Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tinapo είπε

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Υπάρχουν κάποια καταστήματα που μπορούμε να τα εμπιστευόμαστε για τα φίλτρα τους και τις πιστοποιήσεις που αναφέρουν;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

έστω και σε pm

Γενικά θα εμπιστεύεστε καταστήματα που έχουν το ταμπελακι του ίδιου του κατασκευαστή.  Υπάρχουν πολλες εταιρίες που κάνουν δικά τους ταμπελακια που γραφουν οτι θέλουν. Τα αποφεύγετε δια ροπάλου γιατι ούτε για τα micron θα ειστε σίγουροι,  ουτε τι αφαιρεί,  ουτε τιποτε άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Το νου σας παιδιά σχετικά με τα φίλτρα Eiger που υπάρχουν στο Σκρουτζ . Αγόρασα μια ριτηνη για άλατα , η οποία πάνω γράφει της Παναγίας τα μάτια . NSF , WQA, TUV, κλπ. Όταν την έψαξα στο nsf δεν βρήκα του σχετικό .

Έστειλα λοιπόν email στην επίσημη ας πούμε σελίδα της Eiger στο email που γράφει μέσα . Αποτέλεσμα ήταν το email μετά από 7 προσπάθειες να μην παραδοθεί ποτέ . Προφανώς το email είναι ανύπαρκτο . Έστειλα το παρακάτω email και μου έστειλε μήνυμα η microsoft ότι το email δεν παραδόθηκε ποτέ.

Screenshot_20200627-002734_Outlook.jpg

Screenshot_20200627-002743_Outlook.jpg

Εν συνεχεία έστειλα μνμ στο ελληνικό κατάστημα που αγόρασα το φίλτρο, ακριβώς το ίδιο μήνυμα αλλά στα ελληνικά. Δεν έλαβα απάντηση από εκεί. Το κατάστημα είναι το water fresh στο Ρέντη. Το email που τους έστειλα είναι το παρακάτω.

Screenshot_20200627-003014_Outlook.jpg

Στη συνέχεια αφού δεν μου απάντησε κανείς αποφάσισα να στείλω e-mail στο nsf. όπου μου απάντησαν μέσα σε μία ημέρα. Η Ελληνική επιχείρηση δεν έχει χρόνο να απαντήσει, και ολόκληρο NSF απάντησε μέσα σε μία ημέρα.  η απάντηση που πήρα ήταν φυσικά ότι ΔΕΝ έχει καμία πιστοποίηση.

Επισυνάπτω το email που έστειλα και την απάντηση που έλαβα.

Screenshot_20200627-003257_Outlook.jpg

Screenshot_20200627-003325_Outlook.jpg

Σύμφωνα με όλα αυτά λοιπόν , έχετε το νου σας παιδιά .

Λοιπόν από το συγκεκριμένο κατάστημα είχα πάρει φίλτρο της Eiger πάλι υποτίθεται το καλύτερο που έχει η εταιρεία με 3 στάδια φίλτρων, μεμβράνη κλπ. Δεν ξέρω τελικά αν ήταν αποτελεσματικό αυτό που ξέρω είναι ότι το νερό βρωμουσε πλαστικό . Όταν το άλλαξα επιτέλους και το άνοιξα είχε στη τρύπα του έντονη μυρωδιά πλαστικού. Αυτά τα Eiger είναι απλά σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gbras είπε

Λοιπόν από το συγκεκριμένο κατάστημα είχα πάρει φίλτρο της Eiger πάλι υποτίθεται το καλύτερο που έχει η εταιρεία με 3 στάδια φίλτρων, μεμβράνη κλπ. Δεν ξέρω τελικά αν ήταν αποτελεσματικό αυτό που ξέρω είναι ότι το νερό βρωμουσε πλαστικό . Όταν το άλλαξα επιτέλους και το άνοιξα είχε στη τρύπα του έντονη μυρωδιά πλαστικού. Αυτά τα Eiger είναι απλά σκουπίδια.

Κ εμένα έχει μια πλαστικιλα . Τo aquametix  που δουλεύω βελτιώνει την γεύση του αλλά πάλι έχει κάτι το περίεργο . Οπότε και τι έβγαλα . Τσάμπα 20€ . Δευτέρα θα ζητήσω τα χρήματα Μ πίσω να δούμε τι θα Μ πουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας μπορειτε να μου πειτε ενα παρα πολυ καλο φιλτρο που να συγκρατει τα παντα να βιδωνει βρυση και αν ειναι και επωνυμο ακομα καλυτερα ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

Αυτή πάρε https://www.veluda.com/gr/antistrofi-osmosi/vv-200-18 λόγο της βάσης είναι εύκολη στην αλλαγή φυσιγγίων και δεν πιάνει χώρο, απλά ζήτα να σου βάλουν και εμπλουτισμό

Ποια η διαφορά όσο αφορά το μηχάνημα;;; τιμή εμπλουτισμός τι είναι;;;; έξτρα φίλτρο;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου μιας και έρχεται η 1η αλλαγή.

Για απλή λύση συνεχίζει να αποτελεί την καλύτερη περίπτωση το συγκεκριμένο 

https://www.skroutz.gr/s/21623258/Matrikx-PB1-0-5-μm.html ή έχουμε κάτι άλλο να προτείνουμε?

έχω ένα φίλτρο μονό άνω πάγκου (Αθήνα) . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Σε μερικούς μήνες θα μετακομίσω και σκέφτομαι να βάλω και φίλτρο κεντρικής παροχής στο ρολόι. Αυτή τη στιγμή έχω Doulton Ultracarb στην κουζίνα και ένα ustm ενεργού άνθρακα στην ντουζιέρα. Τι θα προτείνατε για την κεντρική παροχή ένα αυτοκαθαριζόμενο ή ένα απλό νήματος 10 ιντσών στα 5 μίκρα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimitra_93 είπε

Έχουμε καμιά καλή πρόταση για δοχείο/θερμός νερού που να μην είναι από πλαστικό;

Είχαμε πάρει πέρυσι από ΙΚΕΑ ένα που είναι όλο ανοξείδωτο, μέσα έξω, εκτός από το πώμα που σφραγίζει.

Δεν βλέπω να το έχουν πλέον, αλλά έχουν άλλα που λένε ότι είναι ανοξείδωτα!

π.χ. αυτό https://www.ikea.gr/proioda/eidi-kouzinas/eidi-gia-kafe-tsai/thermos/utrustning-atsalino-thermos-1-l/60415351

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 8:39 ΜΜ, antnatal είπε

Ποια η διαφορά όσο αφορά το μηχάνημα;;; τιμή εμπλουτισμός τι είναι;;;; έξτρα φίλτρο;;; 

Η διαφορά είναι ότι αυτό που σου προτείνω είναι οικονομικότερο διότι δεν έχει καπάκι, και δεν έχει έτοιμες τις παροχές σε μια πλευρά όλες μαζεμένες. κατά τα άλλα είναι ακριβώς ίδιο μηχάνημα. Επειδή τώρα το νερό της όσμωσης αφαιρεί έως το 96-98% των αλλάτων (σύνολο ανιόντων και κατιόντων) προσθέτουμε στο τέλος ένα στάδιο που ξαναδίνει στο νερό τα απαραίτητα ανιόντα για τον άνθρωπο όπως το ασβέστιο και το μαγνήσιο κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βρύσες άνω πάγκου Ecosoft Bob είναι καλές, πχ σε σχέση με τις βασικές της Primato;

https://www.skroutz.gr/s/21770830/Ecosoft-Bob-Ocean-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο.html

Βρήκα ακόμη αυτή τη φθηνότερη βρύση, Filtrato One Stage, την έχει δοκιμάσει κανείς;

https://www.skroutz.gr/s/23202373/Filtrato-One-Stage-Λευκό.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σε φίλτρο άνω πάγκου να προτιμήσω HCP ή HCS? Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά?

Σκέφτομαι να βάλω φίλτρο UFC της Primato, αλλά απ ο,τι βλέπω το HCS άνω πάγκου που πουλαει η Primato ειναι στα 200 ευρώ, τιμή που είναι λίγο τσουχτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Orggad είπε

Παιδιά, σε φίλτρο άνω πάγκου να προτιμήσω HCP ή HCS? Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά?

Σκέφτομαι να βάλω φίλτρο UFC της Primato, αλλά απ ο,τι βλέπω το HCS άνω πάγκου που πουλαει η Primato ειναι στα 200 ευρώ, τιμή που είναι λίγο τσουχτερη.

Αν θες να βάλεις το ufc δεν μπαίνει στις HCS και HCP. Αυτές είναι για βιδωτά φίλτρα.  Θες δεκα ιντση θήκη . Εγώ άλλαξα την άτλας που είχα και έβαλα την watts που δίνει η πριματο , γιατί όπως είχα πει σε ένα ποστ προηγούμενος , δεν ταιριάζει απόλυτα με το aquametix που έχω τώρα . Η watts είναι λίγο πιο μαζεμένη , και δεν θέλει καν κλειδί , με τι χέρι με απαλό σφίξιμο , δεν έχει να διαρροές .  Επίσης έχει και πιστοποιήσεις nsf η watts, ακόμα και το σωληνάκι της . Ανεβάζω φωτό.

Ποιοτικά η θήκη είναι τρομερή πάντως . Και 10 χρόνια εγγύηση η θήκη και 2 τι Βρυσάκι.  Ισάξια ποιότητα είχε και η άτλας , αλλά αυτή είναι πιο εύκολη στο άνοιξε κλείσε . Και έχει πιο σωστό Βρυσάκι .

IMG_20200623_110359.jpg

IMG_20200623_230537.jpg

IMG_20200623_230441.jpg

IMG_20200623_230529.jpg

IMG_20200623_230516.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Αν θες να βάλεις το ufc δεν μπαίνει στις HCS και HCP. Αυτές είναι για βιδωτά φίλτρα.  Θες δεκα ιντση θήκη . Εγώ άλλαξα την άτλας που είχα και έβαλα την watts που δίνει η πριματο , γιατί όπως είχα πει σε ένα ποστ προηγούμενος , δεν ταιριάζει απόλυτα με το aquametix που έχω τώρα . Η watts είναι λίγο πιο μαζεμένη , και δεν θέλει καν κλειδί , με τι χέρι με απαλό σφίξιμο , δεν έχει να διαρροές .  Επίσης έχει και πιστοποιήσεις nsf η watts, ακόμα και το σωληνάκι της . Ανεβάζω φωτό.

Ποιοτικά η θήκη είναι τρομερή πάντως . Και 10 χρόνια εγγύηση η θήκη και 2 τι Βρυσάκι.  Ισάξια ποιότητα είχε και η άτλας , αλλά αυτή είναι πιο εύκολη στο άνοιξε κλείσε . Και έχει πιο σωστό Βρυσάκι .

IMG_20200623_110359.jpg

IMG_20200623_230537.jpg

IMG_20200623_230441.jpg

IMG_20200623_230529.jpg

IMG_20200623_230516.jpg

Σ ευχαριστω πολυ Δημήτρη!
Μιλώντας αποκλειστικά για σύγκριση μεταξύ HCP & HCS (εξαιρώντας το τι φίλτρο θέλω να βάλω), υπάρχουν ουσιαστικές ποιοτικές διαφορές μεταξύ τους? Κυρίως όσον αφορά στην υγεία εννοω. π.χ. αν το πλαστικό επηρεάζει την ποιότητα του νερού μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Orggad είπε

Σ ευχαριστω πολυ Δημήτρη!
Μιλώντας αποκλειστικά για σύγκριση μεταξύ HCP & HCS (εξαιρώντας το τι φίλτρο θέλω να βάλω), υπάρχουν ουσιαστικές ποιοτικές διαφορές μεταξύ τους? Κυρίως όσον αφορά στην υγεία εννοω. π.χ. αν το πλαστικό επηρεάζει την ποιότητα του νερού μακροπρόθεσμα.

Γενικά θα πρέπει να ρωτήσεις αν το πλαστικό είναι Bpa free , χωρίς τοξίκες ουσίες δλδ, η αν έχει κάποια πιστοποίηση για πόσιμο νερό κλπ . Αν πληρούνται  κάποιες προϋποθέσεις, τα πλαστικά είναι το ίδιο ασφαλή . Τωρα σε θέμα design κλπ σίγουρα το ανοξείδωτο είναι πιο όμορφο . Αλλά το πλαστικό είναι πιο ανθεκτικό στο χρόνο και δεν διαβρώνεται κιόλας . Ουσιαστικές διαφορές δεν έχουν νομίζω σαν συσκευές πάντως .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...