Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/5/2020 στις 6:14 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Καλησπέρα . Εγώ χρησιμοποιώ το primato ufc0.01 σχεδόν 8 μήνες . Δεν φαίνεται να έχει αλλάξει τπτ από την πρώτη μέρα , γιατί το έχω σαν δεύτερο στάδιο , σαν πρώτο έχω ένα matrikx για να κρατάει τα πολλά .  Σε επικοινωνία που είχα με την Siam cast nylons μου είπαν ότι ο άνθρακας που χρησιμοποιούν , είναι πιστοποιημένος από το nsf . Τώρα στο nsf δεν έχω βρει κάτι . Πάντως το φίλτρο κάνει δουλειά όπως φαίνεται γευστικά τουλάχιστον . Τώρα από κει και πέρα επειδή πολλούς δεν θα τους καλύψει αν δεν έχει nsf να το δουν να το γράφει στο επίσημο σάιτ , και καλά θα κάνουν άλλωστε , τόσα λεφτά κοστίζει , θα έπρεπε να είναι καταχωρημένο . Ασε τα καμέλοτ κτλ , και τσεκαρε aquasana aq4000.  Έχει nsf 42, nsf 53 , nsf 401, nsf p473.

0.5 μαικρον ,2 σταδίων ,  σε υπερκαλύπτει για νερό πόλης η επαρχίας , και είναι από τις ελάχιστες εταιρίες που δημοσιευουν τα αποτελέσματα των τεστ ... Απλά να ξέρεις ότι τα φίλτρα του κρατάνε 1875 λίτρα νερού μόνο ή 6 μήνες . Αμαζον η συσκευή μαζί με το πρώτο σετ φίλτρων κάνει 100€ . Και με 140€ έχει και τι δεύτερο σετ για να βάλεις χρόνο . Υπάρχει και ελληνική αντιπροσωπεία , αλλά δεν ξέρω τπτ από τιμές και χρεώσεις Ελλάδα .   Τα ίδια ακριβώς πιστοποιητικά nsf είχε και το multipure αν θυμάμαι καλά .

https://drive.google.com/file/d/1DUdMpkgMbNP5YL1PH1sET-JVPeahZnOE/view?usp=drivesdk .

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Αν και βρήκα το Multipure σε απόθεμα στην Αγγλια στην επίσημη αντιπροσωπεία και μάλιστα ποιό φτηνα κατά 50 ευρώ συμπεριλαμβανωμένων των μεταφορικών  μάλλον θα παώ στο Aquasana που μου πρότεινες και μάλιστα θα σε ακολουθήσω και θα βάλω και πρώτο στάδιο φιλτραρίσματος όπως και εσύ :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, tinapo είπε

Γεια σας

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για δύο διαφορετικές παροχές νερού.

  1.  Η παροχή αυτή είναι από δημοτικό δίκτυο αλλά το νερό έχει πάρα πολλά άλατα. Το καταλαβαίνεις στο πλύσιμο των ρούχων αλλά και των πιάτων/ποτηριών.
    Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο φίλτρο για τα δύο πλυντήρια (ρούχων και πιάτων).
  2. Αυτή η παροχή είναι από δεξαμενή που δεν πληρεί προδιαγραφές πόσιμου νερού.
    Το νερό αυτό το χρησιμοποιούμε, χωρίς να έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα, για πλύσιμο πιάτων-ρούχων και στο μπάνιο.
    Τι φίλτρο θα προτείνατε να βάλω για να βελτιωθεί η ποιότητά του; Προφανώς δεν μιλάω για να γίνει πόσιμο.

Ευχαριστώ

Όταν λες ένα φίλτρο και για τα δύο εννοείς ότι θα το τοποθετήσεις σε παροχή που παίρνουν και τα δύο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Όταν λες ένα φίλτρο και για τα δύο εννοείς ότι θα το τοποθετήσεις σε παροχή που παίρνουν και τα δύο;;

Όχι πρόκειται για δύο διαφορετικά σπίτια.

Θέλω μια πρόταση για τα πλυντήρια (περίπτωση 1- κάθε πλυντήριο να έχει το φίλτρο του) και

μια για το σπίτι που τροφοδοτείται με νερό από δεξαμενή (περίπτωση 2-για την βρύση της κουζίνας όπου πλένουμε πιάτα, φρούτα κλπ)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tinapo είπε

Όχι πρόκειται για δύο διαφορετικά σπίτια.

Θέλω μια πρόταση για τα πλυντήρια (περίπτωση 1- κάθε πλυντήριο να έχει το φίλτρο του) και

μια για το σπίτι που τροφοδοτείται με νερό από δεξαμενή (περίπτωση 2-για την βρύση της κουζίνας όπου πλένουμε πιάτα, φρούτα κλπ)

Ευχαριστώ

Για τα άλατα δες το φθηνότερο επώνυμο και πάρτο άλλωστε όλα θα σου κάνουν την ίδια δουλειά https://www.skroutz.gr/c/2452/Aposkliryntes-Neroy/f/1060241/filtro-plyntiriou.html?order_by=pricevat&order_dir=asc  Όσο αφορά την δεξαμενή με νερό άγνωστης ποιότητας δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι πιστεύω πρέπει  να εξετάσεις το νερό πρώτα σε κανένα χημείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Για τα άλατα δες το φθηνότερο επώνυμο και πάρτο άλλωστε όλα θα σου κάνουν την ίδια δουλειά https://www.skroutz.gr/c/2452/Aposkliryntes-Neroy/f/1060241/filtro-plyntiriou.html?order_by=pricevat&order_dir=asc  Όσο αφορά την δεξαμενή με νερό άγνωστης ποιότητας δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι πιστεύω πρέπει  να εξετάσεις το νερό πρώτα σε κανένα χημείο

Ευχαριστώ, κάτι τέτοιο σκεπτόμουν-ποια είναι τα επώνυμα;

Όσο για το νερό της δεξαμενής προέρχεται από δημοτικό δίκτυο και το καλοκαίρι που ουσιαστικά γίνεται η χρήση του από τον οικισμό ανανεώνεται σχεδόν καθημερινά. Σε έλεγχο που είχε γίνει παλιότερα δεν είχε βρεθεί κάτι το επικίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο εμενα!

Μετα απο πολλα χρονια κουβαληματος εμφιαλωμενου αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με φιλτρο νερου. Μετα απο μελετη των προηγουμενων σελιδων κατεληξα στο Primato με το premium UFC  Εχει νοημα να προσθεσω ενα τετοιο https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-nerou-kato-pagkou-fitaqua-eu-matrikx-pb1/ για να κραταει 'τα πολλα'? 

Επισης, μια καλη και δοκιμασμενη προταση για το πλυντηριο υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dazed είπε

Καλημερα και απο εμενα!

Μετα απο πολλα χρονια κουβαληματος εμφιαλωμενου αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με φιλτρο νερου. Μετα απο μελετη των προηγουμενων σελιδων κατεληξα στο Primato με το premium UFC  Εχει νοημα να προσθεσω ενα τετοιο https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-nerou-kato-pagkou-fitaqua-eu-matrikx-pb1/ για να κραταει 'τα πολλα'? 

Επισης, μια καλη και δοκιμασμενη προταση για το πλυντηριο υπαρχει?

Ναι έχει νόημα να βάλεις ένα Μάτριξ πριν . Θα τρώει το Μάτριξ το βάρος της φίλτρανσης , και τι νερό που θα φτάνει στο UFC θα είναι ήδη αποχλωριομενο , οπότε θα καθαρίζει τα λίγα κάτω από 0.5 μαικρον που θα αφήνει το Μάτριξ . Για αλατα στο πλυντήριο μπορείς να βάλεις τις κλασσικές πέτρες χαλαζία . Αν θες όμως μπορείς να βάλεις ένα της watts στο κεντρικό δίκτυο σου και να έχεις μείωση στα αλατα . Και να πίνεις κιόλας . Επίσης το φίλτρο της watts , δεν κάνει ανταλλαγή ιόντων όπως κάνουν τα φθηνά . Κάνει άλλη διαδικασία .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2020 στις 7:06 ΠΜ, sacarelis22 είπε

Καλημέρα!!! 

Επειδή βρίσκομαι σε φάση ανακαίνισης του σπιτιού σκέφτομαι να βάλω φίλτρα νερού από κεντρική παροχή μέχρι και νεροχύτη. 

Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο για κάθε κομμάτι? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καμία βοήθεια κάποιος??? 

Μπορεί κάποιος να δώσει μια πλήρης πρόταση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sacarelis22 είπε

Καμία βοήθεια κάποιος??? 

Μπορεί κάποιος να δώσει μια πλήρης πρόταση? 

Φιλτροθηκες υψηλής πίεσης κεντρικής παροχής , και βάζεις μέσα νήμα, δεν βάζεις άνθρακα στην κεντρική παροχη, γιατί , στις σωληνώσεις αν φύγει το χλώριο θα αναπτυχθούν μικρόβια . Το χλώριο πρέπει να υπάρχει στην γραμμή Νερού μέχρι τελευταία στιγμή . Άνθρακα θα βάλεις η κάτω από νεροχύτη , η πάνω σε φίλτρο κάτω ή άνω πάγκου αντίστοιχα . Αν θες βάζεις και φίλτρο με πέτρες χαλαζία στο πλυντήριο για τα άλατα . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Φιλτροθηκες υψηλής πίεσης κεντρικής παροχής , και βάζεις μέσα νήμα, δεν βάζεις άνθρακα στην κεντρική παροχη, γιατί , στις σωληνώσεις αν φύγει το χλώριο θα αναπτυχθούν μικρόβια . Το χλώριο πρέπει να υπάρχει στην γραμμή Νερού μέχρι τελευταία στιγμή . Άνθρακα θα βάλεις η κάτω από νεροχύτη , η πάνω σε φίλτρο κάτω ή άνω πάγκου αντίστοιχα . Αν θες βάζεις και φίλτρο με πέτρες χαλαζία στο πλυντήριο για τα άλατα . 

Σε ευχαριστώ πολυ!!! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 8:23 ΠΜ, dazed είπε

Καλημερα και απο εμενα!

Μετα απο πολλα χρονια κουβαληματος εμφιαλωμενου αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με φιλτρο νερου. Μετα απο μελετη των προηγουμενων σελιδων κατεληξα στο Primato με το premium UFC  Εχει νοημα να προσθεσω ενα τετοιο https://www.qwaterfilters.com/product/filtro-nerou-kato-pagkou-fitaqua-eu-matrikx-pb1/ για να κραταει 'τα πολλα'? 

Επισης, μια καλη και δοκιμασμενη προταση για το πλυντηριο υπαρχει?

Αυτό είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που κοιτάς https://www.skroutz.gr/s/23024837/Pure-UFC-2510-10-10-μm.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να αγοράσω ένα σύστημα αντιστροφής οσμωσης λόγω του ακατάλληλου νερού που έχουμε στη Χίο.

Έχω βρει αυτό https://shop.waterfresh.gr/product/σύστημα-αντίστροφης-όσμωσης-eco-ro-6-σταδίω-2/

Και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kostas_2508 είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να αγοράσω ένα σύστημα αντιστροφής οσμωσης λόγω του ακατάλληλου νερού που έχουμε στη Χίο.

Έχω βρει αυτό https://shop.waterfresh.gr/product/σύστημα-αντίστροφης-όσμωσης-eco-ro-6-σταδίω-2/

Και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Πολύ καλά χαρακτηριστικά σε πολύ καλή τιμή αν τελικά την πάρεις να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν αναφέρει κατασκευαστή.

1 λεπτό πριν, Geoka1982 είπε

Πολύ καλά χαρακτηριστικά σε πολύ καλή τιμή αν τελικά την πάρεις να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν αναφέρει κατασκευαστή.

Επίσης δεν ξεκαθαρίζει πόσα gpd είναι η μεμβράνη και αν στο τρίτο σταδίο έχει άνθρακα η φίλτρο ιζημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 12:51 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

ν θες βάζεις και φίλτρο με πέτρες χαλαζία στο πλυντήριο για τα άλατα . 

Γνωριζεις αν μπορω να το χρησιμοποιησω στο ντουζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gbras είπε

Γνωριζεις αν μπορω να το χρησιμοποιησω στο ντουζ?

Για το ντουζ  συνήθως χρησιμοποιούμε άνθρακα , για το χλώριο . Για το ντουζ μπορείς αν θες να χρησι.οποιεισεις , αλλά όχι για να το πίνεις . Δες και το φίλτρο της watts που κάνει αποσκλήρυνση και πίνεις κιόλας . Μπαίνει και κεντρική παροχή αν θες για να κάνει δουλειά σε κάθε βρύση σπίτι σου.

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/aposklirintes/of110rm-el.html

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...