Προς το περιεχόμενο

Real Madrid C.F. η βασίλισσα....


Freestyler83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού δεν το έκανε κανένας άλλος θα το κάνω εγώ...

 

 

Επιτέλους ένα topic για την ομάδα με την πιο βαριά φανέλα στον κόσμο...

 

 

30 πρωταθλήματα Ισπανίας...

 

17 κύπελλα...

 

7 Super Cup...

 

9 Κύπελλα Πρωταθλητριών και Champions Leagues...

 

2 UEFA Cups...

1 UEFA Supercup...

 

3 Διηπειρωτικά Κύπελλα...

 

κοσμούν την τροπαιοθήκη του μεγαλύτερου club στον κόσμο, χαρακτηρισμένου από την UEFA ως κορυφαίο της εκατονταετίας 1900-2000..

 

(χωρίς να υπολογίζονται 18 επαρχιακά τρόπαια και ένα Coppa Latina..)

 

Αδερφός σύλλογος, μέσω οπαδών, με τον Παναθηναικό Αθλητικό Όμιλο...

 

...με ραμμένο στην φανέλα, κατόπιν έγκρισης της βασιλικής οικογένειας της Ισπανίας, το στέμμα που εκπροσωπεί μια ολόκληρη χώρα...

 

και ενά όνομα που δεν κουβαλάει κανένας άλλος αθλητικός σύλλογος στον κόσμο..

 

 

...και που να μιλήσουμε για μπάσκετ...

 

 

...γιατί όπως είπε και ο γνωστός φίλος-δημοσιογράφος της Μπαρτσελόνα, Μανουέλ Βαθκέθ Μονταλμπάν...αυτός ο σύλλογος δεν θα μπορούσε να μην υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως αυτό με το στέμμα που εκπροσωπεί μια ολόκληρη χώρα δεν θα έλεγες με τόσο στόμφο αν ήξερες και κανένας μη Καστιλιάνο Ισπανό... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αδερφός σύλλογος, μέσω οπαδών, με τον Παναθηναικό Αθλητικό Όμιλο...

 

...με ραμμένο στην φανέλα, κατόπιν έγκρισης της βασιλικής οικογένειας της Ισπανίας, το στέμμα που εκπροσωπεί μια ολόκληρη χώρα...

 

και ενά όνομα που δεν κουβαλάει κανένας άλλος αθλητικός σύλλογος στον κόσμο..[/color]

 

2 λόγοι αμέσως για να μου είναι αντιπαθής αυτή η ομάδα :-P

 

Μόνο θεωρητικά εκπροσωπεί ολόκληρη τη χώρα και νομίζω ότι την έγκριση για το στέμμα την έδωσε -ποιός άλλος- ο Φράνκο.

 

Οσο για το όνομα, εννοείς το "Real"; Γιατί υπάρχουν πολλές "βασίλλισες" (Real) στην Ισπανία.

 

Ναι είμαι εμπαθής με την Ρεάλ σαν σύλλογο και αυτά που πρεσβεύει. Αλλά μου αρέσουν πολύ κάποιοι παίκτες της και κάποιες περιόδους (πχ Ζιντάν ή '98) είχε ομαδάρες και γούσταρα να την βλέπω γιατί έπαιζα μπαλάρα, παρόλο που είμαι φανατικός Μπάρτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερεκτιμημένη ομάδα πιστεύω, πήρε τα πάντα για μερικά χρόνια σερί αλλά την σταθερή παρουσία της Μίλαν στα ευρωπαϊκά σαλόνια δεν την έχει ούτε για αστείο. Βέβαια κι εγώ φανατικός Μπάρτσα είμαι (ελέω Ερίκ Καστέλ), δε μπορώ να είμαι υποκειμενικός! Πάντως το χάρηκα που έδιωξαν τον Καπέλο, απέδειξαν ότι τους ενδιαφέρει πρωτίστως το θέαμα, να παίζει δηλαδή η ομάδα ΜΠΑΛΑ και ύστερα τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδικά τώρα που πήγε ο Henry στη Μπάρτσα, θα πάει ακόμα καλύτερα :grin: Πάντως συμφωνώ με τον προλαλήσαντα σαν ομάδα είναι σταθερότερη η Milan...

Όσο για τη Real νομίζω ότι μάζεψε τόσα πολλά αστέρια, με αποτέλεσμα η οποιαδήποτε απόπειρα συνεργασίας τους να είναι ανεπιτυχής :grin: όσο ήταν ακόμα ο Ζιζού απολάμβανα τη μπάλα που έπαιζε η Βασίλλισα, γιατί μετά... Πάντως γενικά είναι μια χαρά ομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό με το στέμμα που εκπροσωπεί μια ολόκληρη χώρα δεν θα έλεγες με τόσο στόμφο αν ήξερες και κανένας μη Καστιλιάνο Ισπανό... :-)

 

Σε βεβαιώνω ότι παρά το τοπικιστικό πνεύμα που υπάρχει σε όλη την Ισπανία, η Ρεάλ έχει πάρα πολλούς οπαδούς σε όλες τις επαρχίες..Όσον αφορά το στέμμα, όπως και να το κάνουμε ο βασιλιάς σε τέτοιες χώρες (ευτυχώς) υπάρχει σαν σύμβολο ΜΟΝΟ και σαν επίσημος εκπρόσωπος της χώρας κάθε φορά που βρίσκεται εκτός συνόρων...Οπότε όπως και να το κάνουμε, ο βασιλιάς και κατ' επέκταση το στέμμα εκπροσωπεί κάθε Ισπανό και όχι μόνο Καστιλλιάνους:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λόγοι αμέσως για να μου είναι αντιπαθής αυτή η ομάδα :-P

 

Μόνο θεωρητικά εκπροσωπεί ολόκληρη τη χώρα και νομίζω ότι την έγκριση για το στέμμα την έδωσε -ποιός άλλος- ο Φράνκο.

 

Οσο για το όνομα, εννοείς το "Real"; Γιατί υπάρχουν πολλές "βασίλλισες" (Real) στην Ισπανία.

 

Ναι είμαι εμπαθής με την Ρεάλ σαν σύλλογο και αυτά που πρεσβεύει. Αλλά μου αρέσουν πολύ κάποιοι παίκτες της και κάποιες περιόδους (πχ Ζιντάν ή '98) είχε ομαδάρες και γούσταρα να την βλέπω γιατί έπαιζα μπαλάρα, παρόλο που είμαι φανατικός Μπάρτσα.

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:Δεν τα ξέρεις καλά..Το όνομα Ρεάλ δεν το έδωσε ο Φράνκο αλλά ο Βασιλιάς Αλφόνσο ο 13ος και αυτό συνέβη το 1920, δεκαετίες πριν ανέβει στην εξουσία ο Φράνκο. Η κορώνα υπάρχει από τότε στη φανέλα, απλώς απαλείφθηκε για προφανείς λόγους κατα τη διάρκεια του εμφυλίου..Η διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες-Ρεάλ της Ισπανίας υπάρχει επίσης λόγω χρωμάτων (λευκό-μπλε) που συνδέουν την ομάδα περισσότερο με αριστοκρατία..

Και κάτι άλλο.. Κάποτε, ίσως η Ρεάλ να πρέσβευε κάτι, όπως και η Μπαρτσελόνα..Σήμερα στην εποχή του marketing και του τζίρου που κάνουν οι φανέλες, δεν υφίστανται αυτά παρα μόνο στα μυαλά κάποιων παλιών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδικά τώρα που πήγε ο Henry στη Μπάρτσα, θα πάει ακόμα καλύτερα :grin: Πάντως συμφωνώ με τον προλαλήσαντα σαν ομάδα είναι σταθερότερη η Milan...

Όσο για τη Real νομίζω ότι μάζεψε τόσα πολλά αστέρια, με αποτέλεσμα η οποιαδήποτε απόπειρα συνεργασίας τους να είναι ανεπιτυχής :grin: όσο ήταν ακόμα ο Ζιζού απολάμβανα τη μπάλα που έπαιζε η Βασίλλισα, γιατί μετά... Πάντως γενικά είναι μια χαρά ομάδα

 

Κάτσε να δούμε αν θα χωρέσει ο Henry στην εντεκάδα της Μπάρτσα και τι θα έχει να πει γι αυτό ο Ετό...Προσωπικά δεν θα έκανα αυτή τη μεταγραφή, μου θυμίζει τις κακές μέρες των δικών μας galacticos

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι την τελευταία 20ετία η πιο σταθερή ομάδα της Ευρώπης είναι η Μίλαν. Αλλά σκέψου ότι η Μίλαν ξεπετάχτηκε για πρώτη φορά στη δεκαετία του 1960, τη στιγμή που η Ρεάλ είχε ήδη μαζέψει 5 τίτλους πρωταθλητριών. Μετά η Μίλαν έκανε την μεγάλη δυναστεία της, αλλά και πάλι προς τα τέλη της δεκαετίας του 90 η ρεάλ μάζεψε άλλα 3 πρωταθλητριών..Είναι αλήθεια ότι είμαστε λίγο ασταθείς:):) αλλά έχουμε και εμείς σοβαρη παρουσία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερεκτιμημένη ομάδα πιστεύω, πήρε τα πάντα για μερικά χρόνια σερί αλλά την σταθερή παρουσία της Μίλαν στα ευρωπαϊκά σαλόνια δεν την έχει ούτε για αστείο. Βέβαια κι εγώ φανατικός Μπάρτσα είμαι (ελέω Ερίκ Καστέλ), δε μπορώ να είμαι υποκειμενικός! Πάντως το χάρηκα που έδιωξαν τον Καπέλο, απέδειξαν ότι τους ενδιαφέρει πρωτίστως το θέαμα, να παίζει δηλαδή η ομάδα ΜΠΑΛΑ και ύστερα τα αποτελέσματα.

Υπερεκτιμημένη ναι, αλλά μόνο τα 3 τελευταία χρόνια..Πολυ λίγες ομάδες παλιότερα της κουνιόνταν στην Ευρώπη, μην κοιτάς που πληρώσαμε το εγώ του Φλορεντίνο Πέρεζ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, μην τρελαθούμε, μπάρτσα ξεμπάρτσα, πρέπει να σαι και λίγο στόκος για να αμφισβητήσεις την αξία και τα επιτεύγματα της ρεάλ. Αλλά αν μιλάμε για πραγματική βασίλισσα της ευρώπης (και κατ' επέκταση και του κόσμου), εγώ ψηφίζω Μίλαν. Η Ρεάλ βέβαια έρχεται δεύτερη, που δεν είναι και λίγο.

Όσο για την κορώνα, περισσότερες την έχουν στο σήμα παρά το αντίθετο (villareal, mallorca, real sociedad, real betis, tarragona, huelva, real zaragoza κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστή η άποψη σου για την Μίλαν.

Σχετικά με τις κορώνες, είναι σχεδόν όλες χορηγία του βασιλιά που ανέφερα παραπάνω, ο οποίος γούσταρε το τόπι και άπό κάποια μέρη που πέρναγε, έδινε στους συλλόγους το δικαίωμα να φέρουν το σήμα του. Όμως μόνο ένας σύλλογος ταυτίστηκε τόσο πολύ με τον βασιλιά και επικράτησε να λέγεται βασίλισσα της Ευρώπης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ότι δηλώσεις είσαι? δηλαδή και ο osfp είναι ο θρύλος της μπάλας παγκόσμιος?,ρε η real έγινε βασίλισσα επειδή πήγε ο Santiago Munez από το goal μη trlelathoume τώρa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freestyler83 έχεις δίκιο για την ονομασία. Αλλά το βασίλισσα της ευρώπης της έμεινε το '50 όταν πήρε τα 5(ή 6;) συνεχόμενα πρωταθλητριών. Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για τη Μιλαν της τελευταίας 20ετίας. Τεσπα, για εμάς τους εκτός Ισπανίας δεν έχει μεγάλη σημασία, αλλά σε πληροφορώ ότι αν υπάρχει ένα πρωτάθλημα που μετράει ακόμη η ιστορία της ομάδας και οι φίλαθλοι τις περισσότερες φορές σκέφτονται και υποστηρίζουν με πολιτικά κριτήρια, αυτό είναι το Ισπανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freestyler83 έχεις δίκιο για την ονομασία. Αλλά το βασίλισσα της ευρώπης της έμεινε το '50 όταν πήρε τα 5(ή 6;) συνεχόμενα πρωταθλητριών. Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για τη Μιλαν της τελευταίας 20ετίας. Τεσπα, για εμάς τους εκτός Ισπανίας δεν έχει μεγάλη σημασία, αλλά σε πληροφορώ ότι αν υπάρχει ένα πρωτάθλημα που μετράει ακόμη η ιστορία της ομάδας και οι φίλαθλοι τις περισσότερες φορές σκέφτονται και υποστηρίζουν με πολιτικά κριτήρια, αυτό είναι το Ισπανικό.

 

Μπορεί, αν και νομίζω ότι πάει αθροιστικά λόγω του συνολικού αριθμού των τροπαίων. Σχετικά με το δεύτερο, ίσως να ισχύουν τα πολιτικά στην Ισπανία λίγο παραπάνω, επειδή το σύστημα διοίκησης είναι ψιλοομοσπονδιακό (Καστίλλη, Ανδαλουσία, Βασκωνία, κλπ) και λόγω της εμπλοκής κάποιων περιοχών στον εμφύλιο πόλεμο. Όχι ότι είναι και σωστό αυτό βέβαια.. Απο την άλλη έχει περάσει μισός αιώνας απο αυτά και το πράγμα ξεθωριάζει σιγά-σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βεβαιώνω ότι παρά το τοπικιστικό πνεύμα που υπάρχει σε όλη την Ισπανία, η Ρεάλ έχει πάρα πολλούς οπαδούς σε όλες τις επαρχίες..Όσον αφορά το στέμμα, όπως και να το κάνουμε ο βασιλιάς σε τέτοιες χώρες (ευτυχώς) υπάρχει σαν σύμβολο ΜΟΝΟ και σαν επίσημος εκπρόσωπος της χώρας κάθε φορά που βρίσκεται εκτός συνόρων...Οπότε όπως και να το κάνουμε, ο βασιλιάς και κατ' επέκταση το στέμμα εκπροσωπεί κάθε Ισπανό και όχι μόνο Καστιλλιάνους:)

 

Πιθανότατα δεν ξέρεις γιατί μιλάς...τοπικιστικό πνεύμα έχουνε στην Κρήτη...στην Ισπανία δεν ισχύει αυτό, υπάρχουν αρκετές επαρχίες που αν μπορούσαν θα θέλαν να είναι αναξέρτητες. Το λέω επειδή ο συνάδελφος που δουλεύουμε στο ίδιο project είναι Καταλανός και ξέρω πολλούς "Ισπανούς" (τα εισαγωγικά γιατί πολλοί δεν θέλουν να τους λες Ισπανούς). Βασικά από ότι μου έχουνε πει εκτός από τους Καστιλιάνους δεν υπάρχουν και πολλοί που θέλουν να ανήκουν στην Ισπανία :-) Αυτό μου το έχουν επιβεβαιώσει και Πορτογάλοι για διάφορες επαρχίες τις Ισπανίας (πχ Galiza).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...