Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ''πουλησα' ενα ζευγαρι παπουτσια στο ebay πριν απο 3-4 μερες κ περιμενα να μου στελει τα λεφτα ο αγοραστης κ μετα να το στειλω.Μου λεει 1-2 μερες εφοσον εχει κερδισει στη δημοπρασια πως θα μου στειλει τα λεφτα στις 5 κ μιση μετα τη δουλεια.Του λεω οκ κανενα προβλημα. Ομολογω πως αν δεν διαβαζα διαφορα στα τοπικς μπορει κ να το ειχα στειλει το δεμα.Βλέπω πως δεν ερχεται ειδοποιηση απο paypal για καποια πληρωμη κ σημερα μου στελνει οτι εχει προβληματα θα μου τα στειλει την Τρίτη! Μου ηρθε να του απαντήσω οκ αλλα αν δεν γινει η πληρωμη θα αφησω negative.'Kαι τωρα πριν απο λιγο μου στελνει σορρυ δεν αγοραζω απο international sellers ...Συγνώμη δεν ειδε τις λεπτομερειες οταν αγόραζε κ να μην τις ειδε δεν με ενδιαφερει ηταν υποχρεωμένος κ ξαφνικα μετα απο 3-4 μερες το ειδε αυτο;Ενω πρωτα εταξε οτι θα πληρωσει;Αυτος εχει μονο 2 rates κ ειναι θετικα.Να αφησω negative?Πιστευω πως μπορω να παρω τα λεφτα αν κανω issue(?) στο παυπαλ αλλα δεν ειμαι τοσο κακια! Παντως κατι παιζεται πισω απο αυτο κριμα κ βασιζομουν στα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστυχώς δεν νομίζω πως μπορεις να πάρεις τα λεφτά σου!

Απλώς θα του στείλει το εβαυ προειδοποίηση και προθεσμία μερικές μέρες για να πληρώσει,

Και αν δεν πληρώσει ανοίγεις case στο ebay και το μονο που θα γίνει είναι να φάει αρνητική αξιολόγηση ή/και να πάνε σε περιορισμό ή αναστολή του λογαριασμού του.

 

Να τον κάνουν πάντως με το ζόρι να πληρώσει... Δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να του αφησω αρνητικο ή οχι;

Ο πωλητής δεν μπορει να αφήσει αρνητική αξιολόγησή στον αγοραστή, απλος χρεώνετε ενα απλήρωτο αντικείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα 1 αγορά από Ιαπωνία και το ο πωλητής έλεγε κάτω σε ένα κείμενο κάποια πράγματα , το σημαντικό είναι ότι έλεγε το δέμα θα παραδοθεί με απλές αποστολές σε 20-40 μέρες!   Επειδή του έστειλα Mail από το ebay μου έστειλε μια φωτογραφία με τα στοιχεία μου σε 1 δέμα (τώρα το αν είναι το δικό μου δεν ξέρω) και μου είπε ότι το έστειλε απ την 1 μέρα. σε πόσες μέρες να ανοίξω case αν δω ότι δεν έρχεται κάτι λέμε τώρα γιατί μάλλον θα έρθει ο πωλητής είναι 100% (+) top seler.

 

 

Όλα καλά τελικά με την αγορά ,σήμερα πήρα το προϊόν από τα ΕΛΤΑ και είναι καινούργιο άψογο ( όλα ΟΚ :) ) ....είχα κάνει παραγγελία 26/8/14 και ήρθε σήμερα να πάω να παραλάβω οπότε έκανε περίπου 1 μήνα  (27 μέρες) , στο κείμενο του  έλεγε ότι κάνει από 20-40 ανάλογα με την χώρο και τα σχετικά ...το θέμα είναι πώς το βλέπετε σαν χρόνο είναι καλός για να του κάνω αξιολόγηση επειδή μου ζήτησε (?) και δεν έχω άλλη εμπειρία από εκεί ( δεν θέλω να τον αδικήσω αλλά μην γράψω και πράγματα τα οποία πιθανόν να είναι λάθος και πάρουν μπάλα άλλους! ( π.χ. αρκετοί έχουν γράψει πολύ γρήγορη αποστολή ,αλλά δεν ξέρω  27 μέρες δεν το λες και λίγο έτσι δεν είναι ? )  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά τελικά με την αγορά ,σήμερα πήρα το προϊόν από τα ΕΛΤΑ και είναι καινούργιο άψογο ( όλα ΟΚ :) ) ....είχα κάνει παραγγελία 26/8/14 και ήρθε σήμερα να πάω να παραλάβω οπότε έκανε περίπου 1 μήνα  (27 μέρες) , στο κείμενο του  έλεγε ότι κάνει από 20-40 ανάλογα με την χώρο και τα σχετικά ...το θέμα είναι πώς το βλέπετε σαν χρόνο είναι καλός για να του κάνω αξιολόγηση επειδή μου ζήτησε (?) και δεν έχω άλλη εμπειρία από εκεί ( δεν θέλω να τον αδικήσω αλλά μην γράψω και πράγματα τα οποία πιθανόν να είναι λάθος και πάρουν μπάλα άλλους! ( π.χ. αρκετοί έχουν γράψει πολύ γρήγορη αποστολή ,αλλά δεν ξέρω  27 μέρες δεν το λες και λίγο έτσι δεν είναι ? )  

Ναι έτσι είναι. Αυτό που μπορείς να γράψεις είναι ότι το προιόν έφτασε καινούργιο σφραγισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά τελικά με την αγορά ,σήμερα πήρα το προϊόν από τα ΕΛΤΑ και είναι καινούργιο άψογο ( όλα ΟΚ :) ) ....είχα κάνει παραγγελία 26/8/14 και ήρθε σήμερα να πάω να παραλάβω οπότε έκανε περίπου 1 μήνα  (27 μέρες) , στο κείμενο του  έλεγε ότι κάνει από 20-40 ανάλογα με την χώρο και τα σχετικά ...το θέμα είναι πώς το βλέπετε σαν χρόνο είναι καλός για να του κάνω αξιολόγηση επειδή μου ζήτησε (?) και δεν έχω άλλη εμπειρία από εκεί ( δεν θέλω να τον αδικήσω αλλά μην γράψω και πράγματα τα οποία πιθανόν να είναι λάθος και πάρουν μπάλα άλλους! ( π.χ. αρκετοί έχουν γράψει πολύ γρήγορη αποστολή ,αλλά δεν ξέρω  27 μέρες δεν το λες και λίγο έτσι δεν είναι ? )  

μου έχει τύχει από τον ίδιο πωλητή να κάνω 2 παραγγελίες, η μία να  μου έρθει σε 2 βδομάδες και η άλλη σε 30+ μέρες, επίσης μου έχει τύχει να κάνουν και πάνω από 40 μέρες.

Δεν πιστεύω πως φταίει πάντα ο πωλητής.

Εκτός και αν καθυστέρησε να το στείλει στο ταχυδρομείο. αυτό θα το δείς από την ημ/νία που έχει πάνω ο φάκελος.

 

Στην περίπτωσή σου, εάν το δέμα έρχεται από Κίνα πλευρά, πιστεύω οι 27 μέρες είναι εντάξει (στατιστικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πόσες μέρες πρέπει να μπουν τα λεφτά επιστροφής στο paypal? χθες μου είπες πως μου τα έβαλε και μου ήρθε mail οτι μου επιστράφηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πόσες μέρες πρέπει να μπουν τα λεφτά επιστροφής στο paypal? χθες μου είπες πως μου τα έβαλε και μου ήρθε mail οτι μου επιστράφηκαν

Στο paypal μπήκες μέσα και το έκανες τσεκ ότι όντως μπήκαν? Στο λέω γιατί κατά καιρούς στέλνουν ψεύτικα εμαιλ ότι δηθεν και καλά ότι μπήκαν. Εξαρτάται από την τράπεζα που είσαι και το τι κάρτα έχεις και το ποσό το οποίο σου επέστρεψαν. Σε εμένα λόγω μικρών ποσών μου τα επιστρέφουν όταν χρειάζεται, σε 4 με 5 ημέρες εργάσιμες πάντα.Επιστρέφονται στην κάρτα σου που έχεις δηλώσει κατά την δημιουργία του λογαριασμού και δεν εμφανίζεται στο υπόλοιπο του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια λεω να κανω την 1η μου αγορα απο το ebay και σκεφτομαι να παρω αυτα τα ακουστικα τα οποια εχω βρει σε καλη τιμη απο αυτους τους

http://www.ebay.com/itm/New-Gaming-Headsets-Full-Size-Stereo-Headphone-SteelSeries-Siberia-V2-mic-3-5mm-/151410231606?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item2340c0c936

http://www.ebay.com/itm/2014-New-Blue-SteelSeries-Siberia-V2-Full-size-Stereo-Game-Headphones-/301266633683?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4624e403d3

απο οτι ειδα εχει free shiping,απλα ηθελα να ρωτησω αν θα υπαρχει καποια επιπλεον χρεωση απο τα τελωνεια κτλπ ή αν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα ? απλα ειμαι λιγο διστακτικος για αυτη την αγορα επειδη δεν εχω αγορασει ξανα απο ebay :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια λεω να κανω την 1η μου αγορα απο το ebay και σκεφτομαι να παρω αυτα τα ακουστικα τα οποια εχω βρει σε καλη τιμη απο αυτους τους

http://www.ebay.com/itm/New-Gaming-Headsets-Full-Size-Stereo-Headphone-SteelSeries-Siberia-V2-mic-3-5mm-/151410231606?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item2340c0c936

http://www.ebay.com/itm/2014-New-Blue-SteelSeries-Siberia-V2-Full-size-Stereo-Game-Headphones-/301266633683?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4624e403d3

απο οτι ειδα εχει free shiping,απλα ηθελα να ρωτησω αν θα υπαρχει καποια επιπλεον χρεωση απο τα τελωνεια κτλπ ή αν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα ? απλα ειμαι λιγο διστακτικος για αυτη την αγορα επειδη δεν εχω αγορασει ξανα απο ebay :D

φαντάζομαι γνωρίζεις οτι είναι μαιμού και όχι τα αυθεντικά έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστε ετσι εξηγειται η τιμη ε? (:

yep!

γενικά απο περιφεριακά στο ebay δεν αξίζει, τα αυθεντικά είναι ακριβά ή ίδια σε τιμές με ελλάδα και τα υπόλοιπα είναι απομιμήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yep!

γενικά απο περιφεριακά στο ebay δεν αξίζει, τα αυθεντικά είναι ακριβά ή ίδια σε τιμές με ελλάδα και τα υπόλοιπα είναι απομιμήσεις :)

οοκ,ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοκ,ευχαριστω για την βοηθεια

όπως λέει και από επάνω αλλά η τιμή αυτή ξεκαθαρίζεται και από την χώρα που το φέρνεις. Ειδικά η κίνα είναι 1η στις αποτιμήσεις άρα το αποφεύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...