Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι εννοείς. Το φίλτρο μπαίνει στην παροχή του κρύου όπως βγαίνει από τον τοίχο και μετά συνδέεται στην βρύση. Ενα by-pass κάνεις στην ουσία. Τώρα αν μένει σε κανένα παλιό σπίτι που η βρύση είναι στερεωμένη στον τοίχο και οι σωλήνες χτισμένες, δύσκολα τα πράγματα.

Μήπως λες για αυτά τα φίλτρα με το δικό τους βρυσάκι που έβαζαν παλιά? Ελπίζω να μην τα βάζει ακόμα κόσμος αυτά.

 

Επειδή δεν έχω τι να κάνω, το έβγαλα και φωτογραφία

 

post-304125-0-00205000-1452454952_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν θέλει να βάλει κάτω πάγκου χωρίς τρύπα για έξτρα βρύση λέω κάτι τέτοιο:

http://www.veluda.gr/gr/exartimata/3-in-1-faucet-square-47

Αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβά.

 

Αν βάλει όμως άνω πάγκου δεν χρειάζεται κάποια μόνιμη αλλαγή ή τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να βαλω ενα φιλτρο νερου κατα προτιμηση κατω παγκου αλλα εχω χαθει με τις διαθεσιμες επιλογες.

 

το 3Μ Οικιακό Φίλτρο Νερού που εχει η rainbow waters αξιζει τα λεφτα του? Σε αυτα τα χρηματα τι αλλες επιλογες εχουμε?

 

μενω Αθήνα-Περισσο

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω οι σωλίνες δεν είναι μέσα στον τοίχο. Είναι στον κάτω πάγκο. Πολλά είναι 150€ απλώς για να μην κάνω τρύπα! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος; Αν βγαίνει ένα καλώδιο από μια χαραμάδα στον κάτω πάγκο, η οποία θα τον εμποδίζει βέβαια να κλείνει τέλεια, και πηγαίνει προς τα πάνω; Τα φίλτρα συμπαγούς ενεργού άνθρακα διάβασα κάπου ότι είνα καλά. Χρειάζονται τρύπα; Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Θέλω να είναι αξιόπιστο για να αντέξει και στο χρόνο.

 

 

Για το φθόριο, αν επιμένεις να το φοβάσαι, να φροντίσεις να μην έχει ούτε η οδοντόκρεμα σου ή το στοματικό διάλυμα.

Ενδεικτικά: 1 λίτρο νερό 12 ppm φθοριούχα και μια οδοντόκρεμα 1500 ppm.

Μας ψεκάζουν από παντού.

 

Τα ξέρω. Πέρνω ομοιοπαθητική οδοντόκρεμα, χωρίς φθόριο. Αν καταφέρω να την φτιάχνω, θα μου βγαίνει φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει τρύπα το κάτω πάγκου, δες την φωτογραφία που έβαλα. Ούτε ειδική βρύση θέλει. Μια κεφαλή είναι και ένα φυσίγγιο με τη θήκη του που μπαίνει στην παροχή του κρύου και καταλήγει στην  βρύση σου. Με άλλα λόγια όλο σου το κρύο είναι φιλτραρισμένο ενώ το ζεστό καθόλου. Στον χρόνο δεν αντέχει τίποτα και όλα θέλουν αλλαγή φυσιγγίου 1-2 φορές το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αντίστροφες οσμώσεις όλα τα φίλτρα πριν την μεμβράνη (ένα centiment και δυο carbon) είναι 6μηνιαία ή κάποιων συγκεκριμένων λίτρων κατανάλωσης.Η τιμή τους πάνω κάτω εκεί κυμαίνεται.

Τα δυο carbon φίλτρα (ένα συμπαγούς και ένα κοκκοειδούς), κόβουν επιπλέον το χλώριο που μειώνει τη ζωή της μεμβράνης η οποία από τον κατασκευαστή έχει διάρκεια ζωής από 2 εως 4 χρόνια.Εγώ βέβαια έχω ένα TDS Meter και την ελέγχω για να μην την πετάξω πρόωρα.Κάτω από 85% απόδοση χάνει τις ιδιότητές της και θέλει αλλαγή.

Συνφρουμίτη καλημέρα.

Επειδή το κατέχεις το θέμα και επειδή έβαλα και εγώ tds meter προχτές, θέλω να σε ρωτήσω πότε τσεκάρεις τις τιμές; Όταν δουλεύει το φίλτρο με το βρυσάκι ανοιχτό; Η όταν έχει γεμίσει το βαρελάκι και το σύστημα είναι  stand by;

Προχτές που το έβαλα αλλάξα πρώτη φορά και τα τρία πρώτα προφίλτρα, όπως πρόσθεσα και ένα βρυσάκι για τον καθαρισμό της μεμβράνης (flush kit) χειροκίνήτα γιατί το νερό είναι άστα να πάνε. Εκεί οι τιμές στην αρχή ήταν στο θεο, τα άφησα να ξεπλυθούν λίγο.

Για την ιστορία έχω ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης 6 σταδίων με αντλία και πρόσθετη uv λάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει τρύπα το κάτω πάγκου, δες την φωτογραφία που έβαλα. Ούτε ειδική βρύση θέλει. Μια κεφαλή είναι και ένα φυσίγγιο με τη θήκη του που μπαίνει στην παροχή του κρύου και καταλήγει στην  βρύση σου. Με άλλα λόγια όλο σου το κρύο είναι φιλτραρισμένο ενώ το ζεστό καθόλου. Στον χρόνο δεν αντέχει τίποτα και όλα θέλουν αλλαγή φυσιγγίου 1-2 φορές το χρόνο.

 

Είναι τελείως ασύμφορο αυτό που του προτείνεις.

Τα φίλτρα έχουν συγκεκριμένη διάρκεια ζωής που εξαρτάται από το πόσο νερό έχουν φιλτράρει, αν φιλτράρεται όλο το νερό που χρησιμοποιούμε θα αχρηστεύεται πολύ σύντομα και το φίλτρο. Το να χρησιμοποιείς μόνο το ζεστό νερό δεν μου φαίνεται πρακτικό για πολλούς λόγους. (σπατάλη ζεστού νερού, μπορεί να είναι υπερβολικά ζεστό κλπ.) αλλά εξ' ίσου θα δυσκολεύεσαι να χρησιμοποιήσεις και το κρύο, φιλτραρισμένο νερό αφού θα έχει πολύ χαμηλή ροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ροή στο κρύο είναι μια χαρά (στο δικό μου συγκεκριμένα μέχρι 7,5 λίτρα/λεπτό). Το ζεστό το έχω μόνο για πλύσιμο και το κρύο είναι για μαγείρεμα και για να πίνουμε. Το φίλτρο κρατάει 7500 λίτρα που μέσα σε 6 μήνες δεν τα χαλάμε έτσι κι αλλιώς.

Στο κρύο επίσης έχω και άλλη διακλάδωση για το πλυντήριο πιάτων ώστε να μην παίρνει φιλτραρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραξενεύομαι που έχει τόσο μεγάλη ροή το νερό που περνάει από φίλτρο. Αφού σε βολεύει εσένα δεν μου πέφτει λόγος, πάντως δεν είναι κάτι που συνηθίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει τρύπα το κάτω πάγκου, δες την φωτογραφία που έβαλα. Ούτε ειδική βρύση θέλει. Μια κεφαλή είναι και ένα φυσίγγιο με τη θήκη του που μπαίνει στην παροχή του κρύου και καταλήγει στην  βρύση σου. Με άλλα λόγια όλο σου το κρύο είναι φιλτραρισμένο ενώ το ζεστό καθόλου. Στον χρόνο δεν αντέχει τίποτα και όλα θέλουν αλλαγή φυσιγγίου 1-2 φορές το χρόνο.

 

Ωραία. Κάτω πάγκου. Να αφαιρεί και φθόριο. Συμπαγούς ενεργού άνθρακα ή κάτι άλλο; Έχετε να μου προτείνετε κάτι συγκεκριμένο;

 

Η τιμή μπορεί να είναι τριψήφια, άλλα όχι κανένα τρελό ποσό που να πηγαίνει προς τετραψήφιο. Καλύτερα να είναι όσο χαμηλότερη γίνεται, αν βρεθεί κάτι καλό.

 

Και βέβαια, ότι πάρω να είναι αξιόπιστο για να αντέξει στο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Τα ξέρω. Πέρνω ομοιοπαθητική οδοντόκρεμα, χωρίς φθόριο. Αν καταφέρω να την φτιάχνω, θα μου βγαίνει φθηνότερα.

Δοκίμασε λάδι καρύδας, μαγειρική σόδα, ροζ αλάτι και λίγες σταγόνες από κάποιο αιθέριο έλαιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα ότι το νερό της περιοχής (ΤΕΙ Ηρακλείου) έρχεται από ένα χωριό, τον Άγιο Μύρωνα και είναι καλό! Ευτυχώς, γιατί στο κέντρο της πόλης είναι χάλια. Οπότε, δε θέλω να σπαταλίσω πολλά χρήματα για φίλτρο. Ποιό να πάρω;

 

 

Δοκίμασε λάδι καρύδας, μαγειρική σόδα, ροζ αλάτι και λίγες σταγόνες από κάποιο αιθέριο έλαιο!

 

Αυτό έκανα. Στην αρχή νόμιζα ότι δε θα πήξει, μετά έγινε κρέμα και μετά πέτρωσε! Ίσως έφταιγε το λάδι καρύδας του φαρμακείου - ίσως ήταν νοθευμένο, καθώς σε ένα μαγαζί βιολογικών είχε διπλάσια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα ότι το νερό της περιοχής (ΤΕΙ Ηρακλείου) έρχεται από ένα χωριό, τον Άγιο Μύρωνα και είναι καλό! Ευτυχώς, γιατί στο κέντρο της πόλης είναι χάλια. Οπότε, δε θέλω να σπαταλίσω πολλά χρήματα για φίλτρο. Ποιό να πάρω;

 

 

 

Αυτό έκανα. Στην αρχή νόμιζα ότι δε θα πήξει, μετά έγινε κρέμα και μετά πέτρωσε! Ίσως έφταιγε το λάδι καρύδας του φαρμακείου - ίσως ήταν νοθευμένο, καθώς σε ένα μαγαζί βιολογικών είχε διπλάσια τιμή.

Αν έχει πολύ κρύο μπορεί να σφίξει αρκετά. Αν έχει ζέστη το λάδι καρύδας είναι υγρό ενώ με το κρύο γίνεται στερεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα μια οικονομικη και σχετικα καλη λυση για την περιοχη της αθηνας εχω επιλεξει αυτο ηθελα να μου πειτε αν φαινεται καλο η πεταμενα λεφτα http://www.filtrozon.gr/eidos.aspx?coode=8010035

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://nis-store.com/smart-device/xiaomi-mi-water-purifier/

1. μεσα εκει γραφουν οτι τα παει καλα στον nsf(meets the most prestigious worldwide standard NSF 58)..εχει νοημα η τιμη του,ειναι κατι νεο και φτηνο ;γιατι καπου πιο πανω ειδα reverse osmosis με κανα 200ε

Mi%20TDS4.png

Mi%20TDS3.png

2. 9ε εχει...Αυτα που βρισκει ειναι αυτα που ψαχνετε σε αναλυσεις στα εργαστηρια;οταν λεμε εργαστηρια λετε για γενικο χημειο του κρατους ή ιδιωτικα και τι κοστος εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...