Προς το περιεχόμενο

Aliens VS Predator Requiem


godslayerxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά για να καταλάβετε το γούστο μου (γιατί ο καθένας έχει διαφορετική άποψη) μου άρεσε όλη η σειρά Alien με τη 2η ταινία να τη θεωρώ τέλεια και την 4η απλά πολύ καλή. Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ το 1ο Predator ενώ κρίνω μέτριο το 2ο. Επίσης το Alien vs Predator 1 μου άρεσε αρκετά.

Στο θέμα μας τώρα, το requiem μου φάνηκε μεγάλη πατάτα, είχε χάλια σκηνοθεσία, ατελείωτα κλισέ (μου 'ρθε να ξεράσω με σκηνές και καταστάσεις που έχουμε δει σε άλλες 200 ταινίες τουλάχιστον) ανύπαρκτο σενάριο, και κάτι με χάλασε με τα alien kai to predator, δεν κάθομαι να ψάξω τις ιδιότητες τους σε κάθε ταινία αλλά κάτι ήταν λάθος. Τέλος τι να πω για την ηθοποιία... Κάποια απ'αυτά τα παραβλέπεις γιατί η ταινία έχει χαρακτήρα splatter, αλλά αν και είμαι splatter fan θα ήθελα το AvP να είναι πιο σοβαρό και να ανταποκριθεί στην κληρονομιά των άλλων ταινιών, αυτό ήταν απλά άλλη μια αρπαχτή για να εκμεταλευτούν το franchise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μαπα εντελως η ταινια.

Τσαμπα οι τυμπανοκρουσιες και η αναμονη για το καλο screener.

Κριμα σε οσους πληρωσαν για να το δουν κιολας.

Το μονο βραβειο που αξιζει ειναι για την "αρπαχτη της χρονιας".

2 σκηνες αξιζαν στο εργο και αυτες δεν ειχαν σχεση με το avp.

Η μια ειναι ο κ@λ@ς την πισινα παντως..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[fanboy mode]

ως φαν και των alien αλλά και των κυνηγών και μη έχοντας πολλές απαιτήσεις, δεν απογοητεύτηκα καθόλου. αντίθετα, επειδή τυχαίνει να έχω λιώσει το aliens (βλ. alien no2) γούσταρα πάρα πολύ. όπου aliens σημαίνει καραπεριπέτεια, πολύ πιο straight-forward ακόμα κι απ'τον 1ο κυνηγό. προσθέτουμε και πολλές δόσεις splatter κι έχουμε ένα γευστικό αποτέλεσμα. όποιος περιμένει κλειστοφοβικό τρόμο καλύτερα να κοιτάξει αλλού.

στα θετικά, οι κάμποσοι γαμάτοι θάνατοι, η παντελής έλλειψη ηθικών φραγμών (στο 5λεπτο πετάγεται alien απ'το στήθος ενός παιδιού), τα ηχητικά εφέ ( δε θυμάμαι αν στο 1ο avp ακούγονταν τόσο συχνά οι "ήχοι" και οι κραυγές alien και κυνηγών), η έμπνευση του νοσοκομείου (η έλλειψη ηθικών φραγμών που έλεγα) και φυσικά η τόσο ωραία απομίμηση του κλίματος του aliens (ειδικά η σκηνή που σκάει η εθνοφρουρά είναι καρμπόν απ'τη φάση που πρωτοσυναντιούνται οι marines με τα aliens - ακόμα και οι ατάκες είναι σχεδόν ίδιες).

 

βαθμολογία δεν έχω ιδέα. ας πούμε ένα 6/10. πάντως πέρασα πιο ωραία απ'ότι πχ στο planet terror.

 

[/fanboy mode]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια με τον the_end και εγώ πορωμένος με Άλιεν και Κυνηγό, αλλά περίμενα πολλά περισσότερα απο ταινία. Από ότι κατάλαβα πήγαν να συνδιάσουν το γαμάτο Αλιεν2 με το μέτριο Κυνηγό 2, ffs.

 

Πρώτη φορά βλέπω σενάριο ταινίας μηδέν!!!

 

ΥΓ: Πολύ σπάνια λέω ότι μια ταινία είναι χάλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κ εγώ απόλυτα με τοςυ δύο παραπάνω κυρίους DimitRi_Del και the_end. Δέν ήταν ταινία για σινεμά αλλά για σπίτι, παρέα και πίτσα!

Χειροκροτώ κ εγώ την ρεαλιστική απόδωση των θανάτων και την έλλειψη ηθικών φραγμών. Εκεί είναι που σε ξαφνιάζει λιγάκι η ταινία-βλέπεις 'πρωταγωνιστές' συμπαθητικούς και μή, παιδάκια, εγκύους κτλ να πεθαίνουν για πλάκα και μάλιστα με βίαιο και εντυπωσιακό τρόπο.

Το κακό ήταν ρε γμτ πως τούς μισούς θανάτους τους είχαμε δέι στο τρέιλερ. Ήμαρτον δείξανε κ αυτοί την μισή ταινία.

Ενιγουέι είχε δράση και μερικές καλές φάσεις, απλά το τέλος της ήταν τόοοοοσο 'άντε παιδία ας τελιώνουμε γιατί τελιώνει και το φίλμ'.

Προσωπικά μου θύμισε τις ταινίες mortal kombat που προσπάθησαν να χωρέσουν όλες τις κινήσεις απο το βιντεοπαιχνίδι στο φίλμ. Έτσι και εδώ οι fan των παιχνιδών κυρίως θα γουστάρουν...

 

Επιτέλους μήν περιμένετε κάτι καλύτερο απο μια ταινία που έχει το vs στον τίτλο της.

BTW βγήκε last week το bluray του 1ου κυνηγού για όσους ενδιαφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Xenomorph_(Alien)#Life_cycle

 

και ειδικότερα

 

"The incubating embryo may take on some of the host's DNA or traits, such as bipedalism, quadrupedalism - as shown in Alien³ when the alien was born from a dog (an ox in the extended version) instead of a human - or also having mandibles (shown in Alien Vs. Predator with the 'predalien') and other body structure changes, possibly indicating the need to adapt using indigenous wildlife as a reference for what features to retain for use in that particular environment"

 

άρα "καλώς" υπάρχει:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δίκαιο εχει ο the_end. Η ύπαρξη του predalien είναι δικαιολογημένη απόλυτα.

 

Η ταινία ωστόσο για μένα ήταν και πάλι μια μεγάλη απογοήτευση. Περίπου στα ίδια επίπεδα με την προηγούμενη, αν εξαιρέσεις ότι η προηγούμενη έκανε και μια απόπειρα για story. Όπως και να ναι, αποτελεί κακό συναπάντημα στο Alien saga. Μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου είχε κάτσει καθόλου καλά το Resurection (Alien 4)...το είχαν παρακάνει με το ανθρωπο-alien...

Τα aliens ήταν μια ζωή κλειστοφοβικά και ο predator ήταν σε ανοιχτούς χώρους (ζούγκλα και πόλη το Νο2)....τώρα είναι κάτι ενδιάμεσο

 

Νομιζω οτι πρεπει να γυρισουν μια ταινια αλιεν με τον κυνηγο μεσα στους δρομους τησ Νεας Υορκης.Θα παθουμε πλακα δεν θα ξερουν ποιον να σκωτοσουν πρωτο τον κοσμο η ο Ενας τον αλλο.Πολυ αιμα σας λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...