Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα εχω παραγγειλει ενα πακετο λεντοταινιες απο ebay.Η απορια μου ειναι οτι ακομα δεν μου εχουν ερθει και την επομενη εβδομαδα τελιωνει και η προθεσμια που ειχε βαλει ο πωλητης για να τις παραλαβω.Εγω τι διαδικασια κανω μετα?ανοιγω με την μια υποθεση στο ebay?η στελνω p.m στον συγκεκριμενο πωλητη για να τον ενημερωσω?Η αγορα εγινε με paypal στις 5 οκτωβριου ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια καλησπερα εχω παραγγειλει ενα πακετο λεντοταινιες απο ebay.Η απορια μου ειναι οτι ακομα δεν μου εχουν ερθει και την επομενη εβδομαδα τελιωνει και η προθεσμια που ειχε βαλει ο πωλητης για να τις παραλαβω.Εγω τι διαδικασια κανω μετα?ανοιγω με την μια υποθεση στο ebay?η στελνω p.m στον συγκεκριμενο πωλητη για να τον ενημερωσω?Η αγορα εγινε με paypal στις 5 οκτωβριου ευχαριστω.

 

Βιάζεσαι. 1 εβδομάδα είναι πολύς καιρός. Αφού περάσει τότε μόνο κάνεις κινήσεις στο ebay. Πιθανότατα όμως θα το λάβεις εντός της επόμενης εβδομάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο ebay με καποια περιεργα tracking number οπως 71596686975 και SYLAA01447751. Μηπως ξερετε απο ποιο σαιτ μπορω να τα παρακολουθω,αν γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιάζεσαι. 1 εβδομάδα είναι πολύς καιρός. Αφού περάσει τότε μόνο κάνεις κινήσεις στο ebay. Πιθανότατα όμως θα το λάβεις εντός της επόμενης εβδομάδας.

Οπωτε μου συνιστας να περιμενω να περασει και η επομενη εβδομαδα πριν προβω σε απαιτουμενες ενεργιες σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα τη χαζομάρα και παράγγειλα αυτό το ποδήλατο.

http://www.insomnia.gr/topic/626718-racing-bike-carbon-frame-ebay-3900%E2%82%AC/

επειδή ήμουν έξω από το σπίτι έκανα τη συναλλαγή από το τηλέφωνο και πλήρωσα χωρίς paypal από βιασύνη.

τι ενέργειες πρέπει να κάνω; προφανώς είναι απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο ακριβως επαθα και εγω...ηθελα να αγορασω ενα προιον απο ebay απο Αμερικη μερια...και σημερα που πηγα να κανω checkout ειδα import fees 16 euro παραπανω...εστειλα μνμ στον πωλητη και μ ειπε δεν εκανε κατι αυτος,αλλα το ebay...και να επικοινωνησω μαζι τους..

 

Τελικά καλά το φαντάστηκα! Οι αυξήσεις στα import fees είναι από ..... Ελλάδα μεριά!

Μόλις μου απάντησαν

 

Hi Iaonnis,

 

Thank you for contacting eBay Customer Service. I understand that you're concerned as to why import charges become higher. My name is Erika and don't worry, I'm happy to help you further and explain things clearly to you.

 

In regards to your concern, let me clarify it to you that import charges did not become higher and we didn't change anything on how we charge it. At the same time, please know that import charges are generally based on the item's price, shipping weight, dimensions, country of origin, and taxes, duties, and fees of the destination country.

 

Customs duty is charged by a government on each item imported into the country. You can check with your local customs office to see what they charge and what receipt or invoice you will be given in relation to this charge. I hope you understand that neither the seller nor eBay has any control over these taxes, so they must be paid by the buyer on any items bought internationally......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορες απο ebay και amazon αν είναι απο Αμερική καλύτερη επιλογή είναι να χρησημοποισετε μια εταιρία όπως η shipito και να γλυτωσετε όλες αυτές τις χρεώσεις συν πολύ ακριβότερα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωτε μου συνιστας να περιμενω να περασει και η επομενη εβδομαδα πριν προβω σε απαιτουμενες ενεργιες σωστα?

 

Από όσο θυμάμαι δεν μπορείς να κάνεις έτσι κι αλλιώς κάτι πριν παρέλθει ο μέγιστος εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης. Ακόμα και να μπορέσεις, θα σου απορρίψουν το case.

 

Υ.Γ. Και ναι, σωστά θυμάμαι. Μόλις το δοκίμασα. Δεν σε αφήνει και είναι απόλυτα λογικό. Αν προσπαθήσεις να πας στο "More actions" και "I didn't receive it", σε αντικείμενο για το οποίο δεν έχει παρέλθει ακόμα ο μέγιστος χρόνος παράδοσης, σου βγάζει μήνυμα "The estimated delivery date for this item is Nov 14, 2016.If you haven't received your item by then, contact the seller through the Resolution Center."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-ο user με το fake ποδηλατο πρεπει να κανει report item μαζι με το λινκ π σου στειλαν οτι το ποδηλατο εχει μ.ο. 100δολαρια .

το ρεπορτ ιτεμ ειναι λινκ με μπλε γραμματα μεσα στην σελιδα του ποδηλατου (οπως και να διαβασεις τι παιζει με τελωνεια εκτος ε.ε. ,αν συνεχισεις να ψωνιζεις)

-το ebay s global shipping me ta import fees κτλ θεωρω 99.9% οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ρωτανε την ελλαδα για καθε δεμα...Ουτε εσυ μπορεις να ρωτας δηλ.εχουν καποιους κωδικους chf αξιας(βιβλιο ειναι) και επιλεγουν καποιον σχετικο οπως κανει και το αμαζον δηλ..(estimated παει να πει οτι αν θελουν στο gr τελωνειο μπορουν να πουν λαθος χρησιμοποιησαν αυτον τον κωδικο chf βαλε τον χ οποτε να πληρωσεις εξτρα.συνηθως δεν ασχολουνται με ενα τετοιο δεμα που χει εστω χρεωση εκτελωνισμου.στην ουσια μιας και εχω παει εκει που γινεται η φορολογηση τελωνειο μαξ 50δεματα την μερα χρεωνονται με χρηση κρατικων κουριερ-ταχυδρομειων..)

Buyer charges

In the listing, the buyer sees:

  • Estimated shipping charges

  • Estimated import charges.

During checkout, the buyer sees the final charges, including:

  • The item price

  • The shipping charges

  • The import charges

The shipping charges include any US shipping charges that you specify, as well as applicable international shipping, handling, and other fees.

The import charges include applicable customs duties, taxes, brokerage, and other fees.

In addition to the final charges, the buyer sees the amount paid to the seller and the amount paid to the global shipping provider. You receive the item price and the domestic shipping and handling amount that you specified directly from your buyer.

You can review the buyer's charges on the Order details page.

 

τωρα πως η πληρωμη μεσω ebay-paypal-ιδιωτη φτανει στο gr κρατος δεν το ξερω.. http://pages.ebay.com/help/sell/shipping-globally.html

-to shipito και παρομοια το χρησιμοποιεις μονο αν ο πωλητης δεν στελνει ελλαδα...οτι δεν θα περασει τελωνειο δεν το ξερεις...μαλιστα καποια που δεν στελναν σαν εταιρεια αλλα σαν ιδιωτης σε βοηθαγαν σε φαση τους λες βγαλτε invoice,ταμπελακια κτλ. και σε αυτη την περιπτωση δεν ξερεις αν θα περασει τελωνειο..

-@ioannis13 το τρακινγκ για το sylaa http://www.pos.com.my/postal-services/quick-access/?track-trace αν ξερεις απο που το στελνει συνηθως μπαινεις στα 2-3 mail site που χει η καθε χωρα  και το βρισκεις αλλιως τους ρωτας στειλε μου λινκ...το international setup ειναι 2 γραμματα μπροστα νουμερα και 2 γραμματα στο τελος

http://www.trackitonline.ru/?service=track&CCode=EN 17track

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...