Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Tα aquametix, cerametix δεν έχουν πιστοποίηση NSF. Όλο κι όλο μιά εργαστηριακή ανάλυση έχουν από ιδιωτικό εργαστήριο.

http://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=Cerametix&hdModlStd=ModlStd&1980301593_Screenshot_20210205-202233_SamsungInternet.jpg.05a67806552c4b597c1db8d24da23ec5.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toν καιρό που το έλεγχα δεν υπήρχε, αλλά εν πάση περίπτωση, μιλάμε για NSF 42 - Aesthetic effects. Δηλαδή βελτίωση γεύσης.

Δεν έχει NSF 53, που είναι Health effects.

Update: Τσέκαρα στο site του NSF και δεν βρίσκω Aquacera και Cerametix. Αυτό που δείχνεις είναι πιστοποίηση στα υλικά και όχι στο φίλτρο.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=Aquametix&Standard=&ProductType=&PlantState=&PlantCountry=&PlantRegion=&submit3=Search&hdModlStd=ModlStd

Έχει nsf 42 και 53 απλά έχει κάτι φίλτρα ψυγείου και κάτι φυσίγγια που δεν έχουν σχέση με αυτά που συζηταμε με τον ζεόλιθο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μίλησα πρόσφατα με primato και ανέφερα ότι τα φίλτρα της Aquacera δεν έχουν πιστοποίηση NSF αλλά μόνο στα υλικά, μου είπαν ότι το τρέχουν οι ίδιοι για να βγάλουν πιστοποίηση, ότι και αν σημαίνει αυτό.

Όπως είπα, αυτή τη στιγμή έχω 2 Cerametix στο διπλό σύστημα άνω πάγκου στο διαμέρισμά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από ότι καταλαβαίνω είστε κατα της camelot, λογικό μου φαίνεται γιατί όλες οι εταιρίες με πολλές διαφημίσεις συνήθως πληρώνεις το marketing πάρα το προϊόν.  Αλλά τι προτείνετε για ένα αξιόπιστο φίλτρο νερού; ευχαριστώ για όποιον ασχοληθεί. 

ΥΓ μένω Ρόδο αν παίζει κανέναν ρόλο, το νερό είναι περίπου πόσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Iamcookie είπε

Παιδιά από ότι καταλαβαίνω είστε κατα της camelot, λογικό μου φαίνεται γιατί όλες οι εταιρίες με πολλές διαφημίσεις συνήθως πληρώνεις το marketing πάρα το προϊόν.  Αλλά τι προτείνετε για ένα αξιόπιστο φίλτρο νερού; ευχαριστώ για όποιον ασχοληθεί. 

ΥΓ μένω Ρόδο αν παίζει κανέναν ρόλο, το νερό είναι περίπου πόσιμο 

Από την στιγμή που δεν έχει πολλά θέματα το νερό τότε πας σε κάποια φίλτρα όπως είπαμε τις προάλλες...  Multipure , aquasana , pentair , doulton , aquacera ( aquametix )  αυτά μου έρχονται στο μυαλό. Όπου και να πας είσαι μια χαρά. Τα δύο πρώτα είναι τα πιο ακριβά. Απλά το αναφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cerametix  που λέει ο φίλος από πάνω είναι overkill; επίσης αυτά τα κάνω παραγγελία μόνος μου και την εγκατάσταση; και ποια βρύση να διαλέξω είναι η πιο ακριβή η καλύτερη ή είναι απλά διαφήμιση; 

ΥΓ οπότε camelot μακριά και αγαπημένοι; είναι τόσο κακά τα φίλτρα της ή έχουν κακή σχέση ποιότητας τιμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tarantules έχεις δίκαιο φίλε μου, ψάχνουν κλασικά φίλτρα άνθρακα με τις περισσότερες πιστοποιήσεις και μεγαλύτερες κατακρατήσεις για νερό πόλης και στο τέλος παίρνουν Matrikx με 13Ε. Και όπως βλέπουμε κανένας "πωλητής" δεν παίρνει ρίσκο για το τι μπορεί να αφαιρέσει ή αντιθέτως εγγυώνται ότι αφαιρούν τα πάντα χωρίς να έχουν δει ανάλυση νερού. Αντε και την είδαν. Ξέρουν να την διαβάζουν? Αμφιβάλλω. Ελλαδιστάν και Πακιστάν μαζί 

Παιδιά ηρεμήστε λίγο με τα NSF, και πάμε να κάνουμε τα πράγματα απλά.

  1. Είσαι κάτοικος αστικού κέντρου? τότε υποφέρεις σίγουρα από χλώριο και βαρέα μέταλλα. Όλα τα φίλτρα θα κάνουν δουλειά στο χλώριο και κάποια καλά και ακριβά θα κάνουν καλύτερη δουλειά στα βαρέα μέταλλα.
  2. Είσαι κάτοικος επαρχίας? Τότε υποφέρεις από υποχλωρίωση, από VOCs, φυτοφάρμακα και την κυρά Σούλα. Εδώ θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή των φίλτρων καθότι η υποχλωρίωση εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους. Κατά την γνώμη μου εδώ θέλει πολύ καλό ενεργό άνθρακα σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ultrafiltration η nanofiltration. Για κάποιον που έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει όσμωση ακόμη καλύτερα
  3. Είσαι κάτοικος παραθαλάσσιας περιοχής ή νησιώτης? Τότε υποφέρεις από από υψηλή αγωγιμότητα και ολικά στερεά. Η όσμωση είναι μονόδρομος
  4. Έχεις γεώτρηση? Κάνε σύμβαση με ένα εργαστήρι αναλύσεων και γίνε κολλητός του φιλτρά της περιοχής σου. 

Όπως και να έχει φίλοι μου εκτός από τα μεγάλα αστικά κέντρα που με ένα απλό φίλτρο κάνεις την δουλειά σου, τα υπόλοιπα θέλουν προσοχή. Μιλάμε για το νερό που πίνουμε. Μακριά από τσαρλατάνους. Πάρτε τηλέφωνο σε εξειδικευμένα καταστήματα και μιλήστε. ΜΙΛΗΣΤΕ. Όχι σε ένα, σε πολλά. Εδώ σε γιατρό πας και ο κάθε γιατρός σου βγάζει διαφορετική διάγνωση. 

@mix82g πραγματικά σε έχω χάσει λίγο με το τι πρόβλημα έχεις στο νερό, τι συσκευή είχες, τι αναλύσεις έκανες, τι χρήματα διαθέτεις και άλλα πολλά. Έχεις νιτρικά τελικά? Έχεις αρσενικό? Μήπως είσαι παντρεμένος πάνω από 40 χρόνια με την ίδια γυναίκα? Πλάκα κάνω στην έννοια του φόρουμ. 

Αντίστροφη όσμωση. Η καλύτερη μέθοδος επεξεργασίας νερού παγκοσμίως. Γιατί? Γιατί έχει απόρριψη. Εγγυημένα για 1, 2 ή 3 χρόνια ανάλογα την αγωγιμότητα της περιοχής θα μου πετάει το κακό νερό και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οι ποιότητα του νερού δεν μεταβάλλεται αλλά παραμένει σταθερή σε αντίθεση με φίλτρα ενεργού άνθρακα που μειώνονται οι κατακρατήσεις με την πάροδο του χρόνου.   

@panther_512 Το σύστημα αντίστροφης όσμωσης δεν θέλει νερό με εισερχόμενη θερμοκρασία άνω τον 30 βαθμών. Σε τέτοιες περιπτώσεις έχουμε ψύκτη πριν την όσμωση. Ακόμη καλύτερη λύση είναι νομίζω σύστημα απευθείας ροής χωρίς καζανάκι αποθήκευσης νερού. Προσωπικά δεν θα μου άρεζε να έχω αποθηκευμένο νερό σε υψηλή θερμοκρασία. Υπάρχει και ψύκτης με ενσωματωμένη όσμωση. Έριξα μια ματιά κύπρο ρίξε μια ματιά εδώ https://www.karmawatercy.com/ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Iosif_L είπε

@tarantules έχεις δίκαιο φίλε μου, ψάχνουν κλασικά φίλτρα άνθρακα με τις περισσότερες πιστοποιήσεις και μεγαλύτερες κατακρατήσεις για νερό πόλης και στο τέλος παίρνουν Matrikx με 13Ε. Και όπως βλέπουμε κανένας "πωλητής" δεν παίρνει ρίσκο για το τι μπορεί να αφαιρέσει ή αντιθέτως εγγυώνται ότι αφαιρούν τα πάντα χωρίς να έχουν δει ανάλυση νερού. Αντε και την είδαν. Ξέρουν να την διαβάζουν? Αμφιβάλλω. Ελλαδιστάν και Πακιστάν μαζί 

Παιδιά ηρεμήστε λίγο με τα NSF, και πάμε να κάνουμε τα πράγματα απλά.

  1. Είσαι κάτοικος αστικού κέντρου? τότε υποφέρεις σίγουρα από χλώριο και βαρέα μέταλλα. Όλα τα φίλτρα θα κάνουν δουλειά στο χλώριο και κάποια καλά και ακριβά θα κάνουν καλύτερη δουλειά στα βαρέα μέταλλα.
  2. Είσαι κάτοικος επαρχίας? Τότε υποφέρεις από υποχλωρίωση, από VOCs, φυτοφάρμακα και την κυρά Σούλα. Εδώ θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή των φίλτρων καθότι η υποχλωρίωση εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους. Κατά την γνώμη μου εδώ θέλει πολύ καλό ενεργό άνθρακα σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ultrafiltration η nanofiltration. Για κάποιον που έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει όσμωση ακόμη καλύτερα
  3. Είσαι κάτοικος παραθαλάσσιας περιοχής ή νησιώτης? Τότε υποφέρεις από από υψηλή αγωγιμότητα και ολικά στερεά. Η όσμωση είναι μονόδρομος
  4. Έχεις γεώτρηση? Κάνε σύμβαση με ένα εργαστήρι αναλύσεων και γίνε κολλητός του φιλτρά της περιοχής σου. 

Όπως και να έχει φίλοι μου εκτός από τα μεγάλα αστικά κέντρα που με ένα απλό φίλτρο κάνεις την δουλειά σου, τα υπόλοιπα θέλουν προσοχή. Μιλάμε για το νερό που πίνουμε. Μακριά από τσαρλατάνους. Πάρτε τηλέφωνο σε εξειδικευμένα καταστήματα και μιλήστε. ΜΙΛΗΣΤΕ. Όχι σε ένα, σε πολλά. Εδώ σε γιατρό πας και ο κάθε γιατρός σου βγάζει διαφορετική διάγνωση. 

@mix82g πραγματικά σε έχω χάσει λίγο με το τι πρόβλημα έχεις στο νερό, τι συσκευή είχες, τι αναλύσεις έκανες, τι χρήματα διαθέτεις και άλλα πολλά. Έχεις νιτρικά τελικά? Έχεις αρσενικό? Μήπως είσαι παντρεμένος πάνω από 40 χρόνια με την ίδια γυναίκα? Πλάκα κάνω στην έννοια του φόρουμ. 

Αντίστροφη όσμωση. Η καλύτερη μέθοδος επεξεργασίας νερού παγκοσμίως. Γιατί? Γιατί έχει απόρριψη. Εγγυημένα για 1, 2 ή 3 χρόνια ανάλογα την αγωγιμότητα της περιοχής θα μου πετάει το κακό νερό και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οι ποιότητα του νερού δεν μεταβάλλεται αλλά παραμένει σταθερή σε αντίθεση με φίλτρα ενεργού άνθρακα που μειώνονται οι κατακρατήσεις με την πάροδο του χρόνου.   

@panther_512 Το σύστημα αντίστροφης όσμωσης δεν θέλει νερό με εισερχόμενη θερμοκρασία άνω τον 30 βαθμών. Σε τέτοιες περιπτώσεις έχουμε ψύκτη πριν την όσμωση. Ακόμη καλύτερη λύση είναι νομίζω σύστημα απευθείας ροής χωρίς καζανάκι αποθήκευσης νερού. Προσωπικά δεν θα μου άρεζε να έχω αποθηκευμένο νερό σε υψηλή θερμοκρασία. Υπάρχει και ψύκτης με ενσωματωμένη όσμωση. Έριξα μια ματιά κύπρο ρίξε μια ματιά εδώ https://www.karmawatercy.com/ 

Το νερό δεν ξέρω τι έχει ακόμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το δίκτυο νερού που περνούμε έστω εμείς νερό είναι αμιαντοσωληνες. Αλλά αυτός που έστειλα το νερό για ανάλυση με λέει δεν μπορεί να με κάνει ανάλυση γιατί κάνει μόνο ο Δημόκριτος και κοστίζει 600 ευρω. Νομίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη που ρώτησα σε ένα εργαστήριο με είπαν για 15 ευρώ αλλά να πω την αλήθεια η κοπέλα δεν ηξερε.... ρώτησε μια αλλη κοπέλα εκεί μέσα και και υπέθεσε 15 ευρώ.Εγώ έχω της Camelot φιλτρο. Και έστειλα δείγμα από το φίλτρο για ανάλυση επειδή περασε ένας χρόνος και ήθελα να δω αν μετά από ένα χρόνο κρατάει ουσίες ή όχι και αν μας κοροϊδεύουν να πούμε. Εν πάση περιπτώσει περίμενα από την προηγουμε Τετάρτη δλδ 10 μέρες περίπου και σήμερα το βράδυ πληροφορουμαι ότι το χάσανε το νερό και ότι δεν κάνανε ανάλυση και να ξαναπάω την τρίτη να με δώσουν ένα μπουκαλάκι αποστείρωσης για να ξανακάνω όλη την διαδικασία. Έλεος ρε τι να πω ....αυτά εν ολίγης κάπως έτσι έχουν τα πράγματα

 

Μόλις τώρα, mix82g είπε

Το νερό δεν ξέρω τι έχει ακόμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το δίκτυο νερού που παίρνουμε  έστω εμείς νερό είναι αμιαντοσωληνες. Αλλά αυτός που έστειλα το νερό για ανάλυση με λέει δεν μπορεί να με κάνει ανάλυση για αμίαντο γιατί κάνει μόνο ο Δημόκριτος και κοστίζει 600 ευρω.κατι τέτοιο με είπε! Νομίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη που ρώτησα σε ένα εργαστήριο με είπαν για 15 ευρώ αλλά να πω την αλήθεια η κοπέλα δεν ηξερε.... ρώτησε μια αλλη κοπέλα εκεί μέσα και και υπέθεσε 15 ευρώ.Εγώ έχω της Camelot φιλτρο. Και έστειλα δείγμα από το φίλτρο για ανάλυση επειδή περασε ένας χρόνος και ήθελα να δω αν μετά από ένα χρόνο κρατάει ουσίες ή όχι και αν μας κοροϊδεύουν να πούμε. Εν πάση περιπτώσει περίμενα από την προηγουμε Τετάρτη δλδ 10 μέρες περίπου και σήμερα το βράδυ πληροφορουμαι ότι το χάσανε το νερό και ότι δεν κάνανε ανάλυση και να ξαναπάω την τρίτη να με δώσουν ένα μπουκαλάκι αποστείρωσης για να ξανακάνω όλη την διαδικασία. Έλεος ρε τι να πω ....αυτά εν ολίγης κάπως έτσι έχουν τα πράγματα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Iosif_L είπε

 

Αντίστροφη όσμωση. Η καλύτερη μέθοδος επεξεργασίας νερού παγκοσμίως. Γιατί? Γιατί έχει απόρριψη. Εγγυημένα για 1, 2 ή 3 χρόνια ανάλογα την αγωγιμότητα της περιοχής θα μου πετάει το κακό νερό και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Οι ποιότητα του νερού δεν μεταβάλλεται αλλά παραμένει σταθερή σε αντίθεση με φίλτρα ενεργού άνθρακα που μειώνονται οι κατακρατήσεις με την πάροδο του χρόνου.   

Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι η απόδοση πέφτει με την πάροδο του χρόνου αλλά υπάρχει και ο κίνδυνος να καταστραφεί η μεμβράνη αν τα προφίλτρα δεν είναι καλά και αφήνουν πολλά σωματίδια "μεγάλα" να περνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Iosif_L είπε

 

@panther_512 Το σύστημα αντίστροφης όσμωσης δεν θέλει νερό με εισερχόμενη θερμοκρασία άνω τον 30 βαθμών. Σε τέτοιες περιπτώσεις έχουμε ψύκτη πριν την όσμωση. Ακόμη καλύτερη λύση είναι νομίζω σύστημα απευθείας ροής χωρίς καζανάκι αποθήκευσης νερού. Προσωπικά δεν θα μου άρεζε να έχω αποθηκευμένο νερό σε υψηλή θερμοκρασία. Υπάρχει και ψύκτης με ενσωματωμένη όσμωση. Έριξα μια ματιά κύπρο ρίξε μια ματιά εδώ https://www.karmawatercy.com/ 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Την Karma Water την γνωρίζω, την έχω φέρει στο εργοστάσιό που εργάζομαι για τοποθέτηση κλάσσικού συστήματος 3πλού φίλτρου με UV σε ψύκτη.

Το πρόβλημα στην Κύπρο είναι ότι το καλοκαίρι οι σωληνώσεις που είναι εκτός τοίχων πιάνουν τρελές θερμοκρασίες. Με ένα σύστημα άνω πάγκου τα πράγματα είναι απλά: Αφήνεις το νερό να τρέξει από τη βρύση μέχρι να πέσει η θερμοκρασία του, και ακολούθως το γυρνάς στο φίλτρο.

Για να κάνεις κάτι αντίστοιχο με όσμωση/φίλτρο κάτω πάγκου θέλεις βρύση τριών παροχών + ξεχωριστή για την όσμωση. Στην τριπλή να βάλεις κρύο-ζεστό από το ντεπόζιτο + απευθείας πόσιμο νερό. Στη μονή να βάλεις την όσμωση. Οπότε το καλοκαίρι πρίν ανοίξεις την βρύση της όσμωσης, ανοίγεις το πόσιμο από την τριπλή να φύγει το καυτό νερό και μετά ανοίγεις τη βρύση της όσμωσης. 

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν

5 ώρες πριν, mix82g είπε

Το νερό δεν ξέρω τι έχει ακόμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το δίκτυο νερού που περνούμε έστω εμείς νερό είναι αμιαντοσωληνες. Αλλά αυτός που έστειλα το νερό για ανάλυση με λέει δεν μπορεί να με κάνει ανάλυση γιατί κάνει μόνο ο Δημόκριτος και κοστίζει 600 ευρω. Νομίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη που ρώτησα σε ένα εργαστήριο με είπαν για 15 ευρώ αλλά να πω την αλήθεια η κοπέλα δεν ηξερε.... ρώτησε μια αλλη κοπέλα εκεί μέσα και και υπέθεσε 15 ευρώ.

Και εμείς Κύπρο στον Δημόκριτο στέλνουμε δείγματα για ανάλυση για ίνες αμιάντου για ανάλυση ύπαρξης ινών στην ατμόσφαιρα. Η ανάλυση γίνεται με μικροσκόπιο.

Κοιτάξτε παιδιά, για τον αμίαντο πρέπει καταρχάς να κατανοήσουμε ότι όλοι έχουμε υποστεί έκθεση. Όλοι μας έχουμε μερικές χιλιάδες μέχρι και εκατομμύρια ίνες καρφιτσωμένες σε πνευμόνια, γαστρεντερικό σύστημα, μέσα στο δέρμα μας. Μπορεί να έχουμε ίνες που έχουν τόσο μικρή διάμετρο, που να είναι καρφιτσωμένες σε κύτταρα ή να κυκλοφορούν στο αίμα μας. 

Spoiler

41021_2019_129_Fig3_HTML.png

Από τότε που βγάλαμε τον αμίαντο από τη Γή, και λόγω της μοναδικής του ιδιότητας να διχοτομείται άπειρες φορές (μία ίνα μπορεί να σπάσει σε εκαντοντάδες χιλιάδες λεπτότερες, με διάμετρο που να φτάσει σε επίπεδο κυττάρων), ο αμίαντος υπάρχει παντού γύρω μας. Πάνε στην εξοχή και πάρε μιά βαθιά ανάσα. Σίγουρα ο αέρας εκείνος μπορεί να έχει ακόμα και 200 ίνες ανα κυβικό μέτρο (ένα κυβικό μέτρο αέρα αναπνέουμε σε διάστημα μίας ώρας).

Δεν αρρωσταίνουμε όμως έτσι απλά. Υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις και σε όλες τις επιβεβαιωμένες περιπτώσεις αφορά εισπνοή πολύ μεγάλου αριθμού ινών, σε συνδυασμό με κάπνισμα.

Για το νερό, το όριο ασφαλείας είναι οι 7 εκατομμύρια ίνες ανα λίτρο νερού! 

Όπως και να έχει, καλό είναι να τις μειώνουμε από το πόσιμο νερό, αλλά η έκθεση παραμένει. Με το νερό που θα σφουγγαρίσεις, θα πλύνεις τα ρούχα σου, θα κάνεις μπάνιο. Κάποιες ίνες θα παραμείνουν στα πατώματα, στα ρούχα, στο δέρμα σου, και μόλις στεγνώσει το νερό, θα αιωρηθούν στον αέρα.......

Δεν θέλει πανικό, απλά να κατανοήσουμε τον βαθμό της καθημερινής μας έκθεσης. Όλοι μας εισπνέουμε και καταπίνουμε αμίαντο καθημερινά.

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι η απόδοση πέφτει με την πάροδο του χρόνου αλλά υπάρχει και ο κίνδυνος να καταστραφεί η μεμβράνη αν τα προφίλτρα δεν είναι καλά και αφήνουν πολλά σωματίδια "μεγάλα" να περνάνε.

Σε όλα τα φίλτρα πέφτει η απόδοση με την πάροδο του χρόνου οπότε γιατί να διαφέρει μια μεμβράνη ΑΟ; Επίσης η μεμβράνη καταστρέφεται από το χλώριο κυρίως οπότε εαν είσαι τυπικός στις (συνήθως) 6μηνιαίες αλλαγές των προφίλτρων που κοστίζουν πάμφθηνα , και όταν κάνεις συχνό backflush ,τότε η μεμβράνη μπορεί να σου αντέξει μέχρι και 3-4 χρόνια χωρίς να την αλλάξεις.

Έχω αλλάξει μεμβράνη στα 3,5 χρόνια και η απόδοσή της είχε φτάσει στο 88% αν θυμάμαι καλά μετρημένο με tds meter.Μπορούσα να την κρατήσω ακόμα αλλά και τα 3,5 που την κράτησα ήταν ολίγον τι υπερβολή τη στιγμή που σαν ετήσιο κόστος μια μεμβράνη είναι επίσης πάμφθηνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Κάνεις και εμπλουτισμό του νερού μετά από την μεμβράνη? 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα , ναι κάνω.Εννοείται.Διαφορετικά δεν έχει και νόημα όταν με τη μεμβράνη έχεις αφαιρέσει το 99% των μεταλλικών στοιχείων του νερού που είναι χρήσιμα για τον ανθρώπινο οργανισμό.Όλες οι αντίστροφες οσμώσεις πρέπει να έχουν το mineral σαν τελικό στάδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tarantules είπε

Αν αναφέρεσαι σε εμένα , ναι κάνω.Εννοείται.Διαφορετικά δεν έχει και νόημα όταν με τη μεμβράνη έχεις αφαιρέσει το 99% των μεταλλικών στοιχείων του νερού που είναι χρήσιμα για τον ανθρώπινο οργανισμό.Όλες οι αντίστροφες οσμώσεις πρέπει να έχουν το mineral σαν τελικό στάδιο.

Δεν υπάρχει βασικά κάποιος ιδιαίτερος λόγος πλην της γεύσης. Ότι χρειαζόμαστε το παίρνουμε κατά κύριο λόγο από τις τροφές και κατά πολύ λιγότερα από το νερο. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι χάνουμε το φθόριο που προστατεύει τα δόντια μας αλλά δεν νομίζω τα φίλτρα εμπλουτισμού να έχουν ούτως ή άλλως φθόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...