Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης και γενικότερα για την Θεσσαλονίκη τι φιλτρο νερού προτείνετε για αγορα;

Ενημερωτικά: στο σπιτι μένει μόνο 1 άτομο, δεν θέλω κάτι πολυ ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα πρόσφατα από γνωστή μου το Columbia 2 plus της Camelot. Το πήρα με επιδότηση 190 ευρώ (επιδοτείται 100% η συσκευή και τα 190 είναι το ανταλλακτικό). Το θεωρώ πολύ καλό και απ' ότι είδα είναι και άλλοι ευχαριστημένοι με το συγκεκριμένο.

 

H Camelot που διαφημιζει "φερτε μας καλυτερο νερο και θα σας δωσουμε 100 εκατομμυρια"?...

Δεν ακουγεται και πολυ σοβαρο αυτο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι.. όντως φαίνεται κάπως αυτό, μου το είπαν κ μένα. Αλλά το κάνουν επειδή είναι εντελώς σίγουροι ότι δεν πρόκειται να βρεθεί καλύτερο νερό οπότε δεν τους κοστίζει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή είναι.. όντως φαίνεται κάπως αυτό, μου το είπαν κ μένα. Αλλά το κάνουν επειδή είναι εντελώς σίγουροι ότι δεν πρόκειται να βρεθεί καλύτερο νερό οπότε δεν τους κοστίζει κάτι...

 

Δεν ξέρω άν είναι σοβαροί, και πάντως δεν εμπιστεύομαι τα τελεμαρκετινγκ....Εγώ πήρα το Ariete (ευρωπαϊκό) και συγκεκριμένα φίλτρο κανάτας με πιστοποίηση. (30 ευρώ αν θυμάμαι καλά). το σιτε είναι εδώ!

 

Για την Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης και γενικότερα για την Θεσσαλονίκη τι φιλτρο νερού προτείνετε για αγορα;

Ενημερωτικά: στο σπιτι μένει μόνο 1 άτομο, δεν θέλω κάτι πολυ ακριβό.

 

 

Πάρε φίλτρο κανάτας, φθηνό και αξιόπιστο. Δες τι πήρα εγώ http://filtranerou.yolasite.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ στην αγγλία είναι πολύ δημοφιλή τα φίλτρα brita (κανάτες)

 

είναι πολύ μεγάλη εταιρία και έχει τρελούς retailers απο πίσω οπότε ότι γράφει στο κουτί το κάνει (εδώ οι καταναλωτικές οργανώσεις κάνουν αρκετά τεστ) ..

 

τα 12 φίλτρα (για έναν χρόνο) έχουν περίπου 30 λίρες (40-50ε) και η κανάτα δώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ στην αγγλία είναι πολύ δημοφιλή τα φίλτρα brita (κανάτες)

 

είναι πολύ μεγάλη εταιρία και έχει τρελούς retailers απο πίσω οπότε ότι γράφει στο κουτί το κάνει (εδώ οι καταναλωτικές οργανώσεις κάνουν αρκετά τεστ) ..

 

τα 12 φίλτρα (για έναν χρόνο) έχουν περίπου 30 λίρες (40-50ε) και η κανάτα δώρο...

Έχεις κάποιο λινκ για αγορα απο Αγγλικό μαγαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα δει στην τελεμαρκετινγκ ενα φιλτρο που στην ουσια ηταν ενας βραστηρας νερου που το εξατμιζε και γεμιζε μια κανατα, αφου πρωτα το περναγε και απο ενα "κλασικο φιλτρο" δε θυμαμαι πως λεγεται αλλα δε νομιζω οτι ειναι και το μοναδικο.

 

μου ειχε φανει αρκετα καλη περιπτωση αλλα ηταν ακριβο και δε το πηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποιο λινκ για αγορα απο Αγγλικό μαγαζι?

 

εγώ αγοράζω ανταλακτικά απο amazon.co.uk ...

 

δες και εδώ:

 

http://www.brita.net/gr/jugs.html?&L=26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την Ελληνική σελίδα την ξέρω αλλα βγαίνουν ακριβά. Δεν ήξερα ότι το amazon έχει κ φίλτρα/κανατες νερού. Ίσως τα παρω όλα απο εκει Αφού έχει κ δωρεάν ταχυδρομικά για Ελλάδα.

Εσυ γενικότερα είσαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα κ´ απο τη γεύση νερού με τη κάνατε brita?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κανατα xl & 4 φίλτρα 70€ απο Ελλάδα - 35€ απο Αγγλία (amazon) & με δωρεάν ταχυδρομικά! Αρε Ελλάδα που θέλεις να μου βγεις κ απτην κρίση μ´αυτες τις τιμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι.. όντως φαίνεται κάπως αυτό, μου το είπαν κ μένα. Αλλά το κάνουν επειδή είναι εντελώς σίγουροι ότι δεν πρόκειται να βρεθεί καλύτερο νερό οπότε δεν τους κοστίζει κάτι...

Nαι αμέ, μη φας θα έχουμε γλάρο.

Λες και τους υποχρεώνει κάποιος να δώσουν τα χρήματα...

Βαριέμαι να ψάξω link από το φόρουμ των 4τροχών όπου κάποιος έκανε έλεγχο στο νερό από τέτοιο φίλτρο και πόσο επιβαρυμένο το βρήκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το φίλτρο νερού της Philips λέτε να κάνει τίποτα;

 

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?ctn=WP3811/00&slg=el&scy=GR

http://www.interwater.gr/neo-filtro-nerou-brisis-philips.html

 

Να σημειώσω ότι η Philips σταμάτησε να το φέρνει στην Ελλάδα. Στην πράξη πρόκειται για συσκευή της ιαπωνικής Toray. Με την interwater που επικοινώνησα μου είπε ότι φέρνουν τώρα το Toray MK2-EG. Είναι το ίδιο αλλά φιλτράρει 1500 λίτρα και όχι 2500 λίτρα όπως το φίλτρο της Philips.

Επεξ/σία από ypoptos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με το φίλτρο της alarco που είδα να αναφέρεται από διάφορους να σας πω ότι η εταιρεία πλασάρει σε όλους τη συσκευή δωρεάν. Δεν θα σχολιάσω την συσκευή καθώς δεν γνωρίζω τα χαρακτηριστικά της και πιθανότατα να είναι καλή. Παρόλα αυτά είναι δεδομένο ότι η alarco αραδιάζει ένα σωρό ψέματα για τις πιστοποιήσεις της συσκευής. Καταρχάς, στα πιστοποιητικά που δείχνει δεν παρουσιάζει ούτε μία ανάλυση νερού από ένα εργαστήριο παρά άσχετα χαρτιά.

Το μεγαλύτερο ψέμα της είναι ότι η συσκευή είναι ελεγμένη από την Υγειονομική Σχολή Αθηνών του Υπουργείου Υγείας & Πρόνοιας. Στην πράξη έχει δύο έγγραφα του 1993 (18 χρόνια πριν δηλαδή). Στο ένα αναφέρει μία γενικότητα ότι η ακτινοβολία UV σκοτώνει τα βακτηρίδια και δεν αναφέρεται σε καμία απολύτως συσκευή. Στο δεύτερο παρουσιάζει μία ανάλυση που έγινε επίσης το 1993 για κάποια συσκευή φίλτρου νερύ της alarco. Φυσικά δεν είναι δυνατόν να μιλάει για την συσκευή που πουλάει το 2011 ως σύγχρονης τεχνολογίας με μελέτες σχεδόν μίας 20ετίας πριν.

 

 

Ξαναλέω ότι δεν κρίνω την συσκευή, η οποία μπορεί να είναι αξιόλογη και να κάνει αυτό που ισχυρίζεται. Όταν όμως πλασάρετε με το παραμύθι των 1200 ευρώ (και καλά) και με αναληθής ισχυρισμούς για τις εγκρίσεις της, ε, με κάνει καχύποπτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πάρω προς το παρών το AQ-4000 της Aquasana,91 ευρώ μαζί με ένα jug για να γίνεται αλκαλικό το νερό ώσπου να πάρω τον μεγάλο ιονιστή.

 

http://www.aquasana.com/product_detail.php?product_id=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα και πήρα το φίλτρο Multi-Pure MPAD. Είναι από τα λίγα (για να μην πω το μόνο που βρήκα) που έχει πραγματικά πιστοποίηση από τον NSF, ώστε να ξέρω ότι αφαιρεί πραγματικά αυτά που λέει από το νερό χωρίς να προσθέτει άλλα επιβλαβή στοιχεία από το φίλτρο.

 

http://www.multipureco.com/mpad.htm

 

Το αγόρασα από τον επίσημο αντιπρόσωπο της εταιρείας στην Ελλάδα (ιστοσελίδα)

 

Το πήρα 250 ευρώ καθώς κάνει 10% λιγότερο αν το πάρεις και το τοποθετήσεις μόνος σου. Η εγκατάστασή του είναι παιχνίδι και δεν χρειάστηκα ούτε ένα εργαλείο. Στο youtube μάλιστα υπάρχει αναλυτικότατο βίντεο με τον τρόπο εγκατάστασής του. Το φίλτρο κάνει 97 ευρώ για 750 γαλόνια (2800 λίτρα) ή έναν χρόνο. Δεδομένου ότι οι μετρήσεις από τον NSF έγιναν στο διπλάσιο της τιμής του, ε, σίγουρα κρατάει για έναν χρόνο τουλάχιστον. Στην αρχική τιμή περιλαμβάνει και το φίλτρο βέβαια.

 

Το νερό του είναι άψογο και φυσικά μπορώ να το πίνω χωρίς να σκέφτομαι μήπως στο νερό περνάει τίποτα από το φίλτρο.

 

PS

Ακούγεται διαφημιστικό αλλά καμία σχέση...

Επεξ/σία από ypoptos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...