Προς το περιεχόμενο

Poio wireless router na agorasw?


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια τελευταια ερωτηση. Τι μπορω να κανω για να αποτρεψω αλλους υπολογιστες να συνδεθουν με το router, εκτος απο τους δικους μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εκτός από κλείδωμα του ασύρματου δικτύου με κλειδί wpa-psk ή wep, μπορείς να ορίσεις τις Mac διευθύνσεις των Η/Υ σου ώστε να επιτρέπεται να συνδέονται μόνο αυτές. Θα βρείς περισσότερες πληροφορίες και στο manual του ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από κλείδωμα του ασύρματου δικτύου με κλειδί wpa-psk ή wep, μπορείς να ορίσεις τις Mac διευθύνσεις των Η/Υ σου ώστε να επιτρέπεται να συνδέονται μόνο αυτές. Θα βρείς περισσότερες πληροφορίες και στο manual του ρούτερ.

 

+1 O πιο ασφαλής τρόπος! Mac address filtering :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο φίλος parsifal. Παρόλα αυτά, το κλείδωμα του δικτύου με κλειδί και η ενεργοποίηση του Mac Filtering, θα καλύψει το 90% των περιπτώσεων που θα προσπαθήσει κάποιος να συνδεθεί στο router. Είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που θα προσπαθήσει κάποιος να σπάσει αυτές τις προστασίες και θα έχει τις γνώσεις για να το επιτύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mac Filtering = Hole in the water με το καινούριο Νεροτρύπανο της AlbanTools....

 

WPA/WPA2 + ένα strong password ΜΟΝΟ...

 

όλα τα άλλα ειναι απλά περιττά...

να δω πόσες φορές θα το πω ακόμα...

 

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο φίλος parsifal. Παρόλα αυτά, το κλείδωμα του δικτύου με κλειδί και η ενεργοποίηση του Mac Filtering, θα καλύψει το 90% των περιπτώσεων που θα προσπαθήσει κάποιος να συνδεθεί στο router. Είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που θα προσπαθήσει κάποιος να σπάσει αυτές τις προστασίες και θα έχει τις γνώσεις για να το επιτύχει.

 

Οι γνώσεις χρειάζονται - αλλά δεν είναι και τόσο εξειδικευμένες όσο

πιστεύουν κάποιοι - λόγω του Internet και των Tools που κυκλοφορούν

δωρεάν -είναι μάλλον εύκολο αν ο άλλος θέλει και ψαχτεί λιγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια τελευταια ερωτηση. Τι μπορω να κανω για να αποτρεψω αλλους υπολογιστες να συνδεθουν με το router, εκτος απο τους δικους μου;

 

Άμα έχεις κάνει τα παρακάτω έχεις την μέγιστη ασφάλεια ώστε να αποφύγεις να μπεί κάποιος στο δίκτυό σου:

1. Όταν πρωτοστήσεις το ρούτερ να αλλάξεις το password του admin (δηλαδή μην αφήσεις το admin/admin που είναι συνήθως by default).

2. Να αλλάξεις το όνομα δικτύου (ssid) ώστε να μην προδίδει το μοντέλο του ρούτερ σου (π.χ από ''Linksys'' σε ''Luxx.diktyo'') και να μην το μεταδίδεις (no broadcasting).

3. Να βάλεις mac filtertering, ώστε να συνδέεσαι με καρφωτές τις mac address των υπολογιστών σου.

4. Να βάλεις κωδικό wpa (όχι wep που είναι πλέον πανεύκολο να σπάσει) ή καλύτερα wpa2 (άμα το υποστηρίζουν οι κάρτες wi-fi σου και το router σου) με πολλούς χαρακτήρες (έως 63) χωρίς νόημα και να τον αλλάζεις τακτικά 1-2 φορές τον μήνα.

Άμα τηρήσεις τους παραπάνω κανόνες μπορείς να είσαι 99,99% σίγουρος ότι κανένας δεν πρόκειται να χρησιμοποιείσει το δίκτυό σου. Για να σπάσει τον συνδυασμό όλων αυτών θα πρέπει να είναι Λινουξάς-αστέρι και να φάει πολλές μέρες.... Για να είμαι πιο συγκεκριμένος η σούπερ-ασφάλεια του δικτύου σου θα είναι ο κωδικός wpa ή wpa2, ενώ όλα τα άλλα είναι ημι-μέτρα (σπάνε πιο εύκολα), αλλά όλα μαζί αυξάνουν την ασφάλεια και αποθαρύνουν και δυσκολεύουν τους μη-ψαγμένους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον έχω σε ένα αρχείο .txt και τον κάνω αντιγραφή/επικόλληση αρχικά στις ρυθμίσεις του router όταν θέτω τo password και μετά περνάω το ίδιο αρχείο σε όλες τις συσκευές (laptop/κινητό) που θέλω να συνδεθούν ασύρματα και όταν μου ζητήσει τον κωδικό του πατάω πάλι μία αντιγραφή/επικόλληση. Η συσκευή που θα συνδεθεί σου ζητάει τον κωδικό μόνο την πρώτη φορά ενώ μετά τον αποθηκεύει και δεν χρειάζεται να τον ξαναπεράσεις... Βέβαια μέχρι να τον αλλάξεις. Επίσης πολλές φορές όταν τον πληκτρολογείς είναι πολύ πιθανό να κάνεις λάθος στην πληκτρολόγηση και είναι δύσκολο να εντοπισθεί, πόσο μάλλον όταν δεν βλέπεις τον κωδικό αλλά αστεράκια, και γι' αυτό εμένα με έχει βολέψει πολύ η αντιγραφή/επικόλληση από το αρχείο .txt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wraia kati analogo ithela na rwtisw :P exw desktop pc kai laptop.

 

-tha balw idioktito forthent 24 mbps. ta idia router proteinete???

 

-o router sindeete me tin karta diktiou kai me kalwdio kai asirmata h oxi????

 

-thelw na kanw diktio metaksi tou pc kai tou laptop. xreiazomai oposdipote asirmati karta diktiou kai gia to desktop pc h ginete mesw router tpt???

-------------------------

 

Epishs exw mia aporia. metaksi twn dio domation pou tha nai ta pc uparxoun dio toixoi(mporei k tpt ntoulapia :P)... tha pianei sima????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...