Προς το περιεχόμενο

Αυθαίρετη χρέωση από videoclub


mr.Vox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πριν κανά χρόνο είχα νοικιάσει μια ταινία. Χρόνος δε μου έμενε για να τη δώ και επειδή νόμιζα ότι η χρέωση πήγαινε ανά εβδομάδα την είχα κρατήσει κανα μήνα οπότε και με πήραν τηλέφωνο για να μου το θυμίσουν και να μου πουν ότι το ποσό είχε φθάσει περίπου τα 70Ε(!).

 

Τέλοσπάντων τους την πήγα πίσω όπου και μου εξήγησαν ότι μετά την πρώτη εβδομάδα η χρέωση είναι ημερήσια... Δεν ξέρω αν με δούλευαν ή όχι πάντως μου έκαναν από μόνοι τους μια έκπτωση(?) και τελικά πλήρωσα 40 Ευρώ.

 

Πάντως η όλη υπόθεση με τα video clubs βρωμάει σε δύο σημεία. α. Δανείζεσαι την κασσέτα, χωρίς να υπογράφεις κανένα χαρτί, μόνο με καταχώρηση στον υπολογιστή. Επομένως μπορεί ο οποιοσδήποτε να σε χρεώσει είτε δουλεύει στο video club είτε έχει τον κωδικό σου. β. Ποτέ δε δίνουν απόδειξη (το οποίο σχετίζεται άμεσα και με το α).

 

Νομίζω, στην περίπτωση σου,είναι καθαρά θέμα εκβιασμού. Άσε τους να κόψουν το λαιμό τους - και δικαστικά να το πάνε πάλι δίκιο θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mr.vox

Πρέπει να αποδείξουν ότι στις έχουν δώσει... Δες τι μπορεί να έχει παιχτεί. Το άλλο: Τις κασσέτες-dvd τα πήρες όλα μαζί; Κανονικά αν είχες καθυστερήσει το ένα δε θα έπρεπε να σου δανείσουν και άλλο. Πρακτικά στο δικαστήριο νομίζω ότι θα πάρουν τα 3... το πολύ πολύ να πληρώσεις κάτι παραπάνω από την αντικειμενική αξία των πραγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η όλη υπόθεση με τα video clubs βρωμάει σε δύο σημεία. α. Δανείζεσαι την κασσέτα, χωρίς να υπογράφεις κανένα χαρτί, μόνο με καταχώρηση στον υπολογιστή. Επομένως μπορεί ο οποιοσδήποτε να σε χρεώσει είτε δουλεύει στο video club είτε έχει τον κωδικό σου. β. Ποτέ δε δίνουν απόδειξη (το οποίο σχετίζεται άμεσα και με το α).

 

δεν είναι παντού έτσι. Στο βιντεοκλάμπ μου, κόβουν απόδειξη με το που παίρνεις την ταινία και στην βάζουν μέσα στο κουτι. αν την καθυστερήσεις σου κόβει νέα απόδειξη με το ανάλογο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω 2 περιπτωσεις ή μια κανα χρονο+η αλλη τουλ. 2 χρονια να κρατανε dvd...εννοειτε τους λεγαν ελατε κ δωστε κατι ή τουλ. φερτε την.τελικα τιποτα δεν καναν κ στους 2.

ο ενας μαλιστα τους ελεγε οτι μην με πρειζετε δεν εχουμε υπογραψει συμβολαιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι παντού έτσι. Στο βιντεοκλάμπ μου, κόβουν απόδειξη με το που παίρνεις την ταινία και στην βάζουν μέσα στο κουτι. αν την καθυστερήσεις σου κόβει νέα απόδειξη με το ανάλογο ποσό.

 

από ότι ξέρω, αυτός είναι ο νέος νόμος- κανονισμός της ένωσης των ..."βιντεοκλαμπάδων"!

πληρώνεις με την παραλαβή,σου κόβουν απόδειξη επίσης με την παραλαβή,κλπ.

το όλο θέμα, μου ακούγεται πολύ μούφα,μην κάνεις καμιά λαλακία και ενδώσεις στον εκβιασμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνονται καταχωρήσεις σε υπολογιστή στα videoclub και υπάρχουν και οι αποδείξεις..αν γινόταν αυτό που λες freakystyley θα είχαν πέσει έξω όλα..

 

Μα δεν σημαίνει τπτ αυτό... Δηλαδή αν εγώ είμαι τρελός και αρχίσω και κόβω αποδείξεις στο λογαριασμό σου, αποδεικνύω τπτ?? όχι... επομένως, τα Video Clubs λειτουργούν βάση καλή πίστη του πελάτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο παντως ειναι να περνεις dnd απο μηχανηματα που σου εκδιδουν και αποδειξεις και δεν μπλεκεις με μ@λ@κες videoclabakides

Just Simple..

 

Αρκεί να φροντίζεις να κρατάς την απόδειξη εώς ότου επιστρέψεις την ταινία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχεχε ... :P αλλιώς δεν έχει νόημα να ζητάς/σου δίνουν απόδειξη. δεν είπαμε να τις φυλάς για κανα χρόνο μπας και έχει γίνει καμιά στραβή! μέχρι να την επιστρέψεις ώστε να έχεις αποδεικτικό του πότε την πήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει λόγος να φοβάται το παιδί. κάθε δικαστήριο θα τον δικαιώσει. δεν υπάρχει λογική στις απαιτήσεις του βιντεοκλαμπ ύστερα από τόσο μεγάλη χρονική περίοδο που έχει περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και να σου κανουν αγωγη δεν τους συμφερει γιατι απλα δεν παρουσιαζεσαι 1, 2, 3 κτλ οσες φορες μπορεις να μην πας, καθυστερει το θεμα, αυτοι πληρωνουν δικηγορο εντωμεταξυ για να σε κουβαλησουν στο δικαστηριο, πως αλλιως θα σου κανουν αγωγη, και βγαινουν χαμενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος άλλος είχε χρησιμοποιήσει τον κωδικό γνωστός ή άγνωστος, δεν θα έπρεπε μετά από δέκα, δεκαπέντε μέρες, να πάρουν τηλέφωνο; Όχι μετά από έξι μήνες ή ένα χρόνο να σε παίρνει τηλέφωνο δικηγόρος και να σου ζητάει 1042 ευρώ. Όπως λέει ο φίλος παραπάνω λειτουργούν καλή τη πίστη. Στην τράπεζα για να κάνεις έστω και 1 ευρώ ανάληψη σου ζητούν ταυτότητα. Υπογράφεις κανονικά και παίρνεις επώνημη απόδειξη. Εδώ δεν παίρνεις τίποτε όλα γίνονται σχεδόν στον αέρα. Οπότε όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια. Η υπόθεση δεν είναι μούφα όποιος ενδιαφέρεται για ακριβή στοιχεία ας στείλει pm.:evil:

 

Ένας φίλος μου είχε πάει να πάρει ένα dvd των Metallica απ'το βίντεο κλαμπ και αφου το έψαξε η υπάλληλος στον υπολογιστή βρήκε οτι ήταν νοικιασμένο για ένα χρόνο και 5-6 μήνες.

Οπότε μην το θεωρείς αυτονόητο οτι και αυτοί γνωρίζουν οτι τους λοίπουν dvd :?

 

(βασικά αν δεν το ζήταγε κανένας το dvd ακόμα θα αγνοούσαν το γεγονός στο βίντεο κλαμπ)

 

Προσωπικά πιστεύω οτι κάποιος γνωστός ή άγνωστος έχει τον κωδικό σου και τον χρησιμοποιεί ή για να ικανοποιήσει της ανόμαλές του ορέξεις,είτε επίτηδες θέλει να σου δημιουργήσει προβλήματα.

Σκέψου ποιος άλλος μπορεί να έχει τον κωδικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...