοι που έχουν εκεί μέσα τα ανόητα κοριτσάκια που νομίζουν ότι θα κάνουν καριέρα. Δεν είναι τυχαίο ότι σε αυτές τις "σχολές" το 90% που φοιτούν είναι γυναίκες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ ποιος γονέας (γιατί κανένα από αυτά τα κοριτσάκια δεν πληρώνει μονο του εννοείται) στέλνει την κόρη του που θα είναι 18-23 ετών κατά πάσα πιθανότητα...μέσα σε τέτοια κυκλώματα που όλοι ξέρουμε πως λειτουργούν. Ποιος πληρώνει 4-5 χιλιάρικα τον χρόνο για να του πηδάνε την κόρη κάτι τελειωμένοι 40-50 χρονών που χωρίς την θέση εξουσίας που τους δίνεται θα τους έτρωγε η αγαμία!!

 

Δεν απορώ με τα 20χρονα ξεκωλάκια που ανοίγουν τα πόδια τους..αυτές όπως λες το κάνουν για το ψώνιο και την ματαιοδοξία που της έχεις φάει...κατεστραμμένα κοριτσάκια ειναι αυτά. Εγώ απορώ με τους γονείς τους και κυρίως με τους πατεράδες τους! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ πολυ γνωστος και καποιας ηλικιας παρουσιαστης πρωιναδικου με γυαλια και με ενα ηλιθιο χαμογελο ολη την ωρα δεν εχει αφησει κοπελιτσα για κοπελιτσα εκει μεσα λογω της θεσης του. θα ελεγα και αλλα πολλα τωρα αλλα ασε..

 

εμετικο πραγματικα.

 

 

απο την αλλη δεν λυπαμαι καμια και κανεναν (ναι, ΚΑΙ "αγορακια" στοχευουν καποια συγκεκριμενα γνωστα ονοματα...) που πεφτουν στα νυχια τους. Ολα ειναι θεμα επιλογης τελικα στην ζωη και η ευκολοπιστια/αφελεια ειναι κατι το οποιο πρεπει να αποριψεις απο νωρις αμα θες να πας πραγματικα μπροστα στη ζωη σου, ειτε με καλο ειτε με ασχημο τροπο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ πολυ γνωστος και καποιας ηλικιας παρουσιαστης πρωιναδικου με γυαλια και με ενα ηλιθιο χαμογελο ολη την ωρα δεν εχει αφησει κοπελιτσα για κοπελιτσα εκει μεσα λογω της θεσης του. θα ελεγα και αλλα πολλα τωρα αλλα ασε..

 

εμετικο πραγματικα.

 

 

απο την αλλη δεν λυπαμαι καμια και κανεναν (ναι, ΚΑΙ "αγορακια" στοχευουν καποια συγκεκριμενα γνωστα ονοματα...) που πεφτουν στα νυχια τους. Ολα ειναι θεμα επιλογης τελικα στην ζωη και η ευκολοπιστια/αφελεια ειναι κατι το οποιο πρεπει να αποριψεις απο νωρις αμα θες να πας πραγματικα μπροστα στη ζωη σου, ειτε με καλο ειτε με ασχημο τροπο...

 

Αυτός?

aytia5.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ πολυ γνωστος και καποιας ηλικιας παρουσιαστης πρωιναδικου με γυαλια και με ενα ηλιθιο χαμογελο ολη την ωρα δεν εχει αφησει κοπελιτσα για κοπελιτσα εκει μεσα λογω της θεσης του. θα ελεγα και αλλα πολλα τωρα αλλα ασε..

 

εμετικο πραγματικα.

 

 

απο την αλλη δεν λυπαμαι καμια και κανεναν (ναι, ΚΑΙ "αγορακια" στοχευουν καποια συγκεκριμενα γνωστα ονοματα...) που πεφτουν στα νυχια τους. Ολα ειναι θεμα επιλογης τελικα στην ζωη και η ευκολοπιστια/αφελεια ειναι κατι το οποιο πρεπει να αποριψεις απο νωρις αμα θες να πας πραγματικα μπροστα στη ζωη σου, ειτε με καλο ειτε με ασχημο τροπο...

 

Εγώ ξέρω από πολλές γνωστές μου για γνωστό αθλητικογράφο που ειναι ακόμα καθηγητής εκεί μέσα (ο θεός να τον κάνει δηλαδή)..πρώην κεντρικό παρουσιαστή της Αθλητικής Κυριακής που τώρα είναι παρουσιαστής και speaker στην Nova (45 χρονών περίπου)...ότι είναι τεράστιος πέφτουλας...πέρυσι ο γκόμενος μιας κοπέλας που σπούδαζε εκεί έκανε ντου μέσα στο μάθημα και τον άρχισε στα μπουνιδια!!χαχαχααχαχα

 

Έχω αρκετές γνωστές που είτε έχουν σπουδάσει ή είτε είναι ακόμα εκεί μέσα και μου χουν πει για απίστευτα γλοιώδη πεσίματα...και ότι τις δίνουν με κάθε τρόπο να καταλάβουν ότι αν δεν υποκύψουν σε τέτοιες προτάσεις.."προκοπή" να μην περιμένουν στον κλάδο.

 

Καλά για τις φοιτήτριες όπως λες δεν τις λυπάμαι καθόλου...άξιες της ματαιόδοξης μοίρας τους. Το μόνο που σκέφτομαι όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι ποιοι πατεράδες πληρώνουν 4-5 χιλιάρικα τον χρόνο για να την πέφτει ο κάθε στερημένος μεσήλικας λιγούρης στο παιδί τους.

 

ΥΓ Ο υπεύθυνος μεχρι πριν 1-2 χρόνια των καθηγητών της σχολής...μεγαλοδημοσιογράφος άνω των 80 ετών σε ερώτηση γνωστής μου "Αν είναι της άποψης πως ένας δημοσιογράφος πρέπει να ειναι έντιμος ή να ακολουθεί τον εύκολο δρόμο της απάντησε.."Οι πόρτες δεν σου ανοίγονται κάθε μέρα..οπότε πρέπει να τις εκμεταλευτείς με κάθε τρόπο"

 

Μετάφραση..."Αν θες να ανοίξουν πόρτες...άνοιξε πόδια"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για τις φοιτήτριες όπως λες δεν τις λυπάμαι καθόλου...άξιες της ματαιόδοξης μοίρας τους. Το μόνο που σκέφτομαι όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι ποιοι πατεράδες πληρώνουν 4-5 χιλιάρικα τον χρόνο για να την πέφτει ο κάθε στερημένος λιγούρης στο παιδί τους.

 

Λογικά φίλε μου θα είναι κάτι πατεράδες σαν μιας συμμαθήτριάς μου. Η συγκεκριμένη είχε δηλώσει συμμετοχή στα περισσότερα μουσικά reality show της τότε εποχής (2004-05), εννοείται δεν έκανε τίποτα, στο σχολείο την σήκωνε η καθηγήτρια μαθηματικών στον πίνακα να λύσει άσκηση και αυτή έγραφε στον πίνακα την σελίδα από το λυσάρι που είχε την άσκηση (πιο copy/paste πεθαίνεις). Έλεγε οτι ήθελε να περάσει ιατρική και δεν πέρασε πουθενά, μετά η ίδια κατέκρινε όσους πέρασαν σε ΤΕΙ και έλεγε οτι δεν είχε νόημα να σπουδάζουμε εκεί και καλύτερα να σταματήσουμε, προφανώς ο πατέρας της την έμαθε έτσι γιατί μια φορά βρήκε την μάνα μου στον δρόμο την ρώτησε που πέρασα και έλεγε οτι δεν είχε νόημα να είμαι εκεί και πέρασα πολύ χαμηλά. Αργότερα την είδαμε σε μια παρόμοια σχολή δημοσιογραφίας και μετά δούλευε μαζορέτα σε μια ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ξανθια που ειναι στο ολα του θεμου νομιζω βγηκε απο "σχολη δημοσιογραφιας του αντ1". Ε αυτο και μονο αρκει για να καταλαβεις τη καταξιωση των αποφοιτων του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ξανθια που ειναι στο ολα του θεμου νομιζω βγηκε απο "σχολη δημοσιογραφιας του αντ1". Ε αυτο και μονο αρκει για να καταλαβεις τη καταξιωση των αποφοιτων του

Κι όμως αυτή μπορεί να είναι το πρότυπο για πάρα πολλές και να την ζηλεύουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν πας να σπουδάσεις δημοσιογραφία και έχεις καθηγήτρια τον τιτάνα της δημοσιογραφίας που ακούει στο ονομα Σταματίνα Τσιμτσιλή τι να λεμε τώρα...τα δίνεις τα χιλιάρικα και δεν το μετανιώνεις!! χαχαχαχαχαχα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 11/8/2011 στις 12:33 ΠΜ, xri_ni είπε

Απ'οτι λενε προσλαμβανουν αμεσως τους αριστουχους...μη γελιομαστε τα λεφτα που παιρνουν δεν ειναι η γνωση που θα δωσουν αλλα η προωθηση που θα σου κανουν...γιατι στην Ελλαδα ενας που θα τελειωσει σε ΑΕΙ δημοσιογραφια θα κανει πολυ καιρο να βρει δουλεια(αν βρει) ενω των ιδιωτικων θα προωθηθει μεσω των συνεργατων της σχολης.Οχι βεβαια οτι του υπογραφει κανεις οτι θα βρει δουλεια και αν βρει θα βγαζει ψιχουλα...λιγοι ειναι οι δημοσιογραφοι που βγαζουν καλα λεφτα.

Καλημέρα στην παρέα!! είμαι νέο μέλος! Συμφωνώ  με την @Αφροδιτη 2, εξάλλου για μένα είναι τζάμπα εκπαίδευση εφόσον δίνει κάποιος τόσα λεφτά για τέτοιου είδους επιμόρφωση, θα ταν κορόϊδα αν δεν πάρουν κάποιον απο τους αποφοίτους στο κανάλι τους... :P και είναι μόνο 14 μαθήματα σε δυο χρόνια.... 

Στις 8/3/2015 στις 8:19 ΜΜ, Backpacker είπε

'Οταν πας να σπουδάσεις δημοσιογραφία και έχεις καθηγήτρια τον τιτάνα της δημοσιογραφίας που ακούει στο ονομα Σταματίνα Τσιμτσιλή τι να λεμε τώρα...τα δίνεις τα χιλιάρικα και δεν το μετανιώνεις!! χαχαχαχαχαχα

:lol::lol::lol: σταμάτααααααααα καλέεεε θα τους δώσει και δωρεάν απο τα αντίτυπα που έμεινα απο το βιβλίο της <<Όλα για λίγο παράδεισο>>... Να κάνει και απόσβεση, σιγά που τα ξεπούλησε χαχαχαχαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...