Προς το περιεχόμενο

AMD HD2900XT VS 8800ULTRA!


overclockerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάριε τα πράγματα είναι απλά. Αν θες τόσο καλές επιδόσεις, πας για 8800GTX η οποία είναι μακράν καλύτερη από την 2900XT, χωρίς τα σπαστικά "buggy" problems, ή τα προβλήματα υπερθέρμανσης (και συνεπώς θορύβου :wink:). Γνωρίζω πως και η GTX ανεβάζει θερμοκρασίες, αλλά σαν την θερμόαιμη Ati όχι ... :razz:. Βέβαια με max resolution τα 1280 x 1024, καλύτερα πήγαινε για μια Χ1950 ... :wink:

Τώρα, η 8800 Ultra, ναι το δέχομαι δεν αξίζει τα χρήματά της (+200ε για 400MHz παραπάνω στη Memory, και κάτι ψιλά στον πυρήνα), παρά μόνο στην περίπτωση του extreme o/c. Όποιος o/cer αρέσκεται στο dice και το ln2, θα προτιμήσει την Ultra επειδή έχει καλύτερες μνήμες ! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μάριε τα πράγματα είναι απλά. Αν θες τόσο καλές επιδόσεις, πας για 8800GTX η οποία είναι μακράν καλύτερη από την 2900XT, χωρίς τα σπαστικά "buggy" problems, ή τα προβλήματα υπερθέρμανσης (και συνεπώς θορύβου :wink:). Γνωρίζω πως και η GTX ανεβάζει θερμοκρασίες, αλλά σαν την θερμόαιμη Ati όχι ... :razz:. Βέβαια με max resolution τα 1280 x 1024, καλύτερα πήγαινε για μια Χ1950 ... :wink:

Τώρα, η 8800 Ultra, ναι το δέχομαι δεν αξίζει τα χρήματά της (+200ε για 400MHz παραπάνω στη Memory, και κάτι ψιλά στον πυρήνα), παρά μόνο στην περίπτωση του extreme o/c. Όποιος o/cer αρέσκεται στο dice και το ln2, θα προτιμήσει την Ultra επειδή έχει καλύτερες μνήμες ! :wink:

 

200 ευρω ακριβοτερη η 8800 ultra απο την 2900ΧΤ? 300+ θες να πεις ΚΑΙ 400 mrz παραπανω περιπου συμφωνω ΚΑΙ η 2900ΧΤ εχει παραπανω core απο την 8800 και οχι το αντιθετο οπως το λες εσυ ΚΑΙ Memory Interface 512 bit.:-D

Και οποιος παει να παρει 8800 ultra αντι για 2900ΧΤ και για οχι 2Χ2900ΧΤ? θα ειναι κατι παραπανω απο βλακας Οριστε ενα παραδειγμα φιλτατε

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=966037&tab=specs

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=963089&tab=specs

Αντι για μια 8800 Ultra που ειναι "ας πουμε" λιγο καλυτερη απο την 2900ΧΤ τοτε φαντασου τι γινεται με 2Χ2900ΧΤ στην τιμη της 8800 Ultra.Ας που με οτι εχεις 700 ευρω στην τσεπη τι θα επερνες 1 8800 η 2Χ2900ΧΤ:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

nai na parei 2900XT kai otan anoigei AA na peftoun ta frames san tis myges...

 

edit: pare kai ena link pou eixe postarei paliotera o Ailuros se allo topic...

 

http://www.computerbase.de/artikel/hardware/grafikkarten/2007/test_ati_radeon_hd_2900_xt/8/#abschnitt_aa_und_af_skalierung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Kαλα καλα οτι πεις μαστορα....

 

to idio mporw na pw kai egw gia sena...den einai oti postares links me sygkritika gia na apodei3oun auto pou isxyrizesai...

 

kai pou exei megalytero memory interface kai megalytero core ti egine? 8800 GTX > HD2900XT den anaferw kan thn Ultra...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω φίλε μου, +200ε από την GTX ...

Ναι πήγαινε, πήγαινε για 2 x 2900XΤ σε crossfire, να μετατρέψεις το pc σου σε εμπόλεμη - πύρινη περιοχή :mrgreen: Άσε που η τροφοδοσία τους, είναι ένα προβληματάκι + θόρυβος + τα σπαστικά buggy problems ...

Άσε που παρέθεσες το ΠΙΟ λανθασμένο παράδειγμο του 21ου αιώνα ! Μάθε λοιπόν, ότι η πιο φθηνή Ultra στην Ελλάδα κοστίζει πλέον 600ε, ενώ 2 x 2900XT in cf mode κοστίζουν 640ε ... Aν ψάξεις λίγο στο net, θα δεις ότι ναι παραδέχομαι πως 2 x 2900XT είναι καλύτερες από μια Ultra (μεμονωμένα - σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις εννοείται ε? :razz:) :neutral: Εφόσον όμως υποθέτουμε ότι έχουμε πολλά χρήματα, πρόσθεσε ένα pot και λίγο ln2 μαζί με μπόλικο ο/c, and the 2900XTs will be left wayyyyyyy behind the Ultra ... :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to idio mporw na pw kai egw gia sena...den einai oti postares links me sygkritika gia na apodei3oun auto pou isxyrizesai...

 

kai pou exei megalytero memory interface kai megalytero core ti egine? 8800 GTX > HD2900XT den anaferw kan thn Ultra...

 

Κοιτα δεν θα αρχισω να σου εξηγω τι πως και γιατι απο τι φαινεται δεν εχεις καταλαβει τι παιζεται στον κοσμο,καθεσαι και κοιτας τα rewies και νομιζεις ετσι ειναι δεν ξερεις τι σπιουνιες εχει κανει η Νvidiα και δεν λεω και η ΑΤΙ απλως δεν γινεται να πιστευεις οτι σου λενε προσωπικα αν δεν κοιταξω ο ιδιος δεν με νοιαζει οτι και να λενε τα rewies δεν θελω να γινομαι επιθετικος αυτη ειναι η αποψη μου και αυτην πιστευω συγνωμη αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα που σε λεω απλως μη τα διαβαζεις και προσπερασε τα.Δεν ποσταρα συγκριτικα αλλα να δειξω την διαφορα των τιμων αναμεσα στις δυο καρτες:-D

Λέω φίλε μου, +200ε από την GTX ...

Ναι πήγαινε, πήγαινε για 2 x 2900XΤ σε crossfire, να μετατρέψεις το pc σου σε εμπόλεμη - πύρινη περιοχή :mrgreen: Άσε που η τροφοδοσία τους, είναι ένα προβληματάκι + θόρυβος + τα σπαστικά buggy problems ...

Άσε που παρέθεσες το ΠΙΟ λανθασμένο παράδειγμο του 21ου αιώνα ! Μάθε λοιπόν, ότι η πιο φθηνή Ultra στην Ελλάδα κοστίζει πλέον 600ε, ενώ 2 x 2900XT in cf mode κοστίζουν 640ε ... Aν ψάξεις λίγο στο net, θα δεις ότι ναι παραδέχομαι πως 2 x 2900XT είναι καλύτερες από μια Ultra :neutral: Εφόσον όμως υποθέτουμε ότι έχουμε πολλά χρήματα, πρόσθεσε ένα pot και λίγο ln2 μαζί με μπόλικο ο/c, and the 2900XTs will be left wayyyyyyy behind the Ultra ... :razz:

Καταρχας οκ εγω αυτην την τιμη βρηκα για την 8800 Ultra αυτην εβαλα απο το πλαισιο που ειναι μεγαλο καταστημα με το ιδιο σκεπτικο ομως μπορουμε να βρουμε μια 2900ΧΤ αρα η διαφορα παραμενει παλι ιδια σωστα?

Αληθεια πιστευεις οτι ο θορυβος+η τροφοδοσια και η θερμοκρασια που λες οτι τα εχει η 2900ΧΤ δεν τα εχει και η 8800 Ultra οκ και που το ξερεις εσυ αυτο την εχεις δει να δουλευει μπροστα σου να δεις το θορυβο την θερμοκρασια η το ρευμα που καιει θα το πω και σε σενα καποιες φορες ειναι καλυτερα να εχεις διαπιστωσει κατι ο ιδιος απο το να διαβαζεις οτι βλακεια γραφει στο νετ ο καθε ασχετος.Οσο για τα bugges που λες εγω στο μαγαζι που δουλευω απο τοτε που εχουν βγει η 2900ΧΤ εχω περασει σε πελατες 20-30 καρτες ουτε ενας δεν ηρθε να μου πει οτι εχω αυτο και αυτο το προβλημα.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To gegonos oti ta frames peftoun poly otan energopoieitai to AA sthn 2900XT einai epeidh exoun valei to AA stous shaders, to exei pei kai o Ailuros se allo post (ws arnhtiko dld) opws epishs fainetai apo to benchmark sto site pou edwsa. Twra esy an epimeneis gia to anti8eto dikaiwma sou, pantws xwris apodei3eis kai me logia tupou "oti exoun perasei apo ta xeria mou toses kai an den ta dw mprosta mou" ta leei o ka8enas pou den mporei na vrei apodei3eis gia na peisei tous upoloipous (giati opws kai na to kanoume yparxoun kai sites pou yposthrizoun thn ATI, alla den ekanes kan ton kopo na para8eseis reviews apo auta...). To 8ema omws einai na ton pistepsei kai kapoios allos ektos apo thn mana tou alliws den exei nohma na ta grafei se forum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι 2900ΧΤ που παρέθεσα είναι οι φθηνότερες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα ... Use skroutz ... :X ! Λυπάμαι αλλά από το επίπεδο γνώσεων που έχεις φαίνεται ότι δεν θα με καταλάβεις ... Μάθε λοιπόν για ποιο λόγο γενικά η 2900ΧΤ είναι χειρότερη σε επιδόσεις, από την GTX και την Ultra, και για ποιο λόγο σου είπε ο Thresh ότι όταν ρίξεις πολλά AA γονατίζει η κάρτα !

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1739258&postcount=43

Από παλιότερο thread στο insomnia ...

Σαφώς και έχω δει 2900XT να δουλεύει, και πίστεψέ με αν είχες περάσει τόσες κάρτες θα είχες διαπιστώσει πόσο ΘΕΡΜΟΑΙΜΕΣ είναι ! Plz guys cut the bullshit for once and FOR ALL ! :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta frames pou anefera oti peftoun poly otan energopoieitai to AA se 2900XT ginetai epeidh exoun valei to AA stous shaders...to exei pei kai o Ailuros se allo post (ws arnhtiko dld) kai fainetai apo to benchmark sto site pou edwsa...twra esy an epimeneis gia to anti8eto dikaiwma sou...pantws xwris apodei3eis kai me logia tupou oti exoun perasei apo ta xeria mou toses kai an den ta dw mprosta ta leei o ka8enas...to 8ema omws einai na ton pistepsei kai kapoios allos ektos apo thn mana tou...

 

Κοιτα μην ανακατευεις μανες εδω δεν λεω οτι δεν εχει πτωση στο ΑΑ η 2900ΧΤ πιο πολυ απο την 8800 αλλα οταν λες οτι τα φραμες πεφτουν σαν της μυγες την βγαζεις εντελως και πιστευω το παρακανεις παρα πολυ ασχημα. Οσο για τις αποδιξεις δεν με ενδιαφερει τι πιστευεις.Εγω γραφτηκα σε αυτη την σελιδα ουτε να αποδειξω σε κανεναν τιποτα ουτε να μαλωσω μπηκα για να μαθω καποια πραγματα που μπορει να μην ξερω αλλα δεν το βλεπω ετσι ο καθενας εδω του λεει οτι του κατεβει.Αν θες αποδειξεις αν περασεις ποτε απο θεσσαλονικη στο βαρδαρι ειναι το μαγαζι που δουλευει ελα και θα σου δειξω αποδειξεις,δεν θα γινει τιποτα αν ποσταρω μια οικονα απο καποιο benchmark γιατι αμεσως καποιος θα πεταχτει να γραψει οτι ειναι ψευτικη η οικονα ,θα δει οτι ειναι λαθος αυτα που πιστευε τοσο καιρο.:-DΚαι ειλικρινα δεν εχω ορεξη να λογομαχω με καποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι 2900ΧΤ που παρέθεσα είναι οι φθηνότερες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα ... Use skroutz ... :X ! Λυπάμαι αλλά από το επίπεδο γνώσεων που έχεις φαίνεται ότι δεν θα με καταλάβεις ... Μάθε λοιπόν για ποιο λόγο γενικά η 2900ΧΤ είναι χειρότερη σε επιδόσεις, από την GTX και την Ultra, και για ποιο λόγο σου είπε ο Thresh ότι όταν ρίξεις πολλά AA γονατίζει η κάρτα !

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1739258&postcount=43

Από παλιότερο thread στο insomnia ...

Σαφώς και έχω δει 2900XT να δουλεύει, και πίστεψέ με αν είχες περάσει τόσες κάρτες θα είχες διαπιστώσει πόσο ΘΕΡΜΟΑΙΜΕΣ είναι ! Plz guys cut the bullshit for once and FOR ALL ! :evil:

 

Δεν ειπα οτι δεν ειναι θερμοαιμες αλλα δεν παει και η ultra πισω για 5 βαθμους λιγοτερους δεν ηρθε και οι καταστροφη του κοσμου.Και μη μου λες για επιπεδο γνωσεων και αλλες μ*&^%& δεν με ξερεις καν φιλε μου.Αντιθετα για το δικο σου επιπεδο μπορω να πω οτι εξαρτασε απο τα λεγομενα αλλων.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

sxhma logou htan...oti kai na pei kapoios h mana tou 8a ton pistepsei epeidh einai mana tou...me auth thn logikh to eipa :)

 

nai 8a trexw salonika gia psilou phdhma...wraios eisai...

apo thn stigmh omws pou den apodiknueis auta pou les to krineis swsto na dineis symvoulh agoras? imo oxi...

 

pseutikh dikia mas photo me benchmarks esy kai egw mporoume na dwsoume...alla otan dinoume kapoiou site einai dyskolo na einai pseutikh efoson to teleutaio 8elei na exei kapoia kalh fhmh...

 

tespa an koita3eis sto site pou edw sto url pio panw 8a deis poso peftoun % ta frames pou vgazei h HD2900XT sto CoD 2 px otan anevainei to AA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sxhma logou htan...oti kai na pei kapoios h mana tou 8a ton pistepsei epeidh einai mana tou...me auth thn logikh to eipa :)

 

nai 8a trexw salonika gia psilou phdhma...wraios eisai...

apo thn stigmh omws pou den apodiknueis auta pou les to krineis swsto na deinsi symvoulh agoras? imo oxi...

 

pseutikh photo me benchmarks esy kai egw mporoume na dwsoume...alla otan dinoume kapoiou site einai dyskolo na einai pseutikh efoson to teleutaio 8elei na exei kapoia kalh fhmh...

 

tespa an koita3eis sto site pou edw sto url pio panw 8a deis poso peftoun % ta frames pou vgazei h HD2900XT sto CoD 2 px otan anevainei to AA...

 

Αμ εδω σε θελω φιλε μου να καταλαβεις οτι επειδη καποιο site ειναι γνωστο οτι γραψει και αληθεια να γραψει και ψεματα αυτοι που το διαβαζουν θα το πιστεψουν ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟ SITE.Δυστηχως δεν μπορω να κανω τιποτα για το αποδειξω.Α δεν σε ειπα να ερθεις σαλονικα προς θεου αμα περασεις λεμε....:-D Λεω να το ληξουμε εδω γιατι αυτη η συζητηση δεν θα τελιωσει ποτε και εμενα αρχισε να ποναει το κεφαλι μου λεω να ξεκουραστω λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετα για το δικο σου επιπεδο μπορω να πω οτι εξαρτασε απο τα λεγομενα αλλων.:-D

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ, με κολακεύεις θα έλεγα ... :mrgreen: Άσε ναι, ιδέα δεν έχω από υπολογιστές ... :(

Και όσο για τα fake benches, βάλε εσύ photo και μην ανησυχείς, αν είναι έγκυρη δεν σου λέμε τπτ ... :razz: ! (Ειλικρινά :wink:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

nai alla otan se ola ta gnwsta a3iopista sites panw katw vgainoun ta idia apotelesmata kati leei auto...tespa vlepw kai to avatar den einai anagkh na to synexizw...akoma kai o 8eos na katevaine na pei kati "kako" gia thn ATI den prokeitai na ton pisteues...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...