Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Βέβαια βασική διαφορά είναι πως τα doulton τα πιστοποιεί ο NSF ενώ τα aquametix ένα εργαστήριο από τα πολλά φαντάζομαι στην Αμερική. Οπότε συγκρίνουμε εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Ναι συμφωνώ ως ένα σημείο και ισχύει αυτό που λες ότι τα πιστοποιεί ένα εργαστήριο από τα πολλά αμερικανικά  , αλλά βλέπεις και το τεστ από το ελληνικό εργαστήριο  . Δεν μπορεί να είναι ψεύτικα τα τεστ Κάι τα 2  ...  Σημασία έχει το φίλτρο να συνοδεύεται από έγγραφα των δοκιμών του .  Και στην ουσία είναι δοκιμασμένα στο ίδιο πρότυπο με το nsf42 Kai 53. Απλά από άλλο εργαστήριο . 

Τώρα γ αυτό εγώ τα έβαλα , τα βλέπουν όλοι  , ακούγονται όλες οι γνώμες εννοείται , και ο καθένας κρίνει και διαλέγει ότι πιστεύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

  • Όταν λέμε 0,5 micron ή 1 micron ονομάζουμε την ονομαστική ικανότητα διήθησης. Η απόλυτη είναι πάντα μεγαλύτερη. Ο κατασκευαστής οφείλει να το αναφέρει όπως πολύ σωστά κάνει η Doulton και η Pentair
  • Όταν λέει ο κατασκευαστής μείωση βαρέων μετάλλων και λέει στο ταμπελάκι Lead (μόλυβδο) δεν σημαίνει ότι αφαιρεί μόνο μόλυβδο. Είναι πολλά τα βαρέα μέταλλα για να τα βάλει στο ταμπελάκι.
  • Όταν λέει μείωση VOCs και λέει στο ταμπελάκι atrazine δεν σημαίνει ότι αφαιρεί μόνο ατραζίνη. Είναι εκατοντάδες οι οργανικές πτητικές ενώσεις που μπορεί να έχει το νερό

Σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να ζητάμε το test report όπου τα αναφέρει όλα.

Γενικά θέλω να πω μην κρίνετε ένα φίλτρο μόνο από το ταμπελάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimitrisdim14 είπε

Ναι συμφωνώ ως ένα σημείο και ισχύει αυτό που λες ότι τα πιστοποιεί ένα εργαστήριο από τα πολλά αμερικανικά  , αλλά βλέπεις και το τεστ από το ελληνικό εργαστήριο  . Δεν μπορεί να είναι ψεύτικα τα τεστ Κάι τα 2  ...  Σημασία έχει το φίλτρο να συνοδεύεται από έγγραφα των δοκιμών του .  Και στην ουσία είναι δοκιμασμένα στο ίδιο πρότυπο με το nsf42 Kai 53. Απλά από άλλο εργαστήριο . 

Τώρα γ αυτό εγώ τα έβαλα , τα βλέπουν όλοι  , ακούγονται όλες οι γνώμες εννοείται , και ο καθένας κρίνει και διαλέγει ότι πιστεύει. 

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report.pdf  Δεν είπα ότι είναι ψεύτικα απλά αναφέρω οτι σε κεραμικά φίλτρα η doulton είναι η καλύτερη οι άλλοι απλά ακολουθούν και όταν βλέπεις ότι είναι και φθηνότερη δεν μπαίνεις καν σε διαδικασία να διαλέξεις. Σου παραθέτω και εγώ με την σειρά μου τα τεστ της doulton απο το ίδιο εργαστήριο.😉😀

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report.pdf  Δεν είπα ότι είναι ψεύτικα απλά αναφέρω οτι σε κεραμικά φίλτρα η doulton είναι η καλύτερη οι άλλοι απλά ακολουθούν και όταν βλέπεις ότι είναι και φθηνότερη δεν μπαίνεις καν σε διαδικασία να διαλέξεις. Σου παραθέτω και εγώ με την σειρά μου τα τεστ της doulton απο το ίδιο εργαστήριο.😉😀

Ωραίος ! Πολύ καλό κ αυτό που εινάι από το ίδιο εργαστήριο . Να το έχουμε κ αυτό μέσα στην συλλογή του φόρουμ ! Μην ξεχνάς ότι εγώ έβαλα του aquametix που είναι 2 microns . Το cerametix που έχει έξτρα κεραμικό και 0.2microns είναι πιο αποτελεσματικό  και πιθανο να έχει αλλά αποτελέσματα . Τα είδα στον φίλο Μ αλλά δεν τα θυμάμαι . Πάντως όπως είπα και εξ αρχής , αν δεις τα ποσοστά , ο άνθρακας του aquametix φαίνεται πιο δυνατός από του doulton . Στα βαρέα μέταλλα τουλάχιστον . Στα νιτρικά το doulton έχει καλύτερη απόδοση από το aquametix . Θα βρω από τον φίλο του cerametix να βάλω κ αυτά να τα συγκρίνουμε ! 

 

Cerametix

 

SmartSelect_20200705-005244_Drive.jpg

SmartSelect_20200705-005305_Drive.jpg

SmartSelect_20200705-005405_Drive.jpg

SmartSelect_20200705-005441_Drive.jpg

SmartSelect_20200705-005509_Drive.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Ωραίος ! Πολύ καλό κ αυτό που εινάι από το ίδιο εργαστήριο . Να το έχουμε κ αυτό μέσα στην συλλογή του φόρουμ ! Μην ξεχνάς ότι εγώ έβαλα του aquametix που είναι 2 microns . Το cerametix που έχει έξτρα κεραμικό και 0.2microns είναι πιο αποτελεσματικό  και πιθανο να έχει αλλά αποτελέσματα . Τα είδα στον φίλο Μ αλλά δεν τα θυμάμαι . Πάντως όπως είπα και εξ αρχής , αν δεις τα ποσοστά , ο άνθρακας του aquametix φαίνεται πιο δυνατός από του doulton . Στα βαρέα μέταλλα τουλάχιστον . Στα νιτρικά το doulton έχει καλύτερη απόδοση από το aquametix . Θα βρω από τον φίλο του cerametix να βάλω κ αυτά να τα συγκρίνουμε ! 

 

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-1.jpg

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-2.jpg

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-3.jpg

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-6.jpg.37de4de6df46fd8bec396eeb9af98f98.jpgEnvirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-5.jpg.e69e75b17c85e4d9e63dc28a67379beb.jpgEnvirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-4.jpg.8d73326178ef179ce4197c78721df877.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-1.jpg

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-2.jpg

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-3.jpg

Envirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-6.jpg.37de4de6df46fd8bec396eeb9af98f98.jpgEnvirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-5.jpg.e69e75b17c85e4d9e63dc28a67379beb.jpgEnvirotech-Doulton-Chemical-Reduction-Test-Report-4.jpg.8d73326178ef179ce4197c78721df877.jpg

Το doulton σε σχέση με το cerametix φαίνεται λίγο πιο δυνατό σαν μεσος όρος σε ποσοστό reduction . Ενώ αντίθετα είναι λιγο  πιο αδύναμο από το aquametix, σύμφωνα πάντα με τα 3 τεστ  που είδα ... από aquametix -ceramrtix -doulton . Το πιο πιθανό είναι να παίζει ρόλο ο όγκος του άνθρακα που έχουν μέσα . Δλδ το cerametix να έχει μέσα λίγο  λιγότερο άνθρακα από το doulton . Γ αυτό έχει 1-2% λιγότερο ποσοστό μείωσης σε πολλά .

Άρα στα κεραμικά είχες δίκιο ότι doulton είναι τοπ . 😉

Από την άλλη επειδή το aquametix είναι όλο άνθρακας , έχει μεγαλύτερη και καλύτερη απορρόφηση και από τα 2 κεραμικά .

Αυτό είναι το προσωπικό μου συμπέρασμα !.

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrisdim14 είπε

Το doulton σε σχέση με το cerametix φαίνεται λίγο πιο δυνατό σαν μεσος όρος σε ποσοστό reduction . Ενώ αντίθετα είναι πιο αδύναμο από το aquametix, σύμφωνα πάντα με τα 3 τεστ  που είδα ... από aquametix -ceramrtix -doulton . 

Τα τεστ της doulton μου φαίνονται πιο πλήρης αναφέρει τη ροή την ακριβή περιεκτικότητα και γενικά δίνει πιο πολλές πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η Doulton σαν εταιρεία την θεωρώ κορυφαία στα κεραμικά. Οι άλλες απλώς αντιγράφουν.

Σε αυτό το λινκ παραθέτω test απο το 1993 http://www.doulton.ca/Test results.html?fbclid=IwAR2jofBt4cNJoroQp9Pc6A8FvKPcnBMryWOBElybLZA2tqwznUAfYNlCCBE

Το 1993 εμείς βάζαμε τούλι με βαμβακι στις βρύσες!!! χαχαχαααα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Geoka1982 είπε

Τα τεστ της doulton μου φαίνονται πιο πλήρης αναφέρει τη ροή την ακριβή περιεκτικότητα και γενικά δίνει πιο πολλές πληροφορίες.

Ναι γιατί είναι 2017 , ενώ τα άλλα είναι 2014 απ' ότι είδα . Πιθανόν να άλλαξαν η αναβάθμισαν τις διαδικασίες τους .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrisdim14 είπε

Ναι γιατί είναι 2017 , ενώ τα άλλα είναι 2014 απ' ότι είδα . Πιθανόν να άλλαξαν η αναβάθμισαν τις διαδικασίες τους .

Σε λίγο βλέπω θα πηγαίνουμε και δείγματα στο χημείο🤣🤣

Εγώ πάντως αν έβαζα κεραμικό θα ήταν μονόδρομος η doulton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Γενικά η Doulton σαν εταιρεία την θεωρώ κορυφαία στα κεραμικά. Οι άλλες απλώς αντιγράφουν.

Σε αυτό το λινκ παραθέτω test απο το 1993 http://www.doulton.ca/Test results.html?fbclid=IwAR2jofBt4cNJoroQp9Pc6A8FvKPcnBMryWOBElybLZA2tqwznUAfYNlCCBE

Το 1993 εμείς βάζαμε τούλι με βαμβακι στις βρύσες!!! χαχαχαααα

Κ εγώ την έχω γενικά πολύ ψηλά σαν εταιρία, μιας και την έχω προτείνει πάρα πολλές φορές παλιότερα σε γνωστούς  , αλλά η αλλαγή στο  6αμηνο με χαλάει πολύ ...  Γ αυτό δεν την προτίμησα . 

2 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Σε λίγο βλέπω θα πηγαίνουμε και δείγματα στο χημείο🤣🤣

Εγώ πάντως αν έβαζα κεραμικό θα ήταν μονόδρομος η doulton.

Αυτό που είπα και πάνω , με χαλάει εμένα προσωπικά η εξάμηνη αλλαγή . Αλλά ότι είναι ποιότητα είναι εντάξει εννοείται . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrisdim14 είπε

Ναι γιατί είναι 2017 , ενώ τα άλλα είναι 2014 απ' ότι είδα . Πιθανόν να άλλαξαν η αναβάθμισαν τις διαδικασίες τους .

δεν το είχα παρατηρήσει, αν και νομίζω στα ιδιωτικά τεστ ότι πληρώνεις παίρνεις!!! Η Doulton φαίνεται να κόστισε πολλά περισσότερα για να αναλύσει τόσα δείγματα. Είπαμε είναι κορυφή και το αποδεικνύει στα τόσα χρόνια ύπαρξης. Για μένα την αδικεί το ταμπελάκι αλλά και σε όλα τα καταστήματα που δεν αναφέρουν τα τεστ τα οποία βρήκα με ένα απλό ψάξιμο όπως επίσης και ο Geoka με την ανάρτησή του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Κ εγώ την έχω γενικά πολύ ψηλά σαν εταιρία, μιας και την έχω προτείνει πάρα πολλές φορές παλιότερα σε γνωστούς  , αλλά η αλλαγή στο  6αμηνο με χαλάει πολύ ...  Γ αυτό δεν την προτίμησα . 

Αυτό που είπα και κάτω , με χαλάει εμένα προσωπικά η εξάμηνη αλλαγή . Αλλά ότι είναι ποιότητα είναι εντάξει εννοείται . 

Στα λίτρα δεν είναι τρελή η διαφορά βέβαια αλλα και πάλι να σου υπενθυμίσω πως το doulton έχει NSF οπότε ότι γράφει ισχύει στο ακέραιο οπότε και πάλι δεν συγκρίνουμε τα ίδια πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stergios Kot είπε

δεν το είχα παρατηρήσει, αν και νομίζω στα ιδιωτικά τεστ ότι πληρώνεις παίρνεις!!! Η Doulton φαίνεται να κόστισε πολλά περισσότερα για να αναλύσει τόσα δείγματα. Είπαμε είναι κορυφή και το αποδεικνύει στα τόσα χρόνια ύπαρξης. Για μένα την αδικεί το ταμπελάκι αλλά και σε όλα τα καταστήματα που δεν αναφέρουν τα τεστ τα οποία βρήκα με ένα απλό ψάξιμο όπως επίσης και ο Geoka με την ανάρτησή του

Όντως αδικείται... ακόμα και στο επίσημο σάιτ της . Μέσα εκεί δεν αναφέρει ούτε τα μισά από ότι μειώνει . Ενώ θα έπρεπε να τα λέει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστέυω την εξάμηνη αλλαγή την λέει γιατί αρχίζει και πέφτει στο reduction. Δεν νομίζω να έχει κανείς θέμα αν το αλλάξει ανά έτος. Επειδή στοχεύει στο απόλυτο για αυτό και τα λίγα λίτρα.

Έτσι νομίζω. Αν ήταν εύκολο θα τους έπερνα ένα τηλέφωνο. Πάντως πλάκα πλάκα δεν κάνουμε ένα φόρουμ για νερό? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...