Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nick_81 είπε

3μελής οικογένεια είμαστε προς το παρόν.

Λογικά είναι εντάξει τα λίτρα για 1 χρόνο και 3 άτομα, εκεί θα πήγαινα κι εγώ.. όμως από τη στιγμή που δεν φιλτράρει VOCs είναι ΟΧΙ για εμένα.

Θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ όταν ήμουν στην Multipure.. επέστρεψα την συσκευή άνω πάγκου και μου έκανε έκπτωση σε αυτήν για κάτω πάγκου (χρειάζεσαι όμως βρυσάκι το οποίο σου το δίνει ή Τρίοδη μπαταρία) Το λέω αυτό γιατί φίλτρο σαν αυτό της Multipure δεν υπάρχει καλύτερο... το μόνο πρόβλημα ήταν πάντα ή το ρακόρ στην βρύση ή το ανοξείδωτο φιλτροκουτί που σκουριάζει εύκολα.

4 ώρες πριν, ant_ είπε

Δεν ειναι παλιο  ανω παγκου   

Δηλαδη δεν θα επρεπε τιποτα να φαινεται ε?

Άρα είναι άνω πάγκου κι όχι παλιό..

Δες πρώτα το ρακόρ που είναι πάνω στη βρύση για σκουριές, άλατα και διάφορα που μαζεύονται πριν το φίλτρο και βάλτο να μουλιάσει σε ξύδι όλη τη νύχτα, σημαντικότερο να μην έχει περάσει επίσης ζεστό νερό στο φίλτρο κατά λάθος γιατί με αυτό τον τρόπο δημιουργείς μόνιμες ρωγμές στον άνθρακα του φίλτρου και αχρηστεύεται.

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Λογικά είναι εντάξει τα λίτρα για 1 χρόνο και 3 άτομα, εκεί θα πήγαινα κι εγώ.. όμως από τη στιγμή που δεν φιλτράρει VOCs είναι ΟΧΙ για εμένα.

Θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ όταν ήμουν στην Multipure.. επέστρεψα την συσκευή άνω πάγκου και μου έκανε έκπτωση σε αυτήν για κάτω πάγκου (χρειάζεσαι όμως βρυσάκι το οποίο σου το δίνει ή Τρίοδη μπαταρία) Το λέω αυτό γιατί φίλτρο σαν αυτό της Multipure δεν υπάρχει καλύτερο... το μόνο πρόβλημα ήταν πάντα ή το ρακόρ στην βρύση ή το ανοξείδωτο φιλτροκουτί που σκουριάζει εύκολα.

Στη multipure έχω το παλιό άνω πάγκου το πλαστικό όχι το ανοξείδωτο που βγαίνει τώρα, οπότε χλωμό να το πάρει πίσω για έκπτωση. Οπότε θέλω 500αρα για τη συσκευή + αλλαγή της μπαταρίας με τρίοδη που πρέπει να είναι και σπαστή γιατί έχω πίσω παράθυρο άλλα 150+ τουλάχιστον φύγαμε πάρα πολύ στα οικονομικά.. Τα VOCs δεν τα ήξερα τώρα τα έψαξα λίγο.. Είναι τόσο σημαντικά; Σε ανάλυση νερού φαίνεται αν υπάρχουν; Και τέλος όντως δεν τα φιλτράρει το pentair? Κάποιο άλλο φίλτρο ίσως για να μπει ως προφίλτρο του pentair που να κάνει αυτή τη δουλειά υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Στη multipure έχω το παλιό άνω πάγκου το πλαστικό όχι το ανοξείδωτο που βγαίνει τώρα, οπότε χλωμό να το πάρει πίσω για έκπτωση. Οπότε θέλω 500αρα για τη συσκευή + αλλαγή της μπαταρίας με τρίοδη που πρέπει να είναι και σπαστή γιατί έχω πίσω παράθυρο άλλα 150+ τουλάχιστον φύγαμε πάρα πολύ στα οικονομικά.. 

To MPAD το πλαστικό είχα κι εγώ κι έγινε η αλλαγή, αν θυμάμαι σωστά του έδωσα τη συσκευή η οποία ήταν σα καινούργια και 250€ και μου έδωσε το MP750.

Έχω πάει τώρα σε αυτό της Aquasana το οποίο μπαίνει κατευθείαν στο κρύο και η ροή είναι ψηλή και δεν χρειάζεται ξεχωριστό βρυσάκι.. εγώ το σύνδεσα σε Τρίοδη βρύση για οικονομία στο φίλτρο, να μου βγάζει 10-12 μήνες.

30 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Τα VOCs δεν τα ήξερα τώρα τα έψαξα λίγο.. Είναι τόσο σημαντικά; Σε ανάλυση νερού φαίνεται αν υπάρχουν; Και τέλος όντως δεν τα φιλτράρει το pentair? Κάποιο άλλο φίλτρο ίσως για να μπει ως προφίλτρο του pentair που να κάνει αυτή τη δουλειά υπάρχει?

Κοίτα μιλάμε για πιστοποιημένα από τον NSF φίλτρα και ακριβά, οπότε ΝΑΙ παίζει ρόλο ότι δεν τα πιάνουν. 

Προ-φίλτρο για VOCs δεν γνωρίζω να υπάρχει.

 

Υπάρχει η συζήτηση για το Pentair PBS-400 στη σελίδα 260

 

 

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήρθε η στιγμή που σκέφτομαι να βαλω φίλτρο νερού και χρειάζομαι τη βοήθεια σας , μιας και διάβασα παρα πολλές σελίδες και εχω αρχίσει να μπερδεύομαι.

Τα δεδομένα ειναι τα εξης: Θέλω φιλτρο κάτω πάγκου που να συνδέεται με τριοδη βρύση, μιας και πρόκειται να αλλάξω και τη βρύση μου. Βρίσκομαι στην Περιοχή της Πατρας, και υπάρχει και πρόβλημα χρονιας νεφρικής ανεπάρκειας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Έχω πάει τώρα σε αυτό της Aquasana το οποίο μπαίνει κατευθείαν στο κρύο και η ροή είναι ψηλή και δεν χρειάζεται ξεχωριστό βρυσάκι.. εγώ το σύνδεσα σε Τρίοδη βρύση για οικονομία στο φίλτρο, να μου βγάζει 10-12 μήνες.

Ειναι καλυτερο αυτο που εχεις παρει απο το pentair pbs-400?

Φιλτράρει VOCs σε σχεση με το pentair?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Έχω πάει τώρα σε αυτό της Aquasana το οποίο μπαίνει κατευθείαν στο κρύο και η ροή είναι ψηλή και δεν χρειάζεται ξεχωριστό βρυσάκι.. εγώ το σύνδεσα σε Τρίοδη βρύση για οικονομία στο φίλτρο, να μου βγάζει 10-12 μήνες.

Αυτό όμως για κεντρική παροχή με τόσα λίγα λίτρα (κάπου διάβασα για 800 γαλόνια δηλαδή κάπου στα 3000 λίτρα) κάθε πότε θέλει αλλαγή αν μπει στην κεντρική παροχή;

Αν φύγω από σύνδεση με την κεντρική και πάω τελικά σε βρυσάκι με μια συσκευή κάτω πάγκου διπλή ποιο είναι αξιόλογο που να κατακρατά και τα VOC's; Αυτό https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-από-Ενεργό-Άνθρακα-10-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html γράφει ότι τα κατακρατά ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Ειναι καλυτερο αυτο που εχεις παρει απο το pentair pbs-400?

Φιλτράρει VOCs σε σχεση με το pentair?

Το Pentair pbs-400 από μόνο κατατάσεται στην κατηγορία χρήσης καφε-εστιατόριο καθώς βελτιώνει την γεύση και μειώνει το χλώριο, από την άλλη το Multipure & Aquasana είναι από τα ποιό ισχυρά ποιοτικά φίλτρα καθώς "καθαρίζουν" σε πολύ υψηλό ποσοστό 98%+ τα περισσότερα στοιχεία που μολύνουν το νερό... αυτά μπορείς να τα δεις από τα δελτία απόδοσης που συνοδεύουν τα φίλτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oXXo_nikosar είπε

Το Pentair pbs-400 από μόνο κατατάσεται στην κατηγορία χρήσης καφε-εστιατόριο καθώς βελτιώνει την γεύση και μειώνει το χλώριο, από την άλλη το Multipure & Aquasana είναι από τα ποιό ισχυρά ποιοτικά φίλτρα καθώς "καθαρίζουν" σε πολύ υψηλό ποσοστό 98%+ τα περισσότερα στοιχεία που μολύνουν το νερό... αυτά μπορείς να τα δεις από τα δελτία απόδοσης που συνοδεύουν τα φίλτρα.

Kαι το ανταλλακτικο του ειναι αυτο και το αλλαζεις μια φορα τον χρονο(10-12 μηνες)?

https://aquasanacyprus.com/product/ανταλλακτικό-φίλτρο-για-το-aquasana-aq-mf-1-claryum-replacement/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nick_81 είπε

Αυτό όμως για κεντρική παροχή με τόσα λίγα λίτρα (κάπου διάβασα για 800 γαλόνια δηλαδή κάπου στα 3000 λίτρα) κάθε πότε θέλει αλλαγή αν μπει στην κεντρική παροχή;

Μα και το Multipure για τόσα λίτρα είναι 3000L ή ένα χρόνο, γι' αυτό και το σύνδεσα στην τρίοδη βρύση. Αν το συνδέσεις κατευθείαν στην κρύα παροχή, όπως αναφέρει η Aquasana εννοείται θα το αλλάζεις στους 6 μήνες.

1 ώρα πριν, nick_81 είπε

Αν φύγω από σύνδεση με την κεντρική και πάω τελικά σε βρυσάκι με μια συσκευή κάτω πάγκου διπλή ποιο είναι αξιόλογο που να κατακρατά και τα VOC's; Αυτό https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-από-Ενεργό-Άνθρακα-10-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html γράφει ότι τα κατακρατά ισχύει;

Αυτό της Doulton έχει πιστοποίηση κατά NSF από Hong Kong Standards and Testing Centre & Enviroteck (τις οποίες δεν μπορώ να τις δω) η ροή του νερού επίσης από κεραμικά φίλτρα έχει αναφερθεί από αυτούς που τα χρησιμοποιούν ότι είναι μικρή. Εδώ τα λίτρα είναι 3750.

Η Doulton δίνει αυτό..

Filter-Performance-Table-Global-new.pdf

56 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Kαι το ανταλλακτικο του ειναι αυτο και το αλλαζεις μια φορα τον χρονο(10-12 μηνες)?

https://aquasanacyprus.com/product/ανταλλακτικό-φίλτρο-για-το-aquasana-aq-mf-1-claryum-replacement/

Ναι

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Ναι

Χρειαζεται να μπει πριν απο αυτο καποιο προφιλτρο π.χ. σαν κι αυτο?  https://www.skroutz.gr/s/21615344/Aqua-Filter-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Κεντρικής-Παροχής-από-Πολυπροπυλένιο-10-FCPS20-20-μm.html#shops

Επισης ποια τριοδη βρυση εχεις παρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Χρειαζεται να μπει πριν απο αυτο καποιο προφιλτρο π.χ. σαν κι αυτο?  https://www.skroutz.gr/s/21615344/Aqua-Filter-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Κεντρικής-Παροχής-από-Πολυπροπυλένιο-10-FCPS20-20-μm.html#shops

Επισης ποια τριοδη βρυση εχεις παρει?

Αν το χρειάζεσαι τότε καλύτερα αυτό

Η τρίοδη 

https://www.skroutz.gr/s/7785904/Franke-Eos-Triflow-3209019979-Μπαταρία-Κουζίνας-Πάγκου-Inox-Ασημί.html

45 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Μα και το Multipure για τόσα λίτρα είναι 3000L ή ένα χρόνο, γι' αυτό και το σύνδεσα στην τρίοδη βρύση. Αν το συνδέσεις κατευθείαν στην κρύα παροχή, όπως αναφέρει η Aquasana εννοείται θα το αλλάζεις στους 6 μήνες.

Αυτό της Doulton (NEO) έχει πιστοποίηση κατά NSF από Hong Kong Standards and Testing Centre & Enviroteck (τις οποίες δεν μπορώ να τις δω) η ροή του νερού επίσης από κεραμικά φίλτρα έχει αναφερθεί από αυτούς που τα χρησιμοποιούν ότι είναι μικρή. Εδώ τα λίτρα είναι 3750.

Update..

Στο φυλλάδιο της Doulton δίνει 600 gallons/ 2300 L

Επίσης αναφέρει τον NSF υπάρχει πιστοποίηση..

NSF/ANSI 42

QT Ultracarb Inline[Pb] W9123053
Ultracarb
600(1) .5  

Chlorine Reduction
Nominal Particulate Reduction, Class I
Taste and Odor Reduction

NSF/ANSI 53

QT Ultracarb Inline[Pb] W9123053
Ultracarb
600(1) .5   Cyst Reduction
Lead Reduction
Turbidity Reduction
Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Το Pentair pbs-400 από μόνο κατατάσεται στην κατηγορία χρήσης καφε-εστιατόριο καθώς βελτιώνει την γεύση και μειώνει το χλώριο, από την άλλη το Multipure & Aquasana είναι από τα ποιό ισχυρά ποιοτικά φίλτρα καθώς "καθαρίζουν" σε πολύ υψηλό ποσοστό 98%+ τα περισσότερα στοιχεία που μολύνουν το νερό... αυτά μπορείς να τα δεις από τα δελτία απόδοσης που συνοδεύουν τα φίλτρα.

Το pbs-400 είναι φίλτρο της pentair που απευθύνεται κατά κύριο λόγο σε πόσιμο νερό για οικίες, και εκτός από χλώριο αφαιρεί βαρέα μέταλλα και κύστες πιστοποιημένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Το pbs-400 είναι φίλτρο της pentair που απευθύνεται κατά κύριο λόγο σε πόσιμο νερό για οικίες, και εκτός από χλώριο αφαιρεί βαρέα μέταλλα και κύστες πιστοποιημένα 

Έχει αναφερθεί και σε προηγούμενη συζήτηση (σελ. 260) ότι δεν υπάρχει πιστοποίηση για VOCs.. όμως λόγο 0.5 μm φιλτράρει μερικώς 

 

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Update..

Στο φυλλάδιο της Doulton δίνει 600 gallons/ 2300 L

Επίσης αναφέρει τον NSF υπάρχει πιστοποίηση..

NSF/ANSI 42

QT Ultracarb Inline[Pb] W9123053
Ultracarb
600(1) .5  

Chlorine Reduction
Nominal Particulate Reduction, Class I
Taste and Odor Reduction

NSF/ANSI 53

QT Ultracarb Inline[Pb] W9123053
Ultracarb
600(1) .5   Cyst Reduction
Lead Reduction
Turbidity Reduction

Έχει πιστοποίηση την βρήκα και εγώ αλλά δεν βλέπω να γράφει κάτι για τις ανόργανες πτητικές ενώσεις ούτε στην πιστοποίηση ούτε στο pdf της εταιρείας ή κάτι δεν διαβάζω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Έχει πιστοποίηση την βρήκα και εγώ αλλά δεν βλέπω να γράφει κάτι για τις ανόργανες πτητικές ενώσεις ούτε στην πιστοποίηση ούτε στο pdf της εταιρείας ή κάτι δεν διαβάζω σωστά;

 NSF/ANSI 42

Μείωση χλωρίου

Ονομαστική Αναγωγή Σωματιδίων, Κατηγορία Ι

Μείωση γεύσης και οσμής

NSF/ANSI 53

Μείωση κύστης

Μείωση μολύβδου

Μείωση Θολότητας

 

Όχι λοιπόν δεν έχει για VOCs..

Αλλά μη κολλάμε σε αυτό.. το θέμα είναι κατά πόσο οι επώνυμες εταιρείες ενημερώνουν ή όχι σωστά. Για τους πολλούς αυτά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...