Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Όχι λοιπόν δεν έχει για VOCs..

Αλλά μη κολλάμε σε αυτό.. το θέμα είναι κατά πόσο οι επώνυμες εταιρείες ενημερώνουν ή όχι σωστά. Για τους πολλούς αυτά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο.

Πολύ κουραστική η όλη διαδικασία και τίποτα ξεκάθαρο.. Θα μείνω χωρίς φίλτρο μου φαίνεται στο τέλος.. Οπότε η aquasana ή multipure; Τρίτη επιλογή γιοκ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικα εχω βασιμες υποψιες οτι τα φιλτρα αφαιρουν ουσιωδη χαρακτηριστικα απτο νερο δημιουργωντας ελειψεις στον οργανισμο πχ μεταλλικα αλατα μαγνησιο ακομα κ αυτη η σκουρια που μαζευει το απλο βαμβακι..Εχω παρατηρησει μετα απο μερικους μηνες χρησης νερου φιλτρου με ανθρακα τα κλασσικα του 40ευρου ναι το νερο ηταν απαλοτερο κ καθαροτερο στη γευση αλλα αισθανομουν κ γενικοτερη καταβολη.Χωρις φιλτρο ναι βρωμαει σα πισινα απτο χλωριο κ ειναι σκληρο,αλλα ουδεν προβλημα.

Καλως τα γραφουν απεξω στη συσκευασια αλλα ποιος  εγγυαται οτι δεν ειναι μια φασονοκατασταση με ενα προιον καθαρα για κερδος απτα βαθη της κινας με μη σταθερη ποιοτητα κατασκευης κ κυριως αυτα που δηλωνει ποσο ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα κ κυριως στην ωφελεια?

Μαλλον το γυρναω στο σκετο για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Πολύ κουραστική η όλη διαδικασία και τίποτα ξεκάθαρο.. Θα μείνω χωρίς φίλτρο μου φαίνεται στο τέλος.. Οπότε η aquasana ή multipure; Τρίτη επιλογή γιοκ;   

Πάμε σε επώνυμες μάρκες Multipure, Aquasana, 3Μ, Pentair, Doulton.. σε γενικές γραμμές κι όταν δεν έχουμε κάνει δική μας ανάλυση ή του Δήμου και το νερό μας είναι πώσιμο, βρίσκουμε κάτι που κάνει για την περίπτωση μας, βλέπουμε απαραίτητα το Perfomance Data Sheet του φίλτρου αλλά και την απόδοση του στον χρόνο (λίτρα).

Θα χρησιμοποιήσω σχόλιο του @Stergios Kat

 

Tο μη πόσιμο νερό χωρίζεται στις εξής βασικές κατηγορίες:

  • σε νερό με ύπαρξη μικροβιακού φορτίου
  • σε νερό με ύπαρξη βαρέων μετάλλων
  • σε νερό με ύπαρξη χημικών ενώσεων

Σχόλιο του @Iosif_L

Παιδιά ηρεμήστε λίγο με τα NSF, και πάμε να κάνουμε τα πράγματα απλά.

  1. Είσαι κάτοικος αστικού κέντρου? τότε υποφέρεις σίγουρα από χλώριο και βαρέα μέταλλα. Όλα τα φίλτρα θα κάνουν δουλειά στο χλώριο και κάποια καλά και ακριβά θα κάνουν καλύτερη δουλειά στα βαρέα μέταλλα.
  2. Είσαι κάτοικος επαρχίας? Τότε υποφέρεις από υποχλωρίωση, από VOCs, φυτοφάρμακα και την κυρά Σούλα. Εδώ θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή των φίλτρων καθότι η υποχλωρίωση εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους. Κατά την γνώμη μου εδώ θέλει πολύ καλό ενεργό άνθρακα σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ultrafiltration η nanofiltration. Για κάποιον που έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει όσμωση ακόμη καλύτερα
  3. Είσαι κάτοικος παραθαλάσσιας περιοχής ή νησιώτης? Τότε υποφέρεις από από υψηλή αγωγιμότητα και ολικά στερεά. Η όσμωση είναι μονόδρομος
  4. Έχεις γεώτρηση? Κάνε σύμβαση με ένα εργαστήρι αναλύσεων και γίνε κολλητός του φιλτρά της περιοχής σου. 
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oXXo_nikosar είπε

Είσαι κάτοικος αστικού κέντρου? τότε υποφέρεις σίγουρα από χλώριο και βαρέα μέταλλα. Όλα τα φίλτρα θα κάνουν δουλειά στο χλώριο και κάποια καλά και ακριβά θα κάνουν καλύτερη δουλειά στα βαρέα μέταλλα.

Είμαι κάτοικος σε αρκετά μεγάλη επαρχιακή πόλη οπότε μάλλον εμπίπτω σε αυτή την κατηγορία. Αν και η ΔΕΥΑ της περιοχής μου θεωρεί το νερό άψογο σύμφωνα με τις αναλύσεις της θα κάνω και εγώ ανάλυση. Τελευταία ερώτηση μέχρι να επανέλθω με τα αποτελέσματα. Στην ανάλυση ζητάς συγκεκριμένα πράγματα πχ θέλω για βαρέα μέταλλα θέλω για VOCs ή η κάθε ανάλυση τα περιλαμβάνει όλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Προσωπικα εχω βασιμες υποψιες οτι τα φιλτρα αφαιρουν ουσιωδη χαρακτηριστικα απτο νερο δημιουργωντας ελειψεις στον οργανισμο πχ μεταλλικα αλατα μαγνησιο ακομα κ αυτη η σκουρια που μαζευει το απλο βαμβακι..Εχω παρατηρησει μετα απο μερικους μηνες χρησης νερου φιλτρου με ανθρακα τα κλασσικα του 40ευρου ναι το νερο ηταν απαλοτερο κ καθαροτερο στη γευση αλλα αισθανομουν κ γενικοτερη καταβολη.Χωρις φιλτρο ναι βρωμαει σα πισινα απτο χλωριο κ ειναι σκληρο,αλλα ουδεν προβλημα.

Καλως τα γραφουν απεξω στη συσκευασια αλλα ποιος  εγγυαται οτι δεν ειναι μια φασονοκατασταση με ενα προιον καθαρα για κερδος απτα βαθη της κινας με μη σταθερη ποιοτητα κατασκευης κ κυριως αυτα που δηλωνει ποσο ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα κ κυριως στην ωφελεια?

Μαλλον το γυρναω στο σκετο για την ωρα.

Αυτό που περιγράφεις το καταφέρνει μόνο φίλτρο Αντίστροφης Όσμωσης κι όχι τα φίλτρα Ενεργού Άνθρακα τα οποία εννοείται ότι δεν αφαιρούν τα απαραίτητα για τον οργανισμό ιχνοστοιχεία Μαγνήσιο Κάλιο, Ασβέστιο, Νάτριο καθώς αυτά βρίσκονται στην φίλτρανση κάτω 0,01, απαλλάσσουν από το νερό δυσάρεστες οσμές, γεύσεις και αφαιρούν χλώριο, χλωριούχες ενώσεις, φυτοφάρμακα - ζιζανιοκτόνα, βαρέα μέταλλα (αμίαντο, μόλυβδο, υδράργυρο κλπ)

7 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Είμαι κάτοικος σε αρκετά μεγάλη επαρχιακή πόλη οπότε μάλλον εμπίπτω σε αυτή την κατηγορία. Αν και η ΔΕΥΑ της περιοχής μου θεωρεί το νερό άψογο σύμφωνα με τις αναλύσεις της θα κάνω και εγώ ανάλυση. Τελευταία ερώτηση μέχρι να επανέλθω με τα αποτελέσματα. Στην ανάλυση ζητάς συγκεκριμένα πράγματα πχ θέλω για βαρέα μέταλλα θέλω για VOCs ή η κάθε ανάλυση τα περιλαμβάνει όλα; 

 Αν πας σε εταιρία το νερό σου θα ζητήσεις χημικές , μικροβιολογικές , και από βαρέα μέταλλα σίγουρα αρσενικό (λόγο κόστους) αλλά ζήτα και από τον Δήμο της περιοχής περιλαμβάνει περισσότερα μετρήσεις

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Προσωπικα εχω βασιμες υποψιες οτι τα φιλτρα αφαιρουν ουσιωδη χαρακτηριστικα απτο νερο δημιουργωντας ελειψεις στον οργανισμο πχ μεταλλικα αλατα μαγνησιο ακομα κ αυτη η σκουρια που μαζευει το απλο βαμβακι..Εχω παρατηρησει μετα απο μερικους μηνες χρησης νερου φιλτρου με ανθρακα τα κλασσικα του 40ευρου ναι το νερο ηταν απαλοτερο κ καθαροτερο στη γευση αλλα αισθανομουν κ γενικοτερη καταβολη.Χωρις φιλτρο ναι βρωμαει σα πισινα απτο χλωριο κ ειναι σκληρο,αλλα ουδεν προβλημα.

Καλως τα γραφουν απεξω στη συσκευασια αλλα ποιος  εγγυαται οτι δεν ειναι μια φασονοκατασταση με ενα προιον καθαρα για κερδος απτα βαθη της κινας με μη σταθερη ποιοτητα κατασκευης κ κυριως αυτα που δηλωνει ποσο ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα κ κυριως στην ωφελεια?

Μαλλον το γυρναω στο σκετο για την ωρα.

Το νερό το αισθανόσουν καθαρότερο επειδή αφαιρουνται χλώριο και οσμες από το φίλτρο. 

Τα απλά κεραμικά φίλτρα και με ενεργό άνθρακα δεν αφαιρούν σε καμία περιπτωση μεταλλικά στοιχεία και ιχνοστοιχεία. Αυτά τα αφαιρεί μόνο το σύστημα αντίστροφης όσμωσης, διότι απαιτούνται νανοδιηθηση.

Συνεπως άμα έχεις τέτοιο σύστημα, θες φίλτρα εμπλουτισμού του νερού με μέταλλα και ιχνοστοιχεία. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, ζητώ συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί, διάβασα περί τις 100 σελίδες αλλά δε βρήκα κάτι.

Για εμάς που έχουμε τηλέφωνο αποσπώμενο (τύπου ντους) στην κουζίνα μας, μπορούμε να βάλουμε φίλτρο άνω πάγκου; Υπάρχει κάποια ειδική υποδοχή; Ή παμε αναγκαστικά σε κάτω πάγκου; (και να ήθελα δεν έχω χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Chikorita είπε

Καλησπέρα παίδες, ζητώ συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί, διάβασα περί τις 100 σελίδες αλλά δε βρήκα κάτι.

Για εμάς που έχουμε τηλέφωνο αποσπώμενο (τύπου ντους) στην κουζίνα μας, μπορούμε να βάλουμε φίλτρο άνω πάγκου; Υπάρχει κάποια ειδική υποδοχή; Ή παμε αναγκαστικά σε κάτω πάγκου; (και να ήθελα δεν έχω χώρο)

99.9% δεν μπαίνει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι, στο κρύο, όχι στο ζεστό. 

Για αστείο το έγραψε..😀

Τα φίλτρα που προορίζονται για μπάνιο δουλεύουν και με ζεστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Χωρίς πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το φίλτρο 

https://www.skroutz.gr/s/17420002/Proteas-Filter-PFFC-Φίλτρο-Νερού-Βρύσης-Inox-Ενεργός-Άνθρακας-EW-011-0100.html

 

Πριν είχα το σύστημα με το φίλτρο αραγκον, αλλά τα έχει φτύσει και σκέφτομαι να κάνω αλλαγή 

Επίσης σκέφτομαι και την εναλλακτική της κανάτας 

https://www.skroutz.gr/s/24656030/Brita-Marella-Κανάτα-Σερβιρίσματος-Πλαστική-White-με-3-Ανταλλακτικά-Φίλτρα-Maxtra-2400ml.html

 

2 άτομα, σχετικά μικρή κατανάλωση καθημερινά, ίσως 2 - 3 λιτρα Μαξ 

Αξίζει κάτι από τα 2? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, barman_ είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Χωρίς πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το φίλτρο 

https://www.skroutz.gr/s/17420002/Proteas-Filter-PFFC-Φίλτρο-Νερού-Βρύσης-Inox-Ενεργός-Άνθρακας-EW-011-0100.html

 

Πριν είχα το σύστημα με το φίλτρο αραγκον, αλλά τα έχει φτύσει και σκέφτομαι να κάνω αλλαγή 

Επίσης σκέφτομαι και την εναλλακτική της κανάτας 

https://www.skroutz.gr/s/24656030/Brita-Marella-Κανάτα-Σερβιρίσματος-Πλαστική-White-με-3-Ανταλλακτικά-Φίλτρα-Maxtra-2400ml.html

 

2 άτομα, σχετικά μικρή κατανάλωση καθημερινά, ίσως 2 - 3 λιτρα Μαξ 

Αξίζει κάτι από τα 2? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

Τελείως πρόχειρα, θα κοίταζα το κόστος ανταλλακτικών και πόσα λίτρα φιλτράρουν. Αν συμφέρει η αγορά σε αντίθεση με ένα σύστημα άνω πάγκου (που δεν το πιστεύω) τότε αποφάσισε

π.χ

αν πάς σε αυτό στοιχίζει 65€ μαζί με το φίλτρο, καθαρίζει από πολλά περισσότερα το νερό, αλλαγή το ανταλλακτικό σε 12 μήνες με κόστος 30€

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, oXXo_nikosar said:

Τελείως πρόχειρα, θα κοίταζα το κόστος ανταλλακτικών και πόσα λίτρα φιλτράρουν. Αν συμφέρει η αγορά σε αντίθεση με ένα σύστημα άνω πάγκου (που δεν το πιστεύω) τότε αποφάσισε

π.χ

αν πάς σε αυτό στοιχίζει 65€ μαζί με το φίλτρο, καθαρίζει από πολλά περισσότερα το νερό, αλλαγή το ανταλλακτικό σε 12 μήνες με κόστος 30€

ενδιαφερον.ποιοτικα και αποτελεσματικα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτα που αναφερω?Δυσκολια εγκαταστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, barman_ είπε

ενδιαφερον.ποιοτικα και αποτελεσματικα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτα που αναφερω?Δυσκολια εγκαταστασης?

Εννοείται ότι είναι ανώτερο σαν σύστημα και στην φίλτρανση αλλά και στην οικονομία, επίσης η θήκη δέχεται πληθώρα διαφορετικών φίλτρων για να δοκιμάσεις. Αυτό ίσως είναι και ευκολότερο στην εγκατάσταση..

- ξεβιδώνεις το "φιλτράκι" που έχει η βρύση σου και βιδώνεις αυτό του φίλτρου.. στην συνέχεια γυρίζεις τον επιλογέα σε φιλτραρισμένο ή χωρίς νερό. Σαν 1η χρήση θα το αφήσεις να τρέξει για κανα 20" και είναι έτοιμο. ΠΡΟΣΟΧΗ όταν θα γυρίζεις τον επιλογέα στο φίλτρο ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΡΥΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...