Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και γω σε eurobank ειμαι αρα αν ειναι 2,5 ευρω σε καθε αγορα που λεει δολαρια ως νομισμα τοτε δεν αξιζει...καλυτερα να αφηνω λιγα λιγα μεσα στη χρεωστικη ή οσα θελω για την καθε αγορα....αν ειναι 2.5 ευρω την φορα βγαινει πολυ προμηθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω σε eurobank ειμαι αρα αν ειναι 2,5 ευρω σε καθε αγορα που λεει δολαρια ως νομισμα τοτε δεν αξιζει...καλυτερα να αφηνω λιγα λιγα μεσα στη χρεωστικη ή οσα θελω για την καθε αγορα....αν ειναι 2.5 ευρω την φορα βγαινει πολυ προμηθεια...

 

Δεν υπάρχει "δεν αξίζει". Πρέπει κάπως να πορευθείς. Έχεις 2 επιλογές:

1) Βγάζεις κάρτα σε άλλη τράπεζα

2) Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς στο Paypal την κάρτα της Eurobank και αλλάζεις την επιλογή μετατροπής ώστε να την κάνει το Paypal αντί η τράπεζα. Έτσι γλυτώνεις το 2,5άρι σε κάθε συναλλαγή, έχοντας λίγο χειρότερη ισοτιμία που δίνει το Paypal σε σχέση με τις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "δεν αξίζει". Πρέπει κάπως να πορευθείς. Έχεις 2 επιλογές:

1) Βγάζεις κάρτα σε άλλη τράπεζα

2) Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς στο Paypal την κάρτα της Eurobank και αλλάζεις την επιλογή μετατροπής ώστε να την κάνει το Paypal αντί η τράπεζα. Έτσι γλυτώνεις το 2,5άρι σε κάθε συναλλαγή, έχοντας λίγο χειρότερη ισοτιμία που δίνει το Paypal σε σχέση με τις τράπεζες.

αυτο που λες ως δευτερη επιλογη πως γινεται? και ποση προμηθεια κραταει σε αυτη την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες ως δευτερη επιλογη πως γινεται? και ποση προμηθεια κραταει σε αυτη την περιπτωση?

 

1. Καλλίτερη λύση είναι η έκδοση κάρτας από την ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

 

2. Tο paypal είναι ρυθμισμένο να κάνει αυτό τη μετατροπή του συναλλάγματος και, εάν δεν την έχεις αλλάξει, θα συνεχίζει να κάνει τη μετατροπή. Η ισοτιμία μετατροπής είναι λίγο χειρότερη από εκείνη των οργανισμών (Visa/MasterCard) που χρησιμοποιούν οι τράπεζες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεωστική MasterCard σε ΕΤΕ, 2 περιπτώσεις που μου κράτησε 2% προμήθεια σε συναλλαγή με αγγλική λίρα. Υπόλοιπο λογαριασμού: 300.97€. Αγορά αντικειμένου απο Αγγλία με τιμή 249£. Εμφάνιση 285.39€ ως χρέωση στις κινήσεις της κάρτας απο το e-banking της Εθνικής. Νέο υπόλοιπο λογαριασμού μετα την συναλλαγή: 9.87€. Οπερ σημαίνει: 285.39*2%= 5.7078€, δηλαδή 5.71€. Και τελικά: 285.39+5.7078+9.87=300.9678€ δηλαδή 300.97€=αρχικό ποσό λογαριασμού. Το ίδιο συνέβη και σε συναλλαγή πάλι σε αγγλική λίρα πριν ενα μήνα, με τα ποσό της συναλλαγής που αναγραφόταν στις κινήσεις της κάρτας να είναι 306.52€ και να ψάχνομαι για ενα μήνα που πήγαν τα υπόλοιπα 6.10€ καθώς δεν εμφανιζόταν στις κινήσεις του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η ΕΤΕ δεν χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα. Μάλλον μπερδεύεις την "προμήθεια" με την ισοτιμία μετατροπής του συναλλάγματος.

 

2. Όλες οι τράπεζες χρησιμοποιούν την ισοτιμία της MasterCard, στις αγορές με αυτή την κάρτα. Για να βρεις τη μέση ισοτιμία της ημέρας που χρεώθηκε η συναλλαγή σου θα πας στο site της MasterCard.

Π.χ για την 3/10/16 (εσύ γνωρίζεις πότε χρεώθηκε η συναλλαγή σου) η ισοτιμία της λίρας ήταν 1.145851 και επομένως οι 249 λίρες αντιστοιχούν σε 285,32€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil πρόσεξε λίγο τα νούμερα που δίνει ο konger4.

 

Λέει ότι ψώνισε 249£ και η εθνική τον χρέωσε 285,39€ ακριβώς όπως είπες και εσύ με την ισοτιμία της mastercard.(η διαφορά 0,07€ είναι αμελητέα και θα οφείλεται σε στρογγυλοποιήσεις)

 

 

ΑΛΛΑ μέσα στο λογαριασμό του είχε 300,97€ οπότε το υπόλοιπο του θα έπρεπε να είναι 300,97-285,39=15,58€ και όχι 9,87€ που του έμειναν στο λογαριασμό.

 

Λείπει ένα ποσό της τάξης των 5,71€ που αντιστοιχεί στο 2% της αγοράς.

Μόνο αν επικοινωνήσει ο konger4 με την εθνική θα μάθουμε αν αφορούν προμήθεια συναλλάγματος ή κρατήθηκαν για κάποιο άλλο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σύγκριση των Τιμολογίων Εργασιών της ΕΤΕ, παρατήρησα ότι στα δύο τελευταία (21/6/2016 και 4/10/2016 ) περιλαμβάνεται νέος όρος στις χρεωστικές κάρτες (σελίδα 25) για 

 

4. Συναλλαγές σε νόμισμα εκτός € σε ΑΤΜ άλλων Τραπεζών εξωτερικού

4.1 Ανάληψη μετρητών από καταθετικό λογαριασμό (MAESTRO- MasterCard):

1% του ποσού ανάληψης με min €3 & max €5

 

Όπως λέει, όμως, αυτή η προμήθεια αφορά σε ανάληψη μετρητών και όχι σε αγορές από το εξωτερικό. Επίσης, η χρέωση είναι 1% και έχει όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα περιμενω εδω και 25 μερες εξα mp3 player απο ebay και δεν εχει ερθει...η σκεψη μου ειναι πως στα 7 χρονια που εχω λογαριασμο στο ebay εχω κανει αλλες 3 φορες dispute γιαναντικειμενα που δεν μ ηρθαν με αποτελεσμα να δικαιοθω και να παρω refund.Αν δεν ερθει και αυτη την φορα και ανπικω case υπαρχει περιπτωση να θεωρηθει οτι κανω καταχρηση;δεν βρηκα καπου τους ορους για αυτο που ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 48 αξιολογησεις.σε ποια περιπτωση θεωρειτε καταχρηση;

 

Αμφισβητήσεις και όχι αξιολογήσεις θέλεις να πεις καταρχάς. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αριθμός πάνω από τον οποίο θεωρείται "κατάχρηση". Ειδικά εφόσον τελικά δικαιώθηκες σε όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφισβητήσεις και όχι αξιολογήσεις θέλεις να πεις καταρχάς. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αριθμός πάνω από τον οποίο θεωρείται "κατάχρηση". Ειδικά εφόσον τελικά δικαιώθηκες σε όλες.

αξιολογησεις(feedback) εχω 48 σαν αγοραστης.Αμφισβητήσεις εχω 3 για 3 πραγματα που δεν μου ηρθαν ποτέ.Οταν εχεις αμφισβητηση για κατι που δεν σου ηρθε ποιος σε αποζημιωνει;ο πωλητης το ebay ή το paypal?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...