Προς το περιεχόμενο

Java FAQ


apoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εχω γραψει το παρακατω πολυ απλο προγραμμα σε Java:

 

public class exercise1 {

public static void main(String[] args){

double F=1/2;

System.out.println(F);

}

}

 

οταν ομως το τρεχω το αποτελεσμα ειναι: 0.0

 

τι πρεπει να κανω για να εμφανισει την πραγματικη τιμη,δηλαδη 0.5 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Gia na einai prosvasimes oi me8odoi kai oi metavlhtes apo alla objects prepei na exeis dhmiourghsei ena object ths klashs opou anhkoun. An 8eleis aftes oi me8odoi kai oi metavlhtes na einai prosvasimes xwris na dhmiourghseis object, tote prepei na tis oriseis ws static.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi klaseis einai ok Dikemou.

vasika Dionisos to provlima linotan otan dilona static alla meta prepei na xrisimopoihso applets,giati einai project pano sto grafiko perivallon, kai den mporo na xrisimopoihso methodous tis vivliothikis ,giati olo auto me tis static einai alisida opos katalavaineis...opote mallon tha einai auto pou les.tha to dokimaso...thanks paidia!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den katalavainw giati prepei na xrhsimopoihseis applets gia na dhmiourghseis grafiko perivallon. 8a mporouses na ftia3eis to grafiko sou perivallon mesa se ena Frame (AWT) h JFrame (Swing).

Ap oso katalavainw apo afta pou les, to provlhma einai oti den exeis dhmiourghsei kanena antikeimeno. H Java einai mia antikeimenostrafhs glwssa kai h leitourgia twn programmatwn sthrizetai sthn dhmiourgia antikeimenwn pou allhlepidroun meta3y tous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vasika ap'o,ti vlepo tora den xreiazetai applet apla prepei na dimiourgiso frame opos les kai na xrisimopoihso cardlayout.oso gia ta antikeimena exeis apolito dikio apla einai i proti fora pou asxoloumai me antikeimenostrefi glossa kai mallon dimiourgousa antikeimena asineidita xoris na katalavaino ti simasia tous...pantos m'esoses!den tha pigaine to mualo mou ekei!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ειμαι και γω καινουριος στη java και να πω και εγω συγχαρητηρια για το Τopic και το ενδιαφερον που δειχνουν οι δημιουργοι του.(και για το link για τον garbage collector :grin: ).

 

Θελω να ρωτησω βασικα 2 πραγματα (για αρχη :-P )τα οποια μου εχουν κολλησει απο την C++.

Γενικα εχω μια ταση προς τις static μεταβλητες, και το προβλημα ειναι πως μπορω να μετραω π.χ ποσα αντικειμενα εχουν δημιουργηθει.

Μεχρι τωρα αυτο που εκανα ειναι εκει που δεν θα το ξαναχρησιμοποιησω το αντικειμενο δεν το ανεφερα πουθενα παρακατω στον κωδικα και απλα μετα απο αυτο να καλω μια μεθοδο του,την delete που μειωνει την static μεταβλητη και μετα καλουσα τον gc().

Aυτο απο οτι καταλαβαινω ειναι "ψιλοκουτσος" δρομος και δεν εχει νοημα να κανω ολή αυτη την δουλεια γιατι ολο και καποιος πιο ευκολος τροπος θα υπαρχει (τον οποιο και περιμενω :roll: ).

 

Η αλλη ερωτηση που εχω να κανω ειναι με τα jar αρχεια τα οποια και δεν τα εχω εννοησει ακριβως,αν γινεται να δωσει κανεις κανα καλο link να καταλαβουμε και μεις οι καψεροι πως γινεται η ολη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατʼ αρχάς πολύ καλή προσπάθεια. Η μοναδική μου σχέση με τον προγραμματισμό ήταν όταν έγραψα ένα προγραμμα σε visualBasic σε συνεργασία με την Access κτλ. Μʼ άρεσε και θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με εφαρμογές βάσεων δεδομένων. Σκέφτομαι όμως να ξεκινήσω να μάθω τη java και να εγκαταλείψω τη visual. Θέλω να ρωτήσω, προσφέρει δυνατότητες για database connectivity με κάποιο μοντέλο (εύκολο στην εκμάθηση και τη χρήση)όπως π.χ. ADO? Αν ναι(όπως σχεδόν σίγουρα υποθέτω) βρίσκονται εύκολα βοήθεια, πληροφορίες κτλ. για τέτοιου είδους ζητήματα στο δίκτυο? Γενικώς ενδείκνυται η χρήση της java για τέτοιου είδους εφαρμογές (σε συνεργασία με δωρεάν βάσεις δεδομένων όπως postgreSql ήMysql) ή καλύτερα να στραφώ προς κάποια άλλη γλώσσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...