Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ ή εναλλακτική τηλεφωνία; Τι προτείνετε;


patrickdrd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου,

γιατί οι εναλλακτικοί ακόμα κ στα μεγάλα αστικά κέντρα έχουν πρλλά προβλήματα (βλ. π.χ. τα pings της forthnet) κ η υποστήριξή τους είναι χάλια (βλ. τρελές αναμονές στα τηλέφωνα κ αν γκρεμιστεί κανας φούρνος μπορεί κ να στο φτιάξουν)

 

anyway, άνοιξα αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις για τον οτε ή για εναλλακτικούς, υπερ κ κατά αυτών με ονόματα,

αντ' αυτού έχουμε σαν κύριο poster τον titiko, ο οποίο εξαπολύει τις προπαγάνδες του κατά του οτε, χωρίς να μας λέει ποιο πάροχο έχει κ τι έχει "καλό" έχει βρει σε αυτόν...

περιμένω λοιπόν τις απόψεις σας...

επίσης να διευκρινίσω ότι το κεντρικό θέμα είναι η τηλεφωνία..

μπορεί να μας πει κάποιος αν έχει τηλεφωνία σε εναλλακτικό (κ σε ποιον),

κ αν έχει ή όχι προβλήματα (βλ. να έχει μείνει χωρίς τηλ, να του πέφτει η γραμμή κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπερα,πρωτον δεν ειμαι υποχρεωμενος να πω πιον παροχο εχω,δευτερον δεν εξαπολυω, ενημερωνω το τι γινετε στον οτε,τωρα η τηλεφωνια ειναι μια χαρα εκτος οτε,και καλη και φθηνη πρεπει να καταλαβουμε οτι παει το ακριβο θελουμε φθηνο τηλεφωνο,αυτα επειδη αναφερθηκες σε μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όλοι θέλουμε να φύγουμε από τον "Εθνικό" νταβατζή μας το ΟΤΕ.Αλλά οι εναλλακτικοί έχουν ακόμα παιδικές ασθένειες στο θέμα της τηλεφωνίας.

Αυτά θα φτιάξουν αλλά σε βάθος χρόνου.

Οπότε αν έχεις εξάρτηση από τη ποιότητα της τηλεφωνίας ο νταβατζής ειναι μονόδρομος.Τουλάχιστον στο θέμα τηλεφωνίας στο internet δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα οπότε μπορείς να πας σε λύση shared από κάποιο εναλλακτικό.

 

 

 

Υ.Γ αν είχα γράψει τα ίδια για τον ΟΤΕ σε ένα άλλο φόρουμ θα με είχαν διαγράψει με προσωπικό φιρμάνι του νέου ιδιοκτήτη.:twisted:

 

Eλα δεν το πιστευω υπαρχει τετοιο φορουμ,του οτε ειναι δηλωμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou na sou protino kati !!!!

opou kai na pas, ta idia sk....a einai

 

OTE , ayti ti stigmi arketa akribos , alla iparxei eksipiretisi

Forthnet-Hol-Vivodi kales times , alla tha se bgaloun tin psixisou mexri poy na gini i sindesi , stin poria ean bgi kanena problima ???? Pia o theos kserei to ti tha gini,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou na sou protino kati !!!!

opou kai na pas, ta idia sk....a einai

 

OTE , ayti ti stigmi arketa akribos , alla iparxei eksipiretisi

Forthnet-Hol-Vivodi kales times , alla tha se bgaloun tin psixisou mexri poy na gini i sindesi , stin poria ean bgi kanena problima ???? Pia o theos kserei to ti tha gini,

 

Το μονο που συμφωνω ειναι μεχρι να συνδεθεις,προβλημα δεν βγαζει τουλαχιστον ευκολα,δεν ειναι τυχαιο που αποχωρουν απο τον οτε, γυρω στις 6.500 την εβδομαδα,σημερα καπου διαβαζα οτι, στους 250.000 αποχωρουν αυτο το ετος,εαν λαβουμε υ,ποψιν μας οτι τοσους παραδιδουν, οι λιστα αναμονης ειναι πολυ μεγαλυτερη,για αυτο δημιουργουντε προβληματα στους καταναλωτες, και ακυρωνουν και φαυλος κυκλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OTE , ayti ti stigmi arketa akribos ,

Forthnet-Hol-Vivodi kales times , alla tha se bgaloun tin psixisou mexri poy na gini i sindesi , stin poria ean bgi kanena problima ???? Pia o theos kserei to ti tha gini,

 

Einai akrivos giati kai na thelei den mporei na prosferei ftinh tilefwnia giati h EETT tha toy traviksei to aytaki :mrgreen: kai den tha tou egrinh ftina timologia oste na uparxei ugieis antagonismos ... kai na ploutizoun oloi(ote kai enalaktikoi)!!

 

Oso gia Forthnet-Hol-Vivodi kales times edw :mrgreen::-D:-D:mrgreen: gelane me liga logia idika sto kommati tilefwnias mias kai mas poulane viopotilefwna me free stathera (pou an koitakseis kai to internet polu dinoun)alla pou ersxokerdoun me ta kinita otan agorazoun to 1 lepto 0,08$ kai mou to pollane meso oro 0,16eyro diladi kerdos peripou 0,105eyro to lepto h allios to poulane 150% pio akriba apo oso to agorazoun !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάστε κ παρακάτω (post φίλου από άλλο forum):

 

Εχω το 2play-soho της forthnet στην περιοχη Καλαμαριας εδω κ 3+ μηνες και ειμαι τοσο δυσαρεστιμενος ΑΠΟ ΟΛΑ που εχω ηδη ξεκινησει νομικες διαδικασιες ... Το τηλεφωνο καλει οοοοοοοποτε θελει , τα "24" mbps ειναι ανυπαρκτα κ ας διαφημιζουν εδω και 1 μηνα οτι εχει γινει η αναβαθμηση , απο server (rapidshare πχ) μου κατεβαζει με 30-40 kb/s το αρχειο στην καλυτερη αντε και καμια 100αρα και για να πιασω καλη ταχυτητα περιμενω μεχρι τις 3-4 το πρωι οπου κατεβαζει με 600-700 ... Επισης αποσυνδεεται οποτε να ναι και χωρια ολα τους παιρνεις και τηλεφωνο στην τεχνικη υποστιριξη (που συνηθως το σταθερο δεν την καλλει,προσοχη το σταθερο forthnet,και δεν καλει την τεχνικη τους υποστιριξη και πολλα αλλα) περιμενεις 10' στην καλυτερη και σηκωνει το τηλεφωνο ο καθε ασχετος - βαριεστημενος υπαληλλος και οοοοοοτι και να του πεις στο 90% "εχει προβλημα το δικτυο του ΟΤΕ" ... Εδω και ποοοοοοσους μηνες ! Παρομοιο περιστατικο μου ετυχε και με φιλη μου στην Αθηνα και το γνωστο τροπαρι ! Και σα να μην εφταναν ολ' αυτα δεν εχουν και εναν τεχνικο σ' ολοκληρη την Θεσσαλονικη !!! Εκφραζω την προσωπικη μου αποψη και εμπειρια (στα υπ΄οψιν οτι ειχα dsl της forthnet στα 2mbps πριν βαλω αυτο το προγραμμα και ηταν πολυ πιο σταθερο) , μακαρι σε σας να ειναι ολα καλα με τη forthnet αλλα εγω , οπως προανεφερα , θα κινηθω συντομα δικαστικα εναντιον της "μεγαλης" αυτης εταιριας και δεν θα παψω να την δυσφημιζω οπου σταθω και οπου βρεθω !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

En meri exei dikio..

Alla oti fteei o ote pou einai mpaxalo oi grammes fteei..

otan ta kalodia-o xalkos einai apo to 70 ... otan oi pleksoudes me auta ta kalodia feygoun oles mazi kai exoun kalodia to ena dipla sto allo me alles taseis giati alles einai dsl alles pstn alles fax alles istn ...bale kai to metro apostash x apo to dsl e tote pws na erthoun ta 24mbps otan ta statistika ths grammhs tha ne xalia apo thorivo ktl ,gia ayto kai lene ews(EWS) 24mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αρχισει η μεταφορα των αλλων ποστ εδω καταλαβενετε τι εχει να γινει,καλλιτερα εαν εχουμε δικες μας εμπειριες να γραφουμε και να μην βγαινουμε παγανια να φερνουμε γνωμες απο αλλα ποστ για να στηριξουμε κατι,αντιλαμβανομε οτι ο φιλος που ανοιξε το ποστ αυτο οτι,πρωτον μολις το ανοιξε ειχε λογοτυπο συγκεκριμενης εταιριας που μετα απο παρατηρηση μου το εσβησε και επιμενει να του αναφερω πια χρησιμοποιω εγω,ετσι δεν ειναι αγαπητε η ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις λάθος για το λογότυπο,

έφαγα warning επειδή είχα κάτι spamers στην υπογραφή μου κ μου την έσβησαν,

οτενετ έχω εδώ κ ένα χρόνο στο πατρικό μου,

αλλά εδώ κ λίγο καιρό που πήγα να συζήσω έβαλα forthnet (μόνο ιντερνετ πάντως) κ ήδη διαπίστωσα τα πολλά προβλήματα των εναλλακτικών,

απλά ήθελα να δω τι γίνεται κ με την τηλεφωνία

 

Υ.Γ.: Εγώ δεν έχω πρόβλημα να πω τι είχα κ έχω, κάποιοι άλλοι φοβούνται μην τους ματιάσουν... τον πάροχο! Χαχαχα! Πλάκα έχεις!

 

Αν είναι τόσο καλός ο πάροχος σου, γιατί δεν τον ποστάρεις να βοηθήσεις τον κόσμο; Να δοκιμάσει κ κανας άλλος δηλαδή...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω όλο αυτό το κρυφτούλι, τεσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις λάθος για το λογότυπο,

έφαγα warning επειδή είχα κάτι spamers στην υπογραφή μου κ μου την έσβησαν,

οτενετ έχω εδώ κ ένα χρόνο στο πατρικό μου,

αλλά εδώ κ λίγο καιρό που πήγα να συζήσω έβαλα forthnet (μόνο ιντερνετ πάντως) κ ήδη διαπίστωσα τα πολλά προβλήματα των εναλλακτικών,

απλά ήθελα να δω τι γίνεται κ με την τηλεφωνία

 

Υ.Γ.: Εγώ δεν έχω πρόβλημα να πω τι είχα κ έχω, κάποιοι άλλοι φοβούνται μην τους ματιάσουν... τον πάροχο! Χαχαχα! Πλάκα έχεις!

 

Αν είναι τόσο καλός ο πάροχος σου, γιατί δεν τον ποστάρεις να βοηθήσεις τον κόσμο; Να δοκιμάσει κ κανας άλλος δηλαδή...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω όλο αυτό το κρυφτούλι, τεσπα...

 

Εαν δεις το εχω σε πολλα ποστ το τι εχω,αλλα ο τροπος σου δεν μου ηταν αρεστος στην αρχη,εκεινο το παιδι μου κλπ,ειναι πολυ χαμηλο,μου χαλασε ολη την διαθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεις το εχω σε πολλα ποστ το τι εχω,αλλα ο τροπος σου δεν μου ηταν αρεστος στην αρχη,εκεινο το παιδι μου κλπ,ειναι πολυ χαμηλο,μου χαλασε ολη την διαθεση.

 

λογικα πρεπει να ειναι hol γιατι καπου λεει οτι του εδωσαν εχτρα τηλ voip μονο η hol τα δινει 2 voip αλλα με μπερδευει και το tv

 

τεσπα εγω εχω hol double play και δεν εχω κανενα προβλημα μονο το οτι δεν ειναι pstn και ενα προβλ με τον λογ/σμο ειχα αλλα το ελυσαν εμεσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι τόσο καλός ο πάροχος σου, γιατί δεν τον ποστάρεις να βοηθήσεις τον κόσμο; Να δοκιμάσει κ κανας άλλος δηλαδή...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω όλο αυτό το κρυφτούλι, τεσπα...

 

ti paei na pei καλός ο πάροχος σου ???

mporei px h MITSOS S.A na einai isp kai na dinei xdsl se 2 pelates... o 1os pou na etuxe na einai konta sto kentro ths MITSOS S.A-kentro pOTE na paizoun ola telia

eno o 2os pou na einai pio makria exei olo problimata giati to modem mporei na mhn sunxronizei kala.. h na exei aposindeseis ,h apo ton thorivo na mhn pezoun ola kala!!!

etc blepoume pws to Kalos paroxos einai periploko na to peis!!

λογικα πρεπει να ειναι hol γιατι καπου λεει οτι του εδωσαν εχτρα τηλ voip μονο η hol τα δινει 2 voip αλλα με μπερδευει και το tv

λογικα πρεπει να ειναι hol γιατι καπου λεει οτι του εδωσαν εχτρα τηλ voip μονο η hol τα δινει 2 voip αλλα με μπερδευει και το tv

 

poios sou eipe oti to kanei mono i hol(e-voice).... voip den einai kai to icall ths Altec,voip den einai kai ta 2 tilefwna pou dinoun oi: Netone-Lannet, alla kai voip den einai kai to telfonet ths Vivodi???

twra an perdevese me to tv pou exei pei... bale katw oses etairies eipa 2 dinoun tv meso internet kai apo aytes h mia pilotika opote exei thn allh :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι υπάρχει αναίτια ένταση... το να ΄λέει κάποιος κάποιον (ουσιαστικά) παπαγαλάκι δεν λέει κάτι.

Δεν υπονοώ τίποτα αλλά ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του, και το εννοώ αυτό καλοπροαίρετα.

Έχω ένα κουμπάρο κολλημένο με τη Τογιότα. Καλή, χρυσή η τογιότα, αλλά δνε υπάρχει μόνο αυτή, Δεν πληρώνεται από αυτή απλώς έχει μία κολλημένη αποψη.

Εγώ ξέρω να φιλτράρω τις σκέψεις του.

 

Τέλος Πάντων,

 

Γενικά συμφωνούμε ότι ο ΟΤΕ είναι απαράδεκτος γα τις τιμές και αυτά που προσφέρει. Παρόλα αυτά τώρα εγώ δεν τον αλλάζω.

Νομίζω ότι ΑΚΟΜΑ παραείναι ρίσκο. ¨Οπως είπε και κάποια κοπελιά, οι άλλοι έχουν παιδικές ασθένειες. Προσωπικά ξέρω από την ON - και πιστέψτε με μπορεί να είναι τώρα καταπληκτική εταιρία έτσι; - ότι όταν μάζευε προσωπικό από άλλες εταιρίες, όλοι κάνανε τα πάντα στην αρχή -και πολύ λογικά.

Δεν θέλω να χαθεί η δική μου σύνδεση όμως στην μετάφραση.

 

Έχω την αίσθηση πως είναι κάτι παραπάνω από περιστατολογία η δυσκολία των ιδιωτικών.

Από την άλλη.. όταν έβαλα DSL otenet διάλεξα να πληρώσω ώστε να μπορώ να φύγω στο εξάμηνο.

 

Νομίζω πως θα περιμένω λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) θα συμφωνήσω μαζί σου μαρία, μάλλον είναι νωρίς για εναλλακτική τηλεφωνία, από το 2008 μπορεί να φτιάξουν τα πράγματα

2) όπως είπε κ ο φίλος παραπάνω, εννοείται ότι κάποιοι μπορεί να είναι ευχαριστεμένοι κ κάποιοι όχι, δεν γενικεύονται αυτά τα πράγματα

3) το "παιδί μου" είναι τρόπος προσφώνησης - έκφρασης, δεν ήθελα να υποβιβάσω κάποιον με αυτό, αν το εξέλαβες έτσι, ζητώ δημοσίως συγνώμη, τι να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...