Προς το περιεχόμενο

Σύκριση x1950pro,7600gt,2600xt. Επείγον!!!


bogkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kάποιος να μου πει τις διευθύνσεις σας,να φωνάξω κανά κίνημα φιλολόγων να σας κάνουν τόπι στο ξύλο...λατινικά δεν ξέρετε,πάτε να τα googlάρετε μήπως το παίξετε και καλά έξυπνοι,αλλά κάνετε λάθος στο copy-paste..lol...καλά τα ελληνικά σας είναι χειρότερα φυσικά!

Άλλα τέλος πάντων,τεχνολογικό είναι το φόρουμ,κάνουμε τα στραβά μάτια..αλλά όταν πρόκειται να συμβουλέυσετε κάποιον σε θέματα που τα οποία δεν κατέχετε,μπορείτε να ξεκινάτε το πόστ σας έτσι :"Πίστεύω πως ισχύει αυτό" ή "Αν θυμάμαι καλά έτσι υπολογίζεται το τάδε" ή "Δεν είμαι ειδικός στο θέμα αλλά έψαξα και βρήκα το παρακάτω λίνκ"

Δεν είναι κακό να μην ξέρετε μερικά πράγματα,κακό είναι να το παίζετε αυθεντίες και να δημιουργείτε προβλήματα σε όσους ξέρουν ότι δεν ξέρουν και ζητάνε βοήθεια απο τους αρμόδιους-που δεν μπορεί να είστε πάντα εσείς!-

Επίσης αν είστε σίγουροι ότι ξέρετε κάτι,και στην συνέχεια δείτε κάτι είχατε καταλάβει,μην προσπαθείτε να βρείτε κάποιο λάθος του άλλου για να καλύφθείτε,ούτε να ψάχνετε για δικαιολογίες...πείτε ένα "έκανα λάθος"..είμαστε άνθρωποι με κατανόηση στο insomnia!

Tελειώνωντας αναφέρω ότι το παιδί θα του δώσω το mail τεχνικού να λύσει τις απορίες τους

Kαι μια και σας αρέσουν τα ρητά ορίστε 2 για σας

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

"Σοφός δεν είναι αυτός που δεν κάνει λάθη αλλά αυτός που παραδέχεται ότι κάνει!"

crusader θα συμφωνησω σε ολα που λες εκτος απο τους φιλολογους...τους εχω χεσμ...:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

LOL, έχω και εγώ μια παροιμία για εσάς κύριε rotten crusader αν απευθύνεστε εμμέσως σε εμένα.

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα

 

Εγώ πάντως δεν χρησιμοποίησα ουδέποτε λατινικά-ROFL

 

//Και φυσικά δεν είμαι αρμόδιος σε GPU,PSU δεν δουλεύω στην nv you know

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω τόσο για ΄σενα,άσε την επίθεση ...

τώρα το το ρητό που αναφέρεις έχει διττή σημασία...πές μου λοιπόν τι έιπα οτι μπορω να κάνω που δεν κάνατε εσείς? εγώ ούτε ειδικός πάω να το παίξω ούτε φιλόλογος...εσείς αντίθετα επικαλείστε πολλές ιδιότητες των οποίων δεν ανταποκρίνεστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε και το multiple combined αφου δε λεει κανεις το βρηκα μονος μου...

http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html

ΥΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΑΚΙ ΚΑΙ ΚΛΑΦΤΕ...δε θελω να το παιξω ιστορια αλλα ειχα δικιο ρε γαμωτο.οχι οτι ειχα ασχοληθει ποτε με τροφοδοτικα αλλα με βαση τη φυσικη που εμαθα απο τη δημοσια εκπαιδευση(και στη συγκεκριμενη περιπτωση επιπεδου γυμνασιου) http://en.wikipedia.org/wiki/Watt και επειδη σπουδαζω και σε αει θετικης κατευθυνσης (οχι φυσικος) εχω μια τεραστια εμπιστοσυνη στις θετικες επιστημες και στην ισχυ τους;) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε και το multiple combined αφου δε λεει κανεις το βρηκα μονος μου...

http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html

 

Χαίρομαι φίλε cosmosfera γιατί κάτι βγήκε απο την συζήτηση. Το ζουμί:

 

Multiple current limited 12 volt rails derived from single rail PSU

 

This kind of PSU only has one set of circuitry inside the PSU which generates 12 volts. But it is split into separate 12 volt outputs each of which have their own current limit circuitry. If any one of the 12 volt outputs exceeds its current limit then the PSU shuts down. For example you could have a dual rail supply which has a single internal 12 volt rail which can deliver 30 amps. Then inside the PSU it's split into two separate rails each of which has a 20 amp limit. If you try to draw more than 20 amps from either of the 12 volt rails then the PSU with shut down. If you try to draw more than 30 amps of total current from both of the rails then it will also shut down (assuming that the internal 12 volt rail also has a current limiter).

 

Δηλαδή αυτά ακριβώς που ανέφερα μπακαλίστικα (καθώς δεν είμαι ηλεκτρονικός) maxcombined12V amberage <>12V1(A)+12V2(A)+... .Καθώς δεν γνωρίζουμε τα dependancies ανά rail δεν ξέρουμε πότε το ένα από αυτά θα πιάσει το ταβάνι των 20 Α οπότε you know... Από αυτό πάντως βγαίνει και το αυτονόητο ότι το πάνω όριο του maxcombined12V Amberage είναι ίσο με το άθροισμα ανά rail (αν το single internal rail επιτρέπει το max) όταν υπάρχει 1/1 dependancy και μηδενικές απώλειες λόγω ηλεκτρονικού θορύβου, αποβολής θερμικής ακτινοβολίας κτλ.

 

P.S. Παρατηρήσατε οτί πάνω από 20A φεύγουμε από το ATX πρότυπο και πάμε στο EPS. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει μονο-rail ATX PSU που να σηκώνει την x1950 pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι φίλε cosmosfera γιατί κάτι βγήκε απο την συζήτηση. Το ζουμί:

 

 

 

Δηλαδή αυτά ακριβώς που ανέφερα μπακαλίστικα (καθώς δεν είμαι ηλεκτρονικός) maxcombined12V amberage <>12V1(A)+12V2(A)+... .Καθώς δεν γνωρίζουμε τα dependancies ανά rail δεν ξέρουμε πότε το ένα από αυτά θα πιάσει το ταβάνι των 20 Α οπότε you know... Από αυτό πάντως βγαίνει και το αυτονόητο ότι το πάνω όριο του maxcombined12V Amberage είναι ίσο με το άθροισμα ανά rail όταν υπάρχει 1/1 dependancy και μηδενικές απώλειες λόγω ηλεκτρονικού θορύβου, αποβολής θερμικής ακτινοβολίας κτλ.

 

P.S. Παρατηρήσατε οτί πάνω από 20A φεύγουμε από το ATX πρότυπο και πάμε στο EPS. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει μονο-rail ATX PSU που να σηκώνει την x1950 pro.

φιλε ilos δε θα εβλαπτε να παραδεχθεις οτι ειχα δικιο μετα το πολεμο που μου εγινε...δε βαζω σε παραθεση αυτα που εχετε πει εσυ και ο "overclocker" και για απαντηση αυτα που αναφερει το αρθρο γιατι θα γελασει και το παρδαλο κατσικι...δε το λεω με κακια αλλα ισα-ισα πιστευω οτι με ολη αυτη την ιστορια μαθαμε και κατι!;)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω τόσο για ΄σενα,άσε την επίθεση ...

τώρα το το ρητό που αναφέρεις έχει διττή σημασία...πές μου λοιπόν τι έιπα οτι μπορω να κάνω που δεν κάνατε εσείς? εγώ ούτε ειδικός πάω να το παίξω ούτε φιλόλογος...εσείς αντίθετα επικαλείστε πολλές ιδιότητες των οποίων δεν ανταποκρίνεστε

 

No offense friend, αλλά μία ιδιότητα έχω μηχ.Η/Υ είμαι αλλά έχω ασχοληθεί εξολοκλήρου με ΙΤ και software γενικότερα. Το ρητό απλώς σε προ(σ)καλούσε να με διορθώσεις κάπου αν είπα πατάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ilos δε θα εβλαπτε να παραδεχθεις οτι ειχα δικιο μετα το πολεμο που μου εγινε...δε βαζω σε παραθεση αυτα που εχετε πει εσυ και ο "overclocker" και για απαντηση αυτα που αναφερει το αρθρο γιατι θα γελασει και το παρδαλο κατσικι...δε το λεω με κακια αλλα ισα-ισα πιστευω οτι με ολη αυτη την ιστορια μαθαμε και κατι!;)...

 

Μα δεν είπα οτί έχεις άδικο για τις απαιτήσεις σε W αλλά σε Α. Πιστεύω να κατάλαβες. Εύγε για το link είχα καιρό να δω τόσο κατανοητό techbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ρε φίλε cosmosfera δεν μπορώ να στο κάνω πιο λιανά. Τα 66W που παραθέτεις όντως ισχύουν αλλά είναι το TDP ή μετρημένα με ένδειξη απο το outlet wattage ή UPS και εμπειρική αφαίρεση από τα υπόλοιπα συστατικά που απαρτίζουν το σύστημα π.χ. Η μέτρηση στην μπρίζα δείχνει κατα το loop του 3dmark 235W και αρχίζω και αφαιρώ 65W C2D, 15W HD κτλ. οπότε απομένουν 66 για την VGA. Πολύ σωστά αλλά αν πιστεύεις οτι τα W και μόνο καλύπτουν όλες τις ανάγκες μιας κάρτας γραφικών είσαι πολύ γελασμένος. Εξάλλου αν ήταν έτσι η x1950pro PCI-X δεν θα χρειαζόταν εξωτερική τροφοδοσία καθώς ο δίαυλος PCI-X μπορεί να δώσει μέχρι 150 W. ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΡΕΥΜΑ ΟΧΙ ΙΣΧΥ

 

P.S.1 Τα αντιπαραδείγματα που σου έδειξα ήταν στηριγμένα στην απαράδεκτη ηλεκτρονικά λογική σου P=V*A (δες πολύ απλά τι γράφει το τσιπ δίπλα στην τροφοδοσία της κάρτας και google it-ROFL)

 

P.S.2 To link τoy psu calculator εσύ το έδωσες-όχι εγώ. Απλά σου είπα τσέκαρε την pro version.

 

P.S.3 Καλά αν βλεφαριάσει ο Ailuros...

A single 12 volt rail PSU just has one output circuit which generates 12 volts. All the various connectors which supply 12 volts are hooked to that one output. This kind of PSU will work just fine with a modern computer as long as it can deliver the wattage. That's true even if the motherboard requires the extra 4 pin or 8 pin 12 volt CPU connector or if your video card requires the 6 pin PCI-Express connector. As long as your single 12 volt rail PSU has all of those extra connectors and sufficient wattage then things will work properly. http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html

πηγα να κανω παραθεση αυτα που εχετε πει και δε ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω..τωρα αν εσυ εισαι μηχανικος μηχανικος H/Y στο μετσοβειο εγω ειμαι ο Παπας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A single 12 volt rail PSU just has one output circuit which generates 12 volts. All the various connectors which supply 12 volts are hooked to that one output. This kind of PSU will work just fine with a modern computer as long as it can deliver the wattage. That's true even if the motherboard requires the extra 4 pin or 8 pin 12 volt CPU connector or if your video card requires the 6 pin PCI-Express connector. As long as your single 12 volt rail PSU has all of those extra connectors and sufficient wattage then things will work properly. http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html

πηγα να κανω παραθεση αυτα που εχετε πει και δε ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω..τωρα αν εσυ εισαι μηχανικος μηχανικος H/Y στο μετσοβειο εγω ειμαι ο Παπας

 

Aκόμα να καταλάβεις δυστυχώς Ποντίφικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα οτί έχεις άδικο για τις απαιτήσεις σε W αλλά σε Α. Πιστεύω να κατάλαβες. Εύγε για το link είχα καιρό να δω τόσο κατανοητό techbook.

φιλε μου 1watt=1amber*1volt ποσες φορες πρεπει να το πω ακομα το εχω πει ενα εκατομμυριο φορες και ακομα λετε τα δικα σας...οταν μια καρτα θελει χ watt σε γραμμη 12volt χρειαζεται y=x/12 amber e-l-e-o-s! δηλαδη πλεον παραδιδω τα οπλα θα ξανασχοληθω μονο αν εχω διαθεση να σπασω πλακα.

http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου 1watt=1amber*1volt ποσες φορες πρεπει να το πω ακομα το εχω πει ενα εκατομμυριο φορες και ακομα λετε τα δικα σας...οταν μια καρτα θελει χ watt σε γραμμη 12volt χρειαζεται y=x/12 amber e-l-e-o-s! δηλαδη πλεον παραδιδω τα οπλα θα ξανασχοληθω μονο αν εχω διαθεση να σπασω πλακα.

http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html

 

Οκ ξαναρωτάω τα ίδια Παντελή μου και εξήγησε μου το εξής. Αν η χ1950 pro καίει 66w (αφού ακόμα έχεις κολλήσει στην ισχύ) όπως αναφέρεις γιατί θέλει εξωτερική τροφοδοσία? Δεν της φτάνουν τα παχιά-παχιά 150W που της δίνει o PCI-X δίαυλος? Τροφή για σκέψη. Έχω δουλειά πολύ αύριο, πάω για ύπνο. Δεν είναι ΜΟΤΕΡ η VGA έχει φετάκια,capacitors,vrm κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ξαναρωτάω τα ίδια Παντελή μου και εξήγησε μου το εξής. Αν η χ1950 pro καίει 66w (αφού ακόμα έχεις κολλήσει στην ισχύ) όπως αναφέρεις γιατί θέλει εξωτερική τροφοδοσία? Δεν της φτάνουν τα παχιά-παχιά 150W που της δίνει o PCI-X δίαυλος? Τροφή για σκέψη. Έχω δουλειά πολύ αύριο, πάω για ύπνο. Δεν είναι ΜΟΤΕΡ η VGA έχει φετάκια,capacitors,vrm κτλ.

A single 12 volt rail PSU just has one output circuit which generates 12 volts. All the various connectors which supply 12 volts are hooked to that one output. This kind of PSU will work just fine with a modern computer as long as it can deliver the wattage. That's true even if the motherboard requires the extra 4 pin or 8 pin 12 volt CPU connector or if your video card requires the 6 pin PCI-Express connector. As long as your single 12 volt rail PSU has all of those extra connectors and sufficient wattage then things will work properly.

http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html

φιλε δεν παιζει να εχεις βγαλει πολυτεχνειο κοψε τη πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω το όλο ζήτημα να λήξει εδώ γιατί πολύ απλά καταστρέφουμε το topic του παιδιού με όλα τα off topic, flame etc ... Ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει, δικαίωμά του είναι εξάλλου ... Αρκεί να μην παραβιάζεται η ελευθερία του άλλου ;)

Peace people !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A single 12 volt rail PSU just has one output circuit which generates 12 volts. All the various connectors which supply 12 volts are hooked to that one output. This kind of PSU will work just fine with a modern computer as long as it can deliver the wattage. That's true even if the motherboard requires the extra 4 pin or 8 pin 12 volt CPU connector or if your video card requires the 6 pin PCI-Express connector. As long as your single 12 volt rail PSU has all of those extra connectors and sufficient wattage then things will work properly.

http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html

φιλε δεν παιζει να εχεις βγαλει πολυτεχνειο κοψε τη πλακα

 

Στείλε pm και στο χαρίζω κιόλας έτσι και αλλιώς δεν το χρειάζομαι με αυτά που ακούω. Συγνώμη αλλά αυτή η μ*****α που συνεχίζεις να ποστάρεις σαν το άγιο δισκοπότηρο μιλάει για single 12 volt rail PSU και ειδικά στα περισσότερα ATX που υπάρχει ο περιορισμός των 20 Α (as long as it can deliver the wattage - αυτό εννοει ο ποιητής) ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ να δουλέψει σωστά η x1950pro μόνο αν δεν υπήρχε το current limiter όπως πολύ ορθά αναφέρει το άρθρο που παρέθεσες (αλλά δεν μελέτησες) θα ίσχυε. Σε παρακαλώ βρίσε μου την μάνα αλλά μην επιμένεις άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...