Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2007


Sermac

Πρωτάθλημα 2007 - Ποιός θέλετε να το πάρει?  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Πρωτάθλημα 2007 - Ποιός θέλετε να το πάρει?

    • Fernando Alonso
    • Lewis Hamilton
    • Giancarlo Fisichella
    • Heikki Kovalainen
    • Kimi Räikkönen
    • Felipe Massa
    • Jenson Button
    • Rubens Barrichello
    • Nick Heidfeld
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι βλέπω το πρωτάθλημα οδηγών να πάει σε οδηγό της Ferrari.

 

Η FIA τημωρεί την ομάδα και όχι τους οδηγοιύς ώστενα συνεχίζουν να ισχύουν τα συμβόλαιά τους. Αποκλείεται η ομάδα (McLaren) αλλά όχι οι οδηγοί, το πρωτάθλημα πάει στην Ferrari και πχ στον Raikkonen. Η ΜcLaren, "κρατάει" λίγο πίσω τους οδηγούς της και στην έφεση γλιτώνει το χρηματικό πρόστιμο, τα πρωταθλήματα πάνε στους κόκκινους (αφού σε αυτούς μάλλον θα έπρεπε να πάνε από την αρχή). Η McLaren και οι βρετανοί γενικότερα τη χρονιά αυτή "κέρδισαν" τον Hamilton. Oύτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Μου θυμίζει την τιμωρία του Schumacher το '96 που του πήρανε τη 2η θέση στο πρωτάθλημα (και χέστηκε και ο Michael)

 

Έπρεπε να είχα παίξει στοίχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 411
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θεία δίκη θα έλεγα.

 

Πάντως να πούμε ότι ο Alonso επίτηδες δε μπορούσε να πλησιάσει τους 2 πρώτους. O Hamilton πώς κατάφερε επίτηδες βγει έξω; Επίτηδες και αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. αυτά που έγιναν στους 2 τελευταίους αγώνες δείχνουν ότι μάλλον η McLaren δεν ήθελε να πάρει το πρωτάθλημα δικός της οδηγός. Ίσως να υπήρχε συμφωνία με την FIA να μην τιμωρηθούν οι οδηγοί της και να πάει το πρωτάθλημα στην Ferrari.

Πάντως, ενώ χάρηκα που ξαναπήγε το πρωτάθλημα οδηγών στην Ferrari, δε μπορώ να πω το ίδιο και για τον Kimi :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να υπήρχε συμφωνία με την FIA να μην τιμωρηθούν οι οδηγοί της και να πάει το πρωτάθλημα στην Ferrari.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να υπηρχε τετοια κρυφη συμφωνια. Και ουτε πιστευω οτι η McLaren δεν ηθελε να παρει ο Hamilton το πρωταθλημα..

 

Forza Ferrari.. Αν και λυπηθηκα που δεν ειδαμε εναν rookie να κερδιζει πρωταθλημα (αμφιβαλλω αν θα δουμε τελικα ποτε)..

 

Go Kimi :mrgreen::-D:mrgreen::-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το παραμύθι που στείσανε, είχε ενδιαφέρον (αυτό άλλωστε θέλανε) και το λείξανε με μαθηματική ακρίβεια, γειά σου ρε fia μεγάλη!

 

edit:

Δεν υπαρχει περιπτωση να υπηρχε τετοια κρυφη συμφωνια. Και ουτε πιστευω οτι η McLaren δεν ηθελε να παρει ο Hamilton το πρωταθλημα..
Ναι και ο Hamilton που ήταν 100% αλάνθαστος ουσιαστικά ξαφνικά αγχώθηκε και άρχισε τις μαλακίες... Πιστεύω αν το έπαιρνε με το σπαθί του ο Kimi, ακόμα και αυτός θα έδιχνε να το χαίρεται λίγο περισσότερο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και αγχωθηκε ο Hamilton.. Ενας rookie που ειναι κοντα στο να παρει το παγκοσμιο πρωταθλημα δεν ειναι και μικρη υποθεση. Και στο κατω-κατω ενα λαθος εκανε σημερα ο Hamilton.. Δεν εφταιγε για τα υπολοιπα.. Σε οτι αφορα το λαθος στην κινα, εκει μαλλον η McLaren εφταιγε περισσοτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το παραμύθι που στείσανε, είχε ενδιαφέρον (αυτό άλλωστε θέλανε) και το λείξανε με μαθηματική ακρίβεια, γειά σου ρε fia μεγάλη!

 

edit: Ναι και ο Hamilton που ήταν 100% αλάνθαστος ουσιαστικά ξαφνικά αγχώθηκε και άρχισε τις μαλακίες... Πιστεύω αν το έπαιρνε με το σπαθί του ο Kimi, ακόμα και αυτός θα έδιχνε να το χαίρεται λίγο περισσότερο...

 

Τα κλαμμένα μάτια λες να ήταν από τη στεναχώρια που πήρε στημμένο;

 

Αστεία πράγματα εγώ νομίζω. Λάθη από την πίεση έκαναν ο Σένα, ο Χάκινεν και ο Σουμάχερ, ο Χάμιλτον θα τελείωνε το πρωτάθλημα αλάνθαστος;

 

Αλήθεια, εγώ θυμάμαι πέρυσι κάποιους να έχουν λυσάξει για το που πάρκαρε στο Μονακό ο Σουμάχερ, ο Σουμάχερ έκανε αυτό, εκείνο, το άλλο. Φέτος που υπήρχε ομάδα που οι οδηγοί της θα έπερναν πρωτάθλημα με κλεμμένα στοιχεία, τίποτα. Ο Χάμιλτον έκλεισε τον Ραικόνεν εχτές, τίποτα εδώ... Περίεργα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνας γυρος διαφορα της φερραρι απο την μακλαρεν εμενα μου φενεται μη φυσιολογικο και το μυαλο μου παει στο πονυρο οπως και οι ατυχιες του χαμιλτον

στους δυο τελευταιους αγωνες που θεωρω υπευθηνη την ομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η mclaren σήμερα ήταν 1 δεύτερο ανά γύρο πιο αργή σε πίστα 1:13... και ο alonso καταχάρηκε που έχασε το 3ο γιατί ρε παιδί μου είναι μεγαλόψυχος...

 

Είμαι κατά των θεωριών συνομωσίας, αλλά δεν μπορώ να καταπιώ αυτά που έγιναν:-)

 

edit: Πιστεύω καθαρά πως το δίκαιο ήταν να το πάρει o kimi, ασυζητητί ήταν γελίο να αφήσουν τους οδηγούς της mclaren να διεκδικούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλες πίστες βόλευαν την Μακλάρεν και άλλες την Φερράρι. Αυτό φάνηκε σ'ολη την διάρκεια του πρωταθλήματος. Και ως 'πρωτάκι' στην Φόρμουλα 1 ο Χάμιλτον τα πήγε πολύ καλύτερα απότι θα περίμενε και θα ήθελε. Αυτό που μένει είναι να αποδείξει ότι η φετινή του χρονιά δεν είναι πυροτέχνημα. Αλλά αυτό θα φανεί μετά από 2-3 χρόνια.

 

Γιατί να μην χαρεί ο Αλόνσο;; Έτσι και αλλιώς δεν συμπαθεί τον Χάμιλτον (και είναι δικαίωμά του), άσχετα τι λέει για λόγους δημοσίων σχέσεων. Γιατί δηλαδή, ο Σέννα συμπαθούσε τον Προστ (και αντίστροφα);; Η ο Σουμάχερ τους Ιρβάιν και Μπαρικέλλο;; Καλώς ή κακώς το πρώτο βιολί στην Μακλάρεν είναι (μάλλον θα πρέπει να πούμε ήταν) ο Αλόνσο. Αυτός έκανε όλο τον χειμώνα την εξέλιξη, στην εμπειρία του βασίστηκε το στήσιμο του μονοθεσίου.

 

Και να θυμίσω για αυτούς που ξεχνάνε ότι ούτε ο Προστ, ούτε ό Σέννα, ούτε ο Σουμάχερ μοιράζονταν τα δεδομένα των ρυθμίσεων του μονοθεσίου τους με τους ομόσταυλούς τους. Κάτι το οποίο έκανε το Αλόνσο για να βοηθήσει τον προστατευόμενο του Ρον Ντένις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα η συμπεριφορα του αλονσο δεν ηταν φυσιολογικη, το ειχε γραμμενο το πρωταθλημα και δεν θα ηθελε με τπτ να το σηκωσει η μακλαρεν.

Αλλα απο αυτη την συμπεριφορα να περασουμε στο οτι το εχασε επιτηδες η μακλαρεν τοτε αυτο δειχνει το λιγοτερο αστειο..Μια χαρα ειδα τον χαμιλτον να παλευει μεχρι εσχατον, να κανει επικινδυνες προσπερασεις μπας και ανεβει στην 6η θεση.. Μπορουσαν καλλιστα εκει που χαλασαν τα ηλεκτρονικα και καναν ρεσταρτ στο αυτοκινητο (λολ) να το παρκαρει στην ακρη και να τελειωσει το παραμυθι...

Το θεμα ειναι απλο, η φερραρι δικαια και ΠΑΝΑΞΙΑ το σηκωσε φετος και μαλιστα στο τελος ΚΕΡΔΙΣΕ ακριβως οτι της αξιζε φετος..ουτε συμφωνιες ουτε τπτ...

 

Υ.Γ. πρεπει κατα την γνωμη μου να ξανα κοιταξουν επειγον το συστημα βαθμολογιας.. Το θεωρω απαραδεκτο 1 οδηγος να σηκωνει (παρα λιγο( το πρωταθλημα με 3 νικες και ο ραικκονεν με 6 να το κερδιζει στον τελευταιο αγωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...