Προς το περιεχόμενο

Aliens VS Predator Requiem


godslayerxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Σύμφωνοι, ήταν και οι άνθρωποι. :-)

 

Αλλά γενικά, για το είδος (καφρίλα, περιπετειωδία για τους fan των Aliens και του Predator) δεν ήταν άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως και εμένα το πρώτο μου φάνηκε πρόχειρο και γενικά χάλια. Σαν μια ταινία fast-food.

Είμαι φαν των Alien series, όχι για την ...καφρίλα τους :rolleyes:.

Το 2ο σκοπεύω να το δω κάποτε, αλλά δεν το βιάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τι εννοείς "ακόμα πιο χάλια και από το πρώτο";

Το πρώτο μια χαρά ταινία είναι. :-)

 

εμένα πάντως με απογοήτευσε...ίσως να περίμενα κάτι καλύτερο λόγο των games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το πρόβλημα με τα sequels, γενικά, είναι ότι υστερούν αναπόφευκτα σε φρεσκάδα. Ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με ταινίες "τρόμου". Την πρώτη φορά, ας πούμε, λες "αμάν, δε θα μείνει βλέφαρο εκεί μέσα". Τη δεύτερη λες, "κάτσε να δούμε πώς θα τους σφάξουν έναν προς ένα τα τερατάκια". Την τρίτη, η τρίχα γίνεται τριχιά.

 

Εξαιρέσεις υπάρχουν (εννοώ sequel σαφώς ανώτερα της αρχικής ταινίας), αλλά σε ταινίες τρόμου δεν μπορώ να σκεφτώ πρόχειρά κάτι, ενώ τα Hostel, Saw κτλ. με αριθμούς πίσω είναι να τα κλαίνε οι ρέγγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Μόνο εμένα άρεσε;

Πήγα πάλι με την φάση "ωωωωχ, άντε να δούμε πάλι τι βλακεία έκαναν".

 

Μπορώ να πω ότι το προτίμησα από το πρώτο. :P

 

 

Είχε πολύ σπλάτερ, αλλά δεν πάω για να βλέπω Aliens και Predator και μόλις γυρνάνε στην κάμερα να αλλάζει η σκηνή. Ναι, θέλω αίμα και βία! :P

 

1ο κλισέ που "σκότωσε" : kid (και με chestburster, παιδοκτόοονε) Γεγονός είναι πως πάντα τα παιδιά την γλυτώνουν. Θα μπορούσαν να το κάνουν πιο "αισθηματικό" εκεί, αλλά έγινε τόσο νωρίς που ήταν απλά ένα "α, και...."

 

2o κλισέ που "σκότωσε": Το τυχαίο Pred-shuriken που καρφώνει την πρωταγωνίστρια (!). Όλοι στο σινεμά έμειναν μ@λάκες! :P Δυστυχώς τα Big Boobs of Deflection +3 δεν τα κατάφεραν. :P

 

Πολύ ξύλο, λιγότερο slow-mo και Matrix από το πρώτο. Το οξύ παραήταν δυνατό αυτή τη φορά, καμιά σχέση με τα εγκαύματα που πάθαιναν όλοι στα Alien 1-4 και AvP1, δεν με χάλασε. Κυνήγι μέσα σε πόλη επιτέλους (μπορούσε να είχε γίνει καλύτερα όμως, γιατί θύμιζε Zombie-movie). Και φυσικά έπρεπε να δούμε και στο τέλος το κονέ με την Yutani. Στο πρώτο είχαμε τον Wayland, οπότε ο "κάμεο κύκλος" της Weyland-Yutani έκλεισε.

Κλισέ, αλλά δεν με χάλασε ποτέ: Πυρηνική για να καθαρίσουμε την εξάπλωση. Αν και προτιμούσα όπως έγινε στο Crysis. :P

 

Τα άσχημα: Τι στο καλό, μια ήταν γκαβός ο Predator (και έχει και τόσα vision modes!) και μια τα Aliens. Κάποια σημεία ήταν τελείως Aliens(ή Alien 2 αν προτιμάτε). Κοριτσάκι (-γεια σου Νewt!-), στρατόπορωμένη τύπισα (-γεια σου Ripley!-), μούρης εγκληματίας ( -γεια σου στρατιώτη expendable!-), APC (και το έλεγαν τανκ, αν το Striker έγινε MBT, να το μάθω κι εγώ :P). Τεράστια έκρηξη στο τέλος με ελικόπτερο να φεύγει (-γεια σου transport ship-). Τύπος που τον καρφώνει με την ουρά το Alien και ζει (-γεια σου Βishop!-). Πάλι καλά που δεν τους έβαλαν σε ψυγεία στο τέλος, αλλά προβλέπω καραντίνα αν βγει 3ο. :P

 

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΤΑΚΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ:

"The government would never lie to us!"

Όοοοχι...

 

 

Multiple parentheses crit you, you are stunned. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ειδα πριν καμια βδομαδα!!εγω ειμαι φαν των ταινιων predator και ο,τι εχει να κανει με αυτες απλα το γουσταρω τρελλα!μαρεσε περισσοτερο απο το ενα λογω σπλατερ αλλα και επειδη στο ενα εγινε φιλαρακι η γκομενα με τον κυνηγο!!(ελεος)

σε γενικες γραμμες μαρεσε πολυ.το predalien τα σπαγε ομολογουμενως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ghost rider τι spoiler μου λες. οι θανατοι ηταν υπερβολικα γρηγοροι. Εμενα μου αρεσε η αρχη πολυ, αυτα τα 2 που λες και η τελευταια μαχη λιγο. ενα 4ρακι στα 10 τησ ειναι μια χαρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βαθμολογώ, γιατί αν πιάσω νούμερα τότε θα αρχίσω να το πολυψάχνω και θα πάει πιο κάτω. :P

 

Αλλά αυτό που είδα, ήταν καλύτερο απ'ότι περίμενα. Δεν έκλαψα τα λεφτά μου όπως με κάτι Tomb Raider 2, Resident Evil 2 (το 3 θα το δω κάαααποτε). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενταξει το πρωτο μια χαρα ταινια ηταν , αν ξερεις τι πας να δεις. Και εγω αυτα τα vs οταν τα ακουω μου θυμιζουν Freddy vs Jason και μου ερχεται αν γελασω, αλλα τελικα ηταν πολυ καλογυρισμενο το 1. Το 2 κρατιεμαι να μην το δω γιατι μεχρι στιγμης δεν εχει βγει σε καλη ποιοτητα στο νετ και οταν πηγα σινεμα την προηγουμενη εβδομαδα προτιμησα να δω το ορφανοτροφειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο θα μου άρεζε αν στο τέλος εκεί που και καλά γίνονται φιλαράκια με την γκόμενα( τι χαζομάρα όταν βλέπω γυναίκα ηρωίδα ξέρω ότι ειναι μούφα η ταινία) να της έκοβε το κεφάλι κ να έβγαζε την σπονδυλική στήλη έτσι για να μας αφήσει χαζούς όλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Το πρώτο θα μου άρεζε αν στο τέλος εκεί που και καλά γίνονται φιλαράκια με την γκόμενα( τι χαζομάρα όταν βλέπω γυναίκα ηρωίδα ξέρω ότι ειναι μούφα η ταινία) να της έκοβε το κεφάλι κ να έβγαζε την σπονδυλική στήλη έτσι για να μας αφήσει χαζούς όλους..

 

Έχω χρόνια να το πω αλλά ROFL!

 

Έτσι ακριβώς!

Γιατί πρέπει πάντα να κολλάνε στα κλισέ; :P

Τι μανία αυτοί οι εξωγήινοι να είναι πάντα φίλοι μας. Ενώ ο "Wolf" (όπως τον λένε "επίσημα"), ήταν στα εμ... αν έχει.

 

To 1 με είχε απογοητεύσει, το περίμενα πολύ καλύτερο. Και το 2 επειδή το περίμενα πολύ πιο μούφα, μου άρεσε περισσότερο. Άλλωστε και τα παιχνίδια, splatter είναι (περίπου), οπότε είμουν μια χαρά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ειναι μούφα δηλαδή?

Πραγματικά τι σου άρεσε στην ταινία? Που μια γυναίκα (δεν είμαι μισογύνης) έφαγε φλασιά και σκότωσε το Alien(ενώ κλαιγόταν σε όλη την ταινία) συμφιλιώθηκε με τον Predator(θα πέσουν τα μαλλιά του Σβαρτζενέγκερ). . Δεν μου έδωσε τον δυναμισμό και την μαγκιά της Sigourney Weaver δεν με έπεισε με λίγα λόγια και όταν ο ηθοποιός δεν το καταφέρνει αυτό(δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό) τότε είναι μούφα η ταινία. Τωρα μην πιάσω σενάριο κτλ κτλ.. αργά είναι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...