Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, faklan είπε

Καλησπέρα παιδιά ! έχω ένα σύστημα αντιστροφής  ώσμωσης 6 σταδίων

1ο στάδιο φίλτρο πολυπροπυλενίου  PP 1μm

2ο στάδιο φίλτρο ενεργού άνθρακα GAC

3ο στάδιο φίλτρο ενεργού άνθρακα CTO 5μm

4ο στάδιο μεμβράνη RO 50GPD 0,0001 μικρά. 

5ο στάδιο φίλτρο γραμμής εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων 

6ο στάδιο φίλτρο γραμμής ενεργού άνθρακα GAC

θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται για 3o στάδιο να βάλω το Matrikx Pb1 0,5 μm

και στο 2ο στάδιο να μην βάλω GAC αλλά πάλι CTO στα 5μm;

Ευχαριστω !

μπορείς να το κάνεις αλλά δε θα σε συμβούλεβα ματριξ γιατι κάποια μοντέλα είναι πιο κοντά με αποτέλεσμα να θέλουν 2η φλάντζα. Για μένα εφόσον θέλεις για βαρέα μέταλλα βάλε το Pentair CBR2 η το PURE LRC 2510 P5.

Υπόψην μόλις βάλεις το GAC θέλει καλό ξέπλυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Stergios Kot είπε

μπορείς να το κάνεις αλλά δε θα σε συμβούλεβα ματριξ γιατι κάποια μοντέλα είναι πιο κοντά με αποτέλεσμα να θέλουν 2η φλάντζα. Για μένα εφόσον θέλεις για βαρέα μέταλλα βάλε το Pentair CBR2 η το PURE LRC 2510 P5.

Υπόψην μόλις βάλεις το GAC θέλει καλό ξέπλυμα

Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Το συγκεκριμένο Matrikx Pb1, αν ξέρεις, είναι Κωνστανταρας ή Ρίζος; 

Πως είναι σωστό να ξεπλένει κάποιος ένα φίλτρο GAC; 

Εγώ όταν αλλάζω φίλτρα αποσυνδέω την τρίτη 10" φιλτροθήκη (cto) που πάει στην μεμβράνη και με ένα εξτρά κομμάτι σωληνάκι που πάει στο νεροχύτη το αφήνω να τρέξει αρκετή ώρα... Αυτό το ξέπλυμα κάνω! Αν θέλει μόνο το δεύτερο φίλτρο (GAC) ξέπλυμα ίσως είναι καλύτερα να βάζω το έξτρα σωληνάκι στην δεύτερη φιλτροθήκη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, faklan είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Το συγκεκριμένο Matrikx Pb1, αν ξέρεις, είναι Κωνστανταρας ή Ρίζος; 

Πως είναι σωστό να ξεπλένει κάποιος ένα φίλτρο GAC; 

Εγώ όταν αλλάζω φίλτρα αποσυνδέω την τρίτη 10" φιλτροθήκη (cto) που πάει στην μεμβράνη και με ένα εξτρά κομμάτι σωληνάκι που πάει στο νεροχύτη το αφήνω να τρέξει αρκετή ώρα... Αυτό το ξέπλυμα κάνω! Αν θέλει μόνο το δεύτερο φίλτρο (GAC) ξέπλυμα ίσως είναι καλύτερα να βάζω το έξτρα σωληνάκι στην δεύτερη φιλτροθήκη; 

μια χαρά είναι έτσι σωστά το σωληνάκι της 3ης φιλτροθήκης το βγάζεις (προς την μεμβράνη) και βάζεις ένα που πάει στο νεροχύτη. Μια χαρά. Εφόσον το κάνεις έτσι ξέπλενε και το τρίτο φίλτρο κατά αυτό τον τρόπο. Με τα ματριξ δεν ξέρω έχει πολλούς εισαγωγείς και έχει χαθεί η μπάλα. Τα περισσότερα είναι Ρίζος. Οπότε για να μην είσαι με την αμφιβολία προτίμησε κάτι άλλο. Την οικονομική διαφορά στα 5 και 10ε το έτος την θεωρώ αμελητέα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Μένω στην Ξάνθη, όπου το νερό διαβάζω ότι θεωρείται μέτρια σκληρό. Βέβαια, τα στοιχεία της ΕΔΕΥΑ για την ποιότητα του νερού στην περιοχή είναι από το 2018 (κάποιες ενδείξεις και από το '17), ωστόσο υποτίθεται ότι έχουμε καλό νερό, αν και με PH άνω του 8.

Στην πράξη, πού και πού έχω παρατηρήσει θολότητα και υπερβολικό άφρισμα (λογικά είναι σημάδια χλωρίωσης), με τη γεύση διαχρονικά να μη λέει και πολλά, χωρίς να είναι και βάσανο στην πόση. Να σημειώσω ότι η χρήση του νερού αφορά 2 άτομα, χωρίς "εξαλλοσύνες".

Δοκίμασα το νερό από φίλτρο της Olympus σε άλλο σπίτι της περιοχής και έπαθα πλάκα. Βέβαια, αναφέρθηκε κάπου στις πρόσφατες αναρτήσεις ότι, και μόνο που περνά από ενεργό άνθρακα, η γεύση βελτιώνεται. Άρα δεν είναι θέμα εταιρείας αυτό. Ήταν, όμως, η αφορμή για να το πάρω απόφαση ώστε να αποκτήσω σίγουρα φίλτρο. Και όχι μόνο για τη γεύση, όπως καταλαβαίνετε!

Με μια πρώτη έρευνα αγοράς, εντόπισα το ακόλουθο μοντέλο:

https://aquaphor.online/product/φιλτρο-νερου-aquaphor-modern-λευκο/

Είναι το έναυσμα για τις προτάσεις που θα παρακαλούσα να μου κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, eironas13 είπε

Καλησπέρα σας.

Μένω στην Ξάνθη, όπου το νερό διαβάζω ότι θεωρείται μέτρια σκληρό. Βέβαια, τα στοιχεία της ΕΔΕΥΑ για την ποιότητα του νερού στην περιοχή είναι από το 2018 (κάποιες ενδείξεις και από το '17), ωστόσο υποτίθεται ότι έχουμε καλό νερό, αν και με PH άνω του 8.

Στην πράξη, πού και πού έχω παρατηρήσει θολότητα και υπερβολικό άφρισμα (λογικά είναι σημάδια χλωρίωσης), με τη γεύση διαχρονικά να μη λέει και πολλά, χωρίς να είναι και βάσανο στην πόση. Να σημειώσω ότι η χρήση του νερού αφορά 2 άτομα, χωρίς "εξαλλοσύνες".

Δοκίμασα το νερό από φίλτρο της Olympus σε άλλο σπίτι της περιοχής και έπαθα πλάκα. Βέβαια, αναφέρθηκε κάπου στις πρόσφατες αναρτήσεις ότι, και μόνο που περνά από ενεργό άνθρακα, η γεύση βελτιώνεται. Άρα δεν είναι θέμα εταιρείας αυτό. Ήταν, όμως, η αφορμή για να το πάρω απόφαση ώστε να αποκτήσω σίγουρα φίλτρο. Και όχι μόνο για τη γεύση, όπως καταλαβαίνετε!

Με μια πρώτη έρευνα αγοράς, εντόπισα το ακόλουθο μοντέλο:

https://aquaphor.online/product/φιλτρο-νερου-aquaphor-modern-λευκο/

Είναι το έναυσμα για τις προτάσεις που θα παρακαλούσα να μου κάνετε.

Σαν τα Olympus  αλλά αρκετά ανώτερα σαν φίλτρα είναι το  

Doulton ultracarb 

Cerametix (μειώνει και άλατα )

 

Αυτά τα 2 που ανέφερα είναι κεραμικά με πολλαπλά στάδια φιλτρανσης .

Αν θες σκέτο άνθρακα , χωρίς κεραμικό υλικό , δες τους άνθρακες της

pure  που είναι πολύ δυνατοί .

Επίσης εγώ έχω το Aquametix και είμαι ευχαριστημένος .

 

 Ρίξε μια ματιά και στα έγγραφα τους . Που έχω ανεβάσει στα λινκ .

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις, dimitrisdim14. Σε Doulton ή Primato, λοιπόν. Είναι οι εταιρείες που συζητούνται, ούτως ή άλλως περισσότερο εδώ. Με αυτές και θα ασχοληθώ, λοιπόν.

Κάτι ακόμη, αν είναι εύκολο. Είχα διαβάσει για κάποιες παρενέργειες του φθορίου στο νερό. Υπάρχει μια διαμάχη για το ενδεχόμενο να έχει φθόριο και το νερό στην Ελλάδα ή όχι. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο επί του θέματος;

Παρεμπιπτόντως, στο Primato HCP AquaCera αναφέρεται στην πρώτη σελίδα ότι μειώνει και τα φθοριούχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, eironas13 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις, dimitrisdim14. Σε Doulton ή Primato, λοιπόν. Είναι οι εταιρείες που συζητούνται, ούτως ή άλλως περισσότερο εδώ. Με αυτές και θα ασχοληθώ, λοιπόν.

Κάτι ακόμη, αν είναι εύκολο. Είχα διαβάσει για κάποιες παρενέργειες του φθορίου στο νερό. Υπάρχει μια διαμάχη για το ενδεχόμενο να έχει φθόριο και το νερό στην Ελλάδα ή όχι. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο επί του θέματος;

Παρεμπιπτόντως, στο Primato HCP AquaCera αναφέρεται στην πρώτη σελίδα ότι μειώνει και τα φθοριούχα.

Doulton μειώνει φθόριο 98.4%

Aquametix 99.9%

Cerametix 97.5%

 

Σύμφωνα με τα τεστ που σ έστειλα πάντα μέσα από τα έγγραφα . Αν και νομίζω ότι Ελλάδα χλώριο δουλεύουμε. Αλλά για να έχεις και το κέφι σου ήσυχο , Κάι τα 3 σε καλύπτουν!

Επίσης δεν συνιστώ  βιδωτη φιλτροθηκη κατά την γνώμη μου , αλλά κλασική 10 ιντσών . Ώστε να έχεις περισσότερες επιλογες . Και οι doulton και οι πριματο και οι aquacera που παίρνουν βιδωτά φίλτρα , δεν τις συνιστώ . Γιατί τα βιδωτά κρατάνε και λιγοτερα λίτρα , και εκτός αυτού αν αύριο μεθαύριο θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο περιορίζεται πάρα πολύ σε μια μόνο εταιρία , ενώ με τα κλασικά 10 ιντσών , έχεις ελευθερία να βάλεις ότι θες . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μου λες να επιλέξω φίλτρο κάτω απ'  τον πάγκο. Ναι, λογικότατο ακούγεται.

Όσο για το βρυσάκι; Αξίζει να το θέλω οπωσδήποτε; Γιατί είδα και προϊόντα που δεν το είχαν στο πακέτο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, eironas13 είπε

Άρα μου λες να επιλέξω φίλτρο κάτω απ'  τον πάγκο. Ναι, λογικότατο ακούγεται.

Όσο για το βρυσάκι; Αξίζει να το θέλω οπωσδήποτε; Γιατί είδα και προϊόντα που δεν το είχαν στο πακέτο τους.

Όχι , δεν σ λέω αυτό . Αυτό εξαρτάται από σένα . Αλλά αν επιλέξεις κάτω , οποιαδήποτε Βρυσάκι , γιατί αν τι σθ δέσεις απευθείας στην παροχή του κρύου νερού , κάθε φορά που θα ανοίξεις την βρύση , θα χαλάς το φίλτρο , δλδ ακόμα και για πιάτα κλπ θα χαλάς το φίλτρο και είναι κρίμα . Επίσης αν επιλέξεις κεραμικό , θα έχεις και θέμα με την πίεση αν το βάλεις απευθείας στην παροχή του κρύου κάτω 

Σ λέω απλά να πάρεις είτε πάνω είτε κάτω πάγκου , ότι σε βολεύει εσένα , , αλλά να είναι η κλασική φιλτροθηκη 10 ιντσών , και όχι τύπου κερί . 

 

Για να καταλάβεις αυτό είναι το βιδωτό - κερί που λένε 

w9124020_1.jpg

 

Αυτό είναι το κλασικό 10 ιντσών φίλτρο . Μπαίνει είτε πάνω είτε κάτω από τον πάγκο ανάλογα με την θήκη που θα πάρεις .

doulton-ultracarb-imperial-obe.jpg

 

Αυτές όλες είναι θήκες για το βιδωτό φίλτρο , το κερί . Όλες οι HCP, HCS ,, είναι για κερί φίλτρο βιδωτό .

Screenshot_20200710-013808_Samsung Internet.jpg

 

Και θήκες σαν αυτή που έχω εγώ ειναι οι κλασικές για τα φίλτρα των 10 ιντσών που είναι τεράστια ποικιλία και δεν περιορίζεται . 

watts-countertop-water-filter-usa-3.jpg

 

Σε Όλα τα βιδωτά φίλτρα  βγαίνουν και οι δεκάϊντσες εκδόσεις . Αλλά από τα δεκαιντσα φίλτρα , ελάχιστα βγαίνουν σε βιδωτά .  

 

Εδώ θα καταλάβεις καλύτερα την διαφορά 

 

filtro-nerou-ano-pagkou-primato-2.jpg

primato-HCP-1200-nb.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το κατάλαβα.  Να με συγχωρείς, δεν έχω την τριβή για να τα πιάνω "χωρίς υποτίτλους".

Για το βρυσάκι τί γνώμη έχεις; Είναι απαραίτητο, ούτως ειπείν; Γιατί διαβάζω για ένα της Primato που κοιτάζω ότι το φίλτρο χωρίς βρυσάκι χρησιμοποιείται για περισσότερο σε σχέση με τα αντίστοιχα με βρυσάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, eironas13 είπε

Τώρα το κατάλαβα.  Να με συγχωρείς, δεν έχω την τριβή για να τα πιάνω "χωρίς υποτίτλους".

Για το βρυσάκι τί γνώμη έχεις; Είναι απαραίτητο, ούτως ειπείν; Γιατί διαβάζω για ένα της Primato που κοιτάζω ότι το φίλτρο χωρίς βρυσάκι χρησιμοποιείται για περισσότερο σε σχέση με τα αντίστοιχα με βρυσάκι.

Στα φίλτρα χωρίς Βρυσάκι , βάζουν μέσα πιο απλά και φθηνά συνήθως φίλτρα για να αντέχουν για χλώριο πιο πολύ και χώματα κλπ. Αν πάρεις καλό φίλτρο επειδή η αντοχή τους είναι περιορισμένη σε λίτρα , τότε θες Βρυσάκι . Όλες οι εταιρίες πουλάνε χωρίς Βρυσάκι αλλά και έχουν πακέτα με Βρυσάκι μαζί . Για μένα καλύτερα άνω πάγκου , αν δεν θες να μπλέξεις με διαδικασίες εγκατάστασης  κλπ. Αν έχεις δικό σ σπίτι και θα γίνει μια φορά η εγκατάσταση  και τέλος , τότε κάτω πάγκου ΜΕ Βρυσάκι οπωσδήποτε ! Έτσι θα ξέρεις ότι το φίλτρο θα κρατάει σίγουρα 1 χρόνο μιας και δεν θα πηγαίνει χαμένο νερό φίλτρου στο νεροχύτη τσάμπα . Και επίσης 2 άτομα και 6 λίτρα να πίνει ο καθένας την μέρα, δλδ 12 λίτρα την μέρα σύνολο , πράγμα απίθανο για 2 άτομα , θα χαλάς 4300 λίτρα το χρόνο . Σχεδόν όλα τα καλά φίλτρα , τόσο έχουν αντοχή .

Κάποια άλλα φίλτρα με 20-25€ που βλέπεις ότι αναφέρουν 20.000++ λίτρα , αναφέρονται στην μείωση του χλωρίου μόνο . Πχ το pure LRC σ έχει ξεχωριστές τιμές . Σ λέει 20.000 λίτρα χλώριο , και 9.500 μόλυβδο . 

Ενώ τα 4500-5000 που λένε τα πιο ακριβά είναι το safe νούμερο που κρατάνε όλα όσα αναφέρουν .

Σε αντίθετη περίπτωση , χωρίς Βρυσάκι , κάθε φορά που θα ανοίξεις την βρύση στο κρύο , θα χαλάς και το φίλτρο σου με αποτέλεσμα αν πλένεις και πιάτα κλπ , να μπορεί να θες και 2 η και 3 ανταλλακτικά φίλτρα το χρόνο ... Πράγμα εντελώς ασυμφορο αν μιλάμε για φίλτρα των 55-80€

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έτσι όπως το θέτεις... Η αλήθεια είναι ότι πέραν του πόσιμου νερού, η άλλη χρήση δεν είναι και τόσο συχνή. Ως και καταχρηστικά, αν με καταλαβαίνεις. :)

Μα το θέμα της ποιότητας του φίλτρου είναι το Α και το Ω. Με βρυσάκι, λοιπόν, και πιθανότατα κάτω απ' τον πάγκο, λόγω ιδιόκτητου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Με βοήθησες να κατατοπιστώ όσο γίνεται σε σχέση με ένα θέμα που δεν κατέχω (καταφανέστατα). Να είσαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με τα φίλτρα κάτω πάγκου αλλά και γενικότερα.

Αν μείνει το φίλτρο χωρίς να περνάει νερό για ένα μήνα ή και δύο καταστρέφετε;

Υπάρχουν κάποια που αντέχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tinapo είπε

Μια ερώτηση σχετικά με τα φίλτρα κάτω πάγκου αλλά και γενικότερα.

Αν μείνει το φίλτρο χωρίς να περνάει νερό για ένα μήνα ή και δύο καταστρέφετε;

Υπάρχουν κάποια που αντέχουν;

Αν αδειάσεις τον θάλαμο από νερό , τότε δεν έχεις θέμα . Ειδικά σε φίλτρα όπως doulton cerametix που έχουν μέσα αντιμικροβιακό ασημί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...