Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, panagos89 είπε

Αττική είμαι θεωρητικά για το χλώριο και ότι επιπλέον μπορεί να κρατήσει. Πλύσιμο είναι ελάχιστα πράγματα γτ μπαίνουν όλα πλυντήριο πιάτων οπότε μαγείρεμα και όσο νερό πίνουμε. Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω βρυσάκι (*ενοίκιο)και δεν θα ήθελα με τίποτα κάτι επιπλέον πάνω στον πάγκο. 

Εφόσον είσαι Αττική η καλύτερη επιλογή είναι αυτή με πιστοποίηση NSF

https://www.skroutz.gr/s/35566939/Pentair-QL3B-Installation-Kit-Syskeyi-Filtrou-Nerou-Kato-Pagou-Moni-me-Antallaktiko-Filtro-Everpure-PBS-400-0-5mm.html

Σημείωση: σαν 1η αγορά είναι στα 170 ευρώ με όλα τα απαραίτητα για να γίνει η σύνδεση κάτω από τον πάγκο. Υπάρχει και το φθηνότερο στα 135€ αλλά χωρίς τα "αξεσουάρ" σύνδεσης. To ανταλλακτικό φίλτρο αλλάζει άνετα στο χρόνο (11.500 λίτρα για το χλώριο) με κόστος 95€/χρόνο.

Το θέμα με την ροή είναι ότι αν είναι μικρότερη των 5 λίτρων/λεπτό.. δεν θα μπορείς να κάνεις τις υπόλοιπες δουλειές στη κουζίνα με χαμηλή πίεση που είναι και τα περισσότερα φθηνότερα φίλτρα στα 3,8 λίτρα/λεπτό. Το φίλτρο καλύτερα να είναι στα 0,5 micron ώστε να μπορεί να φιλτράρει τις βλαβερές ουσίες και να αφήνει τις "καλές" να περνάνε στο πόσιμο νερό.

22 λεπτά πριν, panagos89 είπε

Πχ για το ντουζ έχω βάλει ένα φίλτρο ανάμεσα στην βρύση και το σπιράλ από το τηλέφωνο και δεν είχα ιδιαίτερη πτώση πίεσης/παροχής. Σίγουρα δεν κρατεί πολλά πράγματα για να έχεις αρκετή ροή.

Τα φίλτρα για το μπάνιο είναι απλά  μόνο για το χλώριο και για στερεά σωματίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, panagos89 είπε

Αυτού του είδους τα φίλτρα είναι για φοιτητές και ανθρώπους που μετακινούνται. Είναι μια πρόχειρη λύση αλλά σίγουρα καλύτερη από το να μην έχεις καθόλου φίλτρο. Και πάλι θα σου πρότεινα την Toray ως εταιρεία

https://www.skroutz.gr/c/2454/filtra-neroy-vrysis/m/25537/Toray.html?o=φιλτρο+νερου+βρυσης

όμως όπως βλέπεις έχει κάποιο κόστος, 1ης εγκατάστασης αλλά και ανταλλακτικού που δεν δικαιολογεί την περίπτωση  γιατί να ,μη βάλεις "κανονικό" φίλτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα! Για τη Θεσσαλία τι προτείνετε για φίλτρο ώστε να αντικαταστήσουμε τα εμφιαλωμένα? Είμαστε οικογένεια 4 άτομων.. Ευχαριστω για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sarakats85 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Για τη Θεσσαλία τι προτείνετε για φίλτρο ώστε να αντικαταστήσουμε τα εμφιαλωμένα? Είμαστε οικογένεια 4 άτομων.. Ευχαριστω για τον χρόνο σας. 

Καλησπέρα, η Θεσσαλία θέλει ιδιαίτερη προσοχή καθώς υπάρχουν αγροτικές καλλιέργειες και άρα φυτοφάρμακα τα οποία μολύνουν συστηματικά τον υδροφόρο ορίζοντα με αποτέλεσμα το μολυσμένο νερό αν δεν γίνεται σωστός καθαρισμός και χλωρίωση να περνά στον καταναλωτή. Άρα καλό είναι να ζητήσεις από το Δήμο σου την τελευταία χημική ανάλυση της περιοχής ή ακόμα να την βρεις ηλεκτρονικά από την "ΕΥΔΑΠ" της περιοχής σου. Αν το νερό είναι χωρίς πρόβλημα τότε ένα καλό πιστοποιημένο φίλτρο άνω ή κάτω πάγκου θα κάνει την δουλειά.. αν όμως το νερό είναι μολυσμένο, έχει κακή γεύση είναι υπο-χλωριομένο κ.α τότε θέλει αρκετό ψάξιμο και σύνθετους τρόπους φίλτρανσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2023 στις 8:54 ΜΜ, oXXo_nikosar είπε

Το 1ο φίλτρο υβριδικό συμπαγούς ενεργού άνθρακα 10 micron είναι για 9.500 λίτρα ή 6 μήνες & το 2ο είναι για 19.000 λίτρα αφαίρεσης χλωρίου και 7.500 λίτρα αφαίρεσης βαρέα μέταλλα υπολογίζουμε 1 χρόνο. Ανάλογα πάντα με την ποιότητα του νερού.. αν δηλ. το νερό μας είναι επιβαρυμένο ή όχι με χώματα, μικροοργανισμούς ή άλλες βλαβερές 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πάντα γρήγορος και κατατοπιστικός, να είσαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα,μενω στο μενιδι αττικης και εχω θεμα με ατοπικη δερματιτιδα,οταν πηγαινω σε ενα εξοχικο που εχω λουτρακι η ταξιδια εξωτερικο ,το προβλημα περιοριζεται,εχετε καμια λυση για φιλτρο που μπορω να βαλω σε μπανιο;;ευχαριστω εκ τον προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gaurorakomelas είπε

Παιδες καλησπερα,μενω στο μενιδι αττικης και εχω θεμα με ατοπικη δερματιτιδα,οταν πηγαινω σε ενα εξοχικο που εχω λουτρακι η ταξιδια εξωτερικο ,το προβλημα περιοριζεται,εχετε καμια λυση για φιλτρο που μπορω να βαλω σε μπανιο;;ευχαριστω εκ τον προτερων

Εγώ έβαλα στο μπάνιο αυτό που δίνει η Olympus για το μπάνιο γιατί όταν είχα πάει σε συγγενικό πρόσωπο και έκανα μπάνιο το πρόβλημα περιορίστηκε. Αλλά μάντεψε... τελικά δεν βοήθησε ιδιαίτερα.

Βέβαια είναι καλό από την άποψη ότι συγκρατεί το χλώριο γιατί στο μπάνιο έχεις υδρατμούς οπότε το αναπνέεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα παρει για το μπανιο αυτο https://filtrato.gr/product/filtro-baniou-ustm-wfsh-s-shower-filter/ , δυστυχως ομως η ροη ηταν στη μορφη σταγονας. Ισα που ετρεχε λιγο νερο . Προσπαθησα να κανω μπανιο , αλλα ηταν αδυνατο, οποτε το καταργησα με τη μια. Γενικα δεν εχω θεμα με την πιεση, και στην κουζινα που εχω φιλτρο κατω παγκου εχει πολυ καλη ροη, αλλα στο μπανιο δεν δουλεψε. Δεν ξερω αν φταιει το συγκεκριμενο φιλτρο η οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα μπαταρία κουζίνας για σύνδεση με φίλτρο κάτω πάγκου σε λογική τιμή (περίπου). Αυτή κάνει για να συνδέσω φίλτρο κάτω πάγκου?

https://www.leroymerlin.gr/gr/kouzina/nerohutes-bataries-kouzinas/bataries-kouzinas/mpataria-kouzinas-triplis-parohis-delinia-aline-anameiktiki-gia-nerohuti-82006978

Πες ότι αλλάζω την μπαταρία της κουζίνας. Τι φίλτρο να επιλέξω για Αθήνα? 2 άτομα είμαστε. Μαγείρεμα και για να πιούμε. Το πλύσιμο σκευών το έχει αναλάβει εξολοκλήρου το πλυντήριο πιάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gaurorakomelas είπε

Παιδες καλησπερα,μενω στο μενιδι αττικης και εχω θεμα με ατοπικη δερματιτιδα,οταν πηγαινω σε ενα εξοχικο που εχω λουτρακι η ταξιδια εξωτερικο ,το προβλημα περιοριζεται,εχετε καμια λυση για φιλτρο που μπορω να βαλω σε μπανιο;;ευχαριστω εκ τον προτερων

Πολύ λίγος κόσμος δυστυχώς ασχολείται με το φίλτρο του μπάνιου και το πρόβλημα με τα εισπνεόμενα σωματίδια που δημιουργούνται στο ντουζ είτε είναι χλωριούχα είτε πιο επικίνδυνα ιχνοστοιχεία.

Θα σου πρότεινα αυτό της Multipure το χρησιμοποιούσα χρόνια

https://www.multipure.gr/filtra-nerou/filtra-mpaniou/sffh-en/ με πιστοποίση NSF κατά του χλωρίου

τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ αυτό της  Aquasana 

https://aquasanacyprus.com/product/shower-filter-no-head/

4 ώρες πριν, panagos89 είπε

Βρήκα μπαταρία κουζίνας για σύνδεση με φίλτρο κάτω πάγκου σε λογική τιμή (περίπου). Αυτή κάνει για να συνδέσω φίλτρο κάτω πάγκου?

https://www.leroymerlin.gr/gr/kouzina/nerohutes-bataries-kouzinas/bataries-kouzinas/mpataria-kouzinas-triplis-parohis-delinia-aline-anameiktiki-gia-nerohuti-82006978

Πες ότι αλλάζω την μπαταρία της κουζίνας. Τι φίλτρο να επιλέξω για Αθήνα? 2 άτομα είμαστε. Μαγείρεμα και για να πιούμε. Το πλύσιμο σκευών το έχει αναλάβει εξολοκλήρου το πλυντήριο πιάτων.

Παρατήρηση: .. αυτό πάντως θα το κάνει κάποιος στο δικό του σπίτι κι όχι σε ενοικιαζόμενο.

Η λύση με τρίοδη βρύση είναι η ενδεδειγμένη. Μπορείς να βάλεις όποιο φίλτρο θέλεις κάτω από τον πάγκο της κουζίνας, π.χ  ένα VFM της Pentair ή της Pure με πιστοποίση απο τον NSF 

https://www.skroutz.gr/c/2451/Antallaktika-Filtra-Neroy/m/25514_46506/Pentair_or_Pure/f/1054269/0-5mm.html?o=φίλτρο+νερου

μαζί με μια θήκη φίλτρου

https://www.skroutz.gr/s/21958340/Ecosoft-FPV12PECO-Syskeyi-Filtrou-Nerou-Kato-Pagou-Kentrikis-Parochis-Moni-1-2.html

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσια ίσα την βρύση την βγάζω μετά και την παίρνω μαζί μου και βάζω ξανά την παλιά από την στιγμή που δεν έχω χώρο για φίλτρο πάνω στον πάγκο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panagos89 είπε

Ίσια ίσα την βρύση την βγάζω μετά και την παίρνω μαζί μου και βάζω ξανά την παλιά από την στιγμή που δεν έχω χώρο για φίλτρο πάνω στον πάγκο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Μια χαρά.. δώσε προσοχή *τι συνοδεύει την βρύση γιατί θα χρειαστείς βοήθεια υδραυλικού ή αν πιάνουν τα χέρια σου.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις απαντησεις ,εχετε δει διαφορες στο δερμα ,το olympus ειναι και κοντα μου αλλα θελω να παρω κατι που πραγματικα θα με απαλαξει απο τις κωλοκορτιζονες🥹

Επεξ/σία από gaurorakomelas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το Olympus στην δικιά μου περίπτωση δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Ότι βοήθησε σε κάποιο βαθμό νομίζω πως ναι. Στην ροή δεν είδα μεγάλη διαφορά Αθήνα μένω.

Δεν έχω δοκιμάσει άλλα για να σου πω. Δεν ήταν φθηνό γύρο στα 45 από όσο θυμάμαι αλλά η θήκη του φίλτρου είναι ανοξείδωτο και βαρύ πράγμα.

Επεξ/σία από panagos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...