Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gsisr, αν πας σε εταιρία το νερό σου θα ζητήσεις χημικές , μικροβιολογικές , και από βαρέα μέταλλα σίγουρα αρσενικό

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά,

Έχω εδώ και 4 χρόνια φίλτρο olympus το απλό με το πράσινο σπείρωμα που έχει 77 ευρώ. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα, καθώς η γεύση χλωρίου που με ενοχλούσε, περιορίζεται από το εν λόγω φίλτρο στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου που μένω. Παρόλα αυτά επειδή θα αλλάξω το φίλτρο και ψάχνομαι, τι λέτε αξίζει η μετάβαση σε κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/22918446/Doulton-Filtadapt-P-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-BioTect-Ultra-0-2μm.html

Δηλαδή, αξίζει να δώσω τα 63 ευρώ παραπάνω για να ξανά αγοράζω συσκευή και μάλιστα πλαστική, προσφέρει κάτι περισσότερο σε σχέση με το olympus; Ή να μείνω στο olympus και να πάρω μόνο το ανταλλακτικό φίλτρο στα 45 ευρώ;  Ας πούμε με μια πρώτη ματιά βλέπω ότι το doulton φιλτράρει και ως ένα βαθμό άλατα, ενώ το olympus όχι. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Έχω εδώ και 4 χρόνια φίλτρο olympus το απλό με το πράσινο σπείρωμα που έχει 77 ευρώ. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα, καθώς η γεύση χλωρίου που με ενοχλούσε, περιορίζεται από το εν λόγω φίλτρο στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου που μένω. Παρόλα αυτά επειδή θα αλλάξω το φίλτρο και ψάχνομαι, τι λέτε αξίζει η μετάβαση σε κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/22918446/Doulton-Filtadapt-P-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-BioTect-Ultra-0-2μm.html

Δηλαδή, αξίζει να δώσω τα 63 ευρώ παραπάνω για να ξανά αγοράζω συσκευή και μάλιστα πλαστική, προσφέρει κάτι περισσότερο σε σχέση με το olympus; Ή να μείνω στο olympus και να πάρω μόνο το ανταλλακτικό φίλτρο στα 45 ευρώ;  Ας πούμε με μια πρώτη ματιά βλέπω ότι το doulton φιλτράρει και ως ένα βαθμό άλατα, ενώ το olympus όχι. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα, δεν θα σου πω αν αξίζει η αλλαγή απλά θα αναφέρω πως τα φίλτρα της doulton δεν έχουν καμία σχέση σε ποιότητα με αυτά της Olympus είναι ανώτερα ποιοτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Έχω εδώ και 4 χρόνια φίλτρο olympus το απλό με το πράσινο σπείρωμα που έχει 77 ευρώ...

Υπάρχει και η επιλογή, εφόσον όπως λες είσαι ευχαριστημένος.. να ανέβεις κατηγορία στο ανταλλακτικό φίλτρο με άλλης εταιρείας πχ pentair, pure, doulton εφόσων η θήκη που έχεις το επιτρέπει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oXXo_nikosar είπε

Υπάρχει και η επιλογή, εφόσον όπως λες είσαι ευχαριστημένος.. να ανέβεις κατηγορία στο ανταλλακτικό φίλτρο με άλλης εταιρείας πχ pentair, pure, doulton εφόσων η θήκη που έχεις το επιτρέπει

Δε νομίζω ότι δέχεται. Είχα ρωτήσει και εδώ πριν χρόνια για αυτό το θέμα και μου είχε απαντήσει κάποιος πως στην θήκη της olympus με το σπείρωμα που έχει δεν ταιριάζει τίποτε άλλο. Οπότε αναγκαστικά αγοράζεις και νέα φιλτροθηκη. 

9 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Έχω εδώ και 4 χρόνια φίλτρο olympus το απλό με το πράσινο σπείρωμα που έχει 77 ευρώ. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα, καθώς η γεύση χλωρίου που με ενοχλούσε, περιορίζεται από το εν λόγω φίλτρο στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου που μένω. Παρόλα αυτά επειδή θα αλλάξω το φίλτρο και ψάχνομαι, τι λέτε αξίζει η μετάβαση σε κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/22918446/Doulton-Filtadapt-P-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-BioTect-Ultra-0-2μm.html

Δηλαδή, αξίζει να δώσω τα 63 ευρώ παραπάνω για να ξανά αγοράζω συσκευή και μάλιστα πλαστική, προσφέρει κάτι περισσότερο σε σχέση με το olympus; Ή να μείνω στο olympus και να πάρω μόνο το ανταλλακτικό φίλτρο στα 45 ευρώ;  Ας πούμε με μια πρώτη ματιά βλέπω ότι το doulton φιλτράρει και ως ένα βαθμό άλατα, ενώ το olympus όχι. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Μην δίνεις σημασία στα άλατα. Θες είτε ρητίνες, είτε αντιστροφή όσμωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2023 στις 12:02 ΜΜ, kaktos77 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Έχω εδώ και 4 χρόνια φίλτρο olympus το απλό με το πράσινο σπείρωμα που έχει 77 ευρώ. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα, καθώς η γεύση χλωρίου που με ενοχλούσε, περιορίζεται από το εν λόγω φίλτρο στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου που μένω. Παρόλα αυτά επειδή θα αλλάξω το φίλτρο και ψάχνομαι, τι λέτε αξίζει η μετάβαση σε κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/22918446/Doulton-Filtadapt-P-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-BioTect-Ultra-0-2μm.html

Δηλαδή, αξίζει να δώσω τα 63 ευρώ παραπάνω για να ξανά αγοράζω συσκευή και μάλιστα πλαστική, προσφέρει κάτι περισσότερο σε σχέση με το olympus; Ή να μείνω στο olympus και να πάρω μόνο το ανταλλακτικό φίλτρο στα 45 ευρώ;  Ας πούμε με μια πρώτη ματιά βλέπω ότι το doulton φιλτράρει και ως ένα βαθμό άλατα, ενώ το olympus όχι. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Τα άλατα τα φιλτράρει μόνο αν είναι σε μορφή κρούστας, δηλαδή αν έχει γίνει ίζημα. Αν ήθελες να φιλτράρεις τα άλατα (που δεν έχεις λόγο κατά τη γνώμη μου) θα έπρεπε να πας είτε σε ρητίνη είτε σε αντίστροφη όσμωση. Το ότι είναι πλαστική μια συσκευή άνω πάγκου δεν έχει καμία σημασία, εκτός της αισθητικής διαφοράς της.

Θα μπορούσες να αγοράσεις μια οποιαδήποτε άλλη συσκευή και να βάλεις μέσα το ανταλλακτικό της που θέλεις. Εγώ θα προτιμούσα το κανονικό μέγεθος και όχι το slim που έχεις στο link. Είναι ο universal τύπος που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιαδήποτε συσκευή του εμπορίου. Το ανταλλακτικό που σου λέω είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-από-Ενεργό-Άνθρακα-10-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html

Όχι απλά μπορείς να το βάλεις σε συσκευές του εμπορίου, αλλά και αντίστροφα αν κάποια στιγμή θέλεις να αλλάξεις μάρκα ή τύπο φίλτρου, μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, cospan είπε

Τα άλατα τα φιλτράρει μόνο αν είναι σε μορφή κρούστας, δηλαδή αν έχει γίνει ίζημα. Αν ήθελες να φιλτράρεις τα άλατα (που δεν έχεις λόγο κατά τη γνώμη μου) θα έπρεπε να πας είτε σε ρητίνη είτε σε αντίστροφη όσμωση. Το ότι είναι πλαστική μια συσκευή άνω πάγκου δεν έχει καμία σημασία, εκτός της αισθητικής διαφοράς της.

Θα μπορούσες να αγοράσεις μια οποιαδήποτε άλλη συσκευή και να βάλεις μέσα το ανταλλακτικό της που θέλεις. Εγώ θα προτιμούσα το κανονικό μέγεθος και όχι το slim που έχεις στο link. Είναι ο universal τύπος που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιαδήποτε συσκευή του εμπορίου. Το ανταλλακτικό που σου λέω είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/21723340/Doulton-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Νερού-Άνω-και-Κάτω-Πάγκου-από-Ενεργό-Άνθρακα-10-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-μm.html

Όχι απλά μπορείς να το βάλεις σε συσκευές του εμπορίου, αλλά και αντίστροφα αν κάποια στιγμή θέλεις να αλλάξεις μάρκα ή τύπο φίλτρου, μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις.

Πολύ καλή η συμβουλή σου, δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει. Ουσιαστικά δηλαδή λε ότι αν πάρω πχ αυτό: 

https://www.skroutz.gr/s/21724675/Atlas-Filtri-Depural-Top-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-15090.html

είναι πλήρως συμβατό με το παραπάνω φίλτρο και δεν θα έχω πρόβλημα; Δηλαδή το φίλτρο σε αυτή τη περίπτωση δεν πάει βιδωτό; Με διαφορετικά σπειρώματα κλπ;

Για το μέγεθος που αναφέρεις, θα προτιμούσες το κανονικό λόγω των περισσότερων λίτρων που αντέχει ή για κάποιο άλλο λόγο;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κατοικώ στο Χαλάνδρι Αττικής και ήθελα να ρωτήσω εάν το Doulton HCS εξακολουθεί και θεωρείται καλό.
Επίσης, θα μπορέσω να το εγκαταστήσω μόνος μου ή θα χρειαστώ υδραυλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Καλησπέρα, κατοικώ στο Χαλάνδρι Αττικής και ήθελα να ρωτήσω εάν το Doulton HCS εξακολουθεί και θεωρείται καλό.
Επίσης, θα μπορέσω να το εγκαταστήσω μόνος μου ή θα χρειαστώ υδραυλικό;

Αν εννοείς αυτό: https://www.skroutz.gr/s/21767021/Doulton-HCS-Συσκευή-Φίλτρου-Νερού-Άνω-Πάγκου-Μονή-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html

Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου, η τοποθέτηση του είναι πανεύκολη. Δεν θέλεις υδραυλικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ant_ είπε

Σε φιλτρο 0.5 ειναι λογικο να βλεπεις αιωρούμενα σωματιδια?

Δώσε περισσότερες πληροφορίες.. π.χ παλαιότητα, μάρκα φίλτρου που είναι εγκατεστημένο κλπ

π.χ αν είναι άνω πάγκου μήπως πέρασε ζεστό νερό κλπ

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είχα για μερικά χρόνια το άνω πάγκου της multipure αλλά τώρα θέλω να βάλω κάτω πάγκου. Προτιμώ για σύνδεση με την κεντρική παροχή για να μην τρυπάω το νεροχύτη. Οπότε θέλω κάτι αξιόπιστο που να βγάζει πολλά λίτρα το χρόνο. Θα πήγαινα στο pentair pbs-400 αλλά καθαρίζει 11.000 σχεδόν ήτοι 31 λίτρα την ημέρα και δεν νομίζω ότι επαρκούν για κεντρική παροχή, ή κάνω λάθος και είμαι οκ; Βασικά δεν ξέρω πόσα λίτρα καταναλώνουμε από τη βρύση της κουζίνας. Υπάρχει κάτι άλλο με περισσότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Καλησπέρα. Είχα για μερικά χρόνια το άνω πάγκου της multipure αλλά τώρα θέλω να βάλω κάτω πάγκου. Προτιμώ για σύνδεση με την κεντρική παροχή για να μην τρυπάω το νεροχύτη. Οπότε θέλω κάτι αξιόπιστο που να βγάζει πολλά λίτρα το χρόνο. Θα πήγαινα στο pentair pbs-400 αλλά καθαρίζει 11.000 σχεδόν ήτοι 31 λίτρα την ημέρα και δεν νομίζω ότι επαρκούν για κεντρική παροχή, ή κάνω λάθος και είμαι οκ; Βασικά δεν ξέρω πόσα λίτρα καταναλώνουμε από τη βρύση της κουζίνας. Υπάρχει κάτι άλλο με περισσότερα;

Πόσα άτομα θα κάνουν χρήση του φίλτρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Δώσε περισσότερες πληροφορίες.. π.χ παλαιότητα, μάρκα φίλτρου που είναι εγκατεστημένο κλπ

π.χ αν είναι άνω πάγκου μήπως πέρασε ζεστό νερό κλπ

Δεν ειναι παλιο  ανω παγκου   

Δηλαδη δεν θα επρεπε τιποτα να φαινεται ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...