Προς το περιεχόμενο

Real Madrid C.F. η βασίλισσα....


Freestyler83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, το παιδί ούτε ξέρει γιατί πήγε δανεικός εκεί και ούτε που νοιάζεται βασικά για το όλο θέμα. Δεν πιστεύω πως η ΑΕΚ και το Ελληνικό πρωτάθλημα είναι τα κατάλληλα βήματα για να εξελιχθείς σαν παίκτης κλπ. Απλά πήρε παιχνίδια στα πόδια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητό μου ημερολόγιο,

 

Στην Ιλιάδα του Ομήρου αναγράφεται μια σπουδαία έκφραση, την οποία χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι Έλληνες όταν ήθελαν να χαρακτηρίσουν κάποιον αρνητικά, αλλά με διακριτικότητα: «Αυτός είναι άχθος αρούρης» έλεγαν, που σημαίνει «βάρος της γης», άχρηστος άνθρωπος δηλαδή, που περιφέρεται στον κόσμο χωρίς να προσφέρει τίποτα. Δεν σου κρύβω, αγαπητό μου ημερολόγιο, ότι κάπως έτσι είχα κι εγώ στο μυαλό μου τον Χόρχε τον Βαλντάνο σ΄αυτόν τον σχεδόν ένα χρόνο που συνεργαστήκαμε.

 

Εξαιρετικός παίκτης ήταν, δε λέω, πολύ ωραίος τύπος για να βγούμε να πιούμε ένα κρασί συζητώντας για τον Μπόρχες, αλλά υπάρχουν κάποιες σταθερές διαχωριστικές γραμμές τις οποίες δεν περνάμε. «You mess with Mourinho, you’re in for trouble», που λέμε και στο Σετούμπαλ. Το είπε κι ο πρόεδρός μας άλλωστε, ο πολυχρονεμένος, λίγο αφότου τον «σούταρε» χθες: «Ο προπονητής θέλει την αυτονομία του και θέλουμε να μην επιτρέψουμε να παρουσιαστεί οποιαδήποτε δυσλειτουργία με τη διεύθυνση του συλλόγου. Ήταν προφανές πως υπήρχε σύγκρουση απόψεων ανάμεσα στον προπονητή και τον διευθυντή. Έτσι αποφασίσαμε να λύσουμε τη συνεργασία μας με τον Χόρχε Βαλντάνο». Αυτονομία, κύριε τέως τεχνικέ διευθυντή, το ‘πιασες; Το λέει η ίδια η λέξη. Αυτονομία με πατερίτσες γίνεται; Δεν γίνεται. Είναι σαν να φουλάρω εγώ το ρεζερβουάρ μου, να ξέρω ότι έχω καύσιμο για να κάνω τουλάχιστον 500 χιλιόμετρα δρόμο και στα μέσα του ταξιδιού να ανακαλύπτω ότι εσύ έχεις ανοίξει την τάπα και μου ρουφάς τη βενζίνη με το καλαμάκι, υποστηρίζοντας ότι είναι «για το καλό μου». Είναι παράλογο.

 

Απ’ ότι φαίνεται τίποτα απ’ αυτά δεν κατάλαβες εγκαίρως, και τώρα πληρώνεις το τίμημα γι’ αυτό. Αν το μνημονικό σου σε βοηθούσε, θα θυμόσουνα ότι τα ακριβή μου λόγια τον Ιούλιο του 2004 ήταν «...αν ήθελα μια εύκολη δουλειά θα έμενα στην Πόρτο -υπέροχη μπλε καρέκλα, το τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Θεός και μετά το Θεό εγώ». Βλέπεις το όνομά σου γραμμένο κάπου ανάμεσα σ’ αυτές τις λέξεις; Σου είπα εγώ ποτέ κατ’ ιδίαν ότι «εντάξει μωρέ, σου επιτρέπω να μπεις ανάμεσα στο Θεό κι εμένα»; Δε με σεβάστηκες, Χόρχε. Πίστευες ότι, επειδή ήσουν στη Ρεάλ ένα χρόνο παλιότερος από ‘μένα ότι θα έβρισκες τον τρόπο να κάνεις τα κουμάντα σου. «Παλιός» όμως -amigo- γεννιέσαι, δεν γίνεσαι. Πρέπει να είσαι «παλιός στην ψυχή» για να φτάσεις ψηλά στη ζωή και να μπορέσεις να δεις την υπέροχη θέα από τη δική μου κορυφή.

 

Α, και κάτι τελευταίο: Είχες κάποτε χαρακτηρίσει την ποδοσφαιρική προσέγγιση της «αποτελεσματικότητας» ως «βάκιλο ο οποίος επιτέθηκε στο άθλημα, σε σημείο που κάποιοι να τολμάνε να αναρωτηθούν ποιο είναι το νόημα του να προσπαθείς να παίξεις όμορφο ποδόσφαιρο». Αυτή είναι τελικά η μεγάλη μας διαφορά, Χόρχε: Ότι εσύ κοιτάζεις πρώτα το πως θα φλερτάρεις το κορίτσι και μετά το πως θα την «αποπλανήσεις», ενώ εγώ επικεντρώνομαι απευθείας στο πως θα την «κεράσω». Και από τα αποτελέσματα των κατακτήσεών μας δεν χρειάζεται να σου υπενθυμίσω ποιος από τους δυο μας είναι πιο αποδοτικός...

http://www.sport-fm.gr/article/478224

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο τσουχτερό αλλά δεν μπορώ και να διαφωνήσω τελείως. Ο Valdano είναι σίγουρο πως δεν θα ξεχαστεί ποτέ και πάντα θα τιμάται για ότι έχει καταφέρει με την Βασίλισσα. Τα πράγματα όμως έχουν αλλάξει σήμερα. Ο José ήθελε να περάσει την "Αγγλική" νοοτροπία διοίκησης ενός συλλόγου, να είναι δηλαδή Manager και όχι απλά coach.. Συνήθως είναι συνώνυμα αυτά αλλά κακώς. Με τον José να έχει τον πλήρη έλεγχο και την υποστήριξη του προέδρου, θα δούμε μεγάλα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινό δημοσίευμα της AS αναφέρει ότι τα χρήματα από πιθανή μεταγραφή του Lassana Diarra (περί τα 20Μ υπολογίζουν) θα χρησιμοποιηθούν για τη απόκτηση του Coentrao.

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πολύ τον Coentrao, και στο goal.com έχει άρθρο που λέει οτι ο ίδιος θέλει και τα έχει βρει με την ομάδα, και μένει η συμφωνία μεταξύ των συλλόγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πολύ τον Coentrao, και στο goal.com έχει άρθρο που λέει οτι ο ίδιος θέλει και τα έχει βρει με την ομάδα, και μένει η συμφωνία μεταξύ των συλλόγων.

 

Κι εγώ τον θέλω αρκετά μπορώ να πω.. Θα κλείσει την τρύπα που έχει μείνει στα αριστερά από τότε που έφυγε ο Carlos.. Το μόνο που μένει πάντως είναι να συμφωνήσουν οι 2 σύλλογοι, αυτός ήδη είπε πως θέλει να έρθει. Θέμα χρόνου νομίζω πως είναι.

 

Όσο για τον Lass, στο καλό, δεν μπορείς να παίζεις στην Ρεάλ και να έχεις απαιτήσεις και να γκρινιάζεις.. Χρυσός παίκτης αλλά αν θα μιλάει όλη την χρονιά πάλι για το πως θέλει να παίζει και πως μεγαλώνει η γάτα του, ας πάει καλύτερα αλλού, να αδειάσει και το #10 για τον Mesut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ άκουσα ότι ο Μαρσέλο ήταν φοβερός φέτος,είναι καιν νεαρός και εξαιρετικός και θέλετε απλά για να δίνετε λεφτά;Τις μεταγγραφές σκέφτεστε,όχι την ομάδα.

 

p.s.Μόνο που διαβάζετε goal.com δείχνει πόσα ξέρετε.Τι άλλο;Tribalfootball;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ άκουσα ότι ο Μαρσέλο ήταν φοβερός φέτος,είναι καιν νεαρός και εξαιρετικός και θέλετε απλά για να δίνετε λεφτά;Τις μεταγγραφές σκέφτεστε,όχι την ομάδα.

 

p.s.Μόνο που διαβάζετε goal.com δείχνει πόσα ξέρετε.Τι άλλο;Tribalfootball;

 

Εσύ τι διαβάζεις, gazzetta; Άσε μας ρε φιλαράκι, παίκτης μας είναι ο Marcelo λες να μην τον έχουμε δει; Τι θα πει άκουσες; Δες τον στα παιχνίδια κι έλα πες μου μετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος ο Marcelo μου άρεσε. Και τη νέα σεζόν θα είναι ακόμα καλύτερος.

Αλλά καλύτερα να έχεις 2 αριστερά μπακ για να μη βάζεις Arbeloa όταν λείπει ο ένας και χάνεις όλη την πλευρά.

 

ΥΓ. Ας είμαστε λιγότερο επιθετικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος ο Marcelo μου άρεσε. Και τη νέα σεζόν θα είναι ακόμα καλύτερος.

Αλλά καλύτερα να έχεις 2 αριστερά μπακ για να μη βάζεις Arbeloa όταν λείπει ο ένας και χάνεις όλη την πλευρά.

 

+ να κλείσει αυτή η αναθεματισμένη τρύπα από τα αριστερά επιτέλους.. Έπαιξε πολύ καλύτερα από πέρυσι ο Βραζιλιάνος αλλά αυτόν τον τομέα του παιχνιδιού του δεν τον έχει φτιάξει ακόμα και ίσως ούτε πρόκειται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τρύπα στα αριστερά ευθύνεται και ο Ronaldo που δε μαρκάρει παρά μόνο σε περιστασιακές φάσεις.

Αν βγαίνουν 2-3 παίχτες στη μεριά του Marcelo λογικό να εκτίθεται.

Θέλω να πω είναι συνολική δουλειά. Είδε κανείς καμία τρύπα αριστερά προχθές με τον Abidal μετά από τα όσα πέρασε και όχι σε φουλ φόρμα (άσχετα με εμφάνιση ManU, κατοχή μπάλας κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τρύπα στα αριστερά ευθύνεται και ο Ronaldo που δε μαρκάρει παρά μόνο σε περιστασιακές φάσεις.

Αν βγαίνουν 2-3 παίχτες στη μεριά του Marcelo λογικό να εκτίθεται.

Θέλω να πω είναι συνολική δουλειά. Είδε κανείς καμία τρύπα αριστερά προχθές με τον Abidal μετά από τα όσα πέρασε και όχι σε φουλ φόρμα (άσχετα με εμφάνιση ManU, κατοχή μπάλας κλπ);

Η United όμως με Evra - Ronaldo ή έστω όταν ο Ronaldo έπαιζε και στις 2 πλευρές, δεν είχε τέτοια προβλήματα στα back..

Ο Marcelo το ξέρουμε πως είναι επιρρεπής στο λάθος, σκυλιάζει αλλά η βλακεία που θα κάνει από τα αριστερά και θα φταίει αυτός, θα καταλήξει σε γκολ τις περισσότερες φορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κόψει την αφάνα, να βλέπει ώστε να μην κάνει μ@λ@κίες. :P

 

Είναι γεγονός! Επιστρέψαμε στο 1ο γκρουπ των ομίλων του CL. Μαζί και η Porto.

Milan και Lyon στο 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κόψει την αφάνα, να βλέπει ώστε να μην κάνει μ@λ@κίες. :P

 

Είναι γεγονός! Επιστρέψαμε στο 1ο γκρουπ των ομίλων του CL. Μαζί και η Porto.

Milan και Lyon στο 2ο.

 

Eμενα αυτη η αφανα και το στυλ στο τρεξιμο του ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΟΥΝ ...grin.png

Δε μπορω να τον βλεπω , δε ξερω γιατι μου εχει κολησει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...