Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.  Λοιπόν έβαλα τριοδη βρυση μια χαρά έκατσε απλα είναι λίγη βαβούρα ειδικά αν δεν είσαι προετοιμασμένος γι αυτό. Και εξηγώ. Η βρυση πρώτον έχει δύο εισόδους με σπιράλ στα 3/8 Μια παροχη πάλι 3/8 για το νερό του φίλτρου.  Οι γωνιακοι μου διακόπτες ήταν και οι δύο 1/2 επομένως ήθελε ανταπτορακι από 1/2 σε 3/8. Επιπλέον ο γωνιακόςδιακόπτηςτου κρύου δεν είχε διπλή παροχή όποτε έπρεπε να βάλω Τ μετά μαστούς αρσενικους 1/2 Και μετά πάλι αντάπτορα.  Γενικά δεν μου αρέσει αυτή η λύση γιατί υπάρχουν πολλά εξαρτήματα συνδεδεμενα.  Οπότε τώρα ψάχνω για γωνιακό διακοπτη με δύο εξόδους. Μόλις τον βρω θα τα αντικαταστήσω και όλα θα είναι σούπερ. Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω Αθήνα? 

Με την πίεση δεν έχω θεμα ίσα ίσα μου φαίνεται ότι έχει και περισσότερη. Και ναι τελικά είναι ευκολία τέτοιες βρύσες 

Παρακάτω μια φώτο 

20200512_015047.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Στην κανατα brita αν βαλω θαλασσινο νερο, θα το αφαλατωσει;

Και πάλι δεν ειναι ποσιμο αυτό το νερο. 

6 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Λάμπες UV δεν είναι ότι καλύτερο , αν διαβάσεις και ψάξεις για τις λάμπες , αυτές παράγουν πλάσμα λένε διάφορες έρευνες , το οποίο πιστεύουν ότι συσχετίζεται με καρκίνους κλπ... 

Πως παράγουν πλάσμα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω παιδιά, βρίσκομαι στο Βολο (το αναφέρω γιατί για όσους γνωρίζουν η χρήση φίλτρου -ή η αγορά εμφιαλωμένου νερού- είναι υποχρεωτική, το νερό της βρύσης δεν πίνεται)  και μετά από επικοινωνία με την Rainbow μου έφεραν για δοκιμή ένα φίλτρο, το ανταλλακτικό όπως βλέπω είναι της 3M και γράφει στο κουτί Aqua-Pure C-CS-FF. Θεωρείται καλό; Γιατί στα χαρακτηριστικά στα πλάγια γράφει "Ονομαστικό μέγεθος παρακράτησης σωματιδίων: 5μm'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

πλάσμα

Καλά ότι να ναι έγραψα ... Όζον ήθελα να πω . Οι λάμπες UV όπως και οι συσκευές ιονισμού παράγουν όζον .  Ευχαριστώ για την επισήμανση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sadako είπε

Να ρωτήσω παιδιά, βρίσκομαι στο Βολο (το αναφέρω γιατί για όσους γνωρίζουν η χρήση φίλτρου -ή η αγορά εμφιαλωμένου νερού- είναι υποχρεωτική, το νερό της βρύσης δεν πίνεται)  και μετά από επικοινωνία με την Rainbow μου έφεραν για δοκιμή ένα φίλτρο, το ανταλλακτικό όπως βλέπω είναι της 3M και γράφει στο κουτί Aqua-Pure C-CS-FF. Θεωρείται καλό; Γιατί στα χαρακτηριστικά στα πλάγια γράφει "Ονομαστικό μέγεθος παρακράτησης σωματιδίων: 5μm'...

Τα 5μm δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη δράση είναι κυρίως για χοντρά σωματίδια, χώματα κτλ. Αν θες να υπάρχει μια στοιχειώδης προστασία για να πεις ότι είσαι οκ βάζεις κεραμικό φίλτρο 0.5μm με ενεργό ανθρακα. Αν το μονο πρόβλημα που έχετε εκεί είναι οι άσχημες οσμες και γεύσεις στο νερό τότε θέλετε μόνο ενεργό άνθρακα χωρίς κάτι άλλο. Αν όμως έχετε χημικά η ακόμα χειρότερα μικρόβια τότε πάτε σε αυτό που σας είπα η και σε αντιστροφή όσμωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.

ψαχνω για φιλτρο νερου για 2 ατομα, αν παιζει ρολο το μερος μεσα στη θεσσαλονικη. τι προτινετε; ειμαι αρχαριος οποτε, οποιο tip ευπροσδεκτο! ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα 5μm δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη δράση είναι κυρίως για χοντρά σωματίδια, χώματα κτλ. Αν θες να υπάρχει μια στοιχειώδης προστασία για να πεις ότι είσαι οκ βάζεις κεραμικό φίλτρο 0.5μm με ενεργό ανθρακα. Αν το μονο πρόβλημα που έχετε εκεί είναι οι άσχημες οσμες και γεύσεις στο νερό τότε θέλετε μόνο ενεργό άνθρακα χωρίς κάτι άλλο. Αν όμως έχετε χημικά η ακόμα χειρότερα μικρόβια τότε πάτε σε αυτό που σας είπα η και σε αντιστροφή όσμωση. 

Κοίταξε.. Η αλήθεια είναι πως η γεύση είναι αρκετά άσχημη, για χημικά και μικρόβια κλπ δεν μπορώ να το πω χωρίς κάποια χημική ανάλυση ή κάτι τέτοιο..

Οπότε από ό,τι καταλαβαίνω για καλύτερη προστασία εσύ προτείνεις αυτό:

https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/oikiako-filtro-neroy-3m-ap-easy-cyst-ff

σε σχέση με αυτό που μας έχουν βάλει τώρα:

https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/oikiako-filtro-neroy-3m-ap-easy-cs-ff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα.  Λοιπόν έβαλα τριοδη βρυση μια χαρά έκατσε απλα είναι λίγη βαβούρα ειδικά αν δεν είσαι προετοιμασμένος γι αυτό. Και εξηγώ. Η βρυση πρώτον έχει δύο εισόδους με σπιράλ στα 3/8 Μια παροχη πάλι 3/8 για το νερό του φίλτρου.  Οι γωνιακοι μου διακόπτες ήταν και οι δύο 1/2 επομένως ήθελε ανταπτορακι από 1/2 σε 3/8. Επιπλέον ο γωνιακόςδιακόπτηςτου κρύου δεν είχε διπλή παροχή όποτε έπρεπε να βάλω Τ μετά μαστούς αρσενικους 1/2 Και μετά πάλι αντάπτορα.  Γενικά δεν μου αρέσει αυτή η λύση γιατί υπάρχουν πολλά εξαρτήματα συνδεδεμενα.  Οπότε τώρα ψάχνω για γωνιακό διακοπτη με δύο εξόδους. Μόλις τον βρω θα τα αντικαταστήσω και όλα θα είναι σούπερ. Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω Αθήνα? 

Με την πίεση δεν έχω θεμα ίσα ίσα μου φαίνεται ότι έχει και περισσότερη. Και ναι τελικά είναι ευκολία τέτοιες βρύσες 

Παρακάτω μια φώτο 

20200512_015047.jpg

Υπάρχουν σπιράλ στο εμπόριο 1/2 Χ 3/8 και ξεμπερδεύεις με το κρύο αφιλτράριστο. Για το φιλτραρισμένο στον κλέφτη 1/2 βάχεις μίνι βανάκι 1/4 Χ 3/8 σωληνάκι   https://filtrato.gr/product/metalliko-mini-vanaki-1-4-npt-x-3-8-gia-sindesi-me-klefti/

Στις 11/5/2020 στις 8:09 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Λάμπες UV δεν είναι ότι καλύτερο , αν διαβάσεις και ψάξεις για τις λάμπες , αυτές παράγουν πλάσμα λένε διάφορες έρευνες , το οποίο πιστεύουν ότι συσχετίζεται με καρκίνους κλπ... 

Οι λάμπες UV είναι για συγκεκριμένο μικροβιακό φορτίο. Η ακτίνα που εκπέμπουν είναι τύπου UV-C με κύμα 253.7nm. Να εμπιστεύεστε μόνο λάμπες επώνυμες όπως οι Philips.
Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο dimitrisdim14 οι λάμπες και το quartz glass αν δεν είναι καλής ποιότητας σε συνδυασμό με την ακτινοβολία και την αύξηση της θερμοκρασίας που αναπτύσσετε παράγεται όζον.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Sadako είπε

Κοίταξε.. Η αλήθεια είναι πως η γεύση είναι αρκετά άσχημη, για χημικά και μικρόβια κλπ δεν μπορώ να το πω χωρίς κάποια χημική ανάλυση ή κάτι τέτοιο..

Οπότε από ό,τι καταλαβαίνω για καλύτερη προστασία εσύ προτείνεις αυτό:

https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/oikiako-filtro-neroy-3m-ap-easy-cyst-ff

σε σχέση με αυτό που μας έχουν βάλει τώρα:

https://www.rainbowwaters.gr/gr/el/products/oikiako-filtro-neroy-3m-ap-easy-cs-ff

Αυτό που ποσταρες είναι σαφώς πιο καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Borboxeli είπε

Τι φίλτρο νερού προτείνετε γιατί πρέπει να παίζει πολύ μαϊμού και τι πρέπει να προσέξω; 

Θα κοιτάς τα υλικά που απαρτίζουν το φίλτρο να είναι πιστοποιημένα κατά NSF.

Μια αναζήτηση της εταιρίας στο παρακάτω λινκ και θα δεις. Μας ενδιαφέρει τα υλικά να είναι κατά το πρωτόκολλο 42 και πιο σπάνια και το 53

https://www.nsf.org/certified-products-systems

Αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας υπάρχουν πολλά φίλτρα με NSF που με την πάροδο του χρόνου απελευθερώνουν σκόνη άνθρακα η οποία δεν φαίνεται στο μάτι, ούτε στο ποτήρι. Προσοχή στα φθηνά λοιπόν

 

8 ώρες πριν, Sadako είπε

Να ρωτήσω παιδιά, βρίσκομαι στο Βολο (το αναφέρω γιατί για όσους γνωρίζουν η χρήση φίλτρου -ή η αγορά εμφιαλωμένου νερού- είναι υποχρεωτική, το νερό της βρύσης δεν πίνεται)  και μετά από επικοινωνία με την Rainbow μου έφεραν για δοκιμή ένα φίλτρο, το ανταλλακτικό όπως βλέπω είναι της 3M και γράφει στο κουτί Aqua-Pure C-CS-FF. Θεωρείται καλό; Γιατί στα χαρακτηριστικά στα πλάγια γράφει "Ονομαστικό μέγεθος παρακράτησης σωματιδίων: 5μm'...

μια αντίστοιχη επιλογή είναι αυτή https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Θα κοιτάς τα υλικά που απαρτίζουν το φίλτρο να είναι πιστοποιημένα κατά NSF.

Μια αναζήτηση της εταιρίας στο παρακάτω λινκ και θα δεις. Μας ενδιαφέρει τα υλικά να είναι κατά το πρωτόκολλο 42 και πιο σπάνια και το 53

https://www.nsf.org/certified-products-systems

Αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας υπάρχουν πολλά φίλτρα με NSF που με την πάροδο του χρόνου απελευθερώνουν σκόνη άνθρακα η οποία δεν φαίνεται στο μάτι, ούτε στο ποτήρι. Προσοχή στα φθηνά λοιπόν

μια αντίστοιχη επιλογή είναι αυτή https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/

Δηλαδή  τι ποσό πρέπει να διαθέσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από το κάτωθεν πάγκου Doulton Ultracarb Ceramic που μάλλον απογοήτευσε, έχω το κάτωθεν πάγκου Matrikx HC+CTO.

Και τα δύο όριο έχουν τα 4.000 λίτρα που [όσο και να γυρίσεις τη βρύση στο μη κρύο νερό] φαίνεται πως τα ξεπερνώ και κατά μ.ο. θέλω τρία το έτος.

Δεδομένου ότι το νερό μου δεν έχει προβλήματα, γνωρίζετε κάποιο άλλο αξιοπρεπές φίλτρο με μεγαλύτερο όριο κατανάλωσης σε λίτρα;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Μετά από το κάτωθεν πάγκου Doulton Ultracarb Ceramic που μάλλον απογοήτευσε, έχω το κάτωθεν πάγκου Matrikx HC+CTO.

Και τα δύο όριο έχουν τα 4.000 λίτρα που [όσο και να γυρίσεις τη βρύση στο μη κρύο νερό] φαίνεται πως τα ξεπερνώ και κατά μ.ο. θέλω τρία το έτος.

Δεδομένου ότι το νερό μου δεν έχει προβλήματα, γνωρίζετε κάποιο άλλο αξιοπρεπές φίλτρο με μεγαλύτερο όριο κατανάλωσης σε λίτρα;

Ευχαριστώ.

Αν θες απλά να σ κρατεί χλώριο για πολλά λίτρα , δοκίμασε το matrikx CTO+ το παλιό μοντέλο κρατάει 77.000 λίτρα νερού χλώριο , και το καινούριο του 2020 κρατάει 110.000 λίτρα νερού χλώριο . Τα CTO + φτιάχνονται Αμερική με αντίθεση με τα pb1.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...