Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Καλό θα είναι κάθε 2 χρόνια οπωσδήποτε. Εγώ χρησιμοποιώ ταμπλέτα Dutrion https://filtrato.gr/product/dutrion-tampleta-dioxeidio-tou-chloriou-1gr-gia-apolimansi/ Είναι πολύ δυνατή και πολύ ανώτερη από το κοινό χλώριο. Την συγκεκριμένη την χρησιμοποιούν και στους νεφελοποιητές για ψεκασμό covid 

Την συγκεκριμένη την χρησιμοποιώ και στην δεξαμενή του χωριού όπου έχω στάσιμο νερό  (όχι πόσιμο) 

Ωραία πάσα μου έδωσες σε ότι αφορά την αποθήκευση νερού! Έχω την απορία αν θα βοηθούσε σε αυτή τη περίπτωση η χρήση λάμπας UV στη δεξαμενή ή κάποιο κομμάτι χαλκού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, NiVa013 είπε

Ωραία πάσα μου έδωσες σε ότι αφορά την αποθήκευση νερού! Έχω την απορία αν θα βοηθούσε σε αυτή τη περίπτωση η χρήση λάμπας UV στη δεξαμενή ή κάποιο κομμάτι χαλκού!

Η χρήση λαμπτηρα uvgi είναι επιφοβη και απαιτείται μελέτη για τον προσδιορισμό του κατά πόσο μπορεί να αποστειρωσει το νερό είτε αποθηκευμένο ειτε τρεχούμενο σε αγωγό. Οι λαμπτήρες αυτοί έχουν καλή εφαρμογή στην αποστείρωση επιφανειών και αντικειμένων μέσω της απενεργοποιησης και αναστολής του πολλαπλασιασμου των παθογόνων λόγω της ακτινοβολίας uvc. Σε αγωγό η δεξαμενή χρειάζεται αύξηση της ισχύος λόγω μειωσης της αποτελεσματικότητας του λαμπτήρα. Ο χαλκός και πάλι θέλει διερεύνηση, ακούγεται ότι έχει αντιμικροβιακες ιδιότητες αλλά το ποσος χαλκός απαιτείται σε ποσότητα η επιφάνεια και τι αποτελεσματικότητα έχει είναι άγνωστο αν δεν το διερευνήσει έμπειρος επαγγελματίας καθώς και κατά πόσο δεν οξειδωνετσι η δεν μεταφέρονται στο νερό άλλες ρυπαντες και στερεά από τον χαλκο.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση λαμπτήρα είναι μια πολύ καλή λύση αλλά με προϋποθέσεις όπως:

  • Συνιστάται δυναμική ροής λαμπτήρα διπλάσια από την την ροή του αγωγού. (αν ο αγωγός έχει παροχή 10 λίτρα το λεπτό θα πρέπει να πάω σε μια δυναμική 20 λίτρα το λεπτό
  • Το νερό πρέπει να είναι απαλλαγμένο στέρεα σωματίδια και κυρίως από σίδηρο και μαγγάνιο τα οποία στοιχεία έχουν την τάση να προσκολλώνται στο quartz του λαμπτήρα και να παρεμποδίζουν την ακτινοβολία
  • Οπωσδήποτε πρέπει να γίνει πλήρες μικροβιολογική ανάλυση να βρεθεί το πλήθος και το είδος των ζώντων οργανισμών γιατί άλλο να μιλάμε για μικρόβια, άλλο για ιούς και άλλο για μύκητες.

Η ακτινοβολία UV δεν επηρεάζει καθόλου την ποιότητα του νερού και δεν μεταβάλει τα συστατικά του όπως κάποιοι λένε.

Όσον αφορά τον χαλκό τώρα, ο χαλκός όπως και το ασήμι είναι ευγενή μέταλλα. Στα ευγενή μέταλλα δεν μπορούν να πολλαπλασιαστούν οι μικροοργανισμοί αλλά ούτε και να σκοτωθούν. Εδώ υπάρχει μια σύγχυση με αυτό το θέμα σε πολλά επίπεδα όπως άλλο ο καθαρός χαλκός 99,99% και άλλο τα κράματα χαλκού. Επίσης όταν μιλάμε για σωλήνες ας πούμε χαλκού σε βάθος χρόνου έχουν πιάσει πουρί οπότε δεν υφίσταται καμία αντιμετώπιση οποιουδήποτε μικροοργανισμού. Να πω και ένα τελευταίο παράδειγμα: Φανταστείτε ένα δωμάτιο με τοίχους από χαλκό. Αν ήσασταν μέσα θα παθαίνατε κάτι? θα έπρεπε να προσκολλήσετε στο τοίχο και να μείνετε εκεί ως ότου μετά από αρκετές ώρες να σταματήσει η ανάπτυξη. Το ίδιο συμβαίνει και με το νερό. Άρα ορθή είναι η λέξη Βακτηριοστατικό! Αν ψάχνετε για Βακτηριοκτόνο η λύση είναι το χλώριο, το όζον, η ηλεκτροδιέγερση κ.α  

Και ένα άρθρο από το Ελληνικό Ινστιτούτο Ανάπτυξης Χαλκού:
Ο χαλκός έχει ένα μοναδικό χαρακτηριστικό μεταξύ των υλικών που χρησιμοποιούνται για τη μεταφορά του πόσιμου νερού: οι υγιεινές ιδιότητές του μπορούν να αγωνιστούν  και να αναστείλουν τον πολλαπλασιασμό των βακτηρίων, που έρχονται σε επαφή με την εσωτερική επιφάνεια του, όπως Legionella pneumophila.  Αυτό βοηθά το πόσιμο νερό να είναι υγιές.  Διάφορες ερευνητικές εργασίες έχουν αποδείξει αυτό το όφελος του χαλκού και μερικά νοσοκομεία έχουν αποφασίσει να εγκαταστήσουν χαλκοσωλήνες για τα πόσιμα σύστηματα σωληνώσεών τους, για την προστασία της υγείας των ασθενών τους.  Επιπλέον, ο χαλκοσωλήνας μπορεί να απελευθερώσει μόνο ιόντα χαλκού σε νερό, τα οποία είναι απαραίτητα για το μεταβολισμό του οργανισμού μας: το νερό που πίνουμε και χρησιμοποιούμε δεν περιέχουν πρόσθετα, χρωστικές ουσίες, πτητικές οργανικές ενώσεις ή άλλες συνθετικές ενώσεις.

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Η χρήση λαμπτήρα είναι μια πολύ καλή λύση αλλά με προϋποθέσεις όπως:

  • Συνιστάται δυναμική ροής λαμπτήρα διπλάσια από την την ροή του αγωγού. (αν ο αγωγός έχει παροχή 10 λίτρα το λεπτό θα πρέπει να πάω σε μια δυναμική 20 λίτρα το λεπτό
  • Το νερό πρέπει να είναι απαλλαγμένο στέρεα σωματίδια και κυρίως από σίδηρο και μαγγάνιο τα οποία στοιχεία έχουν την τάση να προσκολλώνται στο quartz του λαμπτήρα και να παρεμποδίζουν την ακτινοβολία
  • Οπωσδήποτε πρέπει να γίνει πλήρες μικροβιολογική ανάλυση να βρεθεί το πλήθος και το είδος των ζώντων οργανισμών γιατί άλλο να μιλάμε για μικρόβια, άλλο για ιούς και άλλο για μύκητες.

Η ακτινοβολία UV δεν επηρεάζει καθόλου την ποιότητα του νερού και δεν μεταβάλει τα συστατικά του όπως κάποιοι λένε.

Όσον αφορά τον χαλκό τώρα, ο χαλκός όπως και το ασήμι είναι ευγενή μέταλλα. Στα ευγενή μέταλλα δεν μπορούν να πολλαπλασιαστούν οι μικροοργανισμοί αλλά ούτε και να σκοτωθούν. Εδώ υπάρχει μια σύγχυση με αυτό το θέμα σε πολλά επίπεδα όπως άλλο ο καθαρός χαλκός 99,99% και άλλο τα κράματα χαλκού. Επίσης όταν μιλάμε για σωλήνες ας πούμε χαλκού σε βάθος χρόνου έχουν πιάσει πουρί οπότε δεν υφίσταται καμία αντιμετώπιση οποιουδήποτε μικροοργανισμού. Να πω και ένα τελευταίο παράδειγμα: Φανταστείτε ένα δωμάτιο με τοίχους από χαλκό. Αν ήσασταν μέσα θα παθαίνατε κάτι? θα έπρεπε να προσκολλήσετε στο τοίχο και να μείνετε εκεί ως ότου μετά από αρκετές ώρες να σταματήσει η ανάπτυξη. Το ίδιο συμβαίνει και με το νερό. Άρα ορθή είναι η λέξη Βακτηριοστατικό! Αν ψάχνετε για Βακτηριοκτόνο η λύση είναι το χλώριο, το όζον, η ηλεκτροδιέγερση κ.α  

Και ένα άρθρο από το Ελληνικό Ινστιτούτο Ανάπτυξης Χαλκού:
Ο χαλκός έχει ένα μοναδικό χαρακτηριστικό μεταξύ των υλικών που χρησιμοποιούνται για τη μεταφορά του πόσιμου νερού: οι υγιεινές ιδιότητές του μπορούν να αγωνιστούν  και να αναστείλουν τον πολλαπλασιασμό των βακτηρίων, που έρχονται σε επαφή με την εσωτερική επιφάνεια του, όπως Legionella pneumophila.  Αυτό βοηθά το πόσιμο νερό να είναι υγιές.  Διάφορες ερευνητικές εργασίες έχουν αποδείξει αυτό το όφελος του χαλκού και μερικά νοσοκομεία έχουν αποφασίσει να εγκαταστήσουν χαλκοσωλήνες για τα πόσιμα σύστηματα σωληνώσεών τους, για την προστασία της υγείας των ασθενών τους.  Επιπλέον, ο χαλκοσωλήνας μπορεί να απελευθερώσει μόνο ιόντα χαλκού σε νερό, τα οποία είναι απαραίτητα για το μεταβολισμό του οργανισμού μας: το νερό που πίνουμε και χρησιμοποιούμε δεν περιέχουν πρόσθετα, χρωστικές ουσίες, πτητικές οργανικές ενώσεις ή άλλες συνθετικές ενώσεις.

Ελπίζω να βοήθησα

Με μπέρδεψες με τη δυναμική ροή ομολογώ!! Και τελικά που καταλήγουμε για την απροβλημάτιστη αποθήκευση νερού, ίσως ένας αναδευτήρας η ένα κύκλωμα κυκλοφορητή για τη μη στασιμότητα θα βοηθούσε; Όσον αφορά τον χαλκό, είχα διαβάσει ότι σε νοσοκομείο το τοποθέτησαν στα χερούλια των πορτών και μείωσαν τις λοιμώξης κατά 56%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, εχω το digipure 9900s προσωρινα προτου μετακομισω οπου για το νεο σπιτι εχω παρει το judo easy filt bal κεντρικης παροχης και ενα τριπλο αντιστροφης οσμωσης κατω παγκου. 

Για το digipure 9900s  αν και ακομη πρασινο λαμπακι δειχνει η ποιοτητα νερου, μπορειτε να μου προτεινετε ενα φιλτρο να αλλαξω; κατα προτιμηση απο Θεσσλονικη πχ primato. 

Filter Cartridge CG010D

Dimension W18*H31*D17cm

https://www.watersafe.gr/filtra-nerou/filtra-nerou-ano-pagkou/digipure-9900s.html?sl=el

 

Νομιζω περυσι ειχα παρει ενα made in usa ενεργου ανθρακα γυρω στα 30 ευρω, αλλα αν εχετε καποια αλλη προταση ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

διάβασα κάμποσες σελίδες και κατάλαβα κάποια πράγματα (η αλήθεια είναι ότι μάλλον γλύτωσα μια λάθος αγορά).

Βρίσκομαι εξωτερικό και πέραν του γεγονότος ότι το νερό δεν είναι πόσιμο, έχει και πάρα πολλά άλατα.

Εδώ που είμαι βρήκα διαθέσιμο αυτό
https://www.carbonit.com/produkte/filtergeraete/auftischfilter-sanuno/sanuno-classic
αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό και επίσης παίρνει φίλτρα 9 3/4", στα οποία βλέπω δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία από τους κατασκευαστές.

Θα προτιμούσα κάτι future proof, δλδ αν αλλάξω μέρος να έχω κάποια ποικιλία στα φίλτρα.

α) Υπάρχει δυνατότητα να έχω κουτί (πχ 10 ιντσών) και να βάλω ό,τι φίλτρο θέλω ή παίζουν ασυμβατότητες;

β) Μπορείτε να προτείνετε κάτι σε φίλτρο για το νεροχύτη το οποίο να καθαρίζει και τα άλατα (αν είναι δυνατό αυτό).
(έχω στο μυαλό μου ένα budget ~150-170 ευρώ)

γ) Αυτό το Brita για τη βρύση είναι καλό;
https://www.brita.gr/φίλτρο-νερού-On-Tap

Με βολεύει να αγοράσω από amazon γερμανίας και γαλλίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Με την βοήθεια σάς περσι εχω παρει την φιλτροθηκη Atlas depural και φίλτρο doulton ultracarb imperial obe.Μπορειτε να μου προτείνετε καποιο φιλτρο παρόμοιο με το doulton μέχρι 50-60 ευρώ? Θα ηθελα να δοκιμάσω καποιο αλλο φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχει κάποιος το φίλτρο doulton ultracarb imperial obe? Το παρέλαβα σήμερα και απο την μια πλευρά είναι ταπωμένο. Έτσι είναι ή υπάρχει ελάτωμα (δεν το τρύπησε το μηχάνημα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχει κάποιος το φίλτρο doulton ultracarb imperial obe? Το παρέλαβα σήμερα και απο την μια πλευρά είναι ταπωμένο. Έτσι είναι ή υπάρχει ελάτωμα (δεν το τρύπησε το μηχάνημα)?

Χαχα OBE  σημαίνει open both ends  δλδ ανοιχτό και από τις δυο πλευρές ...  Για ανέβασε μια φωτό αν μπορείς να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A0AD09E7-35BB-4B8E-9D64-463636E55D14.jpeg.69f80db492565babdf79880bf0662e75.jpeg

Αυτή ειναι η καλή μεριά

 

23E83144-838E-43D7-B2AE-C4870EC89227.jpeg.209c030620cef35de1549422d0763d13.jpegΚαι αυτή η ταπωμένη. Να την ανοίξω με ενα τρυπανάκι ή να το στείλω πίσω?

 

Επεξ/σία από mcstefan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mcstefan7 είπε

A0AD09E7-35BB-4B8E-9D64-463636E55D14.jpeg.69f80db492565babdf79880bf0662e75.jpeg

Αυτή ειναι η καλή μεριά

 

23E83144-838E-43D7-B2AE-C4870EC89227.jpeg.209c030620cef35de1549422d0763d13.jpegΚαι αυτή η ταπωμένη. Να την ανοίξω με ενα τρυπανάκι ή να το στείλω πίσω?

 

Αν έχεις άνω πάγκου βάλε την τρύπα από κάτω να πατάει στην θήκη . . Έτσι κ αλλιώς στις άνω πάγκου συσκευές , η πάνω τρύπα είναι άχρηστη. Δεν θα έχεις θέμα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!Θα χρειαστώ βοήθεια με αγορά φίλτρου.Διάβασα παααρα πολύ αλλά έχω κολλήσει θέλω να αγοράσω ένα φίλτρο eclipse συγκεκριμένα το ct45 αλλά δεν βρίσκω καμία πιστοποίηση στην nsf ούτε το site τους στην Αμερική.

Καμία γνώμη??

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλήσπέρα, μετά απο διάβασμα σχεδόν όλου του thread και επισκέψεις σε 2 καταστήματα, έχω καταλήξει (?) σε υλοποίηση κάτω πάγκου για τρίοδη βρύση, με θήκη αυτή και βασικό (2ο) φίλτρο αυτό. για το φίλτρο και την θήκη διάβασα παραπάνω και δεν θέλω να κουράζω, για πρώτο είμαι μεταξύ ενός προπυλαινίου ή ενός οικονομικότερου matrikx  ή pentek στα 0.5 ή 1 μ.  Επειδή στην περιοχή (ευρύτερο νέο ηράκλειο αττικής) δεν έχω παρατηρήσει λάσπες, χώματα κτλ, σκέφτομαι την 2η λύση διότι αφενός θα έχω καλύτερο φιλτράρισμα σε χλώριο κτλ και μπορώ να την αλλάζω 2 φορές τον χρόνο, αφετέρου αν μπουκώνει πολύ απο βρωμιές το γυρνάω σε προπυλαινίου.

το μόνο υπέρ του προπυλαινίνου που σκέφτομαι, είναι ότι θα το βάλω στην παροχή όλου του κρύου, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει ανάγκη.

Παρακαλώ πολύ για την γνώμη σας, ευχαριστώ θερμά.

 

Επεξ/σία από rubadub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rubadub είπε

Παιδιά καλήσπέρα, μετά απο διάβασμα σχεδόν όλου του thread και επισκέψεις σε 2 καταστήματα, έχω καταλήξει (?) σε υλοποίηση κάτω πάγκου για τρίοδη βρύση, με θήκη αυτή και βασικό (2ο) φίλτρο αυτό. για το φίλτρο και την θήκη διάβασα παραπάνω και δεν θέλω να κουράζω, για πρώτο είμαι μεταξύ ενός προπυλαινίου ή ενός οικονομικότερου matrikx  ή pentek στα 0.5 ή 1 μ.  Επειδή στην περιοχή (ευρύτερο νέο ηράκλειο αττικής) δεν έχω παρατηρήσει λάσπες, χώματα κτλ, σκέφτομαι την 2η λύση διότι αφενός θα έχω καλύτερο φιλτράρισμα σε χλώριο κτλ και μπορώ να την αλλάζω 2 φορές τον χρόνο, αφετέρου αν μπουκώνει πολύ απο βρωμιές το γυρνάω σε προπυλαινίου.

το μόνο υπέρ του προπυλαινίνου που σκέφτομαι, είναι ότι θα το βάλω στην παροχή όλου του κρύου, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει ανάγκη.

Παρακαλώ πολύ για την γνώμη σας, ευχαριστώ θερμά.

 

ωραίο set up, αλλά θα προτιμούσα στο πρώτο να βάλεις το υβριδικό της Pentair (πολυπροπυλένιο + Άνθρακας) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2021 στις 12:30 ΜΜ, anonymous-root είπε

Καλημέρα,

διάβασα κάμποσες σελίδες και κατάλαβα κάποια πράγματα (η αλήθεια είναι ότι μάλλον γλύτωσα μια λάθος αγορά).

Βρίσκομαι εξωτερικό και πέραν του γεγονότος ότι το νερό δεν είναι πόσιμο, έχει και πάρα πολλά άλατα.

Εδώ που είμαι βρήκα διαθέσιμο αυτό
https://www.carbonit.com/produkte/filtergeraete/auftischfilter-sanuno/sanuno-classic
αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό και επίσης παίρνει φίλτρα 9 3/4", στα οποία βλέπω δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία από τους κατασκευαστές.

Θα προτιμούσα κάτι future proof, δλδ αν αλλάξω μέρος να έχω κάποια ποικιλία στα φίλτρα.

α) Υπάρχει δυνατότητα να έχω κουτί (πχ 10 ιντσών) και να βάλω ό,τι φίλτρο θέλω ή παίζουν ασυμβατότητες;

β) Μπορείτε να προτείνετε κάτι σε φίλτρο για το νεροχύτη το οποίο να καθαρίζει και τα άλατα (αν είναι δυνατό αυτό).
(έχω στο μυαλό μου ένα budget ~150-170 ευρώ)

γ) Αυτό το Brita για τη βρύση είναι καλό;
https://www.brita.gr/φίλτρο-νερού-On-Tap

Με βολεύει να αγοράσω από amazon γερμανίας και γαλλίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα σε όλους,

έχω δει αυτό:

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/primato-hcp-el.html

είναι από τα προτεινόμενα;

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...