Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση διπλου καλωδίου usb για WD passport


vasilispap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα προσφατως το WD Passport 120GB και ψαχνω αυτο το καλωδιο (http://www.westerndigital.com/en/products/accessories.asp?ProdID=170) για να το κανω να λειτουργησει καλα στο laptop που εχω γιατι μεχρι στιγμης μου βγαζει μνμ power surge sth usb καθε φορα που το βαζω και μετα δεν το βλεπει. Απο αναζητηση σε διαφορα forum κατεληξα οτι χρειαζεται η το καλωδιο ή usb hub με εξωτερικη τροφοδοσια. Εχω ψαξει μεχρι στιγμης στα: plaisio, multirama kai eshop χωρις αποτελεσμα οποτε χρειαζομαι βοηθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η προσωπική μου γνώμη είναι η λειτουργία μόνο με usb hub. Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει για καμένες μητρικές φορητών λόγω υπερβολικής ζήτησης ρεύματος από συσκευές usb (ιδιαίτερα εξωτερικούς σκληρούς και βάσεις με ανεμιστηράκια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kpartsi, μια και το λες αυτό, ξέρεις αν διατρέχουν τον ίδιο κίνδυνο και οι μητρικές των επιτραπέζιων συστημάτων; Ή θεωρούνται πιο ανθεκτικές στο ζήτημα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ipotithetai kanonika oti otan mia usb den mporei na bgalei to analogo reuma oti sou petaei error kai oti ola auta exoun ftiaxtei na min xepernane to megisto tis kathe usb.apo to device manager blepeis pantos ti zitaei kathe siskeui .500 ma an thimame kala ine i kathe usb.ena pontiki ine mia 150 nomizo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kpartsi, μια και το λες αυτό, ξέρεις αν διατρέχουν τον ίδιο κίνδυνο και οι μητρικές των επιτραπέζιων συστημάτων; Ή θεωρούνται πιο ανθεκτικές στο ζήτημα αυτό;

 

a usb is always a usb.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορούν όλες οι usb της μητρικής μου να δώσουν το ίδιο ρεύμα σε έναν εξωτερικό δίσκο WD Passport 120GB.

Π.χ. μία συγκεκριμένη δεν έχει κανένα πρόβλημα, ενώ σε κάποια άλλη κατά τη μεταφορά αρχείων στιγμιαία "χάνεται" ο σκληρός (παύει να τον αναγνωρίζει, σαν να τον έχω αποσυνδέσει) και αμέσως επανέρχεται.

Φαντάζομαι αυτό συμβαίνει και με άλλες μητρικές και όχι μόνο με τη δική μου. Π.χ. σε έναν φίλο μου τον ίδιο δίσκο μία συγκεκριμένη θύρα usb δεν τον βλέπει καθόλου (!) ενώ δεν έχει πρόβλημα με flash usb sticks.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι το μεγαλύτερο κίνδυνο διατρέχει η μητρική όταν προσπαθούμε να λειτουργήσουμε τις ενεργοβόρες συσκευές όπως οι εξωτερικοί φορητοί σκληροί σε τέτοιες "αδύναμες" θύρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλυτερο να συνδεεις usb 2.5'' κατευθειαν πισω στα usb της μητρικης. Πολλες φορες τα μπροστινα usb (τα οποια συνδεονται εσωτερικα με την μητρικη) εχουν προβλημα να τροφοδοτησουν σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hub δεν ειναι λυση για μενα γιατι θα εχει ξεχωριστη τροφοδοσια οποτε δεν εχει νοημα για laptop. Στο αλλo PC στο σπιτι που δεν ειναι λαπτοπ λειτουργει κανονικα και επισης λειτουργει και στο λαπτοπ σε ubuntu αλλα το θελω και στα winxp. Δοκιμασα αυτο το καλωδιο(εννοω τετοιο τυπο καλωδιου, οχι της WD) απο ενα φιλο που εχει δισκο ο οποιος το περιελαμβανε στο κουτι και ειναι ολα ΟΚ. Το μονο που μενει ειναι να βρω ενα μαγαζι να το αγορασω...

 

Υπαρχει αντιπροσωπεια WD στην ελλαδα? γιατι απο οτι ελεγε στο site (δοκιμασα να το αγορασω κατευθειαν απο το site) οι αντιπροσωποι στην ελλαδα ειναι το Πλαισιο και to eshop τα οποια δεν εχουν κατι τετοιο. Πιστευω οτι ολο και καποιο καταστημα θα το πουλαει αλλα δεν ξερω και πολλα εκτος των 2 παραπανω αφου συνηθως αγοραζω απο εκει οτι χρειαζομαι.

 

ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το θέμα είναι ο καθένας να γνωρίζει το ρίσκο που παίρνει.... Ξέρω ότι υπάρχει αυτό το ρίσκο, το χρησιμοποιώ όμως με αυτό τον τρόπο γιατί με βολεύει... Πάντως προτιμάτε τα usb hubs με εξωτερική τροφοδοσία, τουλάχιστον όποτε αυτό είναι δυνατόν. Και οι μητρικές των επιτραπέζιων μπορεί να παρουσιάσουν αυτό το πρόβλημα, αν και πιο σπάνια, αλλά από οικονομικής άποψης είναι λιγότερη ζημιογόνο. Έτσι και καεί μια μητρική επιτραπέζιου, το κόστος είναι γύρω στα 100 ευρώ, ενώ έτσι και καεί μια μητρική φορητού συνήθως είσαι υποχρεωμένος λόγω κόστους να αγοράσεις καινούργιο laptop!!!! Επίσης στα φορητά το ρίσκο είναι πιο έντονο όταν δουλεύουν με την μπαταρία από όταν είναι στο ρεύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα προσφατως το WD Passport 120GB και ψαχνω αυτο το καλωδιο (http://www.westerndigital.com/en/products/accessories.asp?ProdID=170) για να το κανω να λειτουργησει καλα στο laptop που εχω γιατι μεχρι στιγμης μου βγαζει μνμ power surge sth usb καθε φορα που το βαζω και μετα δεν το βλεπει. Απο αναζητηση σε διαφορα forum κατεληξα οτι χρειαζεται η το καλωδιο ή usb hub με εξωτερικη τροφοδοσια. Εχω ψαξει μεχρι στιγμης στα: plaisio, multirama kai eshop χωρις αποτελεσμα οποτε χρειαζομαι βοηθεια...

 

Η λύση είναι στο Βιοs από το PC σου! Ανοιξε την τροφοδοσία εξωτερικών USB συσκευών εκεί.Δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο μιας και δεν ξέρω ποιό Βιος έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...