Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@hamer

Είναι διαθέσιμο κανονικά εδώ 

https://aquasanacyprus.com/product/aq-ro3-r-stage-1-3-replacements/

αλλά και εδώ.. 

https://thewater.company/products/copy-of-σετ-ανταλλακτικά-φίλτρα-για-το-aquasana-aq-5300-max-flow-claryum®-replacement-set-1

με έκπτωση 10%.

Ο αντιπρόσωπος της Aquasana έχει και τα 2 καταστήματα κι έχω ψωνίσει και από τα 2.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας, έχω εδώ και 9 μήνες την συσκευή Doulton HCS άνω πάγκου. Ικανοποιητικό το αποτέλεσμα. Ερώτηση, μπορώ να βάλω άλλο ανταλλακτικό φίλτρο 10΄  πέρα απο της doulton ; Αν ναι, ποιο προτείνετε και θεωρείται καλό; Εχω δει διάφορα αλλά κάποια φτιάχνονται ινδία και κίνα , δεν είναι τοσο αξιοπιστα απο οσο λένε.. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Lompi είπε

Καλησπέρα σας, έχω εδώ και 9 μήνες την συσκευή Doulton HCS άνω πάγκου. Ικανοποιητικό το αποτέλεσμα. Ερώτηση, μπορώ να βάλω άλλο ανταλλακτικό φίλτρο 10΄  πέρα απο της doulton ; Αν ναι, ποιο προτείνετε και θεωρείται καλό; Εχω δει διάφορα αλλά κάποια φτιάχνονται ινδία και κίνα , δεν είναι τοσο αξιοπιστα απο οσο λένε.. Thanks

Καλησπέρα,

δεν μπορείς να βάλεις φίλτρα άλλου κατασκευαστή.. αλλά μόνο της εταιρείας αυτά τα 3..

UltraCarb, UltraCarb SI και DCB10

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Καλησπέρα,

δεν μπορείς να βάλεις φίλτρα άλλου κατασκευαστή.. αλλά μόνο της εταιρείας αυτά τα 3..

UltraCarb, UltraCarb SI και DCB10

Eυχαριστώ πολύ για τη πληροφορία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στη συσκευή της Eiger που παραθέτω στο link μπορώ να βάλω και φίλτρα της Doulton. Αν όχι ποια φίλτρα δέχεται η συσκευή εκτός της Eiger? Και τι μου προτείνεται Doulton ή Eiger? Απ' ότι έχω καταλάβει απ' αυτά που έχω διαβάσει στα προηγούμενα μάλλον Doulton. Αν μπορεi κάποιος να μας πει και δυο λόγια για τα φίλτρα Eiger θα ήθελα τις γνώσεις του. Ευχαριστώ.

https://www.skroutz.gr/s/21826086/Eiger-Countertop-Syskeyi-Filtrou-Nerou-Ano-Pagou-Moni-me-Antallaktiko-Filtro-Eiger-Carbon-Block-Soft-Antimicrobial-0-5-mm.html?from=best_sellers_tag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2023 στις 10:33 ΜΜ, Vmpan είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στη συσκευή της Eiger που παραθέτω στο link μπορώ να βάλω και φίλτρα της Doulton. Αν όχι ποια φίλτρα δέχεται η συσκευή εκτός της Eiger? Και τι μου προτείνεται Doulton ή Eiger? Απ' ότι έχω καταλάβει απ' αυτά που έχω διαβάσει στα προηγούμενα μάλλον Doulton. Αν μπορεi κάποιος να μας πει και δυο λόγια για τα φίλτρα Eiger θα ήθελα τις γνώσεις του. Ευχαριστώ.

https://www.skroutz.gr/s/21826086/Eiger-Countertop-Syskeyi-Filtrou-Nerou-Ano-Pagou-Moni-me-Antallaktiko-Filtro-Eiger-Carbon-Block-Soft-Antimicrobial-0-5-mm.html?from=best_sellers_tag

Καλησπέρα,

μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε φίλτρο 10 ιντσών.. αλλά η Doulton έχει μόνο ένα universal 

Doulton-Ultracarb-Imperial-OBE-0-5-mm

Ο κανόνας θα έπρεπε να είναι ότι βάζουμε φίλτρα με πιστοποίηση π.χ NSF, IAPMO, WQA κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Για το σύστημα Αντίστροφης Ώσμωσης PRIME της RAINBOW,  έχει κανείς άποψη;

Δεν βλέπω πιστοποιήσεις στη σελίδα τους.

Επεξ/σία από polll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polll είπε

Καλησπέρα. Για το σύστημα Αντίστροφης Ώσμωσης PRIME της RAINBOW,  έχει κανείς άποψη;

Δεν βλέπω πιστοποιήσεις στη σελίδα τους.

H Rainbow είναι αντιπρόσωπος φίλτρων της 3Μ τα οποία είναι πιστοποιημένα.. καλό είναι να ρωτήσεις τους ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επιτραπέζιος ψύκτης νερού της ουρανιοτοξο νερά αξιζει λετε? Πόσο κανει το φίλτρο του? Μ αρεσει (και ενδιαφέρει )που βγαζει νερο σε 3 θερμοκρασίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας. Έχω πάρει μετα απο σύσταση-πρόταση σας αυτά τα φίλτρα  https://www.skroutz.gr/s/38176836/Pentair-Antallaktika-Filtra-Nerou-Ano-kai-Kato-Pagou-apo-Energo-Anthraka-10-DFX-CB-10-0-5-mm-2tmch.html για χρήση κάτω  πάγκου. Είναι πάρα πολύ καλά, αισθητή διαφορά στο νερό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πότε πρέπει να τα αλλάξω; Θυμάμαι που αναφέρεται εδώ όταν δω μείωση στην πίεση του νερού. Διαβάζω αυτό του πολυπροπυλενίου έχει μικρότερη διάρκεια ζωής. Λογικα, πρέπει να αλλαχθεί πρώτο και αργότερα το άλλο; Μια μείωση στην αρχική πίεση του νερού και μια αλλαγή στην γεύση του νερου σε σχέση με την αρχή την έχω δει (λογικό). Τα έχω 4,5 μήνες. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takaros14 είπε

Καλησπέρα σας. Έχω πάρει μετα απο σύσταση-πρόταση σας αυτά τα φίλτρα  https://www.skroutz.gr/s/38176836/Pentair-Antallaktika-Filtra-Nerou-Ano-kai-Kato-Pagou-apo-Energo-Anthraka-10-DFX-CB-10-0-5-mm-2tmch.html για χρήση κάτω  πάγκου. Είναι πάρα πολύ καλά, αισθητή διαφορά στο νερό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πότε πρέπει να τα αλλάξω; Θυμάμαι που αναφέρεται εδώ όταν δω μείωση στην πίεση του νερού. Διαβάζω αυτό του πολυπροπυλενίου έχει μικρότερη διάρκεια ζωής. Λογικα, πρέπει να αλλαχθεί πρώτο και αργότερα το άλλο; Μια μείωση στην αρχική πίεση του νερού και μια αλλαγή στην γεύση του νερου σε σχέση με την αρχή την έχω δει (λογικό). Τα έχω 4,5 μήνες. Ευχαριστώ πολύ.

Το 1ο φίλτρο υβριδικό συμπαγούς ενεργού άνθρακα 10 micron είναι για 9.500 λίτρα ή 6 μήνες & το 2ο είναι για 19.000 λίτρα αφαίρεσης χλωρίου και 7.500 λίτρα αφαίρεσης βαρέα μέταλλα υπολογίζουμε 1 χρόνο. Ανάλογα πάντα με την ποιότητα του νερού.. αν δηλ. το νερό μας είναι επιβαρυμένο ή όχι με χώματα, μικροοργανισμούς ή άλλες βλαβερές ουσίες.

8 ώρες πριν, adi32 είπε

Επαιρνα για χρονια το ανταλλακτικο Doulton® Chlorasyl αλλα βλεπω δεν υπαρχει πουθενα (με ενδιαφερει να καθαριζει το χλωριο)

Τι κανουμε τωρα?

 

Δοκίμασε οποιοδήποτε άλλο φίλτρο της εταιρείας.. ο πρωταρχικός των φίλτρων είναι η αφαίρεση της οσμής, θολότητας και το χλώριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να βάλω ένα φίλτρο ανάμεσα στο σπιράλ της μπαταρίας και της παροχής του τοίχου. Έτσι ώστε το κρύο νερό που φέρνει η μπαταρία να είναι φιλτραρισμένο.

Υπάρχει κάποιο οικονομική λύση για αυτό? Κάτι να προτείνετε σε νορμάλ τιμή όχι πάνω από 100€ ας πούμε 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagos89 είπε

Εγώ θα ήθελα να βάλω ένα φίλτρο ανάμεσα στο σπιράλ της μπαταρίας και της παροχής του τοίχου. Έτσι ώστε το κρύο νερό που φέρνει η μπαταρία να είναι φιλτραρισμένο.

Υπάρχει κάποιο οικονομική λύση για αυτό? Κάτι να προτείνετε σε νορμάλ τιμή όχι πάνω από 100€ ας πούμε 

 

Τα προβλήματα που δημιουργούνται όταν μπαίνει φίλτρο κατευθείαν στην κρύα παροχή του νεροχύτη μας είναι 2. Το πρώτο η ροή του νερού απευθείας από την κρύα παροχή είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι θα ήταν με ξεχωριστό βρυσάκι.. τα περισσότερα φίλτρα δεν υποστηρίζουν ροή μεγαλύτερη των 3 λίτρων και το δεύτερο είναι τα λίτρα νερού που επίσης θα πρέπει να είναι πολλά περισσότερα από τα "απλά" φίλτρα. Οπότε θέλουμε  φίλτρο υψηλής ροής πάνω από 5 λίτρα το λεπτό και τουλάχιστον 15000 λίτρα φίλτρανσης του χλωρίου. Αν όμως το νερό σου είναι επιβαρυμένο πέραν του χλωρίου, τότε θα πρέπει να σκεφτείς πιο σύνθετες λύσης.. όπως διπλό φίλτρο ή ακόμα και αντίστροφη όσμωση. 

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο καθώς οι παράγοντες πέραν του κόστους είναι πολλοί και δεν κάνουν όλα τα φίλτρα για όλες τις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αττική είμαι θεωρητικά για το χλώριο και ότι επιπλέον μπορεί να κρατήσει. Πλύσιμο είναι ελάχιστα πράγματα γτ μπαίνουν όλα πλυντήριο πιάτων οπότε μαγείρεμα και όσο νερό πίνουμε. Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω βρυσάκι (*ενοίκιο)και δεν θα ήθελα με τίποτα κάτι επιπλέον πάνω στον πάγκο. 

Πχ για το ντουζ έχω βάλει ένα φίλτρο ανάμεσα στην βρύση και το σπιράλ από το τηλέφωνο και δεν είχα ιδιαίτερη πτώση πίεσης/παροχής. Σίγουρα δεν κρατεί πολλά πράγματα για να έχεις αρκετή ροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...