Προς το περιεχόμενο

Sony Vaio VGN-FZ21Z !!!


lambroukos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι στις 2 ερωτήσεις σου, θετική απάντηση.

 

Ωραία άρα δεν ανησηχώ ιδιαίτερα...Γμτ και πίστευα οτι είναι πρωτοπορίες μόνο του δικού Βάγιου:ppp

 

Όμως σ'αυτήν την περίπτωση όσον αφορά το usb δεν μπορούν να καταστραφούν τα αρχεία του εκάστοτε flash-ακίου εφόσον του παρέχεται ακόμα ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα.

Ειμαι και εγώ ένας ευτυχής χρήστης ενός Vaio FZ21Z!

Θα ήθελα να υποβάλω κάποιες ερωτήσεις για ένα "πρόβλήμα" που αντιμρτωπίζω.

Ο φωτισμός της οθόνης του Βάγιου μου είναι πάρα πολύ έντονος. Δηλ. δεν μπορώ να κοιτάξω την οθόνη για πολύ ώρα!!!! Μάλιστα μετά από χρήση λίγης ώρας πονάνε τα μάτια μου. Εχώ παίξει με την Φωτεινότητα και την Αντίθεση αλλά και πάλι συνεχίζει και είναι έντονη. Προπαντός όταν ανοίγω τον browser, το λευκό είναι πάρα πολύ έντονο. Μηπως κανω κάτι λάθος ή μήπως κάτι μου διαφεύγει;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Ευχαριστώ πολύ τον S2Katana για τις πληροφορίες. Εγώ ρυθμισα τα χρώματα την οθόνης από τον πίνακα ελέγχου της NVIDIA. Αλλά τελικά χρειαζόταν και η ρύθμιση από τον συνδιασμό πλήκτρων FN+F5 KAI FN+F6 για να μειώσουμε ή να αυξήσουμε το Brightness. Τελκώς όλα καλά!!!!

 

Αλλά προέκυψαν καινούργια θέματα....

Η μπαταρία του Βάγιου μου δεν κρατάει. Δηλ. αφού την έχω φορτίσει πλήρως, βγάζω το ρεύμα και βάζω το φορητό στην τσάντα. Την στιγμή αυτή η μπαταρία είναι στο 100%.

Την άλλη μέρα όμως το πρωί όταν ανοίκσω το βάγιο μου, βλέπω ότι η μπαταρία είναι λίγο πάνω από το 81-82%.

Δεν καταλαβαίνω γιατί? Δεν θα έπρεπε να είναι πλήρως φορτισμένη?

Και σας αναφέρω ότι όταν κλείνω τον φορητό κάνω SHUT DOWN και όχι κάποια άλλη επιλογή.

Παρακαλώ για την συνδρομή σας...

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο αυτό που λες.Εγώ αν αφήσω την μπαταρία έτσι για μια βδομάδα, το πολύ να έχει πέσει στο 80%.Δοκίμασε να έχεις την μπαταρία εκτός λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο αυτό που λες.Εγώ αν αφήσω την μπαταρία έτσι για μια βδομάδα, το πολύ να έχει πέσει στο 80%.Δοκίμασε να έχεις την μπαταρία εκτός λάπτοπ.

 

Πήρα τηλ. την Sony και μου ήπαν ότι αυτό είναι "απόλυτα φυσιολογικό". Δηλ. ότι όταν είναι η μπαταρία πάνω στο φορητό ακόμα και όταν είναι κλειστώ τότε χάνει ένα μέρος της ενέργειας της!!!!

Φυσικά το βρήσκω εντελώς απίστευτο....:confused:

Δοκίμασα να έχω την μπαταρία και εκτός laptop και έχασε και πάλι αλλά πολύ λιγότερο.... τώρα θα ξανακάνω την δοκιμή με την μπαταρία πλήρως φορτισμένη.

Επίσης μου είπε ότι στο συγκεκριμένο laptop δηλ. το FZ21Z η μπαταρία του κρατάει μόνο 80 λεπτά!!!! δηλ. αν κρατάει παραπάνω είμαι πολύ τυχερός!!!!

Επομένος το δικό μου που κρατάει 1μίση ώρα είναι εντάξει!!!!:-)

 

Μία αλλη παράμετρο που είδα είναι ότι μέχρι τώρα έκανα χρήση του

Power plan : Balanced ή Vaio Optimized

αλλά σε κάποιο άλλο topic διάβασα ότι ο έκανες χρήση του

Power plan : Power saver

και είχες 2μιση ώρες για σερφάρισμα!!!!

Θα το δοκιμάσω και θα δω....:confused:

 

Τώρα αυτό που λές ότι χανει μετά από μία βδομάδα 20% είναι σίγουρο;:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά σε κάποιο άλλο topic διάβασα ότι ο έκανες χρήση του

Power plan : Power saver

και είχες 2μιση ώρες για σερφάρισμα!!!!

Θα το δοκιμάσω και θα δω....:confused:

 

Τώρα αυτό που λές ότι χανει μετά από μία βδομάδα 20% είναι σίγουρο;:rolleyes:

 

Ναι, εκτός λάπτοπ φυσικά.

 

Γενικά στο power saver δουλεύω το λάπτοπ, δεν έχει νόημα να ψήνω συνέχεια την cpu χωρίς λόγο.2 με 2μιση ώρες σερφάρισμα, ναι, με ενδιάμεσα ''Sleep'', επειδή διάβαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, κανω κανονικό Shut Down. Ασχολούμε με το θέμα εδώ και ερκετές ημέρες, και εχω ρωτήσει και κολητούς μου :fear:

Ολοι μου λένε ότι υπαρχει πρόβλημα στην μπαταρία, και ας αυτή κρατάει 1μιση ώρα:mad:

Σκεφτομαι να το πακετάρω και να το γυρίσω πίσω από εκεί που το πήρα;)

Μου είχαν πεί ότι μπορω μέσα σε δύο εβδομάδες να το γυρίσω σε αυτούς αν είχε κάποιο πρόβλημα και θα μου το άλλαζαν:-)

Θα το γυρίσω και βλέπουμε... :-)

Θα ενημερώσω... την παρέα

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι απο μένα...

 

Πρώτον, όσον αφορά το θέμα της μπαταρίας νομίζω πως και μένα την κάνει αυτή την μαμουνιά περί αποφόρτισης απο το 100% να πηγαίνει στο 80% ενώ δεν το χρησιμοποίησα οπότε don't worry...

 

Δεύτερον, όσον αφορά το θέμα με τα καμένα pixels μου συνειδητοποίησα πως το μαύρο χρώμα μόνο η οθόνη μου ήταν γεμάτη "αστράκια",τα οποία δε τα έλεγες pixel μάλλον ούτε καν υπο-pixel...Ωστόσο με μεγεθύντικο φακό μπορούσες να τα δεις και αν ήσουν σε σχετικά σκοτεινό μέρος...Το καλό είναι πως το μαγαζί από όπου το αγόρασα έκανε όλες τις διαδικασίες με φωτογραφίες κλπ κλπ και ο sony έφυγε εξωτερικό και σε 7 μέρες γύρισε με αλλαγμένη την οθόνη του...Οπότε έχω ένα "υγιέστατο" sony σχετικά με το θέμα της οθόνης πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...