Προς το περιεχόμενο

Java FAQ


apoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Άριστο Tutorial παιδιά, με βοήθησε πάρα πολύ να κατανοήσω τις βασικές αρχές της Java. Έχω να προσθέσω ακόμα http://www.corelab.ece.ntua.gr/courses/introcs/shmmy/Code/introcs-java.zip αυτό που κάνουμε στη σχολή εισαγωγικά για την java. Keep up the good work!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε κριτικη ειναι δεκτη..ποσο μαλλον οι θετικες ..να εισαι καλα και με τον καιρο περιμενουμε και αλλους!

 

η δραση συνεχίζεται και μεσα στο καλοκαίρι ασταματητα http://www.javahellug.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...

Main-Class: Greek2Greeklish [ΠΑΤΑ ΕΝΤΕΡ]

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ειναι ενα σημειο που πολλοι κανουν λαθος στην αρχη..το λεει σε μικρα γραμματα η μαμα Sun. Το Manifest file πρεπει να τελειωνει με new line or carriage return. Αλλιως η τελευταια γραμμη που ειναι η μοναδικη στην περιπτωση σου δεν θα ληφθει υποψιν . Αρα πατα λοιπον ενα εντερ οπως γραφω πανω.

 

 

an kai den 8a to dei, ena thanks gia ton apoc pou mou elise to problima. ena ENTER mou elipe.... :D

 

btw, den vlepw drastiriotita sto topic... ma kala den yparxoun Java fans?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι αρχάριος στη java και με λύπη διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει δυνατότητα of making *.exe

 

έχω φτιάξει ένα jar με το Sun One Studio 4 που έχει μεσα τα classes του προγράμματός μου και το φάκελο META-INF. η εφαρμογή είναι stand-alone.

το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να τρέξω αυτό το jar από πουθενά.

έχετε καμιά ιδέα?

επίσης, υπάρχει τρόπος να στείλω την εφαρμογή αυτή σε ένα φίλο μου που δεν έχει java compiler ? τι πρέπει να γίνει ?

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν θυμαμαι καλα τα .jar τρεχουν παντου οπου υπαρχει java runtime environment.OR.java compiler.Απλως κατεβασε το κ γραψτο σε ενα cd για το φιλαρακι σου κ εισαι οκ.Το μεγεθος του ειναι γυρω στα 14 ΜΒ.Εγω το βρηκα εδώ

http://www.tucows.com/preview/194327.html .

 

Τα σέβη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αφου εγκατεστησα το J2SDK και ακολουθώντας τις οδηγίες περί Classpath και Path ,έχω σαν Classpath C:\j2sdk1.4.1_01\lib\tools.jar και ως Path %SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;C:\j2sdk1.4.1_01\bin

Το πρόβλημα ειναι όταν πάω να δημιουργήσω καποια δική μου κλάση .Αν την αποθηκεύσω στο C:\j2sdk1.4.1_01\lib ,δεν υπάρχει πρόβλημα,όλα εκτελούνται κανονικά .Οταν όμως παω να την αποθηκεύσω σε ενα δικό μου φάκελο πχ. C:\myjob ,και αφου μετατρέπω το Classpath σε C:\j2sdk1.4.1_01\lib\tools.jar;C:\myjob ,κανοντας execute μου βγαζει το εξής:

Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: όνομα της κλασης μου

 

Τι μπορεί να συμβαίνει ?Μηπως πρεπει να μετατρεψω διαφορετικά το classpath?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η %CLASSPATH% μεταβλητή "δείχνει" σε όλα τα directories, jar/zip που πιθανόν να χρησιμοποιούντε από την εφαρμογή σου. Βέβαια μπορείς να την ορίσεις την στιγμή που τρέχεις την εφαρμογή σου με τον τρόπο

 

>
java -cp C:\Libraries\mylib.jar MyClass

 

Η %PATH% τώρα είναι για να μπορείς να τρέξεις ένα εκτελέσιμο αρχείο ανεξάρτητα από το directory που βρίσκεσαι.

 

Όταν πας να "τρέξεις" την class, δίνεις και το package name?

 

έστω,

>
package mypackage;

class MyClass
{
...
}

 

τότε,

>
java mypackage.MyClass

 

εφόσον έχεις δηλώσει package θα πρέπει να έχεις και το αντίστοιχο directory structure όπου αποθηκεύεις την κλάση σου. Στο παραπάνω παράδειγμα, η class MyClass θα πρέπει να βρίσκεσαι μέσα σε ένα directory "mypackage".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά είμαι αρχάριος και δεν ξέρω τι εστί package κλπ.Αυτο που παω να τρέξω ειναι το πιο απλό:

public class HelloWorld{

public static void main(String[] args){

 

System.out.println("Hello world");

 

}

}

 

Το σώζω σαν HelloWorld.java στο φακελο C:\myjob ,κάνω javac (ολα καλά),

αλλά τρέχοντάς το (java HelloWorld),μου βγάζει το άνωθι πρόβλημα.

Τη Classpath την έχω ορίσει σωστά να περιέχει και τις κλάσεις του C:\myjob ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xairete kai kalosirthes ston omorfo kosmo tis java!

 

To programma den sou trexei, giati prepei na peis sugekrimena sto java programma pou brisketai to helloWorld.class pou thes na trekseis. To classpath boreis na to oriseis kai kateutheian otan thes na trekseis ena programma. Px stin sugekrimeni periptwsi, trekse:

 

java -cp C:\myjob HelloWorld

 

opote me to -cp tou les se poio katalogo brisketai i klasi sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...