Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/5/2020 στις 1:01 ΜΜ, Sadako είπε

Να ρωτήσω παιδιά, βρίσκομαι στο Βολο (το αναφέρω γιατί για όσους γνωρίζουν η χρήση φίλτρου -ή η αγορά εμφιαλωμένου νερού- είναι υποχρεωτική, το νερό της βρύσης δεν πίνεται)  και μετά από επικοινωνία με την Rainbow μου έφεραν για δοκιμή ένα φίλτρο, το ανταλλακτικό όπως βλέπω είναι της 3M και γράφει στο κουτί Aqua-Pure C-CS-FF. Θεωρείται καλό; Γιατί στα χαρακτηριστικά στα πλάγια γράφει "Ονομαστικό μέγεθος παρακράτησης σωματιδίων: 5μm'...

Καλησπέρα από την στιγμή που το νερό στην περιοχή σου δεν πίνετε θα πρότεινα το φίλτρο που θα επιλέξεις να είναι τουλάχιστον 0,5μm και να κρατάει και βαρέα μέταλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, άσχετος με το αντικείμενο και ψάχνομαι για να αγοράσω ένα φίλτρο

Μένω Αθήνα, σχετικά Βόρεια το νερό είναι μέτριο σε άλατα (όχι πολλά άλατα δλδ αλλά αρκετό χλώριο και χαμηλή πίεση) και εδώ και αρκετά χρόνια πίνουμε μόνο εμφιαλωμένο γιατί έτσι συνηθίσαμε. Στην περίπτωση που μας τελειώσει, με δυσκολία πίνουμε το νερό της βρυσης όχι γιατί είναι δηλητήριο απλά γιατί έχουμε ξεμάθει πλέον εντελώς

Θα σας παρακαλούσα να μου προτείνετε ένα φίλτρο με βάση τα χαρακτηριστικά της περιοχής μου, με αποκλειστικό κριτήριο την υγεία, να είναι δηλαδή αυτό που λέμε "κατάλληλο". Δεν έχω ιδέα για το πόσα πρέπει να δώσω άλλοι λένε με 100€ κάνεις δουλειά άλλοι μιλάνε για reverse osmosis, γενικά έχω μπερδευτεί ...

Τσέκαρα και αυτό εδώ (iSpring RCC7AK-UV 75GPD 7-Stage) από το amazon το οποίο έχει διθυραμβικά σχόλια αλλά είναι κάπως ακριβό και τα μεταφορικά πολλά. Επίσης θα πιάσει πολύ χώρο, ένα άνω πάγκου θα ήταν πιο βολικό.

Επεξ/σία από pinakas0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Γεια σας, άσχετος με το αντικείμενο και ψάχνομαι για να αγοράσω ένα φίλτρο

Μένω Αθήνα, σχετικά Βόρεια το νερό είναι μέτριο σε άλατα (όχι πολλά άλατα δλδ αλλά αρκετό χλώριο και χαμηλή πίεση) και εδώ και αρκετά χρόνια πίνουμε μόνο εμφιαλωμένο γιατί έτσι συνηθίσαμε. Στην περίπτωση που μας τελειώσει, με δυσκολία πίνουμε το νερό της βρυσης όχι γιατί είναι δηλητήριο απλά γιατί έχουμε ξεμάθει πλέον εντελώς

Θα σας παρακαλούσα να μου προτείνετε ένα φίλτρο με βάση τα χαρακτηριστικά της περιοχής μου, με αποκλειστικό κριτήριο την υγεία, να είναι δηλαδή αυτό που λέμε "κατάλληλο". Δεν έχω ιδέα για το πόσα πρέπει να δώσω άλλοι λένε με 100€ κάνεις δουλειά άλλοι μιλάνε για reverse osmosis, γενικά έχω μπερδευτεί ...

Τσέκαρα και αυτό εδώ (iSpring RCC7AK-UV 75GPD 7-Stage) από το amazon το οποίο έχει διθυραμβικά σχόλια αλλά είναι κάπως ακριβό και τα μεταφορικά πολλά. Επίσης θα πιάσει πολύ χώρο, ένα άνω πάγκου θα ήταν πιο βολικό.

Καταρχήν δεν χρειάζεται να πάρεις φίλτρο από αμαζον , Ελλάδα έχει πολύ μεγάλη αγορά φίλτρων . Με ένα απλό φίλτρο ενεργού άνθρακα 0.5 θα είσαι μια χαρά , ίσως και σε καλύτερο επίπεδο από τα εμφιαλωμένα και δεν θα σ πέσει και πολύ η πίεση . Τα άλατα αν δεν ειναι πολλά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Καταρχήν δεν χρειάζεται να πάρεις φίλτρο από αμαζον , Ελλάδα έχει πολύ μεγάλη αγορά φίλτρων . Με ένα απλό φίλτρο ενεργού άνθρακα 0.5 θα είσαι μια χαρά , ίσως και σε καλύτερο επίπεδο από τα εμφιαλωμένα και δεν θα σ πέσει και πολύ η πίεση . Τα άλατα αν δεν ειναι πολλά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι . 

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου, διάβασα πολλές σελίδες από το θέμα και βλέπω βοηθάς τους πάντες ανιδιοτελώς και μπράβο

Με βάση αυτά που διάβασα λοιπόν κατέληξα στα εξής

1. Doulton HCP Λευκό με Ανταλλακτικό Φίλτρο Doulton Ultracarb 0.5 μm

2. Atlas Filtri Depural Top Λευκό με Ανταλλακτικό Φίλτρο Matrikx PB1 0.5 μm

3. Toray Torayvino MK304LF-EG

Με βάση την εμπειρία σου, ποιο θα μου πρότεινες, ποιο είναι καλύτερο από τα 3

Ισχύει ότι τα φίλτρα Doulton, δεν κατασκευάζονται πλέον στην Αγγλία; Πήρα τηλέφωνο την Primato και μου είπαν ότι δε τα φέρνουν πια. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, pinakas0 είπε

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου, διάβασα πολλές σελίδες από το θέμα και βλέπω βοηθάς τους πάντες ανιδιοτελώς και μπράβο

Με βάση αυτά που διάβασα λοιπόν κατέληξα στα εξής

1. Doulton HCP Λευκό με Ανταλλακτικό Φίλτρο Doulton Ultracarb 0.5 μm

2. Atlas Filtri Depural Top Λευκό με Ανταλλακτικό Φίλτρο Matrikx PB1 0.5 μm

3. Toray Torayvino MK304LF-EG

Με βάση την εμπειρία σου, ποιο θα μου πρότεινες, ποιο είναι καλύτερο από τα 3

Ισχύει ότι τα φίλτρα Doulton, δεν κατασκευάζονται πλέον στην Αγγλία; Πήρα τηλέφωνο την Primato και μου είπαν ότι δε τα φέρνουν πια. 

Να είσαι καλά φίλε μ... κοιτά το doulton  είναι καλύτερο φίλτρο από το Μάτριξ , αλλά επειδή λες ότι Εχεις θέμα με την πίεση σου , το doulton θα στου την ρίξει κ άλλο , ενώ το Μάτριξ όχι. Το toray ,  είναι πιο καλό και από τα 2 , γιατί είνα με άνθρακα και μεμβράνη. Και η φίλτρανση του είναι στα 0.1. 
Τα doulton  είναι αγγλικά σαν εταιρία , αλλά ίσως να έστειλε αλλού την γραμμή παραγωγής , όπως έκανε και η Μάτριξ . Αυτομδεν σημαίνει ότι δεν είναι τα ίδια φίλτρα ... Προδιαγραφές κλπ ίδιες θα έχουν . Όπως και τα αυτοκίνητα , που πλέον σπάνια βλέπεις Toyota ιαπωνικό στην Ευρώπη  ... Αν με πιάνεις τι εννοώ ... Toray είναι Japan ... ίσως λίγο πιο ακριβά σε ανταλλακτικά (25€ 1500litres η 6 μήνες ), αλλά έχει βγάλει και το μεγάλο ανταλλακτικό που συμφαιρει( 45€ 3000litres η 1 χρόνο ). Ότι και να πάρεις θα δεις την ποιότητα του εμφιαλωμένου στο ποτήρι σου . Όλα κρατάνε μόλυβδο + όλα τα υπόλοιπα που κραταει ο Απλός άνθρακας , δλδ χλώριο χώματα Σκουριές , οσμές , κύστες κάποια λίγα χημικά , και αλλά πολλά . Σου επισημαίνω τον μόλυβδο , γιατί για μόλυβδο θέλει ειδική μίξη άνθρακα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου, διάβασα πολλές σελίδες από το θέμα και βλέπω βοηθάς τους πάντες ανιδιοτελώς και μπράβο

Με βάση αυτά που διάβασα λοιπόν κατέληξα στα εξής

1. Doulton HCP Λευκό με Ανταλλακτικό Φίλτρο Doulton Ultracarb 0.5 μm

2. Atlas Filtri Depural Top Λευκό με Ανταλλακτικό Φίλτρο Matrikx PB1 0.5 μm

3. Toray Torayvino MK304LF-EG

Με βάση την εμπειρία σου, ποιο θα μου πρότεινες, ποιο είναι καλύτερο από τα 3

Ισχύει ότι τα φίλτρα Doulton, δεν κατασκευάζονται πλέον στην Αγγλία; Πήρα τηλέφωνο την Primato και μου είπαν ότι δε τα φέρνουν πια. 

Εγώ από τα τρία θα επέλεγα το DOULTON σε σχέση με το Atlas και το Toray (γενικα δεν συμπαθώ τα φίλτρα που μπαίνουν επάνω στη βρύση) Άλλα όπως σου είπε και ο Δημήτρης με ένα τέτοιο είδος φίλτρου πιστεύω θα είσαι μια χαρά πολύ καλύτερα από τα εμφιαλωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι θεσσαλονίκη και σκέφτομαι να πάρω τα εξής φίλτρα/βρύση

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/filtro-nerou-pano-ston-pagko-tis-kouzinas-primato.html

https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/hollow-fiber-ultra-filtration-premium-ufc-el.html

Αλλά δεν βλέπω τα μέγιστα λίτρα/ελάχιστη διάρκεια ζωής για το σύνολο των φιλτραρισμένων λίτρων νερού.

 

Εναλλακτικά, το πολυδιαφημισμένο Camelot αναφέρει 10Κ λίτρα.

https://www.camelot.gr/product/φίλτρο-νερού-imperial-plus-άνω-πάγκου-κάτω-πάγκο/

 

Τί είναι πιο οικονομικό εντός 12 μηνών;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, definitio είπε

Είμαι θεσσαλονίκη και σκέφτομαι να πάρω τα εξής φίλτρα/βρύση

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/filtro-nerou-pano-ston-pagko-tis-kouzinas-primato.html

https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/hollow-fiber-ultra-filtration-premium-ufc-el.html

Αλλά δεν βλέπω τα μέγιστα λίτρα/ελάχιστη διάρκεια ζωής για το σύνολο των φιλτραρισμένων λίτρων νερού.

Εναλλακτικά, το πολυδιαφημισμένο Camelot αναφέρει 10Κ λίτρα.

https://www.camelot.gr/product/φίλτρο-νερού-imperial-plus-άνω-πάγκου-κάτω-πάγκο/

Τί είναι πιο οικονομικό εντός 12 μηνών;

Το primato UFC 0.01 είναι για 12.000 αν θυμάμαι καλά ..αυτό έχω κ εγώ . Πολύ καλό . Μαζί με την φικτροθήκη βγαίνει 114€ εντάξει βρίσκεις και φθηνότερη φικτροθήκη , αλλά θα έχεις και εγγύηση 10 χρόνια στην συσκευή ότι παθει, οπότε Πάρτα μαζί από εκεί  . . . Καμέλοτ είναι κατώτερο από UFC . Και πολύ πιο ακριβό . 
 

επίσης να ξέρεις ότι αυτό είναι ακριβώς το ίδιο φίλτρο , με το ταμπελάκι της μάνας του ... και 15€ φθηνότερο .
 https://www.skroutz.gr/s/23024837/Pure-UFC-2510-10-10-μm.html?from=account_favorites 

οποτε με μια φιλτροθηκη atlas με 30€ καθάρισες το όλο σύστημα με 75€

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έπειτα από την βοήθεια του κοινού 😄 πήρα το Atlas Filtri Depural Top με το φίλτρο Atlas Filtri CB-AF PB 10SX 0.5 μm

Επέλεξα αυτό αντί του Matrix PB1 διότι θεώρησα πως είναι καλύτερο και λόγω χώρας προέλευσης (Made in USA). Αυτό για πολλούς μπορεί να μη λέει πολλά, εγώ έχω άλλη άποψη έχοντας αφιερώσει χρόνια (λόγω δουλειάς) παρατηρώντας την εργασιακή κουλτούρα ανά τον κόσμο, την ποιότητα των προϊόντων και το πως αυτή διαφοροποιείται από χώρα σε χώρα. 

Πάμε τώρα στα συμπεράσματα:

Το άφησα να τρέξει κανα 20λεπτο, αν και δεν έβγαλε ίχνος μαυρίλας, σκόνης ή άνθρακα στην αρχή. Καλό αυτό.

Η φιλτροθήκη μετά την εγκατάσταση του φίλτρου, θέλει πολύ σφίξιμο για απόλυτη στεγανοποίηση, με την βοήθεια όμως 2 ατόμων όλα καλά. Πολύ καλή ποιότητα πλαστικού αν και θέλει ζόρι να βιδώσεις ακόμα και τα μικρά ρακοράκια και αρκετή προσοχή να μη γίνει ζημιά.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γιατί με 55€ περίπου είδα τεράστια διαφορά στην ποιότητα του νερού και για μένα αυτό μετράει. Βρίσκομαι στην Αθήνα με νερό ΕΥΔΑΠ.

Πίνω κατά 90% εμφιαλωμένο τα τελευταία 30 χρόνια (από μικρό παιδί) και έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες της αγοράς. Δεν μπορώ να πω πως είναι καλύτερο σε γεύση και αίσθηση από το IOLI ή το Evian πχ. είναι όμως στο ίδιο μήκος κύματος με το Zagori πχ. και ελπίζω να γίνομαι κατανοητός ως προς την ποιότητα του νερού που βγαίνει από ένα τέτοιο φίλτρο. Μη το παίρνετε τοις μετρητοίς αυτό το τελευταίο δίνω απλά ένα παράδειγμα για το πως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Είχε δίκιο ο dimitrisdim14 όταν έλεγε "θα έχεις ποιότητα εμφιαλωμένου". Μάλλον αυτό εννοούσε.

Η αγορά του συγκεκριμένου είναι ένα τεστ, σίγουρα θα αγοράσω κάτι ποιοτικότερο στο μέλλον (ίσως 3 σταδίων κάτω πάγκου ή ΑΟ) και αυτό θα πάει στο πατρικό.

Σαν γενική παρατήρηση θα πω πως δε μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν άνθρωποι που πίνουν από την βρύση, ενώ με ένα 50ρικο μπορούν να έχουν ένα αξιοπρεπέστατο φίλτρο το οποίο μόνο οφέλη θα έχει για την υγεία τους. 

ΥΓ: Υπόψιν ότι είναι ιδανικό και για τα φυτά (η γυναίκα μου με αυτό θα ποτίζει πλέον) διότι το χλώριο ως γνωστόν τα καταστρέφει 😀

 

 

Επεξ/σία από pinakas0
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pinakas0 είπε

Λοιπόν έπειτα από την βοήθεια του κοινού 😄 πήρα το Atlas Filtri Depural Top με το φίλτρο Atlas Filtri CB-AF PB 10SX 0.5 μm

Επέλεξα αυτό αντί του Matrix PB1 διότι θεώρησα πως είναι καλύτερο και λόγω χώρας προέλευσης (Made in USA). Αυτό για πολλούς μπορεί να μη λέει πολλά, εγώ έχω άλλη άποψη έχοντας αφιερώσει χρόνια (λόγω δουλειάς) παρατηρώντας την εργασιακή κουλτούρα ανά τον κόσμο, την ποιότητα των προϊόντων και το πως αυτή διαφοροποιείται από χώρα σε χώρα. 

Πάμε τώρα στα συμπεράσματα:

Το άφησα να τρέξει κανα 20λεπτο, αν και δεν έβγαλε ίχνος μαυρίλας, σκόνης ή άνθρακα στην αρχή. Καλό αυτό.

Η φιλτροθήκη μετά την εγκατάσταση του φίλτρου, θέλει πολύ σφίξιμο για απόλυτη στεγανοποίηση, με την βοήθεια όμως 2 ατόμων όλα καλά. Πολύ καλή ποιότητα πλαστικού αν και θέλει ζόρι να βιδώσεις ακόμα και τα μικρά ρακοράκια και αρκετή προσοχή να μη γίνει ζημιά.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γιατί με 55€ περίπου είδα τεράστια διαφορά στην ποιότητα του νερού και για μένα αυτό μετράει. Βρίσκομαι στην Αθήνα με νερό ΕΥΔΑΠ.

Πίνω κατά 90% εμφιαλωμένο τα τελευταία 30 χρόνια (από μικρό παιδί) και έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες της αγοράς. Δεν μπορώ να πω πως είναι καλύτερο σε γεύση και αίσθηση από το IOLI ή το Evian πχ. είναι όμως στο ίδιο μήκος κύματος με το Zagori πχ. και ελπίζω να γίνομαι κατανοητός ως προς την ποιότητα του νερού που βγαίνει από ένα τέτοιο φίλτρο. Είχε δίκιο ο dimitrisdim14 όταν έλεγε "θα έχεις ποιότητα εμφιαλωμένου". Μάλλον αυτό εννοούσε.

Η αγορά του συγκεκριμένου είναι ένα τεστ, σίγουρα θα αγοράσω κάτι ποιοτικότερο στο μέλλον (ίσως 3 σταδίων κάτω πάγκου ή ΑΟ) και αυτό θα πάει στο πατρικό.

Σαν γενική παρατήρηση θα πω πως δε μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν άνθρωποι που πίνουν από την βρύση, ενώ με ένα 50ρικο μπορούν να έχουν ένα αξιοπρεπέστατο φίλτρο το οποίο μόνο οφέλη θα έχει για την υγεία τους. 

ΥΓ: Υπόψιν ότι είναι ιδανικό και για τα φυτά (η γυναίκα μου με αυτό θα ποτίζει πλέον) διότι το χλώριο ως γνωστόν τα καταστρέφει 😀

Έκανες καλή επιλογή , και το άτλας 0.5 είναι καλό φιλτρακι στα λεφτά του . Τα εμφιαλωμένα νερά έχουν και τις ιδιαίτερες τους γεύσεις λόγο των πετρωμάτων στις πηγές όπου αναβλύζουν! Αλλά δώσε λίγο καιρό να συνηθίσεις την γεύση , και σιγά σιγά θα προσαρμοστείς και δεν θα σ λείπει η γεύση. 

Στο θέμα που είπες 50€ για τα φίλτρα και γιατί ο κόσμος δεν βάζει , είναι γιατί οι περισσότεροι δεν ξέρουν και δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ . σ' λέει πίνω εμφιαλωμένο και είμαι κομπλέ . Όμως το εμφιαλωμένο θέλει συγκεκριμένες προδιαγραφές αποθηκευσης . Και δεν είναι πάντα το καλύτερο ...

 

Στα της εγκατάστασης όπως τα είπες , ακριβώς . Θέλει 2 άτομα για σφίξιμο καλό , και επίσης προσοχή στα μεταλλικά ρακορακια μην στραβοπιασουν ! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Το primato UFC 0.01 είναι για 12.000 αν θυμάμαι καλά ..αυτό έχω κ εγώ . Πολύ καλό . Μαζί με την φικτροθήκη βγαίνει 114€ εντάξει βρίσκεις και φθηνότερη φικτροθήκη , αλλά θα έχεις και εγγύηση 10 χρόνια στην συσκευή ότι παθει, οπότε Πάρτα μαζί από εκεί  . . . Καμέλοτ είναι κατώτερο από UFC . Και πολύ πιο ακριβό . 
 

επίσης να ξέρεις ότι αυτό είναι ακριβώς το ίδιο φίλτρο , με το ταμπελάκι της μάνας του ... και 15€ φθηνότερο .
 https://www.skroutz.gr/s/23024837/Pure-UFC-2510-10-10-μm.html?from=account_favorites 

οποτε με μια φιλτροθηκη atlas με 30€ καθάρισες το όλο σύστημα με 75€

Πολύ καλή λύση από τα μοναδικά φίλτρα με 0,01micron, μια πιο οικονομική φιλτροθήκη όπως λέει και ο Δημήτρης και ξεμπέρδεψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Βλέπω και το μέλος @dimitrisdim14 απαντά τακτικά και τον ευχαριστούμε.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο ντους και καταρχάς έχω την εξής απορία. Η ΕΥΔΑΠ στην Αθήνα, πέρα από χλώριο χρησιμοποιεί και χλωραμίνη ή κάτι άλλο αντίστοιχο για τον καθαρισμό του νερού;

Τα KDF ή του ενεργού άνθρακα θεωρούνται καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Λοιπόν έπειτα από την βοήθεια του κοινού 😄 πήρα το Atlas Filtri Depural Top με το φίλτρο Atlas Filtri CB-AF PB 10SX 0.5 μm

Επέλεξα αυτό αντί του Matrix PB1 διότι θεώρησα πως είναι καλύτερο και λόγω χώρας προέλευσης (Made in USA). Αυτό για πολλούς μπορεί να μη λέει πολλά, εγώ έχω άλλη άποψη έχοντας αφιερώσει χρόνια (λόγω δουλειάς) παρατηρώντας την εργασιακή κουλτούρα ανά τον κόσμο, την ποιότητα των προϊόντων και το πως αυτή διαφοροποιείται από χώρα σε χώρα. 

Πάμε τώρα στα συμπεράσματα:

Το άφησα να τρέξει κανα 20λεπτο, αν και δεν έβγαλε ίχνος μαυρίλας, σκόνης ή άνθρακα στην αρχή. Καλό αυτό.

Η φιλτροθήκη μετά την εγκατάσταση του φίλτρου, θέλει πολύ σφίξιμο για απόλυτη στεγανοποίηση, με την βοήθεια όμως 2 ατόμων όλα καλά. Πολύ καλή ποιότητα πλαστικού αν και θέλει ζόρι να βιδώσεις ακόμα και τα μικρά ρακοράκια και αρκετή προσοχή να μη γίνει ζημιά.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γιατί με 55€ περίπου είδα τεράστια διαφορά στην ποιότητα του νερού και για μένα αυτό μετράει. Βρίσκομαι στην Αθήνα με νερό ΕΥΔΑΠ.

Πίνω κατά 90% εμφιαλωμένο τα τελευταία 30 χρόνια (από μικρό παιδί) και έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες της αγοράς. Δεν μπορώ να πω πως είναι καλύτερο σε γεύση και αίσθηση από το IOLI ή το Evian πχ. είναι όμως στο ίδιο μήκος κύματος με το Zagori πχ. και ελπίζω να γίνομαι κατανοητός ως προς την ποιότητα του νερού που βγαίνει από ένα τέτοιο φίλτρο. Μη το παίρνετε τοις μετρητοίς αυτό το τελευταίο δίνω απλά ένα παράδειγμα για το πως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Είχε δίκιο ο dimitrisdim14 όταν έλεγε "θα έχεις ποιότητα εμφιαλωμένου". Μάλλον αυτό εννοούσε.

Η αγορά του συγκεκριμένου είναι ένα τεστ, σίγουρα θα αγοράσω κάτι ποιοτικότερο στο μέλλον (ίσως 3 σταδίων κάτω πάγκου ή ΑΟ) και αυτό θα πάει στο πατρικό.

Σαν γενική παρατήρηση θα πω πως δε μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν άνθρωποι που πίνουν από την βρύση, ενώ με ένα 50ρικο μπορούν να έχουν ένα αξιοπρεπέστατο φίλτρο το οποίο μόνο οφέλη θα έχει για την υγεία τους. 

ΥΓ: Υπόψιν ότι είναι ιδανικό και για τα φυτά (η γυναίκα μου με αυτό θα ποτίζει πλέον) διότι το χλώριο ως γνωστόν τα καταστρέφει 😀

Με αφορμή αυτά που λες θέλω να πω κάποια πράγματα τα οποία ήθελα να τα γράψω από καιρό. 

Το ότι έμαθες να πίνεις/πίνετε καποιοι μόνο εμφιαλωμένο από μικρός η δεν ξέρω πόσα χρόνια και δεν μπορείς να πίνεις από την βρύση, συγνώμη αλλά δεν φταίει το νερό της βρύσης. 

Τα φίλτρα νερου αφορούν κυρίως τους καταναλωτές οι οποίοι έχουν κάνει χημική ανάλυση στο νερό τους και έχουν εντοπιστεί δείκτες που είναι πάνω από το ανώτατο επιτρεπτό όριο. Το νερό της ΕΥΔΑΠ είναι ασφαλές, όταν τα στοιχεία του νερού είναι μέσα στα όρια τοτε δεν διατρέχεις κίνδυνο. Όσοι θέλουμε και χρησιμοποιούμε φίλτρα το κάνουμε γιατί δεν θέλουμε να έχει το νερό μας και αυτά τα λίγα που περιέχονται στο νερό αλλά είναι εντός των επιτρεπόμενων ορίων, αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος πίνει από την βρύση βλάπτει την υγεία του. Τώρα που μου έληξε το ανταλλακτικό εδώ και μήνες έπινα από την βρύση και μια χαρά είναι, η μυρωδιά του χλωρίου δεν είναι κάτι, το χλώριο που προστίθεται στο νερό μας είναι υπό αέρια μορφή και όχι υγρή, αν αφήσεις το νερό στο ποτήρι για κάποια ώρα το χλώριο απελευθερωνεται. Στα ΒΠ εμενα παλιά και έχω συγγενείς εκεί, μια χαρά είναι το νερό που υπάρχει. 

Αν εσένα σου φαίνεται περίεργο που κάποιοι πίνουν από την βρύση και εμένα μου φαίνεται περίεργο που κάποιοι πινουν από εμφιαλωμένο. Τέλος, μην παρασερνεστε από κάτι μαρκετιστικες μπούρδες που γράφονται σε ιστοσελίδες εμπόρων και κατασκευαστων φίλτρων περί επικίνδυνου νερού, κάτι ενώσεις του χλωρίου και παραπροιοντων του κατά την ώρα της χώνεψης του φαγητού και τον σχηματισμό χλωροφόρμιου και άλλων αλογονουχων ενώσεων χλωρίου. Δεν παιζει ρολο το νερό σε αυτό και ούτε υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη που να δείχνει τίποτα ούτε να αποδεικνύει ότι το φίλτρο αυξάνει το προσδόκιμο ζωής και μειώνει πιθανότητα για προβλήματα υγείας σε όσους πίνουν χλωριομενο καθαρό νερό στον δυτικό κόσμο, μην μου πείτε για καμιά Σομαλια και Τιμπουκτου. Έχω μιλήσει με χημικούς και έχω κάνει αρκετή αναζήτηση, οτιδήποτε κείμενο και αν βρείτε προέρχεται από στελέχη εταιρειων οι οποίες πουλάνε τέτοια προϊόντα. 

Άλλη μια καραμελα που λένε οι έμποροι φίλτρων χωρίς στοιχεία είναι ότι το νερό του φίλτρου είναι καλύτερο από το εμφιαλωμένο, οχι απαραίτητα, βασίζονται απλά σε υποθέσεις που δεν αποδεικνύουν τίποτα επί μόνιμου βάσεως. 

Ο φοβος για την υγεία και η επιδίωξη του καλύτερου για το οτιδήποτε είναι λογικά, μην περνάμε όμως στο άλλο άκρο και μην δημιουργούμε τρόμο. Εχω και εγώ φίλτρο επειδή δεν ήθελα να μυρίζω το χλώριο στο νερό μου καθώς και σκουριά λόγω πολύ παλιων σωληνώσεων στο κτίριο που είναι ασύμφορο να τις ξηλωσουμε για να περάσουμε καινούργιες, τίποτα περισσότερο.

Η ΑΟ είναι παντελώς άχρηστη και πεταμένα λεφτά αν δεν εχει προηγηθεί χημική και μικροβιολογική ανάλυση στο νερο για να δείτε τι πρόβλημα υπάρχει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, charilaos είπε

Καλησπέρα,

Βλέπω και το μέλος @dimitrisdim14 απαντά τακτικά και τον ευχαριστούμε.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο ντους και καταρχάς έχω την εξής απορία. Η ΕΥΔΑΠ στην Αθήνα, πέρα από χλώριο χρησιμοποιεί και χλωραμίνη ή κάτι άλλο αντίστοιχο για τον καθαρισμό του νερού;

Τα KDF ή του ενεργού άνθρακα θεωρούνται καλύτερα;

Καλησπέρα από όσο γνωρίζω το απολυμαντικό μέσω που χρησιμοποιείτε είναι το χλώριο το οποίο αφαιρούν αποτελεσματικά και οι δύο τύποι άνθρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, charilaos είπε

Καλησπέρα,

Βλέπω και το μέλος @dimitrisdim14 απαντά τακτικά και τον ευχαριστούμε.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο ντους και καταρχάς έχω την εξής απορία. Η ΕΥΔΑΠ στην Αθήνα, πέρα από χλώριο χρησιμοποιεί και χλωραμίνη ή κάτι άλλο αντίστοιχο για τον καθαρισμό του νερού;

Τα KDF ή του ενεργού άνθρακα θεωρούνται καλύτερα;

Η ΕΥΔΑΠ και σχεδόν όλοι πλέον χρησιμοποιούν οξειδια του χλωρίου, εμπλουτίζει με αέριο χλώριο στο νερό και προστατεύει το νερό όσο είναι μέσα στις σωληνώσεις. 

Οτιδήποτε φίλτρο ενεργού άνθρακα αφαιρεί την οσμή του χλωρίου και γενικώς τις οσμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...