Προς το περιεχόμενο

Τιμές διδάκτρων, Σπουδές ΑΝΤ1


S4Lv4Ti0N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πανω απο 4000 ευρω για μια ιδιωτικη τυπου αντ1?? ελεοσ ρε φιλε..σιγα τ πτυχιο που δινουν στο κατω κατω..εμποριο τ κερατα!!τουλαχιστον υπαρχει περιπτωση να σε προσλαβουν στα καναλια αν εισαι καλος??

 

αυτο με τα ιεκ νομιζω δεν ισχυει..ειναι ανγνωρισμενα μονο στην ελλαδα..ειναι κρατικα πιστοποιητικα εκπαιδευσης κ εκει τσαμπα λεφτα!!!

 

ρε παιδια λεμε ολοι να φυγει..σιγουρα ειναι καλυτερα αλλα ρωτησαμε το στοιχειωδες..δηλαδη αν εχει τα λεφτα να τ κανει...ποσα θελει για 3 χρονια αγγλια..αν ηταν μαστερ, να λεγαμε 1 χρονος ειναι θα περασει αλλα τωρα.. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω απο 4000 ευρω για μια ιδιωτικη τυπου αντ1?? ελεοσ ρε φιλε..σιγα τ πτυχιο που δινουν στο κατω κατω..εμποριο τ κερατα!!τουλαχιστον υπαρχει περιπτωση να σε προσλαβουν στα καναλια αν εισαι καλος??

 

αυτο με τα ιεκ νομιζω δεν ισχυει..ειναι ανγνωρισμενα μονο στην ελλαδα..ειναι κρατικα πιστοποιητικα εκπαιδευσης κ εκει τσαμπα λεφτα!!!

 

ρε παιδια λεμε ολοι να φυγει..σιγουρα ειναι καλυτερα αλλα ρωτησαμε το στοιχειωδες..δηλαδη αν εχει τα λεφτα να τ κανει...ποσα θελει για 3 χρονια αγγλια..αν ηταν μαστερ, να λεγαμε 1 χρονος ειναι θα περασει αλλα τωρα.. ?

Απ'οτι λενε προσλαμβανουν αμεσως τους αριστουχους...μη γελιομαστε τα λεφτα που παιρνουν δεν ειναι η γνωση που θα δωσουν αλλα η προωθηση που θα σου κανουν...γιατι στην Ελλαδα ενας που θα τελειωσει σε ΑΕΙ δημοσιογραφια θα κανει πολυ καιρο να βρει δουλεια(αν βρει) ενω των ιδιωτικων θα προωθηθει μεσω των συνεργατων της σχολης.Οχι βεβαια οτι του υπογραφει κανεις οτι θα βρει δουλεια και αν βρει θα βγαζει ψιχουλα...λιγοι ειναι οι δημοσιογραφοι που βγαζουν καλα λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

City University εάν αναφέρεσαι σε αυτό σε πληροφορώ είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό για business σίγουρα στα ΤΟΠ 10 της Βρετανίας. Πλέον η φήμη είναι το παν αφού για να αποκτήσει κάτι-κάποιος φήμη πρέπει να είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει οπότε προφανώς το City έχει φήμη επειδή κάνει δουλειά.

 

Προφανως αναφερεται στο City College στην θεσσαλονικη.

 

Επι του θεματος, αφου το τοπικ σταρτερ εχει βυσμα για διπλωματικο (εδω ειναι ομως που λενε οπου ακους πολλα κερασια...) γιατι δεν πας εξω να σπουδασεις κατι σχετικο με αυτα που ζητανε(πολ. Επιστημες, Ξενες Γλωσσες κτλ)? Το πτυχιο ANT1 για το κρατος δεν εχει καμια παραπανω αξια απο το απολυτηριο λυκειου. Πως ακριβως σκοπευειες να γινεις διπλωματης χωρις προσονα? Το μονο καλο που εχει σε ΙΕΚ ιδιωτικα ειναι οτι παιρνεις πτυχειο ακομα και καθυστερημενος να εισαι, αρκει να πληρωσεις.

 

Οσο για Αγγλια, απο την εμπειρια μου εχετε ολοι δικαιο. Εχω δει ατομα πανεξυπνα να αναδεικνύονται απο τα Αγγλικα πανεπιστημια αλλα και ατομα με IQ αμοιβαδας να γινονται πολ. μηχανικοι. Οποτε υπαρχει μεγαλυ διαφοροποιηση, μου το ειχαν πει απο το 1996, οταν εψαχναν οι γονεις μου για τον αδερφο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλωματικο σωμα ειναι πολυ δυσκολο να μπεις, επειδη απο τη σχολη μου ειναι αυτοι που μπαινουν ξερω οτι θελει να το βαλεις ως ενα και μοναδικο στοχο και να κοπιασεις γι'αυτο...ουτε απατηλο ονειρο για μενα.Τωρα αν εχει ο αλλος βισμα ε τι να πω ειμαστε αξιοι της μοιρας μας, ακομη και στο διπλωματικο σωμα να βαζουμε οποιον να'ναι...πως θα ανταποκριθει χωρις γνωσεις πανω στο αντικειμενο και χωρις ξενες γλωσσες! :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και πάλι....

 

 

Σκέπτομαι αυτό το Σεπτέμβρη (ή Σεπτέβρη :P ;;) να γραφτώ στο Εργαστήρι σπουδών μμε του ANT1...

 

... βασικά να σας πώ την αλήθεια πιο πολύ θέλω το πτυχίο ωστε να έχω ένα χαρτί...μετά θα δώσω διαγώνισμα για διπλωματικό σώμα, και βούρ για εξωτερικό ως διπλωματικός ακόλουθος...ψαγμένα πράγματα, οικογένεια...

 

για να τα πούμε έξω απο τα δόντια, με βαθμό της τάξης του 12 (ναι...κάψιμο στο πισί) δε νομίζω πως κάνεις και πολλά... αλλα λίγα ξέρω :(

 

 

Προσπαθώ να βρω μια λογική στη όλη σου σκέψη αλλά δε τα καταφέρνω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι λενε προσλαμβανουν αμεσως τους αριστουχους...μη γελιομαστε τα λεφτα που παιρνουν δεν ειναι η γνωση που θα δωσουν αλλα η προωθηση που θα σου κανουν...γιατι στην Ελλαδα ενας που θα τελειωσει σε ΑΕΙ δημοσιογραφια θα κανει πολυ καιρο να βρει δουλεια(αν βρει) ενω των ιδιωτικων θα προωθηθει μεσω των συνεργατων της σχολης.Οχι βεβαια οτι του υπογραφει κανεις οτι θα βρει δουλεια και αν βρει θα βγαζει ψιχουλα...λιγοι ειναι οι δημοσιογραφοι που βγαζουν καλα λεφτα.

 

τουλαχιστον ειναι μια ελπιδα να ξερεισ οτι αν δουλεψεισ θα σε προσλαβουν..αυτο που λεσ ποσο με εκνευριζει κ ειναι αληθεια...μενει ανεργοσ ο αλλοσ που εβγαλε 17...τοσα μορια πανελλνηνιεσ, περασε ΜΜΕ και τελειωσε παν/ιο (εστω κ οχι στα 4 χρνια) κ περνουν εναν απο ιδιωτικη επειδη εχει κονε..τι διαβαζε τοσα χρονια ο αλλος?

 

για τα ψιχουλα τ εχουμε σιγουρα (600-700-800)..ποιοσ βγαζει λεφτα με το που τελειωσει? απλα να ζησει κανεισ ή να βγαλει τα οσα ξοδεψε!!!

 

καλυτερα να κυνηγησει το εξωτερικο κ να κανει θυσιεσ γι'αυτο..ειναι ευκαιρια αμα μπορει να φυγει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προφανως αναφερεται στο City College στην θεσσαλονικη.

 

Επι του θεματος, αφου το τοπικ σταρτερ εχει βυσμα για διπλωματικο (εδω ειναι ομως που λενε οπου ακους πολλα κερασια...) γιατι δεν πας εξω να σπουδασεις κατι σχετικο με αυτα που ζητανε(πολ. Επιστημες, Ξενες Γλωσσες κτλ)? Το πτυχιο ANT1 για το κρατος δεν εχει καμια παραπανω αξια απο το απολυτηριο λυκειου. Πως ακριβως σκοπευειες να γινεις διπλωματης χωρις προσονα? Το μονο καλο που εχει σε ΙΕΚ ιδιωτικα ειναι οτι παιρνεις πτυχειο ακομα και καθυστερημενος να εισαι, αρκει να πληρωσεις.

 

Οσο για Αγγλια, απο την εμπειρια μου εχετε ολοι δικαιο. Εχω δει ατομα πανεξυπνα να αναδεικνύονται απο τα Αγγλικα πανεπιστημια αλλα και ατομα με IQ αμοιβαδας να γινονται πολ. μηχανικοι. Οποτε υπαρχει μεγαλυ διαφοροποιηση, μου το ειχαν πει απο το 1996, οταν εψαχναν οι γονεις μου για τον αδερφο μου.

Βρετανικά πανεπιστήμια αυξάνονται τα δίδακτρα σε 10.000 ευρώ. Σπουδές στην Ολλανδία μπορεί να είναι μια καλύτερη ιδέα.

Αναχώρηση: www.educationfair.nl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει το γράψιμο αλλα πολύ παραπάνω το ραδιόφωνο, βασικά να σας πώ την αλήθεια πιο πολύ θέλω το πτυχίο ωστε να έχω ένα χαρτί...μετά θα δώσω διαγώνισμα για διπλωματικό σώμα, και βούρ για εξωτερικό ως διπλωματικός ακόλουθος...ψαγμένα πράγματα, οικογένεια.

 

συγγνώμη που επανεφέρω το θέμα, αλλά διπλωματικό σώμα και πιο συγκεκριμένα για διπλωματικός ακόλουθος, για να δώσεις εξετάσεις (μέχρι και τον προηγούμενο διαγωνισμό τουλάχιστον) πρέπει να έχεις πτυχίο ΑΕΙ, και 2 ξένες γλώσσες σε επίπεδο c2 με πρώτη και υποχρεωτική τα Γαλλικά. το λέω με απόλυτη σιγουριά γιατι πέρασε ο αδερφός μου (απόφοιτος ΑΣΟΕΕ και PhD στο LSE)αφου ξεκ******* στο διάβασμα, αλλα μιλάμε για ΑΠΕΙΡΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ... Δεν νομίζω οτι ένα χαρτί ούτε καν ισότιμο με ΙΕΚ και το βύσμα θα σε καλύψει προκειμένου να μπείς στην διπλωματική ακαδημία και να βγεις απο αυτήν...φιλικά πάντα.

 

edit: χαχαχα, τώρα είδα οτι είναι παλίο το θέμα..μαλακία μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

SOS καλησπερα παιδια...θελω να με βοηθησετε...ειμαι 20 χρονων εχω μεινει 2 χρονιες απο απουσιες γιατι ειχα ενα τροχαιο και τωρα απο σεπτεμβρη θα παω νυχτερινο... το προβλημα μου ειναι οτι θελω να σπουδασω δημοσιογραφια...αν παω νυχτερινο και θελω να δωσω πανελληνιες πρεπει να παω δυο χρονιες, ενω αν θελω μονο να παω το απολυτηριο θα παω μια χρονια...σκεφτομαι να παω στο εργαστηρι σπουδων του αντ1, ξερετε αν βοηθανε μετα στο να βρεις δουλεια? αν δεν παω στο εργαστηρι σπουδων του αντ1 ή σε καποιο ιεκ,τοτε πρεπει να παω δυο χρονιες νυχτερινο για να δωσω πανελληνιες και να περασω στο πανεπιστημιο δημοσιογραφιας...τι να κανω?? βοηθηστε με γιατι πρεπει τελη αυγουστου να κανω την εγγραφη και μεχρι τοτε πρεπει να κερω τι να κανω...σας παρακαλω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...