Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δελτιο αποδοσης κανενας ακομα μπα ε;

 

Αυτά τα δελτία απόδοσης τα βγάζει κάποιος φορέας; Και αν ναι μπορούν να βρεθούν ηλεκτρονικά; Γιατί ένας που ψάχνει κοιτά την πιστοποίηση και τα χαρακτηριστικά. Λες ότι η πιστοποίηση δεν δείχνει τελικά κάτι σωστά; 

Αυτά τα δελτία απόδοσης γιατί είναι πιο έγκυρα, που βρίσκονται και ποιός κάνει τις μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έτσι πληροφοριακά, επειδή αναφέρθηκε οτι τα συστήματα αντίστροφης όσμωσης είναι ακριβά , έχουν υψηλό κόστος ανταλλακτικών και δυσκολία στην εγκατάσταση, στη δική μου αντίστροφη όσμωση, τα 6μηνιαία μαζί με τα φίλτρα τα ετήσια μου έρχονται περίπου στα 50 ευρώ το χρόνο χωρίς το κόστος αλλαγής της μεμβράνης η οποία αλλάζεται κάθε 2-4 χρόνια και στοιχίζει περίπου στα 30 ευρώ.Άντε να βάλω και 40 ευρώ μια χημική ανάλυση το χρόνο, πάμε στα 90 ευρώ.

Τα λεφτά που χάλαγα το χρόνο σε βενζίνες να πάω super market να φορτώνω 6άδες ήταν πολλαπλάσια.

Επίσης η εγκατάσταση γίνεται πανεύκολα και από τον ποιο άσχετο.Όσο για την παραγωγή νερού, με μια δεξαμενή πολύ μικρή της τάξης των 12 λίτρων , άνετα καλύπτει τις ανάγκες μιας 4μελής οικογένειας...Εκτός εαν είναι όλοι νεροφίδες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δελτία απόδοσης τα βγάζει κάποιος φορέας; Και αν ναι μπορούν να βρεθούν ηλεκτρονικά; Γιατί ένας που ψάχνει κοιτά την πιστοποίηση και τα χαρακτηριστικά. Λες ότι η πιστοποίηση δεν δείχνει τελικά κάτι σωστά; 

Αυτά τα δελτία απόδοσης γιατί είναι πιο έγκυρα, που βρίσκονται και ποιός κάνει τις μετρήσεις;

Μαλλον σε μπερδεψα λεω οτι βαση πιστοποιητικων αναρτημενων στον nsf το φιλτρο που μου εδειξες εχει παρει κατι σαν CE απο τον NSF για να πωλειται στις ΗΠΑ επισης οτι συμμορφωνεται με τις οδηγειες των ΗΠΑ για κατακρατηση μολυβου εντος των οριων

Γιατι;Γιατι η εταιρεια δεν ζητησε ή δεν επιζητα την εκτενεστερη αναλυση των φιλτρων της απλα ζητησε να ειναι νομιμη στην Αμερικη ωστε να πουλαει και εκει.

Εαν ειχε ζητησει απο τον NSF εκτενεστερη αναλυση θα αναγραφοταν μεσα στην database του nsf ολα τα στοιχεια που κατακρατει και θα συνοδευοταν αντιστοιχα με ενα εγκεκριμμενο απο τον nsf δελτιο αποδοσης που θα αναγραφει σε τι ποσοσστο αφαιρει οτι αφαιρει απο νερο.

Κατι που δεν το κανει γιατι;

Γιατι γενικα αυτες οι εταιρειες εχουν χαμηλη ποιοτητα κατασκευης ανθρακα και εαν αναρτησουν ενα δελτιο αποδοσης δεν θα πουλανε

Τωρα ο καθενας μπορει να επιλεξει ενα συστημα επεξεργασιας νερου βαση στοιχειων πιστοποιητικων ή της τσεπης του

Αλλα κανενας πωλητης δεν μπορει να λεει αυτο ειναι το καλυτερο γιατι το ειπε αυτος οταν ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ, όντως δεν το είχα ξεκαθαρίσει, αλλά είσαι και ο πρώτος που έχω ακούσει εγώ τουλάχιστον να μιλάει για τα φύλλα απόδοσης, μήπως έχεις καμιά ιδέα ποια φίλτρα χρησιμοποιεί η Veluda για να δω τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά στον NS; Αλλιώς να τους στείλω κανένα μέιλ μήπως μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η veluda ειναι μια εταιρεια της κρητης η οποια δεν αναγραφει πουθενα οτι φερει καποια πιστοποιηση.Τουλαχιστον εχουν την ειλικρινεια αυτη. Αναγραφουν οτι εχουν παρει δικο τους iso!

κατασκευης και ποιοτητας αγνωστης προοελευσης φιλτρα.
Στον. Nsf δεν εχει καμια πιστοποιηση εαν σε ενδιαφερει η εν λογω εταιρεια θα πρεπει μαλλον να τους ρωτησεις εαν εχουν καποιο δελτιο αποδοσης παντως εγω θα γελαγα εαν μου απαντουσαν οτι εχουμε τα καλυτερα φιλτρα γιατι εχουμε χαρτι απο το πανεπιστημιο κρητης λεμε τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα να προτεινονται σε καποια forum τα παρακατω τα οποια λενε οτι κανουν και μερικη αφαιρεσει αλατων, ποια ειναι η γνωμη σας?

 

http://www.bwt-wam.com/en/Products/Pages/produkt.aspx?pid=FS22P01A00v%28BWTGROUP%29

 

http://www.brita.co.uk/brita/en-gb/cms/ppd_coffee_machines.grid?subshop=ppd&ctcCategory=ppd_coffee_machines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μηχανικη ενσωματωση ιχνοστοιχειων στο νερο  ειναι μεγαλο θεμα προς συζητηση στην παγκοσμια  ιατρικη κοινοτητα

Καποιες χωρες οπως η Αμερικη την απαγορευουν καποιες οχι.

Οπως επισης τα φιλτρα που χρησιμοποιουν ασημι απαγορευονται σε πολλες ευρωπαικες χωρες εδω τα αφηνουμε και πωλουνται

Οπως επισης τα ΚDF φιλτρα απαγορευονται για ποσιμο νερο εδω τα πουλαμε αντι για το μπανιο και για ποσιμο λεγοντας οτι κανουν δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η veluda ειναι μια εταιρεια της κρητης η οποια δεν αναγραφει πουθενα οτι φερει καποια πιστοποιηση.Τουλαχιστον εχουν την ειλικρινεια αυτη. Αναγραφουν οτι εχουν παρει δικο τους iso!

κατασκευης και ποιοτητας αγνωστης προοελευσης φιλτρα.

Στον. Nsf δεν εχει καμια πιστοποιηση εαν σε ενδιαφερει η εν λογω εταιρεια θα πρεπει μαλλον να τους ρωτησεις εαν εχουν καποιο δελτιο αποδοσης παντως εγω θα γελαγα εαν μου απαντουσαν οτι εχουμε τα καλυτερα φιλτρα γιατι εχουμε χαρτι απο το πανεπιστημιο κρητης λεμε τωρα!

 

Απ' ότι είδα στο σάιτ τους τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιούν έχουν πιστοποίηση από τον NSF 

http://www.veluda.gr/gr/pistopoiiseis

 

Τους έστειλα 2 μηνύματα ένα προχθές και ένα χθες στα μέιλ του υπεύθυνου για τα τεχνικά θέματα και στο μέιλ του υπεύθυνου πωλήσεων που τους ζητούσα πληροφορίες για να βρω τα φίλτρα στον NSF ή απευθείας τα λινκ προς τον NSF και προς το παρών με έχουν γράψει κανονικά, καμία απάντηση.... 

 

H μηχανικη ενσωματωση ιχνοστοιχειων στο νερο  ειναι μεγαλο θεμα προς συζητηση στην παγκοσμια  ιατρικη κοινοτητα

Καποιες χωρες οπως η Αμερικη την απαγορευουν καποιες οχι.

 

Θεωρώ ότι ότι ιχνοστοιχεία τα χρειαζόμαστε μια χαρά τα παίρνουμε από τα τρόφιμα που καταναλώνουμε και όπως και να έχει δεν βλάπτει σε καμία περίπτωση το νερό χωρίς αυτά, που δεν ξέρω τι καταστροφολογίες λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συμπληρώσω ότι η Veluda μου απάντησε, τα ανταλλακτικά φίλτρων που χρησιμοποιεί είναι της σειράς Matrikx

Whatever works :-D

Επεξ/σία από orthopaedic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα να προτεινονται σε καποια forum τα παρακατω τα οποια λενε οτι κανουν και μερικη αφαιρεσει αλατων, ποια ειναι η γνωμη σας?

 

http://www.bwt-wam.com/en/Products/Pages/produkt.aspx?pid=FS22P01A00v%28BWTGROUP%29

 

http://www.brita.co.uk/brita/en-gb/cms/ppd_coffee_machines.grid?subshop=ppd&ctcCategory=ppd_coffee_machines

 

καποια γνωμη για τα παραπανω??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτά τα φίλτρα τι άποψη έχετε, http://aquapurest.gr/stella_pump_φίλτρα_αντίστροφης_όσμωσης_filtra_antistrofis_osmosis_aquapurest_gr.el.aspx

μου τα πρότειναν για Ηράκλειο Κρήτης.

Η μέτρηση στην αγωγιμότητα που έκανε ο πωλητής της εταιρείας ηταν 280 από 800-900 που ήταν παλιά, εχουν ρίξει νερο από το φράγμα και σταματήσανε τις γεωτρήσεις ή είναι μικρό το ποσοστό τους.

Σε ερώτηση μου γιατι να βάλω αντίστροφη όσμωση και να μην βάλω αυτό http://aquapurest.gr/ftline_ft-line_3_φιλτρα_νερου_κατω_παγκου_aquapurest_gr.el.aspx ο τεχνικός της εταιρείας ακόμα με παίρνει τηλέφωνο....

 

Ποια είναι η γνώμη σας για την όσωση ή τα φίλτρα της εταιρείας αλλά και τι να κάνω στο θέμα εγκατάστασης.

 

Δεν φτάνει το μπέρδεμα, εχω και τι γυναίκα μου... ακόμα ψάχνεις; Ποτέ δεν θα πάρουμε φίλτρο το είδα το όνειρο θα κουβαλάμε εξάδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...