Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, sakisdog είπε

Η κεφαλή είναι η QL3B. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μια τέτοια εταιρεία όπως η Pentair προχώρησε σε αλλαγή του σχεδιασμού του φυσιγγίου χωρίς να αλλάξει το μοντέλο. Μπορούσαν να το κάνουν π.χ. PBS405 για να μπορεί ο κόσμος να τα ξεχωρίζει. 

Διάβασα αρκετές κριτικές στο Amazon που είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μένα. Κάποιοι άλλαξαν την κεφαλή και σταμάτησε να στάζει. 

Το μαγαζί που αγόρασα το ανταλλακτικό λέει πως μίλησε με την εταιρεία που τους προμηθεύει τα φίλτρα και δεν γνώριζαν κάτι. 

Αγόρασα το συγκεκριμένο φίλτρο λόγω των πολύ καλών κριτικών του αλλά δεν ξέρω αν θα τους προτιμήσω του χρόνου. Έχει κανείς να προτείνει κάποιο παρόμοιο φίλτρο με μεγάλη ροή που να είναι και αξιόπιστο;

Δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα εδώ μέσα για το συγκεκριμένο φίλτρο. Είναι από τα καλύτερα και ποιο αξιόπιστα.

10 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα εδώ μέσα για το συγκεκριμένο φίλτρο. Είναι από τα καλύτερα και ποιο αξιόπιστα.

Δοκίμασε να βάλεις λίγο σιλικόνη κατάλληλη για φίλτρα στις φλάντζες του ανταλλακτικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πού θα μπορούσα να κάνω έλεγχο ποιότητας του νερού (Νομό Αττικής) και πόσο είναι περίπου το κόστος; Επίσης, έχω ένα απλό φίλτρο άνθρακα και θα ήθελα να το αναβαθμίσω λόγω του ότι πολλές φορές η ποσότητα του χλωρίου στο νερό είναι υπερβολική και δεν μπορεί να τη συγκρατήσει πλήρως και έχει και πολλά άλατα. Τι φίλτρο να κοιτάξω; Αντίστροφης όσμωσης;

Επεξ/σία από magictoboggan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/12/2023 στις 2:48 ΠΜ, magictoboggan είπε

Πού θα μπορούσα να κάνω έλεγχο ποιότητας του νερού (Νομό Αττικής) και πόσο είναι περίπου το κόστος; Επίσης, έχω ένα απλό φίλτρο άνθρακα και θα ήθελα να το αναβαθμίσω λόγω του ότι πολλές φορές η ποσότητα του χλωρίου στο νερό είναι υπερβολική και δεν μπορεί να τη συγκρατήσει πλήρως και έχει και πολλά άλατα. Τι φίλτρο να κοιτάξω; Αντίστροφης όσμωσης;

Μπορείς να ζητήσεις από την ΕΥΔΑΠ της περιοχής σου ή από ιδιωτικό εργαστήριο μικροβιολογικό τεστ με κόστος από 30 μέχρι 50 ευρώ. Γενικά η Αττική έχει μαλακό νερό και σωστά χλωριωμένο. 

- Δοκίμασε ένα επώνυμο φίλτρο με πιστοποίηση από τον ανεξάρτητο οργανισμό NSF για να έχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα. Επώνυμες εταιρείες με πολλά χρόνια στο χώρο που διαθέτουν πιστοποίηση NSF, IAPMO, WQA κλπ είναι οι  Multipure, Aquasana, 3Μ, Doulton, Everpure και τα φίλτρα Pure. Μη δίνεις σημασία σε διαφημιστικές καμπάνιες και εταιρείες που δίνουν "τσάμπα χειρουργικό ατσάλι" και σου αλλάζουν οι ίδιοι το φίλτρο κάθε χρόνο ή άλλους με εκατοντάδες πατέντες και μαιμού εργαστήρια χωρίς πιστοποιήσεις. 

Αν κάνεις μια αναδρομή σε προηγούμενες σελίδες.. σίγουρα θα βρεις αυτό που ψάχνεις

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/12/2023 at 13:25, oXXo_nikosar said:

Δοκίμασε ένα επώνυμο φίλτρο με πιστοποίηση από τον ανεξάρτητο οργανισμό NSF για να έχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα. Επώνυμες εταιρείες με πολλά χρόνια στο χώρο που διαθέτουν πιστοποίηση NSF, IAPMO, WQA κλπ είναι οι  Multipure, Aquasana, 3Μ, Doulton, Everpure και τα φίλτρα Pure. Μη δίνεις σημασία σε διαφημιστικές καμπάνιες και εταιρείες που δίνουν "τσάμπα χειρουργικό ατσάλι" και σου αλλάζουν οι ίδιοι το φίλτρο κάθε χρόνο ή άλλους με εκατοντάδες πατέντες και μαιμού εργαστήρια χωρίς πιστοποιήσεις. 

Χρησιμοποιώ τα Βρετανικά φίλτρα της coldstream τα οποία τα είχα συγκρίνει στα data sheets με της doulton, 3M και κάποιες άλλες εταιρίες και απορροφούσαν το περισσότερο. Θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο γιατί έχω πολλά άλατα και το χλώριο κάποιες φορές είναι υπερβολικό, σε σημείο που το φίλτρο δεν καταφέρνει να το σταματήσει. Έχω δοκιμάσει και άλλα φίλτρα από εταιρίες όπως Olympus, 3M και κάποιες άλλες αλλά δε με ικανοποιούν. Θέλω το απόλυτο στο νερό. Από αυτά που διάβασα ως τώρα έχω καταλήξει ότι πρέπει να πάω σε φίλτρο αντίστροφης όσμωσης αλλά δε γνωρίζω ποιο πρέπει να επιλέξω. Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Επεξ/σία από magictoboggan
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magictoboggan είπε

Χρησιμοποιώ τα Βρετανικά φίλτρα της coldstream τα οποία τα είχα συγκρίνει στα data sheets με της doulton, 3M και κάποιες άλλες εταιρίες και απορροφούσαν το περισσότερο. Θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο γιατί έχω πολλά άλατα και το χλώριο κάποιες φορές είναι υπερβολικό, σε σημείο που το φίλτρο δεν καταφέρνει να το σταματήσει. Έχω δοκιμάσει και άλλα φίλτρα από εταιρίες όπως Olympus, 3M και κάποιες άλλες αλλά δε με ικανοποιούν. Θέλω το απόλυτο στο νερό. Από αυτά που διάβασα ως τώρα έχω καταλήξει ότι πρέπει να πάω σε φίλτρο αντίστροφης όσμωσης αλλά δε γνωρίζω ποιο πρέπει να επιλέξω. Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Αν το κύριο πρόβλημά σου είναι το χλώριο δεν χρειάζεσαι όσμωση απλά ένα καλό φίλτρο άνθρακα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Geoka1982 said:

Αν το κύριο πρόβλημά σου είναι το χλώριο δεν χρειάζεσαι όσμωση απλά ένα καλό φίλτρο άνθρακα. 

και με τα άλατα τι θα κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, magictoboggan είπε

και με τα άλατα τι θα κάνω;

Το σκληρό νερό (διαλυμένα ιόντα ασβεστίου & μαγνησίου ακόμα και σιδήρου) υπό κανονικές συνθήκες κάνει περισσότερο καλό στον άνθρωπο, ιδίως στην καρδιά τα νεφρά και τους μυς.. φυσικά υπάρχουν και αυτοί (έμποροι φίλτρων) που λένε το αντίθετο.

- Ένα καλό φίλτρο ενεργού άνθρακα κατά των αλάτων θα λύσει το πρόβλημα στην κουζίνα και μετά διαφορετικό για την κάθε συσκευή, π.χ μπάνιο, πλυντήριο ρούχων, πιάτων, θερμοσίφωνο.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, magictoboggan είπε

και με τα άλατα τι θα κάνω;

Αν έχεις πρόβλημα και με τα άλατα στο πόσιμο νερό ναι εκεί θα πας αναγκαστικά σε όσμωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Geoka1982 said:

Αν έχεις πρόβλημα και με τα άλατα στο πόσιμο νερό ναι εκεί θα πας αναγκαστικά σε όσμωση.

έχεις να προτείνεις κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα πήρα ένα μηχάνημα άνω πάγκου διπλο Atlas filtri με ένα προπηλαινιου και ένα doulton 0.5 10"  ....Γενικά η βρύση δεν έχει τρελή πίεση ..ποσο μάλιστα όταν χρησιμοποιώ  το φίλτρο η ροή είναι πολύ χαμηλή περιμένεις κάμποση ώρα να γέμιση ένα ποτήρι νερό ...Κάνω κάτι λάθος υπάρχει σωτηρία ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TSINE είπε

Παιδιά καλησπέρα πήρα ένα μηχάνημα άνω πάγκου διπλο Atlas filtri με ένα προπηλαινιου και ένα doulton 0.5 10"  ....Γενικά η βρύση δεν έχει τρελή πίεση ..ποσο μάλιστα όταν χρησιμοποιώ  το φίλτρο η ροή είναι πολύ χαμηλή περιμένεις κάμποση ώρα να γέμιση ένα ποτήρι νερό ...Κάνω κάτι λάθος υπάρχει σωτηρία ? 

Δεν υπάρχει σωτηρία και μονό φίλτρο να είχες για το doulton αναφέρομαι έτσι θα τρέχει η βρύση. Εγώ το είχα και το έδωσα πολύ σπαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Ενδιαφέρομαι για ένα φίλτρο κατω πάγκου (διπλό) χωρίς βρυσακι. Δεν θέλω να κάνω τρύπα στο νεροχυτη καθώς είμαι με ενοίκιο. Το νερό στην πόλη μου είμαι πόσιμο και αυτό που θέλω είναι  να φτιάξει η γεύση του. Τι μου προτείνετε για συσκευή και τι φίλτρα να βάλω? Το ποσό που μπορώ να διαθεσω είναι έως 150 ευρώ. Αν επιλέξω αυτό θα με καλύψει? https://aquasanacyprus.com/product/carbon-filter-to-connect-directly-to-the-aquasana-direct-connect-claryum-faucet/

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από pkk1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pkk1 είπε

Καλησπερα. Ενδιαφέρομαι για ένα φίλτρο κατω πάγκου (διπλό) χωρίς βρυσακι. Δεν θέλω να κάνω τρύπα στο νεροχυτη καθώς είμαι με ενοίκιο. Το νερό στην πόλη μου είμαι πόσιμο και αυτό που θέλω είναι  να φτιάξει η γεύση του. Τι μου προτείνετε για συσκευή και τι φίλτρα να βάλω? Το ποσό που μπορώ να διαθεσω είναι έως 150 ευρώ. Αν επιλέξω αυτό θα με καλύψει? https://aquasanacyprus.com/product/carbon-filter-to-connect-directly-to-the-aquasana-direct-connect-claryum-faucet/

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κορυφαίο φίλτρο με όλες τις πιστοποιήσεις από IAPMO κατά NSF 42,53 & 401 και τις περισσότερες κατακρατήσεις βλαβερών μικροοργανισμών, συγκρίνετε μόνο με φίλτρα της Multipure.

image.jpeg.0b73dadbef501d4bfbe848ec77e0c948.jpeg

Το θέμα είναι τα λίτρα φίλτρανσης 3000 λίτρα σε συνδυασμό ότι θέλεις να το βάλεις χωρίς βρυσάκι, αλλά στην παροχή του κρύου (το υποστηρίζει) θα πρέπει η αλλαγή του ανταλλακτικού να γίνεται συχνότερα δηλ. στους 6-8 μήνες και δεν ξέρω κατά πόσο το αντέχει η τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oXXo_nikosar είπε

Κορυφαίο φίλτρο με όλες τις πιστοποιήσεις από IAPMO κατά NSF 42,53 & 401 και τις περισσότερες κατακρατήσεις βλαβερών μικροοργανισμών, συγκρίνετε μόνο με φίλτρα της Multipure.

image.jpeg.0b73dadbef501d4bfbe848ec77e0c948.jpeg

Το θέμα είναι τα λίτρα φίλτρανσης 3000 λίτρα σε συνδυασμό ότι θέλεις να το βάλεις χωρίς βρυσάκι, αλλά στην παροχή του κρύου (το υποστηρίζει) θα πρέπει η αλλαγή του ανταλλακτικού να γίνεται συχνότερα δηλ. στους 6-8 μήνες και δεν ξέρω κατά πόσο το αντέχει η τσέπη σου.

Μίλησα με τον ιδιοκτήτη και είναι σύμφωνος αν δεν γίνει ζημιά, ωστόσο δεν ξέρω αν χωράει το βρυσάκι. Θα ανεβάσω φώτο παρακάτω.  Η διάμετρος από το βρυσακι είναι μεγαλύτερη απο 3 εκατοστά; Ο νεροχυτης έχει πατουρα μόνο δίπλα από την κύρια βρύση και δεν ξέρω αν χωράει. Αν θέλω ένα ποιοτικό φίλτρο με χαμηλότερη τιμή ανταλλακτικων, τι θα μου πρότεινες; εννοείται με πιστοποιησεις 

IMG_5384.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pkk1 είπε

Μίλησα με τον ιδιοκτήτη και είναι σύμφωνος αν δεν γίνει ζημιά, ωστόσο δεν ξέρω αν χωράει το βρυσάκι. Θα ανεβάσω φώτο παρακάτω.  Η διάμετρος από το βρυσακι είναι μεγαλύτερη απο 3 εκατοστά; Ο νεροχυτης έχει πατουρα μόνο δίπλα από την κύρια βρύση και δεν ξέρω αν χωράει. Αν θέλω ένα ποιοτικό φίλτρο με χαμηλότερη τιμή ανταλλακτικων, τι θα μου πρότεινες; εννοείται με πιστοποιησεις 

IMG_5384.jpeg

Νομίζω είναι καλύτερο και οικονομικότερο να βάλεις φίλτρο άνω πάγκου.. 

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-pentair-ct-10-lefko-10″-me-antallaktiko-filtro-energou-anthraka-pure-ctop-2510-05-5mm/

απλά το βιδώνεις στην υπάρχουσας βρύση.. εκτός κι αν είναι πτυσσόμενη ντουζ .. δεν φαίνεται στη φωτό.. τότε δεν γίνεται.

Αν ο νεροχύτης δεν έχει θέση να μπει βρυσάκι πάλι δύσκολο να μη γίνει ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...