Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, oXXo_nikosar said:

Εννοείται ότι είναι ανώτερο σαν σύστημα και στην φίλτρανση αλλά και στην οικονομία, επίσης η θήκη δέχεται πληθώρα διαφορετικών φίλτρων για να δοκιμάσεις. Αυτό ίσως είναι και ευκολότερο στην εγκατάσταση..

- ξεβιδώνεις το "φιλτράκι" που έχει η βρύση σου και βιδώνεις αυτό του φίλτρου.. στην συνέχεια γυρίζεις τον επιλογέα σε φιλτραρισμένο ή χωρίς νερό. Σαν 1η χρήση θα το αφήσεις να τρέξει για κανα 20" και είναι έτοιμο. ΠΡΟΣΟΧΗ όταν θα γυρίζεις τον επιλογέα στο φίλτρο ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΡΥΟ.

ναι αυτο το γνωριζω, καταστρεφει το φιλτρο το ζεστο σωστα?

Ενδιαφερουσα επιλογη παντως.απο κανατες ειναι σιγουρα καλυτερο?

Δεν γνωριζω απολυτως τιποτα στο θεμα..

 

Επισης..κατι φιλτρα που εχει καθε ρολοι,φανταζομαι ειναι καλο να αλλαζονται σχετικα συχνα..δεν το εχω αλλαξει εδω και χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, barman_ είπε

ναι αυτο το γνωριζω, καταστρεφει το φιλτρο το ζεστο σωστα?

Σωστά.

 

27 λεπτά πριν, barman_ είπε

Ενδιαφερουσα επιλογη παντως.απο κανατες ειναι σιγουρα καλυτερο?

Το φίλτρο βρύσης και η κανάτα είναι για ελάχιστη χρήση κι όχι για μια οικογένεια. Το φίλτρο πρέπει να έχει και μια επιφάνεια για να φιλτράρει σωστά.

Το σύνηθες μέγεθος είναι 10" υπάρχουν μεγαλύτερα, διπλά, τριπλά κλπ

53 λεπτά πριν, barman_ είπε

Επισης..κατι φιλτρα που εχει καθε ρολοι,φανταζομαι ειναι καλο να αλλαζονται σχετικα συχνα..δεν το εχω αλλαξει εδω και χρονια 

Αν εννοείς αυτά μετά τον μετρητή της ΕΥΔΑΠ... συνήθως πολυπροπυλενίου για χώματα, κίστες, χλώριο και άλλα ... αυτά θέλουν συχνότερο έλεγχο και αλλαγή καθώς είναι προ φίλτρα. Άλλαξε πρώτα αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Τελείως πρόχειρα, θα κοίταζα το κόστος ανταλλακτικών και πόσα λίτρα φιλτράρουν. Αν συμφέρει η αγορά σε αντίθεση με ένα σύστημα άνω πάγκου (που δεν το πιστεύω) τότε αποφάσισε

π.χ

αν πάς σε αυτό στοιχίζει 65€ μαζί με το φίλτρο, καθαρίζει από πολλά περισσότερα το νερό, αλλαγή το ανταλλακτικό σε 12 μήνες με κόστος 30€

Τα φίλτρα της filtrato περιλαμβάνουν αντάπτορα για βρύση με εσωτερικό σπείρωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ανατολικη θεσσαλονικη(κάτω πάγκου με βρυσακι) , να παω σε aquametix η cerametix?

 

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/primato-his-en-el.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Chikorita είπε

Τα φίλτρα της filtrato περιλαμβάνουν αντάπτορα για βρύση με εσωτερικό σπείρωμα;

Αυτού του είδους δεν έχει σημασία η εταιρεία, έχουν τουλάχιστον 2 ρακόρ (νομίζω εσωτερικό σπείρωμα) για να ταιριάζουν στις περισσότερες βρύσες (όχι ντουζ) .. μπορείς να κάνεις και μια ερώτηση πριν την αγορά

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

για ανατολικη θεσσαλονικη(κάτω πάγκου με βρυσακι) , να παω σε aquametix η cerametix?

 

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/primato-his-en-el.html

Τώρα φίλε μου τι να σου πω.. έχεις πέσει σε εταιρεία που έχει φάει "κόκκινη κάρτα" από τον NSF γιατί αναφέρει πως τα φίλτρα της ψευδώς έχουν πιστοποίηση από τον NSF.. ενώ δεν έχουν.

@niks_ma

https://www.nsf.org/about-nsf/public-notices/primato-hellas

Οπότε για αυτά που κάνει το τάδε φίλτρο πρέπει να εμπιστευθείς  τους ίδιους δηλ. την Primato. Ζήτησε να σου δώσουν και για τα δυο το Performance Data Sheet και να συγκρίνεις..

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, oXXo_nikosar said:

Αυτού του είδους δεν έχει σημασία η εταιρεία, έχουν τουλάχιστον 2 ρακόρ (νομίζω εσωτερικό σπείρωμα) για να ταιριάζουν στις περισσότερες βρύσες (όχι ντουζ) .. μπορείς να κάνεις και μια ερώτηση πριν την αγορά

Τώρα φίλε μου τι να σου πω.. έχεις πέσει σε εταιρεία που έχει φάει "κόκκινη κάρτα" από τον NSF γιατί αναφέρει πως τα φίλτρα της ψευδώς έχουν πιστοποίηση από τον NSF.. ενώ δεν έχουν.

@niks_ma

https://www.nsf.org/about-nsf/public-notices/primato-hellas

Οπότε για αυτά που κάνει το τάδε φίλτρο πρέπει να εμπιστευθείς  τους ίδιους δηλ. την Primato. Ζήτησε να σου δώσουν και για τα δυο το Performance Data Sheet και να συγκρίνεις..

ποιο να ζητησω να μου φερουν απο αυτα του site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ποιο να ζητησω να μου φερουν απο αυτα του site?

Ναι στείλε email ή τηλεφώνησε στην Primato και ζήτησε το Δελτίο Απόδοσης των φίλτρων CeraMetix - AquaMetix

Στο σάιτ της Primato  αναφέρουν την πιστοποίηση από τον NSF αλλά ακολουθώντας τον σύνδεσμο που δίνουν η πιστοποίηση αφορά μια Αμερικάνικη εταιρεία κεραμικών φίλτρων και πιστοποίηση υλικών ? όχι του φίλτρου, επίσης αναφέρουν πιστοποίηση από BIOLAB (Ελλάδα), Envirotek. 

Αν θέλεις ενημέρωσε εδώ για την απάντηση τους

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, oXXo_nikosar said:

Ναι στείλε email ή τηλεφώνησε στην Primato και ζήτησε το Δελτίο Απόδοσης των φίλτρων CeraMetix - AquaMetix

Στο σάιτ της Primato  αναφέρουν την πιστοποίηση από τον NSF αλλά ακολουθώντας τον σύνδεσμο που δίνουν η πιστοποίηση αφορά μια Αμερικάνικη εταιρεία κεραμικών φίλτρων και πιστοποίηση υλικών ? όχι του φίλτρου, επίσης αναφέρουν πιστοποίηση από BIOLAB (Ελλάδα), Envirotek. 

Αν θέλεις ενημέρωσε εδώ για την απάντηση τους

Πριν προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια , εγώ όπως αναφέρω στο λινκ θέλω να επιλέξω το aquametix η το cerametix και όχι κάποιο από τα δικά τους . Αυτά γίνεται να «νοθευτούν» ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostakiss είπε

Πριν προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια , εγώ όπως αναφέρω στο λινκ θέλω να επιλέξω το aquametix η το cerametix και όχι κάποιο από τα δικά τους . Αυτά γίνεται να «νοθευτούν» ; 

To Primato HIS (δοχείο φίλτρου) και τα CeraMatix - AwuaMetix (φίλτρα) όλα είναι κατά παραγγελία Primato από Αμερικάνικη Εταιρεία με ταμπέλα Primate και άλλες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα ζητήσεις από την Primato.

Εδώ τα στοιχεία από την Αμερικάνικη εταιρεία που φτιάχνει τα φίλτρα

Ceramic Filters Company, Inc.
9800 Wamplers Lake Road
Brooklyn MI 49230 USA
Tel: 517-592-1946
Toll Free: 888-236-8586
Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και κάτι άλλο..

Το δοχείο και τα φίλτρα είναι αντιγραφή Doulton..

Το να λέμε ότι τα φίλτρα της άγνωστης κατά τα άλλα εταιρείας κεραμικών φίλτρων στης ΗΠΑ.. υπάρχει περίπτωση να "νοθευτούν" είναι άνευ σημασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/06/2023 at 19:50, oXXo_nikosar said:

Τελείως πρόχειρα, θα κοίταζα το κόστος ανταλλακτικών και πόσα λίτρα φιλτράρουν. Αν συμφέρει η αγορά σε αντίθεση με ένα σύστημα άνω πάγκου (που δεν το πιστεύω) τότε αποφάσισε

π.χ

αν πάς σε αυτό στοιχίζει 65€ μαζί με το φίλτρο, καθαρίζει από πολλά περισσότερα το νερό, αλλαγή το ανταλλακτικό σε 12 μήνες με κόστος 30€

το πηρα τελικα και μου ηρθε χθες,σε ευχαριστω για την βοηθεια.

το μονο μου θεμα, που δεν ξερω αν ειναι καν θεμα,ειναι πως δεν γραφει το 0.5 καπου (εκτος αν ειναι μεσα στο φιλτρο γιατι δεν το ανοιξα ),που απ οτι καταλαβα ειναι η διαβαθμιση του φιλτραρισματος,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μετα απο ψαξιμο σκέφτομαι να παρω αυτο το φιλτρο κατω παγκου  https://filtrato.gr/product/diplo-filtro-nerou-kato-pagkou-10-filtrato-whf12d-usa-parochi-1-2-me-antallaktiko-filtro-polipropileniou-5mm-kai-energou-anthraka-pentair-cfb-pb-10-05mm/ 

και αυτη την τριοδη βρυση https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/eksartimata-antallaktika-gia-siskeves-filtra-nerou/berlin-el.html 

Πια η αποψη σας?

Η Πιστοποίηση κατά NSF που λεει οτι εχει το φιλτρο ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, barman_ είπε

το πηρα τελικα και μου ηρθε χθες,σε ευχαριστω για την βοηθεια.

το μονο μου θεμα, που δεν ξερω αν ειναι καν θεμα,ειναι πως δεν γραφει το 0.5 καπου (εκτος αν ειναι μεσα στο φιλτρο γιατι δεν το ανοιξα ),που απ οτι καταλαβα ειναι η διαβαθμιση του φιλτραρισματος,σωστα?

Είναι από τα γνωστότερα φίλτρα της Pure κι αν η αγορά έγινε από επώνυμο κατάστημα δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Είναι 0,5μm (πυκνότητα σε micron) και θα το διαπιστώσεις από τα συνοδευτικά έγραφα. Στην υγεία σου λοιπόν.

5 ώρες πριν, orestis2 είπε

Καλησπερα, μετα απο ψαξιμο σκέφτομαι να παρω αυτο το φιλτρο κατω παγκου  https://filtrato.gr/product/diplo-filtro-nerou-kato-pagkou-10-filtrato-whf12d-usa-parochi-1-2-me-antallaktiko-filtro-polipropileniou-5mm-kai-energou-anthraka-pentair-cfb-pb-10-05mm/ 

και αυτη την τριοδη βρυση https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/eksartimata-antallaktika-gia-siskeves-filtra-nerou/berlin-el.html 

Πια η αποψη σας?

Η Πιστοποίηση κατά NSF που λεει οτι εχει το φιλτρο ισχυει?

Τέλεια αγορά.. Η πιστοποίηση NSF 42 είναι για τα υλικά κατασκευής και η Pentair εγγύηση. 

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/06/2023 at 19:50, oXXo_nikosar said:

Τελείως πρόχειρα, θα κοίταζα το κόστος ανταλλακτικών και πόσα λίτρα φιλτράρουν. Αν συμφέρει η αγορά σε αντίθεση με ένα σύστημα άνω πάγκου (που δεν το πιστεύω) τότε αποφάσισε

π.χ

αν πάς σε αυτό στοιχίζει 65€ μαζί με το φίλτρο, καθαρίζει από πολλά περισσότερα το νερό, αλλαγή το ανταλλακτικό σε 12 μήνες με κόστος 30€

Έχουμε κάποια πρόταση για Θεσσαλονίκη ,vfm για 2 άτομα με νορμαλ χρήση με ξεχωριστό βρυσακι (κάτω πάγκου δηλαδή) , θα προτιμηθεί αν υπάρχει κ εγκατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Έχουμε κάποια πρόταση για Θεσσαλονίκη ,vfm για 2 άτομα με νορμαλ χρήση με ξεχωριστό βρυσακι (κάτω πάγκου δηλαδή) , θα προτιμηθεί αν υπάρχει κ εγκατάσταση 

Οι επιλογές είναι πολλές.. 

καλό θα ήταν να είχες μια ανάλυση έστω από τον Δήμο της περιοχής σου και μέσω ίντερνετ. Σε γενικές γραμμές θέλεις μονό αλλά για να είμαστε σίγουροι θα πήγαινα σε διπλό φίλτρο από μάρκες θα κοίταζα 3M, Pentair, Aquasana, Multipure, Doulton. Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι πιστοποιήσεις τότε θα βρεις πάρα πολλά, φθηνά και μέσης τιμής.. αν πάλι σε ενδιαφέρει η πιστοποίηση τότε η τιμή ανεβαίνει και πάμε στο ανώτατο άκρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...