Προς το περιεχόμενο

σπάμε την NOVA με έναν receiver!!!


kirmis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα σας πώ κάτι απίστευτο που μου συνέβη και θα ήθελα να μου το εξηγήσετε... Πριν κάτι μέρες αγόρασα ένα TV Sender (για να μεταφέρω την εικόνα του pc μου στην TV ασύρματα μέσω wireless)..

Παρότι η τιμή του ήταν πολύ οικονομική (TRUST) μου λειτούργησε κανονικά, ποιοτικά και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

Το παράξενο τώρα ποίο είναι....

Μόλις έκοψα την σύνδεση από το pc μου, η TV στο κανάλι του VIDEO in συνέχιζε να δείχνει εικόνα..., έγχρωμη... και το τρελό είναι πως ήταν το κανάλι του FILMNET!!!! Κι εγώ έπαθα σόκ!! Γιατι είχα μπροστά μου ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ to filmnet!!! ΚΑΙ ΜΕ ΗΧΟ!!!!

Και σας ερωτώ εγώ τώρα... ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ????

Προφανώς κάποιος απ την πολυκατοικία μου έχει αποκωδικοποιητή NOVA.. αλλά κι αυτό τι να λέει... Η εικόνα πώς μεταφέρεται ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΣΤΟΝ REICIEVER ΜΟΥ???

 

ΥΓ1. Τα κανάλια στον receiver μου αλλάζουν δυναμικά, αναλόγως τις αλλαγές που γίνονται απ την nova…

ΥΓ2. Άλλοι σκοτώνονται για να σπάσουν το filmnet, με ψιλο-χιονάκια στην εικόνα και χωρίς ήχο και είναι και ευχαριστημένοι.. και εγώ τα έχω όλα αυτά ΤΕΛΕΙΑ - τυχαία και μόνο με έναν απλό receiver…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μην το γρουσουζεύεις ρε συ... Μου θύμισες το επεισόδιο απο τα φιλαράκια που ο Τζόι και ο Τσαντλερ είχα τζάμπα τσόντες...

 

 

ΧΑΧΑ κορυφαιο!!!

 

Για λεγε μαρκα και μοντελο μηπως πουμε κι εμεις ασπρη μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα σας πώ κάτι απίστευτο που μου συνέβη και θα ήθελα να μου το εξηγήσετε... Πριν κάτι μέρες αγόρασα ένα TV Sender (για να μεταφέρω την εικόνα του pc μου στην TV ασύρματα μέσω wireless)..

Παρότι η τιμή του ήταν πολύ οικονομική (TRUST) μου λειτούργησε κανονικά, ποιοτικά και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

Το παράξενο τώρα ποίο είναι....

Μόλις έκοψα την σύνδεση από το pc μου, η TV στο κανάλι του VIDEO in συνέχιζε να δείχνει εικόνα..., έγχρωμη... και το τρελό είναι πως ήταν το κανάλι του FILMNET!!!! Κι εγώ έπαθα σόκ!! Γιατι είχα μπροστά μου ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ to filmnet!!! ΚΑΙ ΜΕ ΗΧΟ!!!!

Και σας ερωτώ εγώ τώρα... ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ????

Προφανώς κάποιος απ την πολυκατοικία μου έχει αποκωδικοποιητή NOVA.. αλλά κι αυτό τι να λέει... Η εικόνα πώς μεταφέρεται ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΣΤΟΝ REICIEVER ΜΟΥ???

 

ΥΓ1. Τα κανάλια στον receiver μου αλλάζουν δυναμικά, αναλόγως τις αλλαγές που γίνονται απ την nova…

ΥΓ2. Άλλοι σκοτώνονται για να σπάσουν το filmnet, με ψιλο-χιονάκια στην εικόνα και χωρίς ήχο και είναι και ευχαριστημένοι.. και εγώ τα έχω όλα αυτά ΤΕΛΕΙΑ - τυχαία και μόνο με έναν απλό receiver…

 

Αυτό το περιστατικό μου θυμίζει μια παλαιότερη υπόθεση (που είχα διαβάσει στο δίκτυο) όπου ένας 15 χρόνος είχε εντοπίσει ακατάλληλο υλικό σε ένα κανάλι της τηλεόρασης του από FILMNET δίχως να είναι συνδρομητής μέχρι που το κατάλαβε η μητέρα του και παραπονέθηκε στην εταιρία η οποία εντόπισε και δίωξε τον συνδρομητή της που έκανε διαμοιρασμό αποκωδικοποιημένου σήματος εντός της οικίας του (και όχι μόνο όπως φάνηκε...) με μια συσκευή που μετέδιδε σε κάποια συχνότητα την εικόνα του αποκωδικοποιητή ώστε να παρακολουθεί από κάθε τηλεόραση του άνετα το πρόγραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μην το γρουσουζεύεις ρε συ... Μου θύμισες το επεισόδιο απο τα φιλαράκια που ο Τζόι και ο Τσαντλερ είχα τζάμπα τσόντες...

Εγώ λέω να μην κλείσει και την τηλεόραση μήπως το χάσει τελικά :)

 

να ναι καλα ο γειτονας π εχει συντονισει ιδια συχνοτητα....

Αν ήταν η ίδια συχνότητα, ο kirmis δε θα χάλαγε την εικονα στο γείτονα;

 

Αν ήσουν θεσ/νικη θα πίστευα ότι παιρνεις σήμα απο εμένα διότι μοιράζω και εγώ στο σαλόνι με ένα τετοιο Metronic

Εσύ απο δώ το πας, απο κει το πας, στο τέλος θα του ζητήσεις και συνδρομή :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και στο σπίτι της αδερφής μου που είναι μεγάλη, με τη διαφορά που φαίνται θολά και ότι κανάλι έχει ο γείτονας από το διπλανό διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το καλυτερο για οσους εχουν ορεξη να το ψαξουν και να βρουν πως γινεται, εχει και η περιπτωση του να βλεπεις ολα τα καναλια της NOVA και σχεδον ολα τα καναλια απο τις αντιστοιχες εταιριες σαν τη nova σε ολο τον κοσμο.

Το μονο που χρειαζεται ειναι μια δορυφορικη κεραια, μια δορυφορικη καρτα τηλεορασης για pc (μια skystar 2..50?) ή εναν αποκωδικοποιητη για το σαλονι που να εχει και LAN, και το δύσκολο : Conne στο ιντερνετ για να παιρνει τους κωδικους με streaming.

Για οποιον ειναι στο AWMN, τα πραγματα ειναι ακομα πιο απλα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως καποιος γειτονας σου χρησιμοποιει καποιο sender για ασυρματη μεταδοση της nova και εσυ βρισκεσαι στην εμβελεια του. η μαρκα δεν εχει σημασια γιατι ολα στα 2,4 Ghz παιζουν. στην ιδια συχνοτητα παιζουν και τα ασυρματα router του ιντερνετ, τα ασυρματα ηχεια των home cinema αλλα και οι ...φουρνοι μικροκυματων !!!

 

εμενα παντως οταν κλεινω το ασυρματο sender που εχω για τη nova και αφηνω ανοιχτο μονο το receiver βλεπω εικονα απο καποιο καταστημα γυναικειων ρουχων της περιοχης μεσω καποιας καμερας που εχει - αυτο κι αν ειναι κουφο αφου αυτα τα συστηματα ειναι κλειστο κυκλωμα (οχι απο τα δοκιμαστηρια παντως αν καποιοι το σκεφτηκατατε ηδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το καλυτερο για οσους εχουν ορεξη να το ψαξουν και να βρουν πως γινεται, εχει και η περιπτωση του να βλεπεις ολα τα καναλια της NOVA και σχεδον ολα τα καναλια απο τις αντιστοιχες εταιριες σαν τη nova σε ολο τον κοσμο.

Το μονο που χρειαζεται ειναι μια δορυφορικη κεραια, μια δορυφορικη καρτα τηλεορασης για pc (μια skystar 2..50?) ή εναν αποκωδικοποιητη για το σαλονι που να εχει και LAN, και το δύσκολο : Conne στο ιντερνετ για να παιρνει τους κωδικους με streaming.

Για οποιον ειναι στο AWMN, τα πραγματα ειναι ακομα πιο απλα ;).

 

 

Εχει κάποιος φίλος βάλει σχετική κατάσταση, αλλά χρησιμοποιούν ένα Dreambox για την αποκοδικωποίηση....

Η συγκεκριμένη μηχανή είναι πολυτάλαντη προφανώς λόγω του ότι ουσιαστικά είναι σαν PC με κάποια έκδοση Linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κάποιος φίλος βάλει σχετική κατάσταση, αλλά χρησιμοποιούν ένα Dreambox για την αποκοδικωποίηση....

Η συγκεκριμένη μηχανή είναι πολυτάλαντη προφανώς λόγω του ότι ουσιαστικά είναι σαν PC με κάποια έκδοση Linux...

 

Δεν είναι ΣΑΝ pc ... PC κανονικό είναι που τρέχει linux :P

 

Και δεν γίνεται μόνο με το ονειροκούτη αλλά και με skystar όπως λέει ο φίλος πιο πάνω. Απλά με το dreambox είναι πιο απλό (για όσους ξέρουν πάντα) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...