Προς το περιεχόμενο

Τα 24 (Mbit) είναι λίγα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to annex m den einai gia adsl2+ wste na pianei upload mexri 3.5mbit? ti sxesh exei me thn optikh ina kai ta 100mbit? :o

το annex m το ανεφερα για το upload στην ηδη υπαρχουσα κατασταση,χωριs να περασουμε σε οπτικεs ινεs.

να μπορουμε να εχουμε ενα 24/3,5 δηλαδη.

το μελλον ειναι ενα.

FTTN+VDSL2 [100σταρα συμετρικη συνδεση].

FTTB και τελοs FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να μπορουμε να εχουμε ενα 24/3,5 δηλαδη.

 

Ποτε δεν θα τα εχεις αμα εισαι σε καποια αποσταση. Ακομα και το upload απο ενα σημειο και μετα περιοριζεται. Αμα τις θες εγγυημενες αυτες τις ταχυτητες, βρες σπιτι κοντα στο DSLAM. Και στο κατω κατω ρε π@#$τη μου, εγω με 15,5 πραγματικα υπολογισα απο τη μηνιαια κινηση μου οτι χρησιμοποιω το 35% της γραμμης μου κατα μεσο ορο. Δηλαδη τι να τα κανουμε τα παραπανω MBps? Να λεμε οτι τα εχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν θα τα εχεις αμα εισαι σε καποια αποσταση. Ακομα και το upload απο ενα σημειο και μετα περιοριζεται. Αμα τις θες εγγυημενες αυτες τις ταχυτητες, βρες σπιτι κοντα στο DSLAM. Και στο κατω κατω ρε π@#$τη μου, εγω με 15,5 πραγματικα υπολογισα απο τη μηνιαια κινηση μου οτι χρησιμοποιω το 35% της γραμμης μου κατα μεσο ορο. Δηλαδη τι να τα κανουμε τα παραπανω MBps? Να λεμε οτι τα εχουμε?

για αυτο λεω ,αs μαs δωσουν αυτα που μπορουν δηλαδη το 1,3 στο upload,αs φτιαξουν και το μπαχαλο με τα τηλεφωνα,και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιοι θα ήταν καλύτερο να ψάξουν λίγο το θέμα των ταχυτήτων… Άκου εκεί δεν υπάρχουν χώρες που να δίνουν κάτι καλύτερο από 24mbit! Αν είναι δυνατόν. Πάτε μια βόλτα στο εξωτερικό να δείτε! Ή ρωτήστε γνωστούς σας ή άτομα που σπουδάζουν έξω. Δεν πάμε καλά… Α ρε Ελλαδάρα με τις συνδεσάρες σου. Τελικά πάλι πρώτοι είμαστε!

 

Και όσον αφορά τα 24mbit που μόνο στην Αθήνα είναι, που ούτε πάει και τόσο… Τι να πούνε και οι υπόλοιποι εκτός Αθήνας που είναι ακόμα με max 2mbit.

 

Ελπίζω όντος οι επιστήμονες αυτοί να έχουν δίκιο. Και όταν στο εξωτερικό θα φτιάξουν τα δίκτυα τους έτσι, εμείς ίσως να έχουμε φτάσει τiς ταχύτητες που έχουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιοι θα ήταν καλύτερο να ψάξουν λίγο το θέμα των ταχυτήτων… Άκου εκεί δεν υπάρχουν χώρες που να δίνουν κάτι καλύτερο από 24mbit! Αν είναι δυνατόν. Πάτε μια βόλτα στο εξωτερικό να δείτε! Ή ρωτήστε γνωστούς σας ή άτομα που σπουδάζουν έξω. Δεν πάμε καλά… Α ρε Ελλαδάρα με τις συνδεσάρες σου. Τελικά πάλι πρώτοι είμαστε!

 

Και όσον αφορά τα 24mbit που μόνο στην Αθήνα είναι, που ούτε πάει και τόσο… Τι να πούνε και οι υπόλοιποι εκτός Αθήνας που είναι ακόμα με max 2mbit.

 

Φυσικα και υπαρχουν καλυτερες συνδεσεις. Αλλα ειτε δεν αξιοποιουν χαλκο (οπτικη ινα FFTH/FFTB), αρα θελουν τρελο κεφαλαιο για να ξεκινησει η διαθεση τους, ειτε εχουν μεγαλο κοστος και μη πρακτικη εφαρμογη για τον ιδιωτη. Και ρωταω τωρα. Με 100Μbps θα φορτωνει το insomnia πιο γρηγορα? Θα μπορεις να βλεπεις τα video στο YouTube καλυτερα? Θα τρεχουν καλυτερα τα torrents (ουτε μια στο τις χιλιες)? Το θεμα του upstream ναι, ειναι σημαντικο. Και γω περιοριζομαι οταν θελω να ανεβασω αρχεια στο Omnidrive η οταν θελω να στειλω mail με μεγαλα attachments. Αλλα στο downstream, συγνωμη, αλλα ακομα και 50 PC πηγαινουν μια χαρα με 17Mbps κα σωστη πολιτικη απο πλευρας του ΙΤ (κομμενα τα Youtube και τα P2P στη δουλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειχα διαβασει σε καποια πολη τηs Γαλλιαs προσφατα,τουs εχουν δωσει πειραματικα ,100/10mbit.

αλλα εχω διαβασει και για αλλεs χωρεs με κατοσταρα.

μην περνουμε παραδειγμα την Αμερικη με μ.ο.τα 2mbit και ανωτατο τα 8 mbit.

εμειs ειμαστε καπου στην μεση,πολυ καλα μπορω να πω,για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειχα διαβασει σε καποια πολη τηs Γαλλιαs προσφατα,τουs εχουν δωσει πειραματικα ,100/10mbit.

αλλα εχω διαβασει και για αλλεs χωρεs με κατοσταρα.

μην περνουμε παραδειγμα την Αμερικη με μ.ο.τα 2mbit και ανωτατο τα 8 mbit.

εμειs ειμαστε καπου στην μεση,πολυ καλα μπορω να πω,για αρχη.

 

Στη Γαλλία δίνουν κανονικά 100άρες. Πειραματικά έδωσαν 2,5/1,2 Gbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο και στιs ταχυτητεs που εχουμε ,ειναι οτι δεν βρισκουμε ευκολα γρηγορουs servers για να εκμεταλευθουμε τα ορια τηs ταχυτηταs μαs.

εγω π.χ. που χρησιμοποιω download manager και εχω τσεκαρει οτι μπορω και φθανω πολλεs φορεs τα ορια τηs 24αραs,για να αξιοποιησω την ταχυτητα μου πρεπει να κατεβασω με HTTP πρωτοκολο πραγμα που δεν χρησιμοποιουν τα γνωστα sites,και ετσι ειμαι συνεχεια στο ψαξιμο.

τωρα και ναμαs δωσουν 100αρα ταχυτητα,λιγα πραγματα μπορουμε να κανουμε παραπανω απο τωρα,γιαυτο δινω μεγαλη σημασια στο upload πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόμιζα ότι κάνουν φραγή sites όπως το youtube στις δουλιές μέσω του IE ή firewall.

 

Το ιδιο λεω και εγω. Απλως σε πολλες εταιριες, οι IT εχουν παρει ενα Bachelor, οτιδηποτε, αλλα δεν ξερουν την τυφλα τους και δεν εφαρμοζουν πολιτικες προσβασης στο Internet. Μην μιλησω για QOS. Μπαινουμε στα βαθεια :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο λεω και εγω. Απλως σε πολλες εταιριες, οι IT εχουν παρει ενα Bachelor, οτιδηποτε, αλλα δεν ξερουν την τυφλα τους και δεν εφαρμοζουν πολιτικες προσβασης στο Internet. Μην μιλησω για QOS. Μπαινουμε στα βαθεια :-D

 

Εγω εδω εχω βάλει πίσω απ' τον ASA traffic shaping με packetshaper το οποίο αποτρέπει την πρόσβαση ή ρυθμίζει την ταχύτητα σε layer 5 με 7. Δηλαδή ενα αξιοπρεπές QoS χωρίς να κηνυγάς να κλείνεις απλά πόρτες απο το firewall ή το router.

Επίσης ξέρω πολλές εταιρίες που είναι παντελώς μπουρδέλο στο θέμα πρόσβασης, είτε έχοντας ανοιχτά τα πάντα σε όλους και μπουκώνουν πολλές φορές τα μισθωμένα κυκλώματα τους, είτε το ίδιο σε εταιρικές aDSL συνδέσεις οι οποίες κατά κανόνα έιναι γρηγορότερες απο τα μισθωμένα που έχουν, είτε απλά έχουν κόψει απ' όλους το Internet το οποίο προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.

Πάντως σκέφτομαι και εγώ μια υλοποίηση Internet πρόσβασης με 2-3 aDSL 24αρες, οι οποίες στην περιοχή που είμαι θα πιάσουν τουλάχιστον 20Mbit η κάθε μια (100m απο Δ. Μέγαρο ΟΤΕ) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εισαι εσυ, εισαι εσωτερικος υπαλληλος. Εγω που ειμαι τεχνικος (το outsourcing ζει και βασιλευει στην Ελλαδα) οποτε παω και κοβω πραγματα (επειδη η πολιτικη μου ειναι να κοβω απολυτα Bandwidth intensive εφαρμογες τυπου Flash Video Players, Streaming και P2P πρωτοκολλα) μετα τα ακουω, ηρθε λενε ο ξενος και μας εκοψε το Internet. Και το αστειο ειναι οτι το ειπαν οι γραφιαδες διαφημιστικης εταιριας, που χρησιμοποιει πολυ τη γραμμη της για σοβαρη δουλεια, και ολλοι οι τεμπεληδες με Youtube και Shoutcast μπυκωναν τη γραμμη. Τα αφεντικα παντως δεν τα εκοψα :devil: . Αλλο παντως 3 heavy users και αλλο 50:lol: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...