Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι αμέ, μη φας θα έχουμε γλάρο.

Λες και τους υποχρεώνει κάποιος να δώσουν τα χρήματα...

Βαριέμαι να ψάξω link από το φόρουμ των 4τροχών όπου κάποιος έκανε έλεγχο στο νερό από τέτοιο φίλτρο και πόσο επιβαρυμένο το βρήκε...

 

Καλά ο καθένας μπορεί να λέει ότι έκανε έλεγχο κ να δίνει ότι αποτελέσματα θέλει. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πιστοποιητικά για τα πάντα κ μέχρι τώρα είναι η μόνη που έχω συναντήσει που δε δουλεύει με διαφορα κόλπα κ ψέματα κ αυτό γιατί τα προιόντα της είναι 100% εγγυημένα. Όσο διάστημα έχω το φίλτρο είμαι απολύτως ευχαριστημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά ο καθένας μπορεί να λέει ότι έκανε έλεγχο κ να δίνει ότι αποτελέσματα θέλει. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πιστοποιητικά για τα πάντα κ μέχρι τώρα είναι η μόνη που έχω συναντήσει που δε δουλεύει με διαφορα κόλπα κ ψέματα κ αυτό γιατί τα προιόντα της είναι 100% εγγυημένα. Όσο διάστημα έχω το φίλτρο είμαι απολύτως ευχαριστημένη.

Μπορείς να μας δείξεις τα πιστοποιητικά;

Επίσης, μπορείς να αναφέρεις τα κόλπα και τα ψέματα με τα οποία <<δουλεύουν>> οι υπόλοιποι;

Διότι, εγώ, βλέποντας εδώ και 20 χρόνια την ίδια γελοία διαφήμιση, θεωρώ πως απεθύνονται σε ευκολόπιστους (για να μην πω την άλλη λέξη..)

 

Τέλος, ποιός είναι αυτός ο <<Διεθνής Οργανισμός Υγείας Κάμελοτ>>;

Η μάνα του τον ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τέλος, ποιός είναι αυτός ο <<Διεθνής Οργανισμός Υγείας Κάμελοτ>>;

Η μάνα του τον ξέρει;

 

Στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας δείξεις τα πιστοποιητικά;

Επίσης, μπορείς να αναφέρεις τα κόλπα και τα ψέματα με τα οποία <<δουλεύουν>> οι υπόλοιποι;

Διότι, εγώ, βλέποντας εδώ και 20 χρόνια την ίδια γελοία διαφήμιση, θεωρώ πως απεθύνονται σε ευκολόπιστους (για να μην πω την άλλη λέξη..)

 

Τέλος, ποιός είναι αυτός ο <<Διεθνής Οργανισμός Υγείας Κάμελοτ>>;

Η μάνα του τον ξέρει;

 

Καταρχας εμένα δεν είναι η δουλειά μου να δείξω σε κανεναν πιστοποιητικά. Όποιος θέλει να τα δει κ όχι απλά να κοντράρει εκεί είναι η εταίρια ας παει να τα ζητήσει. Εγώ δεν είμαι αντιπρόσωπος του συγκεκριμένου οργανισμού, απλά έχω το φίλτρο κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Κ πληροφοριακά όταν μου φέραν το μηχάνημα είδα κ τα πιστοποιητικά κ τις αναλύσεις που έχουν γίνει.

Όσον αφορά το ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις συμφωνώ απόλυτα. Η διαφορά όμως είναι ότι δεν είναι ελληνική εταιρία, αλλά έχουν μεταφερθει τα τελευταία χρόνια τα γραφεία της από Ελβετία. Κ ξέρω πολλούς και από Αμερική που έχουν φίλτρα της camelot κ όπου εκεί τον οργανισμό αυτόν τον ξέρει κ η μάνα του αλλά κ ο περισσότερος κόσμος.

Τώρα για τα κόλπα κ τα ψέματα των άλλων θα αναφέρω μόνο το ότι σχεδόν καθε μέρα χτυπάει το τηλέφωνο μου από γραφεία μιας συγκεκριμένης εταιριας που και καλά χαρίζουν φίλτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά όμως είναι ότι δεν είναι ελληνική εταιρία, αλλά έχουν μεταφερθει τα τελευταία χρόνια τα γραφεία της από Ελβετία. Κ ξέρω πολλούς και από Αμερική που έχουν φίλτρα της camelot κ όπου εκεί τον οργανισμό αυτόν τον ξέρει κ η μάνα του αλλά κ ο περισσότερος κόσμος.

.

 

Με μια προχειρη αναζητηση σε google σχετικα με νερο και camelot δεν βρηκα σελιδα εκτος της ελληνικης.Μπορει και να μην εψαξα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θέλω ένα φίλτρο από αυτά που μπαίνουν στα ψυγεία ντουλάπα και φιλτράρουν το νερό για το βρυσάκι τους, πως θα βρώ ένα τέτοιο φίλτρο; είχε ένα τέτοιο όταν το πήρα το ψυγείο (LG) αλλά ούτε μάρκα είχε πάνω ούτε τίποτα... ένας Θεός ξέρει το τί ποιότητας ήτανε. Επώνυμα τέτοια φιλτράκια πού θα βρώ; Και ποιά είναι τα επώνυμα στη κατηγορία αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους,

 

Έψαξα και εγώ αρκετά το θέμα του νερού για το σπίτι μου αλλά και για τη δουλειά γιατί τελικά συμφέρει καλύτερα από το να αγοράζω μπουκάλια.

 

Η επιλογή μου ήταν η WaterLogic. Αγγλική εταιρία με πολλές πιστοποιήσεις στις συσκευές τις. Επειδή όπως λέει και ο Γιάννης Platano, Στην Ελλάδα οτι δηλώσεις είσαι... εγώ το έψαξα απο εξωτερικό...

 

Υπάρχουν διάφορες Ελληνικές σελίδες:

http://www.healthywater.gr

http://www.klfsystems.gr (απο εκεί πήρα εγώ, αλλά είναι για Κρήτη)

 

Αλλά ακόμα περισσότερο υπάρχει η Ιστοσελίδα της εταιρίας στην Αγγλία που σίγουρα είναι έμπιστη πηγή...

http://www.waterlogic.com

http://www.waterlogic.com/4/ αυτή πήρα εγώ

 

Για το ψυγείο φίλε μου zoranb, αν και δεν ξέρω τι ακριβός ψάχνεις νομίζω οτι η aquafilter είναι απο τις επώνυμες εταιρίες, ψάξτο και θα βρεις πολλά πιστεύω

 

Αυτά απο μένα, ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχας εμένα δεν είναι η δουλειά μου να δείξω σε κανεναν πιστοποιητικά. Όποιος θέλει να τα δει κ όχι απλά να κοντράρει εκεί είναι η εταίρια ας παει να τα ζητήσει. Εγώ δεν είμαι αντιπρόσωπος του συγκεκριμένου οργανισμού, απλά έχω το φίλτρο κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Κ πληροφοριακά όταν μου φέραν το μηχάνημα είδα κ τα πιστοποιητικά κ τις αναλύσεις που έχουν γίνει.

Όσον αφορά το ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις συμφωνώ απόλυτα. Η διαφορά όμως είναι ότι δεν είναι ελληνική εταιρία, αλλά έχουν μεταφερθει τα τελευταία χρόνια τα γραφεία της από Ελβετία. Κ ξέρω πολλούς και από Αμερική που έχουν φίλτρα της camelot κ όπου εκεί τον οργανισμό αυτόν τον ξέρει κ η μάνα του αλλά κ ο περισσότερος κόσμος.

Τώρα για τα κόλπα κ τα ψέματα των άλλων θα αναφέρω μόνο το ότι σχεδόν καθε μέρα χτυπάει το τηλέφωνο μου από γραφεία μιας συγκεκριμένης εταιριας που και καλά χαρίζουν φίλτρα...

 

 

Μην λέμε και ότι θέλουμε γιατί θα τρελαθούμε. Άκου Ελβετική εταιρεία που μετέφερε τα γραφεία της στην Ελλάδα :) Το πιστεύεις τώρα αυτό πραγματικά;

Ουσιαστικά έχουμε απλά έναν Έλληνα εισαγωγέα ο οποίος πουλάει μούρη λέγοντας αηδίες. Από ότι κατάλαβα εισάγει ένα φίλτρο νερού της Regal Ware, μίας αμερικάνικης εταιρείας που κατά κανόνα φτιάχνει κουζινικά σκεύη (κατσαρόλες, τηγάνια, κ.λπ.). Το φίλτρο δεν είναι κακό όμως ο τύπος το πουλάει πανάκριβα λέγοντας τις διάφορες παραπλανητικές αηδίες του. Νομίζω ότι πουλάει 300 ευρώ το ανταλλακτικό φίλτρο, τιμή εξωφρενική τη στιγμή που το αντίστοιχο φίλτρο της Multi-Pure κάνει 97 ευρώ ενώ μία πραγματικά πιστοποιημένη συσκευή της Multi-Pure (με φίλτρο) κάνει 250 ευρώ. Αφού έχεις αγοράσει τη συσκευή πες μας πόσο κάνει το φίλτρο της για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Όσο για τα πιστοποιητικά, ο καθένας λέει ότι θέλει. Αν ένα φίλτρο ή το ανταλλακτικό του έχει πιστοποίηση από τον NSF θα πρέπει να αναφέρεται το μοντέλο του στον NSF. Ψάξτε τα και βρείτε τα στη διεύθυνση αυτή

 

Αν δεν υπάρχουν εκεί τότε απλά λένε παραμύθια...

Επεξ/σία από ypoptos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aquasana παίδες.Εκεί κατάληξα.Με μπουκάλα για να το κάνει σε αλκαλικό με ψηλό πεχά.

 

 

Τώρα είμαι πάλι σε δίλημμα.Έιτε Aquasana,είτε Reverse Osmosis με Reminelarization ή και χωρίς και να βάλω εγώ ένα κάτι σαν το αλάτι,μαζί με ιονιστή ή μη,είτε ιονιστή κανονικό(ακριβοί ομώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aquasana παίδες.Εκεί κατάληξα.Με μπουκάλα για να το κάνει σε αλκαλικό με ψηλό πεχά.

 

Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω για την επιλογή σου, να σχολιάσω ότι δεν έχει πιστοποίηση από τον NSF. Απλά αναφέρει ότι οι μετρήσεις του έγιναν σύμφωνα με τις προδιαγραφές του NSF. Ανάλογα σχόλια έχω δει σε πλήθος φίλτρων νερού όταν έψαχνα να αγοράσω.

 

Επίσης, είδα ότι σε διάφορα μοντέλα της λέει ότι το φίλτρο θέλει αντικατάσταση κάθε έξι μήνες. Τσέκαρε πόσο σου κοστίζει αυτό μήπως μακροπρόθεσμα δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω για την επιλογή σου, να σχολιάσω ότι δεν έχει πιστοποίηση από τον NSF. Απλά αναφέρει ότι οι μετρήσεις του έγιναν σύμφωνα με τις προδιαγραφές του NSF. Ανάλογα σχόλια έχω δει σε πλήθος φίλτρων νερού όταν έψαχνα να αγοράσω.

 

Επίσης, είδα ότι σε διάφορα μοντέλα της λέει ότι το φίλτρο θέλει αντικατάσταση κάθε έξι μήνες. Τσέκαρε πόσο σου κοστίζει αυτό μήπως μακροπρόθεσμα δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικό.

Από τα water filters που κοίταξα έπιασε τις καλύτερες κριτικές.Είναι και δημοφιλές.

 

Αυτό είναι καλό;

 

http://www.alkalinewaterplus.com/product/RO-System

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα water filters που κοίταξα έπιασε τις καλύτερες κριτικές.Είναι και δημοφιλές.

 

Αυτό είναι καλό;

 

http://www.alkalinewaterplus.com/product/RO-System

 

 

Καταρχάς να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ειδικός στα φίλτρα ούτε πωλητής φίλτρων. :) Απλά την πάτησα αγοράζοντας αρχικά ένα άχρηστο φίλτρο το οποίο το χρησιμοποίησα σκάρτα μία εβδομάδα και μετά την έψαξα διεξοδικά.

 

Το φίλτρο που λες είναι φίλτρο αντίστροφης όσμωσης. Αυτά προτείνονται σε περιοχές που το νερό έχει μεγάλο πρόβλημα και είναι επικίνδυνο. Ουσιαστικά αφαιρεί τα πάντα από το νερό και για να το κάνει πόσιμο του προσθέτει πάλι μέταλλα. Επίσης, λόγω της διαδικασίας της αντίστροφης όσμωσης σπαταλάει αρκετά λίτρα νερού ενώ έχει και περιορισμούς στην ταχύτητα φιλτραρίσματος (για αυτό συνήθως το νερό αποθηκεύεται σε ένα δοχείο-δεξαμενή). Αν το νερό της περιοχής σου δεν έχει πραγματικά μεγάλο πρόβλημα με χημικούς ρύπους απόφυγε τις συσκευές της αντίστροφης όσμωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...