Προς το περιεχόμενο

HALO 3: Finish the Fight {Official Topic}


johnnypatras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηalo 3 Runs At 640p ?

 

Πηγή : http://www.gamespot.com/news/show_blog_entry.php?topic_id=25949250&om_act=convert&om_clk=gsupdates&tag=updates;title;2

 

 

The studio admitted in the update that "Halo 3's vertical resolution, when captured from a frame buffer, is indeed 640 pixels," but offered a deeper explanation as to why.

 

"[Y]ou could argue we gave you 1280 pixels of vertical resolution, since Halo 3 uses not one, but two frame buffers, both of which render at 1152x640 pixels,"a Bungie representativewrote. "The reason we chose this slightly unorthodox resolution and this very complex use of two buffers is simple enough to see: lighting. We wanted to preserve as much dynamic range as possible, so we use one for the high dynamic range and one for the low dynamic range values. Both are combined to create the finished on screen image."

 

The approach helps to give the game a "real" feeling at a steady frame rate,the updatesaid, adding that the Xbox 360 can upscale the image to 1080p without a problem.

 

"In fact, if you do a comparison shot between the native 1152x640 image and the scaled 1280x720, it's practically impossible to discern the difference. We would ignore it entirely were it not for the Internet's propensity for drama where none exists. In fact the reason we haven't mentioned this before in weekly updates, is the simple fact that it would have distracted conversation away from more important aspects of the game, and given tinfoil hats some new gristle to chew on as they catalogued their toenail clippings."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 517
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Panther μου αρεσει που προχθες μου εκανες παρατηρηση οτι παω να "χαλασω" το topic του Halo , και σημερα παρατηρω οτι μας εχεις ζαλισει τα @@ με το Metroid επι τρεις σελιδες....

Εκει ειναι προφανως το προβλημα σου...περιμενες τρελα reviews και τρελες πωλησεις για το αγαπημενο σου παιχνιδι και εχεις απογοητευτει

Τι να κανουμε; Παντως ποτε δεν ειναι αργα....jump in

 

Kαμία σχέση φίλε μου. Δεν είμαι εγώ αυτός που έβαλε το Metroid στη κουβέντα, αλλά δεν μπορώ να κάθομαι και άπραγος όταν ακούω βλακείες.

 

Στην αναφορά σου π.χ στα reviews του Metroid, μα είσαι σοβαρός τώρα? Το παιχνίδι είναι στο 90.6% από 36 reviews και πρόσεξε, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα Ευρώπη και λοιπές PAL regions για να το κάνουν review και από εδώ μεριά. Συνεπώς η βαθμολογία θα υποστεί σίγουρα αλλαγή, μόλις κυκλοφορήσει το παιχνίδι. Το τί αλλαγή, αυτό δεν το ξέρει κανείς.

 

Οπότε τί μου λές τώρα? Σε ποιά μή-τρελά reviews αναφέρεσαι και σε τί πωλήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εντυπωσεις μου απο το Halo3 ειναι αναμεικτες. Δεν ξετρελαθηκα απο τα γραφικα και ας εχω 40'' LCD Full HD. Τετοια γραφικα βγαζω και με το μετριοτατο pc μου (οχι βεβαια και στο ιδιο framerate...). Δεν λεω οτι ειναι κακα αλλα δεν ειναι και τιποτε εντυπωσιακο που δεν εχω δει και σε αλλα παιχνιδια...

Επισης δεν μου εχει δημιουργησει ακομα την αισθηση οτι παιζω κατι νεο, πρωτοποριακο. Εχω παιξει βεβαια μονο τις δυο πρωτες αποστολες οποτε ελπιζω για το καλυτερο. Στο multiplayer μπορει να τα σπαει δεν ξερω αλλα υπαρχουν πολλοι που δεν τους νιαζει αυτο το κομματι. Αν θελλουν να στηριχτουν στο Multiplayer για την επιτυχια του παιχνιδιου ας εφτιαχναν ενα ''Halo Arena'' :)

Αυτα για την ωρα, ελπιζω να μου αλαξει γνωμη το παιχνιδι παρακατω.

Παντως κακο παιχνιδι δεν ειναι, απλα οταν σου τα πρηζουν τοσα χρονια οτι θα βγει το Halo3 και θα γινει η συντελεια του κοσμου περιμενεις κατι παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κι εγώ παίζω το Halo3 αλλά τα γραφικά δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνουν. Το gears είχε πολύ καλύτερα.

 

Ρε πετραν το πρόβλημα που είναι? Τα μάτια μου κάνουν λάθος?

Έχω και 55αρα 1080p TV...

 

poly το 2o dvd εχει μεσα HDTV calibration software. αν η tv σου δεν δειχνει σωστα, καλυτερα να τη σεταρεις χρησιμοποιοντας αυτο το προγραμμα.

 

 

οσο για τα υπολοιπα σχολια.. ρε παιδια εχετε δει τετοιο φωτισμο και στα παλια σας pc? ειστε σιγουροι? δεν θελει δα να ειναι κανεις και επαγγελματιας προγραμματιστης για να ξεχωρισει 2 πραγματακια...

εχετε δει μηπως τετοιο φωτισμο εστω στο gears? για κοιταξτε καλυτερα, οσο και λαθος να ειναι σεταρισμενες οι τηλεορασεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οσο για τα υπολοιπα σχολια.. ρε παιδια εχετε δει τετοιο φωτισμο και στα παλια σας pc? ειστε σιγουροι? δεν θελει δα να ειναι κανεις και επαγγελματιας προγραμματιστης για να ξεχωρισει 2 πραγματακια...

εχετε δει μηπως τετοιο φωτισμο εστω στο gears? για κοιταξτε καλυτερα, οσο και λαθος να ειναι σεταρισμενες οι τηλεορασεις σας.

 

Eπειδη οντως στον φωτισμο το halo3 ειναι πολυ μπροστα πρεπει πλεον να συμφωνησουμε οτι στο παιχνιδι εγιναν καποιοι συμβιβασμοι..

Αναγκαιοι ή οχι λογω hardware ή μη προγραμματιστικης ικανοτητας μενει να το δουμε ...

Παντως για μενα το antialiasing στα δικα μου τα ματια ειναι απαραιτητο και οντως λειπει απο καποιες πιστες του halo3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εντυπωσεις μου απο το Halo3 ειναι αναμεικτες. Δεν ξετρελαθηκα απο τα γραφικα και ας εχω 40'' LCD Full HD. Τετοια γραφικα βγαζω και με το μετριοτατο pc μου (οχι βεβαια και στο ιδιο framerate...). Δεν λεω οτι ειναι κακα αλλα δεν ειναι και τιποτε εντυπωσιακο που δεν εχω δει και σε αλλα παιχνιδια...

Επισης δεν μου εχει δημιουργησει ακομα την αισθηση οτι παιζω κατι νεο, πρωτοποριακο. Εχω παιξει βεβαια μονο τις δυο πρωτες αποστολες οποτε ελπιζω για το καλυτερο. Στο multiplayer μπορει να τα σπαει δεν ξερω αλλα υπαρχουν πολλοι που δεν τους νιαζει αυτο το κομματι. Αν θελλουν να στηριχτουν στο Multiplayer για την επιτυχια του παιχνιδιου ας εφτιαχναν ενα ''Halo Arena'' :)

Αυτα για την ωρα, ελπιζω να μου αλαξει γνωμη το παιχνιδι παρακατω.

Παντως κακο παιχνιδι δεν ειναι, απλα οταν σου τα πρηζουν τοσα χρονια οτι θα βγει το Halo3 και θα γινει η συντελεια του κοσμου περιμενεις κατι παραπανω...

 

 

To Halo ποτέ δεν υπήρξε το next-gen παιχνίδι που θάμπωνε με τα πολύ καλά γραφικά του. To εκπληκτικό gameplay του είναι αυτό που το έκανε τέλειο και

top game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη οντως στον φωτισμο το halo3 ειναι πολυ μπροστα πρεπει πλεον να συμφωνησουμε οτι στο παιχνιδι εγιναν καποιοι συμβιβασμοι..

Αναγκαιοι ή οχι λογω hardware ή μη προγραμματιστικης ικανοτητας μενει να το δουμε ...

Παντως για μενα το antialiasing στα δικα μου τα ματια ειναι απαραιτητο και οντως λειπει απο καποιες πιστες του halo3.

 

Μα το hardware για τους προγραμματιστές είναι το δεδομένο και κοιτάνε πως θα βγάλουν ότι παραπάνω μπορούν από αυτό. Ασφαλώς και γίνονται συμβiβασμοί, αλιώς όλα τα παιχνίδια θα παίζανε στα 120 frames με 40χ ΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα ήθελα ένα παιχνίδι σαν το Halo3 που να έχει γραφικά όμοια με την UnrealEngine3. Αλλά τότε δεν θα μιλούσαμε για Halo3 αλλά για Halo of War 3. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Προσωπικά επικροτώ την προσπάθεια της Bungie που επιμένει στην δική της μηχανή γραφικών. Φέρτε στην μνήμη σας λίγο το Gears of War και πέστε μου μια περιοχή του παιχνιδιού που να είναι μεγαλύτερη από ένα (μεγάλο έστω) δωμάτιο; Συγκρίνετε λίγο το φωτισμό και τις φωτοσκιάσεις των δύο παιχνιδιών. Τον χαμό που γίνεται στην οθόνη του Halo3. κ.α.

Θέλετε ένα Halo3 να τρέχει (και αυτό!) με την Unreal3 engine;

Θέλετε μήπως ένα Gears of War με gameplay σαν του Halo3;

Εγώ θέλω ένα Gears of War και ένα Halo3... και τα έχω.

 

ΥΓ. Όποιος ψάχνει (ακόμα) το ΤΕΛΕΙΟ videogame, με τα ΤΕΛΕΙΑ γραφικά και με το ΤΕΛΕΙΟ gameplay τότε... ας παίξει το Donkey Kong Country στο SNES!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, και μετά τα επόμενα 2 της σειράς που έφερε επανάσταση και γραφικά από το μέλλον εποχής 2000 το 1994 στην πρώτη μου παιχνιδομηχανή :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

traba fotografies thn TV, meta kane tis scale down sto photoshop se mia mikrh analysh as poyme 800x600 kai tha exafanistoyn.

 

Τελικα εμαθες πως τραβανε τα screeshots απο του PS3 τα games!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, και για να μην ξεχνιομαστε spown, το darkness που προτεινεις ως καλυτερο στα γραφικα (:D) ειναι στο playstation3 600p! (στο 360 φυσικα ειναι 720p)

αυτο σημαινει επαγωγικα οτι αν υπηρχε (λεμε τωρα, ΑΝ :D) ενα game σαν το halo3 (που εχει δυο framebuffers)

στo playstation 3, θα εκανε render σε max αναλυση ....400p :D

καραLOL! :mrgreen:

sto spiti toy kremasmenoy den milane gia sxoini (analysh) , kai etsi gia na thymoyntai oi palioi kai na mathainoyn oi neoi, kai gia na doyme poioi telika einai ta "probata"

 

PETER MOORE: So to create experiences that transform reality, well, that's really a lot to ask of any medium. To ensure that the next generation delivers, every game is built on what we call Essentials, a foundation of requirements every game must have before it can ship on the Xbox 360 platform. These essentials include a minimum of 720p high definition resolution to provide gamers with jaw-dropping visual clarity and fidelity. Many developers are already working on games in 1080i.

 

In addition, Xbox 360 games will provide anti-aliasing that gets rid of what we call the jaggies. Well, you know what, with Xbox 360, the age of the jaggies is over, superseded by smooth, lifelike visuals of cinematic quality.

 

Los Angeles, California

May 16, 2005

http://www.microsoft.com/presspass/exec/rbach/05-16-05E3.mspx

kai 2 xronia argotera....

 

The studio admitted in the update that "Halo 3's vertical resolution, when captured from a frame buffer, is indeed 640 pixels,"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περσινα (και βαλε) ξυνα σταφυλια..

δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται καποιο nextgen game render σε λιγοτερο απο 720p ή 1080p αναλυση και επειτα rescale ...ε? ;)

 

απο την πρωτη μερα που κυκλοφορησε το 360, αυτη η προταση του peter moore βγηκε ψευδης,

καθως αλλη μια μουφα παιχνιδι στο 360, το pgr3 ητανε σε πιο χαμηλη αναλυση. χαλια σου λεω!! :D

 

 

για το halo 3 εχεις να πεις κατι, και οχι για τον peter moore?

παλια το ελεγες <<χαλια 3>>, τωρα που βγηκε τι λες?

αντε να δουμε ποιος ειναι τα <<provata>>

 

 

 

[i']sto spiti toy kremasmenoy den milane gia sxoini (analysh)[/i]

 

(γκουχ-γκουχ gran turismo <<1080p>> (analysh) LOL )

 

endiaferon.jpg

 

:mrgreen:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...