Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

oκ, να σας τη "σπάσω" λίγο; Υποθέτουμε ότι έχουμε αυθεντικά WinXP - δηλ με αυθεντικό serial - και κάνουμε format. Με το ΙΔΙΟ serial πόσες φορές μπορούμε να κάνουμε format και ακολούθως ενεργοποίηση των WinXP; (πάντα το είχα απορία αυτό................. και βαριόμουν να ψάξω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oκ, να σας τη "σπάσω" λίγο; Υποθέτουμε ότι έχουμε αυθεντικά WinXP - δηλ με αυθεντικό serial - και κάνουμε format. Με το ΙΔΙΟ serial πόσες φορές μπορούμε να κάνουμε format και ακολούθως ενεργοποίηση των WinXP; (πάντα το είχα απορία αυτό................. και βαριόμουν να ψάξω!)

 

3 και μετα τηλεφωνο στο Bill για νεο κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μιας και κλειδωθηκε το ρωταω εδω. αλλα δε το καταλαβα στο μπλα μπλα τι θα πει offtopic? τεσπα,

στο χθεσινο traction εδειξε τον mark webber στη γεφυρα του ριου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Today, June 03, 2007, 24 minutes ago

 

Τον... "παραίτησαν" για χάρη του κ. Αλφαντάκη

Today, June 03, 2007, 24 minutes ago | Ilias

Με βαριές καταγγελίες κατά της σημερινής ηγεσίας της Ελληνικής Αστυνομίας, υπέβαλλε πριν μήνες την παραίτησή του, ο αστυνόμος Μιχάλης Βατός. Υπενθυμίζουμε, ότι ο Μιχάλης Βατός εκτελούσε χρέη αναπληρωτή διοικητή στο τμήμα Ψυχικού όταν στις 11 Ιουνίου 2006, σημειώθηκε το επεισόδιο του δικηγόρου Γ. Αλφαντάκη με τους ειδικούς φρουρούς. Οι ειδικοί φρουροί κατέθεσαν ενόρκως, ότι τον σταμάτησαν στη συμβολή των οδών 25ης Μαρτίου και Β. Παύλου στο Παλαιό Ψυχικό για να του κάνουν έλεγχο. Όμως εκείνος επικαλούμενος το όνομα και την ιδιότητά του, πάτησε γκάζι, παρέσυρε με την Porsche του τους δύο ειδικούς φρουρούς και εξαφανίσθηκε. Με βάση τις ένορκες καταθέσεις των ειδικών φρουρών το τμήμα Ψυχικού σχημάτισε δικογραφία σε βάρος του γνωστού δικηγόρου και την έστειλε στον Εισαγγελέα, ο οποίος διέταξε τη σύλληψη του δικηγόρου εντός των ορίων του αυτοφώρου. Ως αναπληρωτής διοικητής ο κ. Μιχάλης Βατός αναζήτησε τον κ. Αλφαντάκη στο σπίτι (Ροϊδη 8) για να τον συλλάβει αλλά δεν τον βρήκε. Από τότε αρχίζουν οι περιπέτειες για τον κ. Βατό, οι οποίες τον οδήγησαν σε παραίτηση από την Αστυνομία με βαρύτατες καταγγελίες για την σημερινή ηγεσία της ΕΛ.ΑΣ. Ζητούμενο είναι αν και η Δικαιοσύνη θα αναγνωρίζει εις στο διηνεκές "ασυλία" στον γνωστό δικηγόρο. Το kentri.gr δημοσιεύει την επιστολή παραίτησης του κ. Μιχάλη Βατού, την όποια τα ΜΜΕ έκαναν... «γαργάρα». Αθήνα 6 Σεπτεμβρίου 2006 ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ Του Αστυν. Α΄ (228591) ΒΑΤΟΥ Μιχαήλ του Δημητρίου ΠΡΟΣ ΤΗ Δ/ΝΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ/Α.Ε.Α. Τμήμα Αξιωματικών (Ιεραρχικώς) ΘΕΜΑ: «Υποβολή παραίτησης από το Σώμα της Ελληνικής Αστυνομίας» ΣΧΕΤ.: α. Η από 6-7-2006 Προσφυγή μου ενώπιον του Ανωτάτου Συμβουλίου Μεταθέσεων. β. Η από 25-7-2006 Εξώδικη Δήλωση-Διαμαρτυρία. Σε συνέχεια των ανωτέρω σχετικών, αντίγραφα των οποίων επισυνάπτω στην παρούσα, κρίνω επιβεβλημένη εν τέλει την παραίτησή μου από το Σώμα της Ελληνικής Αστυνομίας, και για τους κάτωθι αναφερόμενους λόγους: 1. Υπηρέτησα στην Ελληνική Αστυνομία επί 27 συναπτά έτη, χωρίς να προκαλέσω ποτέ κανένα πρόβλημα στην Υπηρεσία ή στα στελέχη της. Αντίθετα, είχα αναπτύξει την καλύτερη δυνατή σχέση με όλους και εκτελούσα ευόρκως τα καθήκοντά μου, με αποκλειστικό σκοπό την εξυπηρέτηση του Πολίτη και την τήρηση της νομιμότητας. 2. Καθ’ όλη την υπηρεσιακή διαδρομή μου, πίστευα ακράδαντα ότι η εκάστοτε Ηγεσία του Σώματος αποτελεί τη συνέχεια της οικογένειάς μου, όπως πατροπαράδοτα αισθάνεται την οικογένεια κάθε Έλληνας. 3. Ύστερα, όμως, από όσα συνέβησαν και τα οποία αναλυτικώς ανέπτυξα στα επισυναπτόμενα έγγραφα, είμαι πεπεισμένος, ότι η σημερινή Ηγεσία του Σώματος είναι δέσμια ατόμων με υψηλό βαλάντιο –όπως τα ίδια αυτοπροβάλλονται– κατοίκων πλουσίων περιοχών της Αθήνας, οι οποίοι λόγω της αναγνωρισημότητάς τους δεν επιθυμούν να είναι ίσοι με τους λοιπούς Πολίτες και δεν θέλουν να ελέγχονται από την Αστυνομία. Έτσι η φυσική Ηγεσία, όταν έλαβε γνώση του περιστατικού που αναφέρεται στην εξώδικη διαμαρτυρία μου, ενήργησε αμέσως για τη μετάθεσή μου από την περιοχή κατοικίας του θιγέντος «φίλου» της. 4. Έχω εδραία την πεποίθηση ότι είχατε την υποχρέωση να με προστατέψετε από τέτοιου είδους άτομα, και όχι να δεχθείτε άκριτα τις απόψεις τους και να με «τιμωρήσετε» δια της άδικης και ανεπίτρεπτης, ηθικά και υπηρεσιακά, μετάθεσής μου σε άλλη Υπηρεσία. Είχατε σαφή υποχρέωση να εξετάσετε τα γεγονότα, να βεβαιωθείτε για το δίκαιο των ενεργειών μου και να με διαφυλάξετε από τέτοιου είδους δόλιες ενέργειες ατόμων που έχουν τη σκοτεινή δύναμη να επιβάλλουν τη θέλησή τους, όταν αυτή είναι αντίθετη με τα συμφέροντά τους. Να δράσετε ως πραγματικοί Ηγέτες και όχι ως εξαρτώμενοι από «φίλους». Προφανώς σκεφθήκατε: «να αφήσουμε στην τύχη του τον Αστυνόμο και να προστατέψουμε το «φίλο» μας», περιμένοντας να σκύψω το κεφάλι. Δεν είμαι όμως τέτοιος Αξιωματικός και δεν θα γίνω ποτέ. Είμαι της άποψης ότι το δίκαιο και ο νόμος πρέπει να εφαρμόζονται προς κάθε κατεύθυνση, ισότιμα, ανεξαρτήτως προσώπων, τόπου κατοικίας, οικονομικής επιφάνειας, επαγγέλματος, αναγνωρισημότητας. Εσάς όμως προφανώς δεν σας ενδιαφέρουν όλα τα προαναφερόμενα, γι’ αυτό και θυσιάζετε τα πάντα στο βωμό της εξυπηρέτησης των προσωπικών σας φιλοδοξιών. 5. Ουδέποτε σκέφθηκα να λειτουργήσω με πολιτικά κριτήρια, όπως ο θιγείς «φίλος» σας άφησε να διαρρεύσει στον τύπο. Δεν είμαι πολιτικός ή πολιτικάντης ούτε θα επιδιώξω στο μέλλον να γίνω. Πάνω απ’ όλα ως Αξιωματικός, αισθάνομαι περήφανος για την ιδιότητά μου, για την πορεία μου στο Σώμα και τέτοιος θα παραμείνω και μετά την αποστρατεία μου. Είθε να μπορούσατε να σκεφθείτε και σεις με τον ίδιο τρόπο. Η Ελληνική Αστυνομία θα στεκόταν στο ύψος της, πολύ ψηλά στην εκτίμηση του λαού και όχι εκεί που την καταντήσατε, θα είχε προσωπικό με αυτοπεποίθηση, γεμάτο ενέργεια για δράση, σίγουρο ότι η εκάστοτε Ηγεσία του θα είναι στο πλευρό του, όταν δρα με νομιμότητα και θα του αναγνώριζε τα εύσημα, όταν πρέπει. Κατά τη διάρκεια της θητείας σας, όμως, πετύχατε να δημιουργήσετε ένα προσωπικό άβουλο, αδρανές, οκνηρό και φοβισμένο, χωρίς συγκεκριμένους στόχους δράσης και μια Αστυνομία χαμηλών έως ελάχιστων προσδοκιών. Φτιάξατε Αξιωματικούς που ψάχνουν εναγωνίως διασυνδέσεις με πολιτικούς ή ισχυρούς οικονομικούς «φίλους», για να ικανοποιήσουν τις προσωπικές τους φιλοδοξίες σε βάρος κάθε ικανότερου συναδέλφου τους. Η αξία κανενός δεν μετριέται με αντικειμενικά και υπηρεσιακά κριτήρια, αλλά με το πού πρόσκειται πολιτικά, ποιος τον πατρονάρει, πόσο ισχυρός είναι ο «φίλος» του, πόσο τον γνωρίζει ο αρμόδιος να τον κρίνει, αν εξυπηρετεί τους «φίλους» ή όχι, αν είναι πειθήνιο όργανο ή όχι, αν λέει μονίμως ναι. Αυτή την κρίση σας τη χαρίζω. Απαξιώ να ασχοληθώ και να την περιμένω. Με φθείρει προσωπικά, φθείρει την υγεία μου και με αποκαρδιώνει στο μέγιστο βαθμό. Όσοι ήσασταν έτοιμοι για όλα τα παραπάνω, δεχθήκατε αυτή την κρίση, μπήκατε στο καλούπι που σας ετοίμασαν και γι’ αυτό δεν μπορείτε να αντιδράσετε στις όποιες παράλογες απαιτήσεις των «φίλων» σας. Δέχεστε τις αιτιάσεις τους άκριτα, ικανοποιείτε τις επιθυμίες τους, δεν τους λέτε ποτέ όχι, τους δέχεστε στα γραφεία σας επιτρέποντάς τους να έχουν άποψη επί των υπηρεσιακών θεμάτων, να ποδηγετούν αποφάσεις και να διαμορφώνουν πολιτικές. Αν αυτό συνάδει με τον Ηγέτη, είσθε ΗΓΕΤΕΣ. Οι καλύτεροι όλων, χωρίς αντίπαλο. 6. Γνωρίζω από πότε υπηρετώ στο Α.Τ. Ψυχικού. Γνωρίζω επίσης ότι δεν θα υπηρετούσα σ’ αυτό σε όλη μου την καριέρα και ότι για λόγους υπηρεσιακούς θα έπρεπε κάποια στιγμή να μετατεθώ. Δεν περίμενα όμως ότι αυτό θα γινόταν συνεπεία μιας απολύτως νόμιμης αστυνομικής ενέργειας. Μόνο και μόνο εκ του γεγονότος ότι έπεσα πάνω σε «φίλο» της Αστυνομίας, πλούσιο κάτοικο του Ψυχικού, με μεγάλη αναγνωρισημότητα, ο οποίος δεν θέλει να είναι ίσος με τους λοιπούς Πολίτες, που δεν ήθελε να τον ελέγξει ο ασήμαντος αστυνομικός. Μήπως κάποια στιγμή στο μέλλον σας επιφυλάσσουν ακριβώς ίδια συμπεριφορά; Σκεφθείτε το λίγο μήπως και αλλάξετε τρόπο αντιμετώπισης αφού είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσουν περισσότεροι συνάδελφοι από την οργή σας, την άδικη μεταχείριση και την υπέρβαση των εξουσιών σας, για την οποία δεν δίνετε λόγο σε κανένα. 7. Ύστερα από τα προπαρατεθέντα, με μεγάλη στενοχώρια υποβάλλω την παραίτησή μου, όχι επειδή το επιθυμώ, αλλά επειδή με εξαναγκάσατε, με καταπιέσατε και με αδικήσατε κατάφορα. Πίστευα και πιστεύω σε μια Αστυνομία αυτοτελή, ανεξάρτητη και άξια στη συνείδηση των Πολιτών, για τους οποίους υπάρχει και ενεργεί και όχι σε μια οργανωμένη κλίκα που κατάφερε να εισχωρήσει στο Σώμα, να καταλάβει την Ηγεσία του, επιδιώκοντας την εξυπηρέτηση προσωπικών συμφερόντων. Ευελπιστώ σε μια ριζοσπαστική αναγέννηση του Σώματος της Ελληνικής Αστυνομίας, σύντομα, άδολα και προς το συμφέρον όλων των ικανών και άξιων στελεχών της. Σε μια τέτοια Αστυνομία θα ήμουν πάντα έτοιμος να προσφέρω και να συνεισφέρω από οποιαδήποτε θέση. Επί του παρόντος δηλώνω μόνο την παραίτησή μου. Ο Αιτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το... σπασμένο Κύπελλο !!!

Το γκολ που σημείωσε ο Σκοτσέζος Γκάρι Ο' Κόνορ έφτανε να κρίνει τον τελικό του Κυπέλλου Ρωσίας, όμως το κύπελλο που απονεμήθηκε στην κυπελλούχο της χώρας Λοκομοτίβ Μόσχας ήταν πολύ... εύθραυστο!

 

 

Τη στιγμή που οι παίκτες των "σιδηροδρομικών" γέμισαν με σαμπάνια το τρόπαιο η βάση του ξεκόλλησε! Μέλος της ρωσικής ομοσπονδίας εξήγησε:

 

"Κάποιος υπάλληλος είχε εντοπίσει τη ρωγμή που υπήρχε στη βάση του κυπέλλου. Αποφασίσαμε ωστόσο να μην θίξουμε την ΤΣΣΚΑ που είχε κατακτήσει πέρυσι τον τίτλο και μας παρέδωσε την κούπα διότι δεν είμαστε σε θέση να αποδείξουμε πότε έγινε η ζημιά".

 

Σημειώνεται ότι το Κύπελλο κατασκευάστηκε το 2001 και έχει ήδη περάσει από τα χέρια των παικτών της Λοκομοτίβ, της Σπαρτάκ Μόσχας, της Τέρεκ και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

 

δε ξερω αλλα σκεφτομαι εκεινη την στιγμη και πεθαινω στα γελια :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>http://rapidshare.com/files/35011863/haha.txt

 

Κορυφή ο άνθρωπος

 

Ψιλοκαμμένο το παλικάρι.

 

Του τι σπάνε οι ρατσιστές, αλλά δεν γουστάρει και τους trendy.

 

Πιστεύει ότι η 17Ν έκανε ανθρωπιστικό έργο, σε αντιθέση με την Χρυση Αυγή που κατά τη γνώμη του σφάζει, μαχαιρώνει (που δεν έγινε τίποτα τέτοιο ποτέ, αλλιώς θα την κλείναν την ΧΑ) επειδή είναι απολίτιστοι.

 

Γιατί πιστεύει ότι τα αμάξια είναι σαν τα ψυγεία? Μάλλον θα πιστεύει ότι αν μπει στο ψυγείο του μπορεί να πάει σε καμιά άλλη διάσταση.

 

Του τη σπάει που η σχολή του είναι σαν εκλογικό κέντρο, αλλά προφανώς και αυτός ανήκει κάπου... Όμως δεν τον χαλάει κιόλας ότι η σχολή του μοιάζει με καφενείο... (κλασσικός μπάχαλος)

 

Βαριέμαι να γράφω κι άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα δεν μου ανοιγει η σελιδα rapidshare.com και ως εκ τούτου δεν μπορω να κατεβασω τιποτα απο εκει. Παιζει καποιο προβλημα με το rapidshare.com και σε αλλους? Ή μπορει να μου απαγορευσε την προσβαση ο provider για τον χ, ψ, λόγο? Μεχρι χτες μου ανοιγε κανονικα.

ΥΓ εχω HOL

 

 

EDIT για τον Freakster απο κατω:

εκανα αυτο που λες με την πριζα και πετυχε. Κουφο μεν, αληθινο δε. Thanx m8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...