Προς το περιεχόμενο

Java FAQ


apoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ίσως είναι τμήμα κάποιας έκφρασης με τον τριαδικό τελεστή "? : ". Κάτι σαν

a = (b>0)? b : 2;

Σε αυτή την περίπτωση λειτουργεί σαν if then else clause.

(δηλαδή το a παίρνει την τιμή b αν b>0 και την τιμή 2 αλλιώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όχι δεν ενοώ το if then else.Και εγώ στην αρχή αυτό πίστευα μέχρι που είδα το παρακάτω και τα χασα τελείως.Για ρίξε μια ματιά μπας και καταλάβεις τι παίζει.

 

List <int> Collection = new List <int>();

for (int item : Collection) {

System.out.println(item); }

 

 

σε ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελικά πρόκειται για συντομογραφία της λογικής του iteration πάνω σε μια συλλογή αντικειμένων.

Το πιο αναλυτικο αντίστοιχό του θα ήταν κάτι σαν

>
       Vector<Integer> collection1 = new Vector<Integer>();
       for (Iterator<Integer> it = collection1.iterator() ; it.hasNext() {
           Integer item = it.next();
           System.out.println(item.toString());
       }

(είναι λίγο πιο κομψό αν γίνει με while)

 

Σχετικά links:

http://www.javabeat.net/articles/java-5-0/2007/08/new-features-in-j2se-5-0/

http://today.java.net/pub/a/today/2006/11/07/nuances-of-java-5-for-each-loop.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paides xreiazomai fast apantisi giati to proi grafw:shock:

safto to komataki klasis dilwnw tis metavlites exw enan default domiti kai enan"antigrafwn" opos ton vrika psaxnontas sto int/net. O pliris domitis pos tha grafei kai ti akrivos enomoume otan leme pliri domiti?

 

class collection{

String kind,name;

double num;

private double value;

collection(){

}

collection(collection f){

kind=f.kind;

num=f.num;

name=f.name;

val=f.value;

}

 

Efxaristw prokatavolika :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φίλε το μήνυμά σου μάλλον θα διαγραφεί γιατί είναι σε greeklish (και οι κανόνες το απαγορεύουν ρητά). :rolleyes:

 

Για τον "πλήρη δομητή" (full constructor) δεν ξέρω κατα πόσο είναι επίσημη η ορολογία, αλλά εγώ πρώτη φορά την ακούω και μόνο υπόθεση μπορώ να κάνω.

Πρέπει λοιπόν να είναι ένας δομητής που αρχικοποιεί όλα τα (μη στατικά) μέλη (μεταβλητές) της κλάσης ή τουλάχιστον όσα είναι απαραίτητα για να λειτουργήσουν σωστά οι μέθοδοι (συναρτήσεις) της κλάσεως και όσα είναι δημόσια (public).

Αν και αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς παραμέτρους, μάλλον τότε πάμε πάλι στην κατηγορία "default" constructor. Οπότε ο "πλήρης" θα έχει παραμέτρους πιθανότατα όσες και τα μέλη που πρέπει να αρχικοποιηθούν (αλλά και πάλι μάλλον όχι απαραίτητα).

 

πχ

>
class collection{
 String kind,name;
 double num;
 private double value;

 collection(String givenKind, String givenName, double givenNum){
 kind = givenKind;
 name = givenName;
 num = givenNum;
 value = givenNum *12;
 }
}

 

Αν γνωρίζει κάποιος άλλος πιο σίγουρα, ας ρίξει τα φώτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι αρχάριος στη java (και γενικά στα περί πληροφορικής) και θα ήθελα όδηγίες για να καεβάσω,εγκαταστήσω και τρέξω ένα πρόγραμμα που θα μου επιτρέπει να προγραμματίζω σε java. Προσπάθησα και μόνος μου αλ΄λα δεν τα κατάφερα.Πρέπει να κάνω συγκεκριμένες ρυθμίσεις; Αν τελικά μου προτείνετε ένα προγραμμα,το κατεβάσω και το κάνω install, υπάρχει κάποιο αρχείο ή ένας οδηγός ή ο,τιδήποτε στο οποίο μπορώ να ανατρέξω για να λύσω απορίες (έστω επιπέδου αρχάριου!) πέρα από το super insomnia.gr??

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι αρχάριος στη java (και γενικά στα περί πληροφορικής) και θα ήθελα όδηγίες για να καεβάσω,εγκαταστήσω και τρέξω ένα πρόγραμμα που θα μου επιτρέπει να προγραμματίζω σε java. Προσπάθησα και μόνος μου αλ΄λα δεν τα κατάφερα.Πρέπει να κάνω συγκεκριμένες ρυθμίσεις; Αν τελικά μου προτείνετε ένα προγραμμα,το κατεβάσω και το κάνω install, υπάρχει κάποιο αρχείο ή ένας οδηγός ή ο,τιδήποτε στο οποίο μπορώ να ανατρέξω για να λύσω απορίες (έστω επιπέδου αρχάριου!) πέρα από το super insomnia.gr??

Ευχαριστώ πολύ!

 

http://www.jhug.gr/tutorials/MyFirstJava.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Και κάτι ακόμα. Αυτό το <p που συναντάω πολύ συχνά εδώ στο forum τι ακριβώς σημαίνει (είπαμε αρχάριος...)

 

Μήπως εννοείς τα < και > . Αυτά χρησιμοποιούνται σε κώδικα HTML για να δώσουν τα σύμβολα < και > αντίστοιχα. (οι ίδιοι οι χαρακτήρες < και > είναι δεσμευμένοι στην HTML, XML και λοιπές markup γλώσσες για να δημιουργούν τα tags).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι αρχάριος στη java και έχω το βιβλίο Deitel-Deitel ,έκτη έδοση "Java προγραμματισμός".Έχει μια άσκηση που ρωτάει το προβάλλει το ακόλουθο τμήμα κώδικα:

public class Mystery2

{

public static void main (String args[])

{ int count = 1;

while (count <= 10)

{ System.out.println(count % 2 == 1? "****" :"++++++++");

++count;}

}

}

 

H ερώτηση είναι πως διαβάζει ο compiler τα ορίσματα της System.out.println()???

Δεν καταλαβαίνω ούτε τα ορίσματα,ούτε τη λογική που διαβάζεται το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "?" είναι if else.

Το

>(count % 2 == 1? "****" :"++++++++")

μπορεί να γραφτεί

 

>if(count%2==1)
{
     System.out.println("*****");
}
else
{
System.out.println("+++");

 

Ορίζεις κ αρχικοποιείς ένα μετρητή count=1.Μετά μπαίνει σε ένα loop while όπου αν η διαίρεση του μετρητή(1,2...10) προς το 2 είναι ακέραια(υπόλοιπο 0) βγάζει τα "+" ενώ αν έχει υπόλοιπο 1 τα "***"

Πχ 5mod2=1 και 6mod2=0

 

Η println δε δέχεται ορίσματα .Αυτή απλά εμφανίζει μηνύματα .Για είσοδο δες τη Scanner(ναι κάνει και για άλλες δουλειές πριν πεταχτεί κανείς άλλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...