Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, tarantules είπε

Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά έχω σύστημα Α.Ο 6 σταδίων με μεμβράνη 0,0001 micron και το κόστος το χρόνο είναι κάτω από 100 ευρώ.Χρυσάφι το πληρώνεις το συγκεκριμένο που πήρες και δεν κάνει τη δουλειά που κάνει η Α.Ο

Σε νερό δικτύου πόλης δεν χρειάζεται αντίστροφη όσμωση (εκτός από πολύ συγκεκριμένους λόγους). Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την αγορά φίλτρου, το θέμα που όλοι μας παρακολουθούμε το επιβεβαιώνει αυτό. Εγώ αναφέρθηκα σε δύο συγκεκριμένα φίλτρα με παρόμοια χαρακτηριστικά. Η αντίστροφη όσμωση είναι άλλη κατηγορία:) 

3 ώρες πριν, DiamadisT είπε

Το PBS-400 θα μπορούσε να τοποθετηθεί και οριζόντια; Έχει κανείς εμπειρία;

Επειδή χθες το έβαλα, το εγχειρίδιο εγκατάστασης αναφέρει συγκεκριμένα ότι πρέπει να τοποθετηθεί κάθετα. Μπορείς, είτε να ρωτήσεις στέλνοντας email  στην Pentair για την πιο ειδικευμένη απάντηση, ή να ρωτήσεις τον αντιπρόσωπο εδώ τηλεφωνικά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μένει κάποιος Νέα Ερυθραια και να έχει λύσει το θέμα των αλάτων (το νερό δεν είναι απο ΕΥΔΑΠ) χωρίς αποσκληρυντη; 
Για το πόσιμο έχω 10´´ με 1 φίλτρο ενεργό άνθρακα κ 1 φίλτρο πολυπροπυλενιο και τώρα σκέφτομαι να βάλω κ ένα ακόμα 10´´ φίλτρο στο μπαλκόνι στην είσοδο του νερού με ρητίνη ή πολυφοσφορικο
 

εχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Επεξ/σία από mike_a4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2021 στις 1:00 ΜΜ, tarantules είπε

Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά έχω σύστημα Α.Ο 6 σταδίων με μεμβράνη 0,0001 micron και το κόστος το χρόνο είναι κάτω από 100 ευρώ.Χρυσάφι το πληρώνεις το συγκεκριμένο που πήρες και δεν κάνει τη δουλειά που κάνει η Α.Ο

Εντελώς άκυρο το σχόλιο σου. Καλά κάνεις και έχεις Αντίστροφη Όσμωση είναι το καλύτερο σύστημα αλλά δεν είναι για όλους. 100Ε που πληρώνεις το χρόνο δεν είναι με πιστοποίηση συσκευής αλλά μόνο τα υλικά που το απαρτίζουν. Συνεπώς δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το Pentair διότι το PSB400 φέρει ανώτερη τεχνολογία και είναι πιστοποιημένο σαν σύστημα ολοκληρωμένο για NSF42 και NSF53.

Όσον αφορά τώρα το μόριο του μολύβδου κυμαίνεται από 0,1 έως 0,7 micron. Αλλά δεν υπάρχει μόριο ελεύθερο στο νερό αλλά ενώσεις σε στιβάδες ηλεκτρονίων οι οποίες συγκεντρωμένες στο νερό είναι άνω από 0,5micron στην πλειονότητα.  

Το Pentair Everpure PSB400 αποτελεί το καλύτερο και οικονομικότερο σύστημα φιλτραρίσματος στην κατηγορία πιστοποιημένων συστημάτων (Camelot, Multipure, Aquasana κ.α)

Φυσικά έχει και αντίστροφη όσμωση η Pentair πιστοποιημένη σαν σύστημα, κατασκευασμένη στην Αμερική αλλά ξεφεύγει η τιμή.

Για τα Doulton που κοίταξα έχουν τις πιστοποιήσεις που αναφέρουν όπως και η Pentair και άλλες . Σε καμία περίπτωση τέτοιες μεγάλες εταιρίες δεν θα είχαν ποτέ αναληθή στοιχεία. Ίσως κάποια σαιτ ελληνικά όπως έχω διαπιστώσει γράφουν ότι θέλουν και πολλές φορές δεν είναι και γνήσια . Θέλει μεγάλη προσοχή από που αγοράζεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Εντελώς άκυρο το σχόλιο σου. Καλά κάνεις και έχεις Αντίστροφη Όσμωση είναι το καλύτερο σύστημα αλλά δεν είναι για όλους. 100Ε που πληρώνεις το χρόνο δεν είναι με πιστοποίηση συσκευής αλλά μόνο τα υλικά που το απαρτίζουν. Συνεπώς δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το Pentair διότι το PSB400 φέρει ανώτερη τεχνολογία και είναι πιστοποιημένο σαν σύστημα ολοκληρωμένο για NSF42 και NSF53.

Όσον αφορά τώρα το μόριο του μολύβδου κυμαίνεται από 0,1 έως 0,7 micron. Αλλά δεν υπάρχει μόριο ελεύθερο στο νερό αλλά ενώσεις σε στιβάδες ηλεκτρονίων οι οποίες συγκεντρωμένες στο νερό είναι άνω από 0,5micron στην πλειονότητα.  

Το Pentair Everpure PSB400 αποτελεί το καλύτερο και οικονομικότερο σύστημα φιλτραρίσματος στην κατηγορία πιστοποιημένων συστημάτων (Camelot, Multipure, Aquasana κ.α)

Φυσικά έχει και αντίστροφη όσμωση η Pentair πιστοποιημένη σαν σύστημα, κατασκευασμένη στην Αμερική αλλά ξεφεύγει η τιμή.

Για τα Doulton που κοίταξα έχουν τις πιστοποιήσεις που αναφέρουν όπως και η Pentair και άλλες . Σε καμία περίπτωση τέτοιες μεγάλες εταιρίες δεν θα είχαν ποτέ αναληθή στοιχεία. Ίσως κάποια σαιτ ελληνικά όπως έχω διαπιστώσει γράφουν ότι θέλουν και πολλές φορές δεν είναι και γνήσια . Θέλει μεγάλη προσοχή από που αγοράζεται. 

Οκ εμπιστεύσου εσύ τις πιστοποιήσεις που σου δίνουν στις "συσκευές" και άσε εμένα να εμπιστεύομαι τις χημικές και μικροβιολογικές αναλύσεις που κάνω και ξέρω από πρώτο χέρι την ποιότητα του νερού που πίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Εντελώς άκυρο το σχόλιο σου. Καλά κάνεις και έχεις Αντίστροφη Όσμωση είναι το καλύτερο σύστημα αλλά δεν είναι για όλους. 100Ε που πληρώνεις το χρόνο δεν είναι με πιστοποίηση συσκευής αλλά μόνο τα υλικά που το απαρτίζουν. Συνεπώς δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το Pentair διότι το PSB400 φέρει ανώτερη τεχνολογία και είναι πιστοποιημένο σαν σύστημα ολοκληρωμένο για NSF42 και NSF53.

Όσον αφορά τώρα το μόριο του μολύβδου κυμαίνεται από 0,1 έως 0,7 micron. Αλλά δεν υπάρχει μόριο ελεύθερο στο νερό αλλά ενώσεις σε στιβάδες ηλεκτρονίων οι οποίες συγκεντρωμένες στο νερό είναι άνω από 0,5micron στην πλειονότητα.  

Το Pentair Everpure PSB400 αποτελεί το καλύτερο και οικονομικότερο σύστημα φιλτραρίσματος στην κατηγορία πιστοποιημένων συστημάτων (Camelot, Multipure, Aquasana κ.α)

Φυσικά έχει και αντίστροφη όσμωση η Pentair πιστοποιημένη σαν σύστημα, κατασκευασμένη στην Αμερική αλλά ξεφεύγει η τιμή.

Για τα Doulton που κοίταξα έχουν τις πιστοποιήσεις που αναφέρουν όπως και η Pentair και άλλες . Σε καμία περίπτωση τέτοιες μεγάλες εταιρίες δεν θα είχαν ποτέ αναληθή στοιχεία. Ίσως κάποια σαιτ ελληνικά όπως έχω διαπιστώσει γράφουν ότι θέλουν και πολλές φορές δεν είναι και γνήσια . Θέλει μεγάλη προσοχή από που αγοράζεται. 

Αφού είσαι φίλε τόσο των πιστοποιήσεων από πού βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι ας πούμε καλύτερο το φίλτρο της pentair από την aquasana την στιγμή που η  aquasana έχει 4 πιστοποιήσεις. 42,53,401,473 . Δεν είδα άλλη εταιρεία με τόσες πιστοποιήσεις. Και σε ξένα φόρουμ που το έψαξα παίρνει πολύ καλές κριτικές. Απλά κάποιες εταιρείες όπως multipure aquasana κτλ λόγο των τιμών τους δεν είναι τόσο εμπορικοί όσο η pentair και doulton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα στον πατέρα μου ένα Σύστημα δύο φίλτρων, το Matrikx PB1 και το Matrikx Cto,Από εκείνη τη στιγμή ο πατέρας μου παραπονιέται οτι το νερό του φαίνεται βαρύ , Έχετε να προτείνετε κάποια φίλτρα άσχετος κόστους που το νερό να μην το κάνει βάρυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί κάποιος να με εξηγήσει γιατί στην πιστοποίηση 42 του aquasana λέει:

Μείωση χλωρίου
Ονομαστική μείωση σωματιδίων,
γεύση κατηγορίας Ι και μείωση οσμών Μείωση
χλωραμίνης

Και στην πιστοποίηση 53 λέει:

Μείωση αμιάντου Μείωση
κύστης Μείωση
μολύβδου Μείωση
υδραργύρου
ΜΤΒΕ Μείωση Μείωση
θολότητας Μείωση
VOC **
Μείωση PFOA Μείωση
PFOS 

 

Ενω στην πιστοποίηση 42 του pentair λέει :

Μείωση χλωρίου
Ονομαστική μείωση σωματιδίων,
γεύση κατηγορίας Ι και μείωση οσμών

Και στην πιστοποίηση 53 πάλι της pentair λέει:

Μείωση
μολύβδου κύστης . Μόνο αυτά γράφει. 

αυτές οι πιστοποιήσεις όταν της δίνει η nsf δεν έπρεπε να είναι ίδιες? Δλδ στην 42 και στην 53 να πιστοποιηθεί τα ίδια πράγματα? Εδώ βλέπουμε ότι οι συγκεκριμένες πιστοποιήσεις σε αυτές τις δύο εταιρίες από την μια το φίλτρο της aquasana aq5300+ και από την άλλη της pentair pbs 400 έχουν διαφορες στις λεπτομέρειες... Τυχαία διάλεξα αυτά επειδή ο φίλος πιο πάνω μιλούσε για το συγκεκριμένο φίλτρο και μπήκα και το είδα στην nsf . 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Διαβασα αρκετες σελιδες για να παρω μια αποψη για το τι να διαλεξω οταν ερθει η ωρα να βαλω φιλτρο στο σπιτι μου..  Απ οτι εχω καταλαβει το Doulton Ultracab ειναι μια καλη λυση για ανω παγκου μιας και ειμαι σε ενοικιο και θελω αν φυγω να το παρω μαζι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ri3per είπε

Καλησπερα σε ολους. Διαβασα αρκετες σελιδες για να παρω μια αποψη για το τι να διαλεξω οταν ερθει η ωρα να βαλω φιλτρο στο σπιτι μου..  Απ οτι εχω καταλαβει το Doulton Ultracab ειναι μια καλη λυση για ανω παγκου μιας και ειμαι σε ενοικιο και θελω αν φυγω να το παρω μαζι μου.

Είναι καλή λύση όπως και άλλες, torayvino, pentek pentair, aquasana, multipure. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Είναι καλή λύση όπως και άλλες, torayvino, pentek pentair, aquasana, multipure. 

σε τιμη μεχρι 110 τι θα προτεινες ομως σε ενα δικο σου προσωπο; ποιο απ ολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...