Προς το περιεχόμενο

Aliens VS Predator Requiem


godslayerxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλο δειχνει , αλλα επειδη τα Predator ηταν τα αγαπημενα μου απο οταν ημουν μικρος , ακομα και την Παρις Χιλτον να ειχαν αντι για Alien παλι θα την εβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου είχε κάτσει καθόλου καλά το Resurection (Alien 4)...το είχαν παρακάνει με το ανθρωπο-alien...

Τα aliens ήταν μια ζωή κλειστοφοβικά και ο predator ήταν σε ανοιχτούς χώρους (ζούγκλα και πόλη το Νο2)....τώρα είναι κάτι ενδιάμεσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το resurrection είχε πολλά προβλήματα (και όντως ενα από τα βασικά ήταν το ανθρωπο-alien). Γενικά ήταν το πιο αδύναμο της τετραλογίας με σαφές κόμπλεξ κατωτερότητας και μια τάση να μοιάσει κάτι να ανάμεσα στο 1ο και το 2ο (κακώς και δεν τα κατάφερε ούτως ή άλλως), και με αρκετά άλλα κακώς κείμενα (...) .

 

Το προηγούμενο Alien VS Predator ήταν μέτριο. Κάποιες καλές ιδέες, αισθητή επανάληψη γνωστών συνταγών, και ένα κάπως κακό φινάλε.

Αυτό φαίνεται κάπως πιο δυναμικό αλλά είμαι αρκετά απαισιόδοξος για το τελικό αποτέλεσμα. Βλέπω το σενάριο να χάνεται στα εφέ... (και θέλω να βγω ψεύτης γιατί μου έχει λείψει ένα καλό Alien movie).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να γίνει αυτό που λες Praetorian και το σενάριο να είναι της πλάκας. Ίσως τα πιο γνήσια να ήταν το ALIENS (Alien No2) και το Predator 1.

Αλλά από την άλλη θα ξέρουμε τι πάνω-κάτω θα δούμε και πιστεύω πως οι fans θα πάμε να το ευχαριστηθούμε και μέτριο να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνισω με καποια απο τα παραπανω παιδια καθως βρηκα το ressurection σαφως ανωτερο απο το 3.Ειδικα η μεταβαση της alien queen σε β' κυκλο αναπαραγωγης (οπως νομιζω το ελεγαν) με την προσθηκη του υβριδιου μου αρεσε πολυ σαν κονσεπτ.Αυτο που επισης μου αρεσε ηταν το καστ που πλαισιωνε την ripley με αποκορυφωμα τον νανο (Πολη χαμενων παιδιων,αμελι,delicattessen), τον θεο Perlman και των μαυρουλη που ψοφησε στην "αναποδη" σκηνη στην σκαλα μετα το κολυμπι.Γενικως σκηνοθετικα μου καλα-ρεσε!Ασε που ο Jeunne ειπε οτι επεσε ψαλιδι στο budget.

 

τωρα στο Trailer toy AvsP 2 καταρχας θα πω οτι γλιτωσαμε το Ρ-13,κατι που με ειχε χαλασει πολυ στο πρωτο. Οι σκηνες φανηκαν καλες,οποτε ιδωμεν.Ανημερα χριστουγεννα βγαινει εν τω μεταξυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι είναι βέβαια ατμοσφαιρικά, αλλά και το σενάριο είναι καλοδουλεμένο (για τα επίπεδα αυτού του είδους) τουλάχιστον στο πρώτο της σειράς.

Στο 2ο επίσης η υπόθεση ήταν πολύ καλή, με αρκετούς ωστόσο περισσότερους συμβιβασμούς λόγω της αύξησης των σκηνών "δράσης". Η σκιαγράφηση των χαρακτήρων και εδώ ήταν άριστη imho.

Στο 3ο η ατμοσφαιρα παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά πρέπει να είμαι απο τους λίγους που μου άρεσε και το σενάριο πάρα πολύ (στο οποίο βοήθησε βέβαια το ιδιόρρυθμο σκηνικό αλλά και οι έντονες αντιφάσεις της ταινείας).

Το 4ο όπως είπα παραπάνω δε μου άρεσε, εκτός από τις ερμηνείες των Weaver, Ryder άντε και του Perlman. Δεν είχε πολλά να προσφέρει σεναριακά εξαιρουμένων κυρίως της αρχής και του τέλους του (τελευταία σκηνή δηλαδή) και του θέματος με τη Ripley και την Ryder. Oι αλλαγές που έκαναν στα alien (ήχος, σχεδιασμός, hybrid με iq ραδικιού και ατσούμπαλες διαστάσεις) αφαίρεσαν πολλά από το "τρομακτικό" μέρος και την ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

AvP 1 (το παιχνίδι για PC).

Όλα τα λεφτά. Και πάντα παίχτης Alien. :P

 

Ελπίζω το AvP 2 (η ταινία) να είναι καλύτερη από την πρώτη και με λιγότερα Matrix-ιλίκια (Predator που κόβει Facehugger στα 2 και κόβει κεφάλι Alien σαν κερί από γιαπωνέζικη ταινία που πέφτει μετά από 2 λεπτά. :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AvP 1 (το παιχνίδι για PC).

Όλα τα λεφτά. Και πάντα παίχτης Alien. :P.

 

Τρομερο ειχε τα παντα ατμοσφαιρα , χαρακτηρες...ολα.

Αλλα οχι και Alien ,ti να τα κανεις?

 

sorry για το ξεμπαρκο τοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό φαίνεται! Guys τέτοιες ταινίες είναι πίτσα, μπύρα και τα φιλαράκια μαζί. Δεν είναι για πολλές κριτικές imho. Δώσε ξύλο και το αίμα να ρέει άφθονο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόρωσηηηηηη !!!!

 

Άντε να βγει και το περιμέναμε πως και πως !!!

 

Καλύτερο μου φάνηκε από το πρώτο AvP πάντως... Αν χρησιμοποιηθούν Aliens / Marines / Civilians / Predators στις σωστές αναλογίες, θα είναι σούπερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...