Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λινκ απο τι;

 

1.στελνει ελλαδα με λιγα λογια 

2.κερδισα την δημοπρασια στα 6.50pounds αλλα επειδη ειναι high end προιον μου εστειλα πως μου το δινει για 15 pounds πραγμα που μου την εδωσε αλλά ημουν οκ.να το αγορασω σε αυτη την τιμη.

 

Απο τι, απο το εβαυ απο τι αλλο?

 

Αν έστελνε ελλαδα προς τι τα μαιλ, η αλλαγη τιμης και τα λοιπα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον εννοεί ότι η συναλλαγή θα γίνει εκτός ebay, μέσω invoice από το paypal, κάτι ριψοκίνδυνο όπως είπα και στον zizu πριν δύο σελίδες.

 

Και δεν θα έχει ebay buyer protection και ο πωλητής κάνει του κεφαλιού του, ορίζει ότι ποσό θέλει και στο τέλος μπορεί και να μεινεις ξεβρακωτος (επειδή δεν θα παραλάβεις το παντελόνι!)

 

Αυτό κατάλαβα εγώ, αν και νομίζω υπάρχει η δυνατότητα να ορίσει ο πωλητής διαφορετικά μεταφορικά, επειδή δεν τα έχει ορίσει πριν ανεβάσει την αγγελία (συνήθως βάζουνε για εγχώρια μόνο). Αλλά όχι άλλη τιμή από αυτή της αγοράς ή της δημοπρασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί ότι η συναλλαγή θα γίνει εκτός ebay, μέσω invoice από το paypal, κάτι ριψοκίνδυνο όπως είπα και στον zizu πριν δύο σελίδες.

 

Και δεν θα έχει ebay buyer protection και ο πωλητής κάνει του κεφαλιού του, ορίζει ότι ποσό θέλει και στο τέλος μπορεί και να μεινεις ξεβρακωτος (επειδή δεν θα παραλάβεις το παντελόνι!)

 

Αυτό κατάλαβα εγώ, αν και νομίζω υπάρχει η δυνατότητα να ορίσει ο πωλητής διαφορετικά μεταφορικά, επειδή δεν τα έχει ορίσει πριν ανεβάσει την αγγελία (συνήθως βάζουνε για εγχώρια μόνο). Αλλά όχι άλλη τιμή από αυτή της αγοράς ή της δημοπρασίας.

Αυτό που λες σαφώς και δεν ισχύει, την προστασία στην παρέχει το παυπαλ και οχι το εβαυ, οπότε αν πληρώσει με παυπαλ κανενα απολύτως πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τι, απο το εβαυ απο τι αλλο?

 

Αν έστελνε ελλαδα προς τι τα μαιλ, η αλλαγη τιμης και τα λοιπα?

Niko σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου αλλά μη δαγκωνεις. το λινκ απο την αγορα;

http://www.ebay.co.uk/itm/221555349651?_trksid=p2060778.m2748.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Κανονικα δηλωνει πως στελνει μονο UK.Όμως όπως πολλοί πωλητές αν τους ρωτησεις αν στελνουν ελλάδα στέλνουν.Ετσι εγινε και με αυτον.Την αλλάγή τιμης την καταλαβαινω γτ κάποτε ειχε το προιον σε κατασταση reserve not met δηλαδη ειχε ενα συγκεκριμενο οριο τιμης και τοτε το ειχα χτυπησει στις 20λιρες αλλά ημουν κατω απο το οριο που ειχε θεσει.Αυτο που με απασχολει ειναι γτ δεν επικοινωνει μαζι μου και μηπως χρεωθω οτι δεν πληρωσα το αντικειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Niko σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου αλλά μη δαγκωνεις. το λινκ απο την αγορα;

http://www.ebay.co.uk/itm/221555349651?_trksid=p2060778.m2748.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Κανονικα δηλωνει πως στελνει μονο UK.Όμως όπως πολλοί πωλητές αν τους ρωτησεις αν στελνουν ελλάδα στέλνουν.Ετσι εγινε και με αυτον.Την αλλάγή τιμης την καταλαβαινω γτ κάποτε ειχε το προιον σε κατασταση reserve not met δηλαδη ειχε ενα συγκεκριμενο οριο τιμης και τοτε το ειχα χτυπησει στις 20λιρες αλλά ημουν κατω απο το οριο που ειχε θεσει.Αυτο που με απασχολει ειναι γτ δεν επικοινωνει μαζι μου και μηπως χρεωθω οτι δεν πληρωσα το αντικειμενο.

 

Επειδή κάτι τετοια τα ακούω πρώτη φορα, θα σου ελεγα το εξής, αν δεν επικοινωνήσει μαζι σου και δεν σου στείλει μέσω παυπαλ το συνολικό για να πληρώσεις τις επόμενες 4-5 μέρες, ανοιξε case στο εβαυ για υπερβολική απαίτηση και στείλε τους μαζι και το εμαιλ που σου ζητά να πληρώσεις 15λιρες, αντι των 6.5

 

κατι άλλο δεν μου έρχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε πως βάζουμε στην αναζήτηση τη χώρα που μας ενδιαφέρει; Παλιά υπξ´ρχε κάπου δεξιά με τις χώρες αλλά τώρα δεν βλέπω να υπάρχει...ούτε στα φίλτρα!!

 

total_posts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις Advanced δίπλα στο search, θα σου βγάλει διάφορα φίλτρα.

Λίγο πιο κάτω θα δεις κάπου να λέει Location

Εσύ επέλεξε Location in... και την χώρα που σε ενδιαφέρει από την λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ναι.

Αν κάνεις μια αναζήτηση, και ξανακάνεις εκείνη την στιγμή και άλλη, δεν χρειάζεται να αλλάξεις την χώρα.

Αν όμως φύγεις από την σελίδα και ξαναμπεις, τότε θα πρέπει να ξαναβάλεις τα φίλτρα που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μία παραγγελία (ένα σπρέυ για ταπετσαρίες 750ml αν παίζει ρόλο ο όγκος) από Αγγλία πόσες μέρες (εργάσιμες) θέλει για να φτάσει Αθήνα συνήθως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μία παραγγελία (ένα σπρέυ για ταπετσαρίες 750ml αν παίζει ρόλο ο όγκος) από Αγγλία πόσες μέρες (εργάσιμες) θέλει για να φτάσει Αθήνα συνήθως?

Γύρω σε 1μισι εβδομάδα ( 4-8 εργάσιμες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μία παραγγελία (ένα σπρέυ για ταπετσαρίες 750ml αν παίζει ρόλο ο όγκος) από Αγγλία πόσες μέρες (εργάσιμες) θέλει για να φτάσει Αθήνα συνήθως?

To paypal παντως σου δινει 45 μερες, δεν εχω καταλάβει γιατι τοση βιασύνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω σε 1μισι εβδομάδα ( 4-8 εργάσιμες)

 

Η παραγγελία έφυγε από Αγγλία 6/10, επομένως, το έχει ξεπεράσει κατά λίγο αυτό το όριο.

Θα περιμένω και την άλλη βδομάδα και βλέπουμε..

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

 

To paypal παντως σου δινει 45 μερες, δεν εχω καταλάβει γιατι τοση βιασύνη

 

Βρε το ξέρω και δεν βιάζομαι, απλά τον τελευταίο καιρό όσες παραγγελίες έχω κάνει αργούν πολύ (σχεδόν πάντα ξεπερνούν το estimated delivery date του ebay) και μία δεν έφτασε ποτέ.

Μου έχει μπει, λοιπόν, η ιδέα μήπως παίζει κάτι με τα ΕΛΤΑ ή με το τοπικό κέντρο διανομής και επειδή περιμένω ακόμα ορισμένα πράγματα αγχώνομαι κάπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...