Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimitrisdim14 είπε

Torayvino πάρε .

ναι το είδα και αυτό αλλά έχει πολύ ακριβά φίλτρα. Θέλω κάτι πολύ low budget.

Το νερό εδώ που μένω είναι οκ. Λίγο την γεύση θέλω να βελτιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ναι το είδα και αυτό αλλά έχει πολύ ακριβά φίλτρα. Θέλω κάτι πολύ low budget.

Το νερό εδώ που μένω είναι οκ. Λίγο την γεύση θέλω να βελτιώσω.

Α οκ ... Πάντως να ξέρεις ότι Έχει με 45€ το μεγάλο ανταλλακτικό πάντως που βγάζει χρόνο η 3000 λίτρα . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Ποιος κατηγόρησε την ΕΥΔΑΠ, η ΕΥΔΑΠ σε σύγκριση με τις υπόλοιπες μεγαλουπόλεις της Ευρώπης είναι σε καλό επίπεδο όχι όμως ότι στην Αθήνα το νερό είναι άριστο. Ασφαλώς χρειάζεται φίλτρο για να απαλλαχτείς όσο γίνεται από το χλώριο και ότι άλλο υπάρχει μέσα λόγω παλαιότητας δικτύου (απόλυτα λογικό, δε φταίει η ΕΥΔΑΠ). Να κατανοούμε λίγο αυτά που διαβάζουμε δηλαδή.

Έπειτα, κατάλαβες εσύ ότι με ενοχλεί το ότι ο κόσμος δεν έχει φίλτρο; Απλά θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να μην βάλει κανείς ένα φιλτράκι γιατί και οικονομικό είναι και μόνο οφέλη θα έχει. Μια τόσο απλή παρατήρηση να πρέπει να την εξηγώ επειδή εσένα σε ενόχλησε που είπα ότι πίνω πολλά χρόνια εμφιαλωμένο; 

Αυτό με το χλώριο που είπες εντάξει, μου προκαλεί γέλιο, σοβαρά τώρα το χλώριο δεν κάνει ζημιά; Κάνε μία απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο. Σε 5 λεπτά βρήκα εκατοντάδες άρθρα και μελέτες, που συνδέουν το χλώριο που περιέχεται στο νερό (tap water) με διάφορα προβλήματα υγείας. Τόσα πολλά που πραγματικά είναι ανούσιο να κάτσω να στα κάνω link αυτή τη στιγμή. 

Έγραψες ότι στα ΒΠ το νερό είναι εντάξει, για ποια ΒΠ μιλάς, για το Μαρούσι; Έχεις πιει ποτέ νερό στην Άνοιξη, τον Άγιο Στέφανο, τον Διόνυσο και τις γύρω περιοχές που το νερό δεν είναι 100% ΕΥΔΑΠ; Όπου και αν έχω ρωτήσει για την συγκεκριμένη περιοχή μου πρότειναν ΑΟ για να κάνω δουλειά, φαντάσου σε περιοχές ανα την Ελλάδα όπου αποδεδειγμένα υπάρχουν φυτοφάρμακα, νιτρώδη κτλ. 

Τέλος το ότι εσύ δεν έχεις θέμα με το χλώριο και τις σκουριές αυτό δε λέει τίποτα (φίλτρο όμως έβαλες 😄). Έχεις ψαχτεί λες και έχεις μιλήσει με χημικούς και δεν υπάρχει τίποτα αποδεδειγμένο κλπ. Aκριβώς το αντίθετο λένε οι δικές μου πηγές. Και πίστεψε με (ή μην με πιστέψεις δε με ενδιαφέρει καθόλου) μεταξύ άλλων, πελάτης μου δουλεύει στην ΕΥΔΑΠ σε καίρια θέση και πολύ καλός μου φίλος είναι κάτοχος PhD Chemistry από το Αριστοτέλειο.

Λοιπόν πιο ήρεμα την επόμενη φορά δεν έχω καμιά διάθεση να απαντώ σε τέτοιου είδους ποσταρίσματα back and forth ούτε όφελος έχω ούτε τίποτα, ούτε είμαι διατεθειμένος να σπαταλώ τον χρόνο μου αναίτια. Απόψεις ανταλλάσσουμε, γνώμη για ένα φίλτρο ζήτησα και αφού το αγόρασα, έγραψα συμπεράσματα και την άποψη μου για τα φίλτρα γενικότερα.

Όσο όρεξη δεν έχεις εσύ να απαντάς άλλο τόσο δεν έχω εγώ, αλλά όταν κάθομαι και διαβάζω άκυρα πράγματα και γενικολογιες που παραπέμπουν σε τρομολαγνεία τότε θα αντιδρώ και θα σχολιάζω. Για αυτό υπάρχουν τα φόρουμ για να δέχεσαι σχόλια σύμφωνα.η αντίθετα με την γνώμη σου, διαφορετικά μπορείς να κρατήσεις την γνώμη σου για τον εαυτό σου. Ήμουν αρκετά ήρεμος, αν σε ενοχλεί ο τρόπος γραφής μου δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. 

Και ξαναλέω για 2η φορά επειδή εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις αυτό που απάντησα και πας να το γυρίσεις για να ρίξεις σε εμένα την ασχετοσύνη, από το χλώριο στο νερό όφελος έχεις, σκοτώνει τα μικρόβια και τα παθογονα. Το χλώριο ειναι επικίνδυνο όταν βρίσκεται σε υψηλές συγκεντρώσεις και πάνω απο τα ανώτατα επιτρεπτά όρια, δεν αφορά τα οξειδια του χλωρίου αλλά το υγροποιημένο που στον δυτικό κόσμο έχει αποσυρθεί προ πολλού. Το φίλτρο δεν σε απαλλάσσει από προβλήματα υγείας ούτε σου προσδίδει στο προσδόκιμο ζωής, δεν υπάρχει καμία μελέτη και έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο και η οποία να βρίσκεται δημοσιευμένη σε σοβαρό journal με κριτές, οτιδήποτε υπάρχει αφορά συγκρίσεις σε φτωχές και υπαναπτυκτες χώρες με χάλια νερό ή σε χορήγηση χλωριομενου νερού σε υψηλότερες συγκεντρώσεις σε πειραματόζωα και από εκεί και πέρα άρθρα και κείμενα που δεν είναι σε journals αλλά προέρχονται από εταιρίες και εμπόρους που κοιτάνε να επηρεάσουν τον κόσμο με μαρκετιστικες μπούρδες. Μικρόβια στο χλωριομενου νερό δεν υπάρχουν αλλιώς θα είχαμε όλοι γαστρενερικα προβλήματα. 

Το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ δεν είναι παλιό, αρκετά χιλιόμετρα σωληνώσεων έχουν αντικατασταθεί με πλαστικό η άλλο μη μεταλλικό υλικό, για αυτό εδώ και 15 χρόνια απαγορεύεται με εγκύκλιο του ΥΠΑΝ η τοποθέτηση γείωσης στους σωλήνες της ΕΥΔΑΠ. Της ΕΥΑΘ είναι παλιό η άλλων περιοχών. 

Τέλος, εσύ έγραψες ότι μένεις ΒΠ και εγώ σου απάντησα για Μαρούσι και για Κηφισιά που ξέρω, τώρα μου λες για Ανοιξη, ας το έγραφες από την αρχή λοιπόν, δεν είναι μονο η Άνοιξη ΒΠ ούτε μπορεί να ξέρει ο άλλος που μένεις. Για το φίλτρο που αγόρασα, ξαναδιάβασε τι έγραψα γιατί δεν κατάλαβες για ποιον λόγο ακριβώς το αγόρασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω αν γινεται να μπει σε ντουζιερα φιλτρο χαλαζια ( που κανονικα μπαινει για το πλυντηριο). Το νερο εχει αρκετα αλατα και χωματα και μαζι με αυτο θα μπει στην κεντρικη παροχη διπλο φιλτρο απο σιτα 50mc και νημα 10mc ( atlas filtri). Για το ποσιμο θα μπει κατω απο το νεροχυτη φιλτρο ενεργου ανθρακα MatrikX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Όσο όρεξη δεν έχεις εσύ να απαντάς άλλο τόσο δεν έχω εγώ, αλλά όταν κάθομαι και διαβάζω άκυρα πράγματα και γενικολογιες που παραπέμπουν σε τρομολαγνεία τότε θα αντιδρώ και θα σχολιάζω. Για αυτό υπάρχουν τα φόρουμ για να δέχεσαι σχόλια σύμφωνα.η αντίθετα με την γνώμη σου, διαφορετικά μπορείς να κρατήσεις την γνώμη σου για τον εαυτό σου. Ήμουν αρκετά ήρεμος, αν σε ενοχλεί ο τρόπος γραφής μου δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. 

Και ξαναλέω για 2η φορά επειδή εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις αυτό που απάντησα και πας να το γυρίσεις για να ρίξεις σε εμένα την ασχετοσύνη, από το χλώριο στο νερό όφελος έχεις, σκοτώνει τα μικρόβια και τα παθογονα. Το χλώριο ειναι επικίνδυνο όταν βρίσκεται σε υψηλές συγκεντρώσεις και πάνω απο τα ανώτατα επιτρεπτά όρια, δεν αφορά τα οξειδια του χλωρίου αλλά το υγροποιημένο που στον δυτικό κόσμο έχει αποσυρθεί προ πολλού. Το φίλτρο δεν σε απαλλάσσει από προβλήματα υγείας ούτε σου προσδίδει στο προσδόκιμο ζωής, δεν υπάρχει καμία μελέτη και έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο και η οποία να βρίσκεται δημοσιευμένη σε σοβαρό journal με κριτές, οτιδήποτε υπάρχει αφορά συγκρίσεις σε φτωχές και υπαναπτυκτες χώρες με χάλια νερό ή σε χορήγηση χλωριομενου νερού σε υψηλότερες συγκεντρώσεις σε πειραματόζωα και από εκεί και πέρα άρθρα και κείμενα που δεν είναι σε journals αλλά προέρχονται από εταιρίες και εμπόρους που κοιτάνε να επηρεάσουν τον κόσμο με μαρκετιστικες μπούρδες. Μικρόβια στο χλωριομενου νερό δεν υπάρχουν αλλιώς θα είχαμε όλοι γαστρενερικα προβλήματα. 

Το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ δεν είναι παλιό, αρκετά χιλιόμετρα σωληνώσεων έχουν αντικατασταθεί με πλαστικό η άλλο μη μεταλλικό υλικό, για αυτό εδώ και 15 χρόνια απαγορεύεται με εγκύκλιο του ΥΠΑΝ η τοποθέτηση γείωσης στους σωλήνες της ΕΥΔΑΠ. Της ΕΥΑΘ είναι παλιό η άλλων περιοχών. 

Τέλος, εσύ έγραψες ότι μένεις ΒΠ και εγώ σου απάντησα για Μαρούσι και για Κηφισιά που ξέρω, τώρα μου λες για Ανοιξη, ας το έγραφες από την αρχή λοιπόν, δεν είναι μονο η Άνοιξη ΒΠ ούτε μπορεί να ξέρει ο άλλος που μένεις. Για το φίλτρο που αγόρασα, ξαναδιάβασε τι έγραψα γιατί δεν κατάλαβες για ποιον λόγο ακριβώς το αγόρασα. 

Αν θεωρείς τρομολαγνεία την συζήτηση περί ασφάλειας του πόσιμου νερού στην Ελλάδα, χεχε να αναζητήσεις βοήθεια αγαπητέ για να μην πω τίποτα άλλο. Ή, απλά έχεις μπερδέψει τις λέξεις. Και όχι δεν ήσουν ήρεμος και γενικά απαντάς με νεύρα (και σε άλλους). Και ναι να κάνεις κάτι γι' αυτό δεν έχουν οι άλλοι την όρεξη σου και πολύ αμφιβάλλω αν συμπεριφέρεσαι έτσι face to face. Ελπίζω να ήμουν κατανοητός. Φιλικά πάντα, ξέρεις εσύ 😎

Το χλώριο στο νερό δεν είναι όφελος. Είναι αναγκαίο κακό. Μη τα μπερδεύεις αυτά τα δύο. Όφελος υπάρχει από την αφαίρεση του χλωρίου από το νερό. Επαναλαμβάνεις τα ίδια, σου λέω ΔΕΝ είναι έτσι όπως τα γράφεις και ΔΕΝ είναι το χλώριο το μόνο που μας απασχολεί στο tap water. 

Το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ δεν είναι παλιό και έχουν αλλαχτεί οι σωλήνες; Γι αυτό έχουμε πολλές φορές εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα χημείου ανα χιλιόμετρο μη σου πω ανα πολυκατοικία; Επειδή το δίκτυο είναι άρτιο; Κάτσε γιατί θα τρελαθούμε, είπαμε η ΕΥΔΑΠ κάνει ότι μπορεί αλλά να μην χρυσώνουμε το χάπι, το νερό σε όλη την Ελλάδα έχει τα θεματάκια του. Βλέπω για τα ΒΠ τα γύρισες, εντάξει δε το σχολιάζω αυτό ειδικά με τον τρόπο που το έπιασες το συγκεκριμένο.

Εν τέλει οκ αυτοί που πουλάνε τα φίλτρα είναι απατεώνες και επιδίδονται σε μαρκετίστικες μπούρδες και όλα αυτά τα ωραία που έγραψες (twice). Εσύ τότε τι δουλειά έχεις στο νήμα να προτείνεις φίλτρα, να λες γνώμες, και από την άλλη να γίνεσαι υπερασπιστής της ΕΥΔΑΠ και του δικτύου και να κατηγορείς τους επαγγελματίες του χώρου. Αντιφατικά και ανισόρροπα όλα αυτά δε νομίζεις; 😄

Επεξ/σία από pinakas0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους εχω ενα φιλτρο κατω παγκου με 2 πυργους  μεχρι τωρα εβαζα το εξης 

 https://energywater.gr/shop/antallaktika-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka-usa-series/filtro-energou-anthraka-proteas-ultra05-10″-05mm/  

το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να το βρω στον nsf . Υπαρχει καποιο φιλτρο που να το εχει καποιος ψαγμενο και να ειναι κομπλε με ολες τις πιστοιποιησεις του ? δεν με απασχολει να ειναι ακριβο αρκει να κανει σωστη δουλεια 

Σας ευχαριστω πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

'Ήθελα τη γνώμη αν το έχει δοκιμάσει κανείς.

Κάτω από τον πάγκο να βάλω θήκες (3) για φίλτρα (DIY σε σειρά). (πχ το 1ο 0.8 το 2ο 0.5 το 3ο 0.2 ψιλοτυχαία τα νούμερα)

Ξέρω θα χάσω λιγη (ελπίζω) πίεση. Αλλά θα έχω φιλτραρισμένο ακόμα και για πλύσιμο χεριών.

Λογικά θα χρειάζεται να αλλάζω φίλτρα κάθε 6 μήνες;
Υπάρχουν εμπορίου θήκες να μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο;
Υπάρχουν φίλτρα ΚΑΛΑ να χρησιμοποιώ;
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Γίνεται; Αξίζει; (γλυτώνεις χρήματα;)
(link θα με βοηθούσαν)


*****
Φαντάζομαι θα είναι 3 τέτοια   http://prntscr.com/sj7icn

που όμως να ταιριάζουν με κάτι τέτοια http://prntscr.com/sj7k2z

Ευχαριστώ πολύ

(ΥΓ. Περιοχή Λάρισα)

 

Επεξ/σία από spgkountis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skylos1988 είπε

καλησπερα σε ολους εχω ενα φιλτρο κατω παγκου με 2 πυργους  μεχρι τωρα εβαζα το εξης 

 https://energywater.gr/shop/antallaktika-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka-usa-series/filtro-energou-anthraka-proteas-ultra05-10″-05mm/  

το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να το βρω στον nsf . Υπαρχει καποιο φιλτρο που να το εχει καποιος ψαγμενο και να ειναι κομπλε με ολες τις πιστοιποιησεις του ? δεν με απασχολει να ειναι ακριβο αρκει να κανει σωστη δουλεια 

Σας ευχαριστω πολυ 

Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτό. Πάρα πολύ καλή ποιότητα επώνυμο και κατασκευή Αμερική. Δεν έχω κλείσει χρόνο για να έχω πλήρες άποψη αλλά μέχρι τώρα σε φυσίγγιο 10" είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Βέβαια έβαλα και στο μάτι αυτό που έχει ο Δημήτρης με την μεμβράνη αλλά φοβάμαι πως θα πρέπει να κάνω μετατροπή την φιλτροθήκη μου να βάλω βρυσάκι

https://www.skroutz.gr/s/22020501/Pentek-CFB-PB10-0-5-μm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, gbras είπε

Να ρωτησω αν γινεται να μπει σε ντουζιερα φιλτρο χαλαζια ( που κανονικα μπαινει για το πλυντηριο). Το νερο εχει αρκετα αλατα και χωματα και μαζι με αυτο θα μπει στην κεντρικη παροχη διπλο φιλτρο απο σιτα 50mc και νημα 10mc ( atlas filtri). Για το ποσιμο θα μπει κατω απο το νεροχυτη φιλτρο ενεργου ανθρακα MatrikX.

Δεν το εχει κανει κανενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 18/5/2020 στις 11:33 ΠΜ, gbras είπε

Να ρωτησω αν γινεται να μπει σε ντουζιερα φιλτρο χαλαζια ( που κανονικα μπαινει για το πλυντηριο). Το νερο εχει αρκετα αλατα και χωματα και μαζι με αυτο θα μπει στην κεντρικη παροχη διπλο φιλτρο απο σιτα 50mc και νημα 10mc ( atlas filtri). Για το ποσιμο θα μπει κατω απο το νεροχυτη φιλτρο ενεργου ανθρακα MatrikX.

Αυτά τα ψευτοφιλτράκια δεν νομίζω να κάνουν δουλειά.Ποιο χρήσιμο θα ήταν να έβαζες ένα φίλτρο για το χλώριο του νερού που κάνεις μπάνιο (και συγκεκριμένα για αφαίρεση μονοχλωραμίνης).

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ στο δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tarantules είπε

Αυτά τα ψευτοφιλτράκια δεν νομίζω να κάνουν δουλειά.Ποιο χρήσιμο θα ήταν να έβαζες ένα φίλτρο για το χλώριο του νερού που κάνεις μπάνιο (και συγκεκριμένα για αφαίρεση μονοχλωραμίνης).

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ στο δικό μου.

Αυτο μου φαινεται λιγο υπερβολη! Για το πλυντηριο παντως φιλος που το εχει βαλει μου ειπε οτι κανει δουλεια. Αλλα ειναι για τα αλατα μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbras είπε

Αυτο μου φαινεται λιγο υπερβολη! Για το πλυντηριο παντως φιλος που το εχει βαλει μου ειπε οτι κανει δουλεια. Αλλα ειναι για τα αλατα μονο.

Αν ψάξεις λίγο τι κακό κάνει η μονοχλωραμίνη στο δέρμα θα καταλάβεις οτι δεν είναι καθόλου υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Αν ψάξεις λίγο τι κακό κάνει η μονοχλωραμίνη στο δέρμα θα καταλάβεις οτι δεν είναι καθόλου υπερβολή.

Δεν βρίσκω κατι ιδιαιτερο, περα του οτι είναι επικίνδυνο σε κολυμβητήρια . Ενταξει οταν εισαι μια ωρα στο νερο με αυτα τα χημικο λογικο ειναι να παθει το δερμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω κι εγώ αμεσα για φίλτρο (Αθήνα) λόγω χώρου δεν μπορώ να βάλω κάτω από τον πάγκο. Προσανατολίζονται σε ένα torayvino. Κάνει δουλειά σε σύγκριση με του πάγκου? Βλέπω τρία διαφορετικά μοντέλα έχουν διαφορά η μόνο τα λίτρα τους? Αν πάρω το φίλτρο στα 59 ευρώ έρχεται με το kit εγκατάστασης? Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gbras είπε

Δεν το εχει κανει κανενας?

Έχεις καταλήξει σε κάποιο προιόν για την κεντρική παροχή; Πρόβλημα μου τα άλατα στις συσκευές του σπιτιού, γενικότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...