Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

θα προσπαθησω να διαβασω τις τελευταιες 20-30 σελιδες σιγα σιγα για να δω τι λετε. Οι απαιτησεις δεν νομιζω οτι ειναι ιδιατερες. 2 ατομα ειμαστε και σκεφτομαστε οτι αντι να παιρνουμε εμφιαλωμενα καλυτερα να βαλουμε φιλτρο.

Οι πιο πολλοι γνωστοι μας εχουν ανω παγκου και συγκεκριμενα της Camelot για αυτο αναρωτιομουν αν ειναι τοσο καλη ή εχουν πεσει ολοι στο marketing. Μπορει φυσικα να εχει καλες υπηρεσιες και καλο marketing ταυτοχρονα. Ειδα και αξιολογησεις στο google και μου επεσαν τα δοντια, μιλαμε για 7k κριτικες με 4.9 αστερακια. 

Και εγώ σε αναζήτηση φίλτρου οι κριτικές λένε camelot στο Σκρουτζ βγάζει τα eiger που εδώ δε διάβασα καλα λογια, γνωστοι μου εχουν το ολιμπουσ.

Πραγματικά δε ξέρω τι να πάρω διαβάζω και βλέπω βίντεο κάνα δίμηνο τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

θα προσπαθησω να διαβασω τις τελευταιες 20-30 σελιδες σιγα σιγα για να δω τι λετε. Οι απαιτησεις δεν νομιζω οτι ειναι ιδιατερες. 2 ατομα ειμαστε και σκεφτομαστε οτι αντι να παιρνουμε εμφιαλωμενα καλυτερα να βαλουμε φιλτρο.

Οι πιο πολλοι γνωστοι μας εχουν ανω παγκου και συγκεκριμενα της Camelot για αυτο αναρωτιομουν αν ειναι τοσο καλη ή εχουν πεσει ολοι στο marketing. Μπορει φυσικα να εχει καλες υπηρεσιες και καλο marketing ταυτοχρονα. Ειδα και αξιολογησεις στο google και μου επεσαν τα δοντια, μιλαμε για 7k κριτικες με 4.9 αστερακια. 

Αυτά (τα γνωστά) που διαφημίζουν, δεν έχουν πιστοποιήσεις NSF (https://www.nsf.org/), από ότι έχω διαβάσει εδώ. Βασικά και μόνο που τα διαφημίζουν... σαν να μας τα κάνουν δώρο.... αρκεί. :P 

Εγώ αγόρασα το Toray Torayvino MK2-EG (skroutz reviews link), μετά από μερικές "κριτικές" εδώ, αλλά κυρίως γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με περίπλοκες συνδέσεις. Έτσι κι αλλιώς μόνο για το χλώριο το ήθελα (γεύση) και στα θετικά είναι ότι βγαίνει μέσα σε 1 λεπτό (όταν θα μετακομίσω σε λίγους μήνες). Από ότι είδα δεν έχει NSF πιστοποιήσεις, αλλά του αντίστοιχου Γιαπωνέζικου οργανισμού.

Επεξ/σία από specre
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, specre είπε

Εγώ αγόρασα το Toray Torayvino MK2-EG (skroutz reviews link), μετά από μερικές "κριτικές" εδώ, αλλά κυρίως γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με περίπλοκες συνδέσεις. Έτσι κι αλλιώς μόνο για το χλώριο το ήθελα (γεύση) και στα θετικά είναι ότι βγαίνει μέσα σε 1 λεπτό (όταν θα μετακομίσω σε λίγους μήνες). Από ότι είδα δεν έχει NSF πιστοποιήσεις, αλλά του αντίστοιχου Γιαπωνέζικου οργανισμού.

Θα το παραγγείλω σήμερα τελικά μιας και δεν θέλω τώρα να αλλάξω βρύση(τριοδη) γιατί είχα σκοπό να βάλω κάτω πάγκου με το pbs400 και προφιλτρο.

Το μόνο που φοβάμαι και πάντα φοβόμουν είναι να μην περάσει ζεστό νερο και πάει χαμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το μόνο που φοβάμαι και πάντα φοβόμουν είναι να μην περάσει ζεστό νερο και πάει χαμένο.

Ναι αυτό ισχύει. Πολλές φορές ξεχνάμε τον "διακόπτη" στην παροχή του "καθαρισμένου" νερού, αλλά ευτυχώς πρώτα το παίρνουμε πρέφα πριν το γυρίσουμε στο ζεστό. Εγώ είχα πετύχει το πακέτο με το έξτρα ανταλλακτικό φίλτρο και αν θυμάμαι καλά μου βγήκε γύρω στα 5€ πιο κάτω (σαν πακέτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, specre είπε

Εγώ είχα πετύχει το πακέτο με το έξτρα ανταλλακτικό φίλτρο και αν θυμάμαι καλά μου βγήκε γύρω στα 5€ πιο κάτω (σαν πακέτο).

Αρχικά θα το πάρω με το φίλτρο που έρχεται στα 59,00 ευρώ κι αν δω στην πορεία οτι με καλύπτει οτι μου αρέσει κλπ. και δεν μου χαλάσει για οποιοδήποτε λόγο τότε θα πάρω άλλο.

1 ώρα πριν, specre είπε

Πολλές φορές ξεχνάμε τον "διακόπτη" στην παροχή του "καθαρισμένου" νερού, αλλά ευτυχώς πρώτα το παίρνουμε πρέφα πριν το γυρίσουμε στο ζεστό.

Θεωρώ ότι σίγουρα θα περάσει ζεστό νερό και θα μου χαλάσει τις πρώτες μέρες κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 11:39 ΠΜ, Gatilaras είπε

Λοιπον,βρισκοντας αναλυσεις απο τη ΔΕΥΑ της περιοχης για την πολη(Λαμια) αλλα κ για το χωριο τι φιλτρα θα προτεινατε?

 

lamias.pdf 422.88 kB · 3 downloads 3821_31_335040331_0014000_1_dyo_voyna.pdf 424.06 kB · 2 downloads

Μετά από έρευνα, νομίζω κάνεις το καλύτερο πράγμα. Το σωστό φίλτρο έχει να κάνει και με τη ποιότητα νερού που έχουμε.

Εγώ εδώ και 3 χρόνια έχω φίλτρο κάτω πάγκου.

https://www.primato.gr/

Η παραπάνω εταιρεία είναι πολύ εξυπηρετική και ενημερωμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ακόμη δεν το πήρα το toray και πέρασε ζεστό νερό απο μέσα.

Το πετάω εννοείται έτσι δεν είναι?

Αν δεν πέρασε πολύ νερό, δεν πειράζει. Αν είναι στο κρύο, σου μυρίζει άσχημα ή δουλεύει ακόμα το φίλτρο? Αν δουλεύει, κράτα το λίγο ακόμα. 

Στις 27/11/2023 στις 4:18 ΜΜ, Lompi είπε

Καλησπέρα σας, έχω εδώ και 9 μήνες την συσκευή Doulton HCS άνω πάγκου. Ικανοποιητικό το αποτέλεσμα. Ερώτηση, μπορώ να βάλω άλλο ανταλλακτικό φίλτρο 10΄  πέρα απο της doulton ; Αν ναι, ποιο προτείνετε και θεωρείται καλό; Εχω δει διάφορα αλλά κάποια φτιάχνονται ινδία και κίνα , δεν είναι τοσο αξιοπιστα απο οσο λένε.. Thanks

Ταιριάζουν όλα τα τύπου "κεριά" όπως της Primato με ζεόλιθο. https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/cerametix-w9512600-el.html

Έχουν και πιστοποίηση NSF https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?Company=C0778283&Standard=042

Μπορείς να βάλεις κι άλλες μάρκες βέβαια, αρκεί να είναι τύπου "κερί". Δηλαδή με αυτό το σπείρωμα και κλειστό από πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, markos1984 είπε

Αν δεν πέρασε πολύ νερό, δεν πειράζει. Αν είναι στο κρύο, σου μυρίζει άσχημα ή δουλεύει ακόμα το φίλτρο? Αν δουλεύει, κράτα το λίγο ακόμα. 

Πολυ νερο δεν περασε αλλα ουτε και καυτο.

Το εβγαλα κατευθειαν μολις περασε νερο για να μην το ξαναχρησιμοποιησω.

Τωρα δεν ξερω αν πρεπει να το ξαναβαλω η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μένω στην Πυλαία, Θεσσαλονίκη και θέλω να βάλω στο διαμέρισμα που μένω ένα φίλτρο νερού, προκειμένου να γλιτώσουμε από την ταλαιπωρία του κουβαλήματος και της συνεχούς αγοράς εμφιαλωμένων νερών. Το σπίτι δεν είναι δικό μου, είμαι ενοικιαστής, οπότε λύσεις με φίλτρο κάτω πάγκου και τρυπήματα στον νεροχύτη, δεν με βολεύουν δυστυχώς. Το φίλτρο άνω πάγκου ούτε αυτό με εξυπηρετεί, καθώς πέρα από το ότι είναι κακάσχημο, η βρύση του νεροχύτη είναι με καλώδιο οπότε δεν μπορεί να μπει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω στην κεντρική παροχή, να βάλω εκεί φίλτρο; Το δελτίο της ΕΥΑΘ είναι αυτό, δεν έχω ιδέα αν είναι καλό ή όχι. Σίγουρα έχει πολλά άλατα και αμφιβάλω για την ποιότητα του καθώς όσα χρόνια ζω εδώ ακούγονται τα χειρότερα για το νερό της Θεσσαλονίκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μένω στην Πυλαία, Θεσσαλονίκη και θέλω να βάλω στο διαμέρισμα που μένω ένα φίλτρο νερού, προκειμένου να γλιτώσουμε από την ταλαιπωρία του κουβαλήματος και της συνεχούς αγοράς εμφιαλωμένων νερών. Το σπίτι δεν είναι δικό μου, είμαι ενοικιαστής, οπότε λύσεις με φίλτρο κάτω πάγκου και τρυπήματα στον νεροχύτη, δεν με βολεύουν δυστυχώς. Το φίλτρο άνω πάγκου ούτε αυτό με εξυπηρετεί, καθώς πέρα από το ότι είναι κακάσχημο, η βρύση του νεροχύτη είναι με καλώδιο οπότε δεν μπορεί να μπει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω στην κεντρική παροχή, να βάλω εκεί φίλτρο; Το δελτίο της ΕΥΑΘ είναι αυτό, δεν έχω ιδέα αν είναι καλό ή όχι. Σίγουρα έχει πολλά άλατα και αμφιβάλω για την ποιότητα του καθώς όσα χρόνια ζω εδώ ακούγονται τα χειρότερα για το νερό της Θεσσαλονίκης.

Μπορείς να βάλεις φίλτρο κάτω πάγκου χωρίς να τρυπήσεις τον πάγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yazidis είπε

Μπορείς να βάλεις φίλτρο κάτω πάγκου χωρίς να τρυπήσεις τον πάγκο.

Δεν πάει μαζί με το βρυσάκι υποχρεωτικά;

Εννοείς απλά ένα τέτοιο; https://www.skroutz.gr/s/21863851/Pentair-M10-Slime-Line-Syskeyi-Filtrou-Nerou-Kato-Pagou-Kentrikis-Parochis-Dipli-1-4.html#description

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Τώρα αν θα βάλεις 1 σταδίου ή 2 (όπως αυτό που δείχνεις) είναι δικό σου θέμα.

Αυτά τα φίλτρα συνδέονται με την κρύα παροχή και έχεις απευθείας φιλτραρισμένο νερό στο κρύο. Τώρα όπως καταλαβαίνεις, κάτι τέτοιο μειώνει την υγεία του φίλτρου επειδή θα χρησιμοποιείς κρύο νερό ακόμα και για πλύσιμο πιάτων, οπότε αν συνήθως γινόταν η αλλαγή στους 12 μήνες, λέμε χοντρικά καλό θα είναι να το αλλάζεις στους 6 μήνες.
Όπως και να'χει συμφέρει περισσότερο από το να αγοράζεις συνέχεια 6άδες νερά

Οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να συνδέεις βρυσάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yazidis είπε

Ναι. Τώρα αν θα βάλεις 1 σταδίου ή 2 (όπως αυτό που δείχνεις) είναι δικό σου θέμα.

Αυτά τα φίλτρα συνδέονται με την κρύα παροχή και έχεις απευθείας φιλτραρισμένο νερό στο κρύο. Τώρα όπως καταλαβαίνεις, κάτι τέτοιο μειώνει την υγεία του φίλτρου επειδή θα χρησιμοποιείς κρύο νερό ακόμα και για πλύσιμο πιάτων, οπότε αν συνήθως γινόταν η αλλαγή στους 12 μήνες, λέμε χοντρικά καλό θα είναι να το αλλάζεις στους 6 μήνες.
Όπως και να'χει συμφέρει περισσότερο από το να αγοράζεις συνέχεια 6άδες νερά

Οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να συνδέεις βρυσάκι

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αυτό ακριβώς ήθελα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο; Επίσης τι προτείνετε μονού σταδίου ή διπλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...